Certyfikaty, naturalność, co oznacza, że kosmetyk jest naturalny?

0 0 4 min
Certyfikaty, naturalność, co oznacza, że kosmetyk jest naturalny?
Naturalne kosmetyki
0 0 4 min

Spis treści

  Certyfikaty, naturalność, co oznacza, że kosmetyk jest naturalny


  Kosmetyki naturalne – co to takiego?

  Na wstępie warto zaznaczyć, że nie ma jednoznacznej definicji prawnej dla kosmetyków naturalnych. Generalnie uznawane jest, że są to produkty powstałe ze składników naturalnych. Co to jednak oznacza?

  Składnik naturalny to surowiec pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego, a także pozyskany od drobnoustrojów. Cały proces musi odbywać się bez szkód dla organizmów żywych oraz środowiska. Warto wspomnieć również o tym, że możesz spotkać się z określeniem składnik pochodzenia naturalnego, które oznacza już co innego. Tutaj mamy do czynienia z surowcem, który został poddany różnym procesom. W rezultacie jego skład uległ modyfikacji w porównaniu z pierwotnym surowcem naturalnym. Przyjmuje się, że taki składnik powinien mieć zachowane ponad 50% swojej początkowej naturalności.

  Znając powyższe pojęcia, możemy przejść do rozpracowania zagadnienia dotyczącego certyfikatów kosmetycznych. Organizacje certyfikujące kosmetyki naturalne działają dobrowolnie. Certyfikaty nie są obowiązkowe, a umieszczenie ich na opakowaniu produktu jest odpłatne. Pozwala to jednak na pewne ujednolicenie kryteriów oceny kosmetyków. Oddziałuje to również na konsumentów, ponieważ zwiększa wiarygodność danego produktu kosmetycznego.

  Co charakteryzuje kosmetyki naturalne z certyfikatem?

  Takie produkty powinny spełniać kilka kryteriów, aby dany certyfikat uzyskać. Po pierwsze muszą zawierać składniki naturalne, a także organiczne w odpowiedniej, honorowanej przez organizację certyfikującą ilości. Ważnym aspektem jest również ekologiczny proces produkcji.

  Organizacje certyfikujące zwracają też uwagę na to, aby w kosmetyku naturalnym nie występowały składniki takie jak:
  • syntetyczne substancje zapachowe,
  • barwniki,
  • olej mineralny,
  • silikony,
  • nanocząsteczki,
  • EDTA i jego pochodne,
  • etanoloamina oraz jej pochodne jak MEA, DEA, TEA,
  • PEG i PPG,
  • BHT i BHA,
  • glikole,
  • konserwanty: fenoksyetanol, donory formaldehydu czy parabeny.

  Certyfikat to nie tylko “znaczek” na opakowaniu…

  Jest to dokument wydawany przez jedną z kilku powszechnie znanych w tej dziedzinie organizacji, na mocy którego dany kosmetyk może być uznany za naturalny. Taki produkt musi spełnić szereg wymagań, a jako potwierdzenie, na opakowaniu umieszczany jest wspomniany “znaczek”, czyli symbol danej organizacji certyfikującej.

  Taki certyfikat ważny jest przez pewien czas – najczęściej rok. Potem konieczna jest kolejna kontrola. W przypadku gdy wszystkie wymogi zostaną spełnione, kosmetyk może dalej znajdować się pod skrzydłami danej organizacji.

  Czy kosmetyk naturalny musi mieć certyfikat?

  Nie musi 😉 Jak wspomniałam wyżej, jest to działanie odpłatne i niestety dość kosztowne. Dlatego też wiele mniejszych firm produkujących kosmetyki naturalne nie może pozwolić sobie na certyfikat. Tym samym nie oznacza to, że ich produkty są gorsze. Warto również wiedzieć, że z racji braku uregulowań prawnych dotyczących kosmetyków naturalnych, producent może wprowadzić własne kryteria. W takim przypadku odnosi się to do sfery deklaracji marketingowych, które już podlegają ogólnym uregulowaniom prawnym. Zgodnie z nimi każda deklaracja musi być zgodna z prawdą i nie może wprowadzać potencjalnych klientów w błąd.

  Przegląd certyfikatów kosmetyków naturalnych

  COSMOS

  Z uwagi na dość liczną grupę organizacji stworzona została jedna główna organizacja parasolowa, która zrzesza takie organizacje jak:
  • Ecocert
  • Cosmebio
  • BDIH
  • Bioforum
  • Soil Association
  • ICEA

  COSMOS powstała w celu ujednolicenia standardów przyznawania certyfikatów. To duże ułatwienie zarówno dla samych organizacji, jak i dla konsumentów.
  Certyfikat według standardów COSMOS to gwarancja naturalności produktu kosmetycznego. Dotychczas ponad 24 000 produktów w 70 krajach może pochwalić się oznaczeniem COSMOS ORGANIC lub COSMOS NATURAL. Ponad 10 000 składników posiada weryfikację COSMOS CERTIFIED, a ponad 7000 surowców posiada certyfikat COSMOS APPROVED.

  Standard COSMOS określa kryteria, jakie producenci muszą spełnić, aby ich produkty zyskały potwierdzenie swojej naturalności lub organiczności w postaci certyfikatu. Warto również zaznaczyć, że organizacja jest zarządzana przez międzynarodowe i niezależne stowarzyszenie non-profit o nazwie standard COSMOS AISBL z siedzibą w Brukseli. Zarząd składa się z przedstawicieli każdej z organizacji założycielskich, a doradzają mu komisje specjalistyczne, takie jak komitet techniczny oraz certyfikujący.

  COSMOS bierze pod uwagę takie aspekty jak:
  • pochodzenie oraz przetwarzanie składników,
  • skład gotowego produktu kosmetycznego, zawartość składników naturalnych czy organicznych,
  • produkcja, przechowywanie,
  • dbałość o środowisko w całym procesie produkcyjnym oraz zarządzania, a także recyklingu odpadów,
  • czytelne oznakowanie produktów, aby dostarczyć konsumentom wszystkich niezbędnych informacji i nie wprowadzać ich w błąd,
  • weryfikacja produktów, ich składników oraz procesu produkcji przez kompetentny organ, autoryzowany przez niezależną akredytację.

  Według standardu COSMOS weryfikowane są produkty kosmetyczne od 2017 roku. Logo takiego certyfikatu poza umieszczanym na opakowaniu symbolem danej organizacji (np. Ecocert, BDIH) posiada również napis „COSMOS Natural” bądź „COSMOS Organic.

  Jakie wymagania musi spełnić produkt, aby otrzymać status “COSMOS Natural” czy “COSMOS Organic”?

  Misją organizacji jest promowanie rolnictwa ekologicznego, odpowiedzialne wykorzystanie zasobów naturalnych, standaryzacja procesów produkcyjnych, a także ekologiczne metody przetwarzania surowców.

  COSMOS Natural:
    1. W kosmetyku może znajdować się maksymalnie 5% substancji syntetycznych.
    2. W przypadku kosmetyku naturalnego nie ma konieczności użycia składników organicznych, ale w przypadku ich zastosowania, dopuszcza się ich procentowe wykazanie na etykiecie.

  COSMOS Organic:
    1. Produkt musi spełniać tę samą zasadę, co kosmetyk naturalny, czyli zawierać maksymalnie 5% składników syntetycznych.
    2. Minimum 20% wszystkich substancji w produkcie musi pochodzić z upraw ekologicznych.
    3. Minimum 95% agro-składników, czyli pochodzących z upraw rolniczych, które zostały przetworzone metodami fizycznymi, musi być organiczne (ekologiczne).
    4. Minimum 30% agro-składników, które zostały przetworzone metodami chemicznymi musi mieć pochodzenie ekologiczne (organiczne).

  Inne organizacje certyfikujące

  Poza certyfikacją z ramienia COSMOS znana jest również istniejąca od 2008 roku organizacja NaTrue (The International Association for Natural and Organic Cosmetics). Zrzesza ona producentów kosmetyków naturalnych takich jak np. Dr. Hauschka, Primavera, Weleda, Logona, Laverana. Organizacja NaTrue skupia swoje działania głównie na składnikach produktów kosmetycznych.  NaTrue kwalifikuje składniki w następujący sposób:
  • naturalne kosmetyki, spełniające podstawowe wytyczne dla takich produktów, nie muszą pochodzić one z upraw ekologicznych,
  • naturalne kosmetyki ze składnikami pozyskanymi w ekologiczny sposób – takie składniki muszą stanowić 70% składników produktu,
  • ekologiczne kosmetyki naturalne – posiadają 95% naturalnych składników pochodzenia roślinnego bądź zwierzęcego pozyskiwanych z kontrolowanych ekologicznych produkcji.

  Jakie produkty naturalne oraz wegańskie znajdziesz w Cosibelli?

  W naszym sklepie znajdziesz wiele produktów naturalnych czy wegańskich, zaczynając od kremów do twarzy, przez produkty makijażowe, po kosmetyki do pielęgnacji dłoni czy ust. Poznaj bliżej niektóre z nich:

  Less is More - Krem do Twarzy - Jojoba i Lukrecja

  Less is More – Krem do Twarzy – Jojoba i Lukrecja

  To kosmetyk naturalny i wegański. Znajdziesz w nim składniki takie jak:
  • olej ze słodkich migdałów – odżywia, zmiękcza i wygładza skórę oraz zapobiega utracie wody z naskórka,
  • olej jojoba – zmiękcza i wygładza skórę, chroni ją przed działaniem czynników zewnętrznych,
  • olej z krokosza barwierskiego – działa przeciwzapalnie i łagodzi zaczerwienienia,
  • skwalan – wspomaga przenikanie składników aktywnych, wzmacnia barierę hydrolipidową skóry,
  • wyciąg z korzenia lukrecji – ma właściwości przeciwzapalne i łagodzące.

  Paese - Sypki Puder Ryżowy

  Paese – Sypki Puder Ryżowy

  Wegański puder matujący do cery tłustej, mieszanej i normalnej, który skutecznie pochłania nadmiar sebum i przedłuża trwałość makijażu. Jego transparentny kolor sprawia, że dopasuje się do każdego odcienia skóry. Pozostawia miękkie i gładkie wykończenie.

  Orientana - Face Essence Papaya&Turmeric - Esencja do Twarzy Papaja i Kurkuma

  Orientana – Face Essence Papaya&Turmeric – Esencja do Twarzy Papaja i Kurkuma

  Produkt naturalny i wegański, w którego składzie znajdziesz:
  • trehalozę – wykazuje działanie nawilżające,
  • ekstrakt z azjatyckiej rośliny konjac – nawilża i wspomaga przenikanie składników aktywnych,
  • ekstrakt z papai – wyrównuje koloryt skóry,
  • ekstrakt z owsa – łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia,
  • ekstrakt z kurkumy – wyrównuje koloryt skóry, łagodzi stany zapalne.

  Your Natural Side - Peeling do Ust z Olejem Truskawkowym

  Your Natural Side – Peeling do Ust z Olejem Truskawkowym

  Naturalny i wegański peeling do ust. W swoim składzie zawiera:
  • cukier – złuszcza i wygładza usta,
  • oleje z orzecha laskowego, ze słodkich migdałów, z pestek truskawek, kokosowy – tworzą ochronny film na skórze, zmiękczają i uelastyczniają,
  • witaminę E – działa antyoksydacyjnie.

  Make Me Bio - Garden Roses - Rose Water - Woda Różana

  Make Me Bio – Garden Roses – Rose Water – Woda Różana

  Naturalny i wegański hydrolat z róży damasceńskiej. Wykazuje właściwości tonizujące, odświeżające i antyoksydacyjne. Może się sprawdzić jako tonik do twarzy, wcierka do włosów, dodatek do kremu czy serum, a także jako mgiełka na makijaż. Posiada pH o wartości około 4,5.

  Podobał Ci się ten wpis?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments