Mycie twarzy można śmiało nazwać filarem pielęgnacji. To rutynowa czynność, którą zapewne wykonujesz co najmniej dwa razy dziennie – po przebudzeniu oraz przed pójściem spać. Dlatego też prawidłowe oczyszczanie przy pomocy odpowiednich, dostosowanych do potrzeb twojej skóry produktów myjących ma ogromny wpływ na kondycję cery.
W tym wpisie dowiesz się, w jaki sposób i jakimi kosmetykami prawidłowo myć skórę twarzy. Znajdziesz tu również odpowiedzi na często zadawane przez klientów pytania, które może nurtują również ciebie.
Pozbycie się pozostałości makijażu oraz zanieczyszczeń ze skóry jest niezwykle istotne, ponieważ na tym etapie przygotowujesz ją do kolejnych kroków pielęgnacji i przyjęcia składników aktywnych zawartych np. w serum, esencji czy kremie. Substancje aktywne znacznie lepiej przenikają przez czystą skórę. Spoglądając na to z drugiej strony, regularne pomijanie mycia twarzy lub robienie tego niedokładnie doprowadza do zanieczyszczenia cery. To z kolei może skutkować wzmożonym przetłuszczaniem oraz pojawieniem się niedoskonałości. Lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego prawidłowe mycie można potraktować jako profilaktykę zdrowej skóry.
Oczyszczona skóra to podstawa świadomej pielęgnacji skóry. Jeżeli masz na twarzy makijaż, rozpocznij od jego zmycia przy pomocy ulubionego produktu, którym wykonasz dokładny demakijaż (może to być, olejek, balsam, płyn micelarny czy masełko), a następnie przystąp do mycia. Rozpocznij od zwilżenia twarzy wodą, następnie nałóż niewielką ilość produktu myjącego (żelu, pianki lub emulsji) na dłoń i spień. Kolejno wykonaj delikatny masaż twarzy. Wykonuj głównie okrężne ruchy, dzięki którym nie tylko pozbędziesz się zanieczyszczeń, ale też się zrelaksujesz Jeśli producent deklaruje, że produkt nadaje się do stosowania na okolice oczu i powieki, również delikatnymi ruchami rozmasuj ten obszar. W kolejnym kroku spłucz kosmetyk z twarzy letnią wodą. Powtarzaj czynność do momentu kiedy poczujesz, że na twojej skórze nie ma już pozostałości kosmetyku. Teraz tylko osusz skórę przy pomocy wydzielonego do stosowania tylko do twarzy ręcznika albo jednorazowego ręczniczka papierowego/bambusowego. W ten sposób nie przeniesiesz na twarz bakterii i innych drobnoustrojów.
Jak już wiesz, dokładne oczyszczanie twarzy ma znaczący wpływ na stan skóry. Dobór odpowiedniego kosmetyku myjącego nie tylko zapewni zadowalające efekty, jak również umili proces codziennej pielęgnacji twarzy. Możesz wybierać spośród różnych formuł, zapachów oraz wspomagających składników aktywnych zawartych w produkcie myjącym, które odpowiedzą na potrzeby twojej cery.
Po żele myjące najczęściej sięgają posiadacze skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej. Pomagają one dokładnie oczyścić skórę twarzy z zanieczyszczeń, pozbyć się nadmiaru sebum z porów i załamań skóry oraz domyć pozostałości kosmetyków do demakijażu. W połączeniu z wodą pienią się i łatwo spłukują ze skóry. Bazują na średnich i łagodnych substancjach myjących oraz są wzbogacone o pielęgnujące składniki, takie jak ekstrakty roślinne, oleje lub kwasy. Te z kolei pozwalają na subtelne pozbycie się martwych komórek naskórka, co skutkuje stymulacją procesów regeneracji oraz przyjemnym uczuciem gładkiej, miękkiej cery.
Pianki do mycia to kosmetyki, które sprawdzą praktycznie przy każdym typie cery. Szczególnie polubi się z nimi skóra wrażliwa, sucha oraz naczyniowa. Jeżeli twoja skóra jest reaktywna, czerwieni się po każdym myciu i szybko się przesusza, wybór pianki jako kosmetyku do mycia jest najlepszym wyjściem. Opierają one swoje działanie na łagodnych środkach powierzchniowo czynnych, dzięki czemu nie powodują podrażnień i dbają o naturalną barierę ochronną naskórka. Codzienne oczyszczanie przy użyciu pianki to gwarancja skuteczności i łagodności.
Emulsje mają konsystencję gęstego mleka, są łagodne, pienią się bardzo delikatnie lub wcale. Mogą być stosowane dla każdego rodzaju cery, jednak skóry tłuste i trądzikowe mogą być nie do końca zadowolone ze względu na subtelny, wyczuwalny film na skórze, który pozostaje po zmyciu produktu. Ten rodzaj kosmetyku doskonale sprawdza się do usunięcia resztek kosmetyków kolorowych, zanieczyszczeń i sebum z powierzchni skóry. Bardzo często emulsje wzbogacane są o składniki nawilżające i łagodzące, dzięki czemu nie naruszają bariery hydrolipidowej i nie przesuszają cery.
Zwykłego mydła w kostce nie polecam do mycia twarzy, ponieważ może doprowadzić do wysuszenia skóry i osłabiać jej barierę hydrolipidową. Natomiast mam też dobre wieści: istnieją specjalne stworzone, łagodne mydła do mycia twarzy, które skutecznie usuwają zanieczyszczenia ze skóry oraz ją pielęgnują. Ten rodzaj kosmetyku myjącego, ze względu na swoją uniwersalność sprawdzi się w pielęgnacji każdego typu cery.
Zastanawiasz się, jak zastosować taki produkt? Spień mydło z wodą w dłoniach, by wytworzyła się aksamitna pianka i rozmasuj ją na skórze twarzy. Poświęć na ten masaż około minuty, a następnie spłucz dokładnie wodą. Pamiętaj, by po użyciu kostki odłożyć ją do wyschnięcia, aby zachować higienę. Produkty, które widzisz poniżej, możesz stosować codziennie.
Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Skóra nieustannie wydziela sebum, które składa się głównie z tłuszczy. Te z kolei mogą zaczopować ujścia gruczołów łojowych i doprowadzić w konsekwencji do powstawania zaskórników. Co więcej, na skórze ciągle osadzają się zanieczyszczenia z powietrza oraz te przenoszone przez dotyk. Zatem warto myć twarz każdego dnia: pierwszy raz o poranku, aby oczyścić cerę z nagromadzonego sebum oraz pozostałości kosmetyków z nocnej pielęgnacji, a drugi raz wieczorem, usuwając dodatkowo makijaż.
Jak często myć twarz i czy wystarczy myć ją raz dziennie? To kolejne najczęściej zadawane pytania.
W skórze podczas snu zachodzi wiele procesów. Zostają wchłaniane substancje aktywne z kosmetyków, zachodzą procesy regeneracji oraz wydziela się sebum. Dlatego regularne mycie twarzy po przebudzeniu odświeża skórę.
Wieczorne mycie twarzy jest jeszcze ważniejsze, niż poranne. Makijaż, nadmiar sebum, zanieczyszczenia i pot w ciągu dnia osadzają się na skórze i należy się ich pozbyć. Prawidłowe oczyszczanie twarzy jest wtedy niezbędne, jeśli zależy ci na utrzymaniu zdrowej skóry.
Zdań na ten temat jest wiele, jednak jestem zwolenniczką mycia twarzy z użyciem kosmetyków. Mycie twarzy samą wodą nie jest w stanie usunąć takiej ilości zanieczyszczeń, co z pomocą kosmetyku myjącego. W jego składzie znajdują się substancje powierzchniowo-czynne, które usuwają zarówno zanieczyszczenia hydrofilowe (rozpuszczalne w tłuszczach), jak i hydrofilowe (rozpuszczalne w wodzie).
Oczywiście, jednak bardziej istotne jest to czym ją wytrzeć. Bardzo często popełnianym błędem jest wycieranie twarzy tym samym ręcznikiem, który jest przeznaczony do wycierania rąk, bądź też ciała. W ten sposób bakterie znajdujące się na ręczniku przenoszą się na skórę twarzy. Nie jest to ani higieniczne, ani zdrowe dla każdego typu cery, ponieważ może doprowadzić do powstawania niedoskonałości. Najlepszym wyborem będą:
Mycie twarzy jest dla każdego oczywiste, jednak zdarza się, że okolica oka zostaje pomijana. Często jest to przyczyną tego, że kosmetyki wywołują szczypanie, pieczenie albo wrażenie mgły na oczach. Jeśli spotkało Cię to nieprzyjemne doświadczenie, oznacza to, że produkt nie był przeznaczony do stosowania na tym obszarze. Wtedy warto sprawdzić, co deklaruje producent. Jeden kosmetyk, którym umyjesz całą twarz włącznie z okolicą oka i powiekami to również wygodne i ekonomiczne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno na co dzień, jak i na wyjazdy.
Teraz kiedy już wiesz, w jaki sposób myć twarz i jaki kosmetyk sprawdzi się najlepiej dla twojego rodzaju cery, oczyszczanie skóry stanie się przyjemnością, a nie tylko koniecznością. Nie zapominaj o usunięciu zanieczyszczeń z okolic oczu oraz o osuszeniu skóry w higieniczny sposób.
Chcesz odkryć więcej świetnych kosmetyków do mycia twarzy?
Mam nadzieję, że temat oczyszczania skóry twarzy jest już dla ciebie jasny, jeśli jednak masz jakieś pytania, skontaktuj się z kosmetologiem przez nasz formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na facebooku (cosibellapl), instagramie (cosibella.pl) lub dzwonić na nr 226022832.
Podobał Ci się ten wpis?