Odpowiednie oczyszczanie to pierwszy krok do zdrowszej cery, a w przypadku cery trądzikowej mycie twarzy wymaga wyczucia i staranności. Jeśli posiadasz cerę trądzikową, to zapewne zdarzyło ci się przesuszyć skórę zbyt agresywnym oczyszczaniem, a może nawet pogorszyć jej stan.
Z tego wpisu dowiesz się, jak istotne jest, by produkty do mycia twarzy skutecznie usuwały zanieczyszczenia i nadmiar sebum, a przy tym nie wywoływały uczucia ściągnięcia i podrażnień. Poznasz techniki oczyszczania dla skóry skłonnej do trądziku i podpowiem ci, jakie składniki aktywne w produktach do oczyszczania mogą pomóc w regulacji pracy gruczołów łojowych i zapobieganiu powstawania nowych zmian trądzikowych. Jeśli zastanawiasz się, czym myć skórę trądzikową – czytaj dalej 🙂
Wielu z nas, gdy myśli „cera trądzikowa” ma skojarzenie z okresem dojrzewania, jednak taki typ cery możesz mieć w każdym wieku.
Skórę trądzikową charakteryzuje przede wszystkim nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe, co widzisz na skórze jako błyszczenie i przetłuszczanie. Kiedy skóra przez dłuższy czas produkuje większe ilości łoju, to wraz z nagromadzonym na jej powierzchni martwym naskórkiem dochodzi do zatykania ujść tak zwanych „porów skóry” i powstają zaskórniki. Jeśli do tego wszystkiego dojdzie miejscowy rozwój bakterii – to gotowy przepis na trądzik i stany zapalne, czyli tak zwane pryszcze.
Trądzik to złożona choroba skóry, dlatego jak się zaraz przekonasz, wymienię całkiem sporo możliwych przyczyn, które wiążą się z cerą problematyczną.
Na początek wspomnę o zmianach hormonalnych – szczególnie w okresie dojrzewania, ciąży, menstruacji czy też w przebiegu niektórych zaburzeń hormonalnych (na przykład chorób tarczycy).
Kolejną możliwością jest predyspozycja genetyczna – skłonność do trądziku bywa dziedziczna. Jeśli twoi bliscy mają obecnie, lub mierzyli się w przeszłości z trądzikiem, posiadasz genetycznie zwiększoną predyspozycję do pojawiania się stanów zapalnych i zaskórników.
Codzienne nawyki żywieniowe wpływają na pracę gruczołów łojowych. Chodzi głównie o produkty wysokoprzetworzone oraz o wysokim indeksie glikemicznym (przykładowo: słodycze, słone przekąski, gotowe dania, białe pieczywo).
Stres i emocje zwiększają produkcję hormonów takich jak kortyzol, co może wpływać na zaostrzenie stanu skóry. Dlatego jeśli chcesz zadbać o skórę trądzikową, zadbaj o sposoby na obniżenie napięcia emocjonalnego i regenerujący sen.
Oczywiście znaczenie ma także niewłaściwa pielęgnacja skóry, jeżeli używasz nieodpowiednich kosmetyków lub zaniedbujesz regularne oczyszczanie, przyczyniasz się do powstawania trądziku.
Jak już wiesz, prawidłowo dobrana pielęgnacja cery trądzikowej może znacząco wpłynąć na jej kondycję. Istnieje kilka istotnych składników aktywnych, które mają udowodnioną skuteczność w walce z trądzikiem. Poniżej przedstawię Ci najważniejsze składniki, które warto włączyć do swojej rutyny, ale także te, których warto unikać.
Skład produktów, którymi będziesz, myć twarz powinien opierać się o łagodne substancje myjące (na przykład Lauryl Glucoside). Sprawią one, że mycie będzie skuteczne, ale nieagresywnie, bez uszkadzania struktury płaszcza hydrolipidowego. Aby zminimalizować niepotrzebnie zbyt mocne oczyszczenie, unikaj kosmetyków zawierających mydło, a także SLS i SLES w składzie produktów myjących.
Kwas BHA, czyli kwas salicylowy pomaga w oczyszczaniu zatkanych ujść gruczołów łojowych, redukując tym samym powstawanie nowych zmian trądzikowych, działa także złuszczająco. W kosmetykach myjących do skóry trądzikowej mogą znajdować się także inne kwasy AHA i PHA, na przykład kwas migdałowy lub glukonolakton. Pamiętaj, że składniki kwasowe w produktach myjących najlepiej, by pojawiały się w twojej pielęgnacji raz na jakiś czas, na przykład w 2-3 wieczory w tygodniu. W przeciwnym razie stosowane każdego dnia mogą doprowadzić do wysuszenia i podrażnienia skóry,
Witamina B3, szerzej znana jako niacynamid, działa przeciwzapalnie i reguluje produkcję sebum, co jest bardzo pożądanym działaniem w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej,
Olejki roślinne, na przykład olejek z liści rozmarynu, czy olejek z drzewa herbacianego – to ziołowe składniki, o działaniu głównie przeciwbakteryjnym oraz przeciwzapalnym, świetnie wzbogacają produkty myjące dla skór przetłuszczających się i trądzikowych. Inne składniki roślinne, takie jak np. ekstrakt z wąkroty azjatyckiej także świetnie się sprawdzą. Ich działanie to łagodzenie i wzmacnianie efektu przeciwzapalnego.
Prebiotyki, na przykład inulina, czy fruktoza, wpływają na wzmocnienie mikrobiomu skórnego, dzięki czemu zwiększają odporność skóry, między innymi na bakterie, które rozwijają zmiany trądzikowe.
Dwuetapowe oczyszczanie, to początkowy etap codziennej, wieczornej rutyny pielęgnacyjnej. Koncentruje się on głównie na usunięciu zanieczyszczeń z całego dnia, sebum, pielęgnacji porannej oraz makijażu, co przygotowuje skórę do głębszego oczyszczenia w drugim etapie.
Do tej kategorii możemy zaliczyć: olejki i balsamy myjące, czyli produkty na bazie olejowej. Możesz w tym etapie użyć także płynu micelarnego, jednak przy cerze trądzikowej ze zmianami zapalnymi najbardziej polecam skupić się na produktach olejowych, których stosowanie nie wymaga pocierania skóry wacikiem. Jest to istotne w przypadku cery trądzikowej, aby nie prowokować dodatkowych stanów zapalnych.
Technika mycia: w pierwszym kroku dokładnie umyj ręce. Następnie nałóż porcję olejku lub balsamu na dłoń, rozetrzyj na obie ręce i wykonaj obiema dłońmi masaż suchej skóry twarzy i szyi. Tego typu produktami w większości możesz wykonać bardzo skuteczny i łagodny demakijaż oczu. Poświęć na ten rytuał około 2 minut, dokładnie masując każdy obszar skóry twarzy. Następnie zwilż dłonie i mokrymi kontynuuj chwilę masowanie, aż zauważysz, że produkt olejowy zmienia się i bardziej przypomina mleczko. Na koniec obficie zmyj letnią wodą i przejdź do zastosowania produktu z etapu drugiego.
Drugi etap oczyszczania jest równie ważny dla cery trądzikowej, ponieważ skupia się na głębszym oczyszczeniu i odblokowaniu ujść gruczołów łojowych, co może zapobiegać powstawaniu nowych zmian trądzikowych. Ten etap pojawi się w twojej pielęgnacji dwukrotnie – rano i wieczorem. Rano będzie jedynym potrzebnym etapem: do zmycia sebum i kosmetyków z nocy, a wieczorem dopełni dwuetapowe mycie twarzy.
Technika mycia: Porcję produktu rozłóż równomiernie między dwie dłonie i wykonaj delikatny, ale dokładny masaż skóry twarzy i szyi. Szczególną uwagę zwróć na rejon linii włosów, żuchwę, lub linię przy uszach. Po 1-2 minutach mycia spłucz obficie całość letnią wodą.
Etap oczyszczania twarzy jest niezwykle ważnym elementem codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej. Aby łatwiej ci było zapamiętać podsumowanie tego wpisu, przygotowałam listę najważniejszych kroków, które pozwolą ci wykonać właściwe oczyszczanie, które pozbawia nadmiaru sebum, łagodzi stany zapalne, a przy tym nie podrażnia skóry trądzikowej.
Mam wielką nadzieję, że teraz masz większą pewność, jakich kosmetyków używać oraz w jaki sposób, gdy mierzysz się z kapryśną skórą trądzikową. Przybliżyłam ci tajniki mycia twarzy w sposób, który wpłynie na zmniejszenie produkcji sebum oraz przygotuje do właściwej pielęgnacji.
Jeśli jednak potrzebujesz pomocy lub masz wątpliwości, skontaktuj się z naszymi kosmetologami poprzez formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na facebooku (cosibellapl), instagramie (cosibella.pl) lub dzwonić na nr 226022832.
Podobał Ci się ten wpis?