Kwas mlekowy na twarz i ciało – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

8 0 7 min
Kwas mlekowy na twarz i ciało – wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Składniki aktywne
8 0 7 min

Spis treści

    Chcesz dowiedzieć się co nieco o kwasie mlekowym? A może zastanawiasz się, czy ten kwas jest odpowiedni dla ciebie? Tutaj na pewno znajdziesz odpowiedź!

    Kwas mlekowy – co to?

    Kwas mlekowy jest składnikiem NMF (ang. Natural Moisturizing Factor), czyli naturalnego czynnika nawilżającego. Należy do grupy alfahydroksykwasów, które możesz kojarzyć z oznaczenia AHA, na niektórych kosmetykach. Pozyskiwany jest w naturalnym procesie fermentacji bakterii mlekowych z grupy Lactobacillus oraz fermentacji cukrów.

    Jak wygląda kwas mlekowy?

    W czystej postaci kwas mlekowy to gęsty, bezbarwny lub delikatnie żółty płyn, podobny w konsystencji do syropu. Dzięki temu produkty, w których jest zawarty, najczęściej posiadają lekkie i nietłuste formuły przyjemne w aplikacji na twarz.

    Kwas mlekowy na twarz i ciało – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

    Jaką moc ma kwas mlekowy?

    Teraz odrobina teorii 🙂. Moc kwasu określa się według wartości pKa. Obowiązuje zasada, że im niższa wartość pKa, tym mocniejszy jest kwas, a pKa kwasu mlekowego wynosi 3,86.

    Natomiast na moc rozumianą jako efektywność czy siłę działania, wpływ ma nie tylko wartość pKa, ale także stężenie oraz pH produktu, a właściwie stosunek pH do pKa. Czym niższe pH w stosunku do pKa tym silniejsze działanie kwasu, gdyż oznacza to, że dostępność wolnego kwasu, który będzie oddziaływać na skórę jest większa.

    Natomiast tak szczegółowe informacje często nie są dostępna w opisach na etykietach produktów, dlatego z punktu widzenia konsumenta będziemy kierować się przede wszystkim stężeniem kwasu mlekowego w produkcie, od którego w dużej mierze zależy jego działanie – o czym przekonasz się w dalszej części tego wpisu 😊.

    Czy kwas mlekowy jest szkodliwy?

    Kwas mlekowy nie jest szkodliwy, o ile jest stosowany w odpowiedni sposób i w odpowiednich stężeniach.

    Kwas mlekowy – właściwości

    Właściwości kwasu mlekowego zależą w dużej mierze od jego stężenia w produkcie – poniżej przygotowałam dla Ciebie informacje, jak działa ten kwas w zależności od stężenia 😊.

    Kwas mlekowy do 10%

    Kwas mlekowy w stężeniu do 10% podnosi nawilżenie skóry, zapobiega utracie wody z naskórka, zwiększając ilość glikozaminoglikanów wiążących cząsteczki wody w skórze. Pobudza także produkcję ceramidów, dzięki czemu dba o barierę hydrolipidową oraz zwiększa odporność skóry na czynniki zewnętrzne. W kosmetykach może być stosowany również jako regulator pH, który wspomaga działanie konserwantów.

    Kwas mlekowy powyżej 10%

    Kosmetyki z kwasem mlekowym powyżej 10% działają złuszczająco, usuwając martwe komórki naskórka i stymulując skórę do odnowy oraz pobudza syntezę kolagenu i elastyny, dzięki czemu jest ona bardziej jędrna i elastyczna. Kwas mlekowy rozjaśnia przebarwienia, dzięki działaniu złuszczającemu, ale także poprzez wypływ na tyrozynazę (enzym biorący udział w produkcji barwnika), hamuje syntezę melaniny. Wygładza powierzchnię skóry, przez co może spłycać drobne zmarszczki, ale również blizny np. potrądzikowe.

    Kwas mlekowy – działanie

    Kwas ten ma dużą cząsteczkę, co oznacza, że nie przenika w głąb skóry, a jego działanie skupia się głównie na poziomie naskórka. Skutkuje to również tym, że kwas jest łagodny i bezpieczny, a ryzyko podrażnień zminimalizowane. W zależności od stężenia może wykazywać działanie nawilżające, ale także złuszczające martwe komórki naskórka.

    Kwas mlekowy na twarz – efekty

    Kosmetyki z kwasem mlekowym sprawdzają się w pielęgnacji wielu typów cery, ale szczególnie docenią go osoby ze skórą suchą, ale także wrażliwą, z uwagi na jego delikatność i działanie nawilżające. Po jego użyciu z pewnością skóra będzie mniej szorstka i dużo bardziej miękka oraz nawilżona.

    Jeśli masz skórę trądzikową, ale jednocześnie wrażliwą będzie to również świetny wybór – kwas mlekowy delikatnie złuszczy, odblokuje ujścia gruczołów łojowych i pomoże w redukcji zaskórników. Zmniejsza wydzielanie sebum, co czyni go odpowiednim dla cery mieszanej czy tłustej.

    Jego działanie doceni cera dojrzała, ponieważ będzie wygładzać strukturę skóry i drobne zmarszczki oraz poprawiać jej koloryt, a dodatkowo pobudzać do produkcji kolagenu i elastyny, których zawartość w raz z wiekiem znacząco spada.

    Kwas mlekowy na ciało

    Zastosowanie kwasu mlekowego na ciało to świetny sposób, aby wygładzić strukturę skóry czy pozbyć się problemu wrastających włosków. Produkt z kwasem mlekowym będzie świetnie przygotowywać skórę do aplikacji samoopalacza – wygładzenie, zmniejszenie szorstkości i nawilżenie sprawi, że będzie łatwiej go rozprowadzić, a efekt będzie bardziej równomierny. Rogowacenie okołomieszkowe to kolejne wskazanie do jego zastosowania na ciało.

    Kwas mlekowy na włosy

    Kwas mlekowy znajduje zastosowanie nie tylko w pielęgnacji skóry, ale także włosów. Pomaga utrzymać ich odpowiedni poziom nawilżenia, dzięki czemu stają się one bardziej miękkie, gładkie i elastyczne. Jego działanie złuszczające usuwa nadmiar martwych komórek na skórze głowy, wspierając jej zdrowie i równowagę. Regularne złuszczenie kwasem mlekowym reguluje wydzielanie sebum oraz stymuluje wzrost włosów.

    Stosowanie kwasu mlekowego

    Jak większość kwasów polecam stosować go w pielęgnacji wieczornej. Jeśli chodzi o częstotliwość, to zależy ona od formuły produktu oraz jego stężenia – peelingi stosuj rzadziej np. raz w tygodniu, natomiast sera o stężeniu do 5% możesz stosować kilka razy w tygodniu lub częściej, jeśli Twoja skóra dobrze reaguje. Po aplikacji serum możesz nałożyć krem, aby wzmocnić działanie nawilżające.

    Z czym łączyć kwas mlekowy?

    Możesz go śmiało stosować razem z:

    Kwas mlekowy – z czym nie łączyć?

    Należy unikać połączeń z:

    Kwas mlekowy w ciąży

    Kwas mlekowy w niskich stężeniach nie wpływa na przebieg ciąży i stan zdrowia dziecka, dlatego jest bezpieczny w ciąży. Co więcej, wpływa na rozjaśnienie przebarwień, które są częstym zjawiskiem w przebiegu ciąży oraz daje skórze dawkę nawilżenia. Ważne, żeby pamiętać o tym, że stężenie nie może przekraczać 5%!

    Kwas mlekowy – przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne

    Kwas mlekowy, choć jest substancją bezpieczną w pielęgnacji, może nie być odpowiedni dla każdego. Przeciwwskazaniem do jego stosowania są: otwarte rany, aktywne stany zapalne skóry (np. bardzo ciężki trądzik), skóra bardzo wrażliwa lub z tendencją do alergii na kwasy AHA. Należy również unikać stosowania kwasu w przypadku niedawno przeprowadzonych zabiegów kosmetycznych, takich jak depilacja czy peelingi chemiczne, aby nie podrażniać skóry.

    Do możliwych skutków ubocznych należą: zaczerwienienie, pieczenie, złuszczanie oraz nadwrażliwość na promieniowanie UV. Dlatego tak istotne jest stosowanie kremów z filtrem SPF w trakcie kuracji kwasem mlekowym. W przypadku pojawienia się podrażnień warto zmniejszyć częstotliwość stosowania lub sięgnąć po kosmetyki o niższym stężeniu kwasu.

    Kwas mlekowy – zastosowanie w kosmetykach

    Preparaty zawierające kwas mlekowy dostępne są w różnych formach, jednak najczęściej pojawia się on w serach, peelingach oraz tonikach/płynach złuszczających. Poniżej znajdziesz propozycję produktów z tym składnikiem 😊. Sprawdź też nasz wpis o najlepszych produktach z kwasem mlekowym!

    Kosmetyki do twarzy

    Najpopularniejszą formą kosmetyku z kwasem mlekowym jest serum – najczęściej zawiera mniejsze stężenie kwasu, ma bardziej nawilżające działanie i może być stosowane w codziennej pielęgnacji. Natomiast zdarzają się również sera o wyższym stężeniu, które będą intensywniejsze oraz będą wykazywać działanie delikatnie złuszczające i wygładzające skórę.

    Kwas mlekowy wykorzystywany jest w peelingach chemicznych stosowanych w gabinecie, ale też w domowym zaciszu. Taki produkt wykazuje działanie złuszczające oraz posiada wyższe stężenie kwasu mlekowego. W tej kategorii znajdą się typowe zmywalne peelingi, ale również płyny złuszczające, które pozostawiamy na skórze na noc.

    Kosmetyki do ciała

    Jak już wiesz, kwas mlekowy sprawdza się idealnie do pielęgnacji ciała, wygładzając jego strukturę czy nawilżając je. Znajdziesz go w balsamach, peelingach oraz serach.

    Kosmetyki do higieny intymnej

    Kwas mlekowy jest jednym z kluczowych składników stosowanych w kosmetykach do higieny intymnej ze względu na swoje właściwości pielęgnacyjne oraz wspierające naturalną mikroflorę okolic intymnych. Dzięki jego działaniu produkty te pomagają w utrzymaniu prawidłowego, lekko kwaśnego pH okolic intymnych.

    Produkty do włosów

    Kosmetyki z kwasem mlekowym stosowane są w pielęgnacji włosów i skóry głowy. Kwas mlekowy najczęściej znajdziesz w peelingach oraz szamponach.

    Kwas mlekowy – delikatność i skuteczność w jednym

    Kwas mlekowy to świetny składnik, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z kwasami – zapewnia szeroki zakres działania i dużą efektywność, a jednocześnie jest delikatny, przez co ryzyko wystąpienia podrażnień jest zminimalizowane. Mam nadzieję, że ten wpis zachęcił Cię do zapoznania się z produktami zawierającymi kwas mlekowy!

    Jeśli masz problem z wyborem odpowiedniego produktu to zachęcam do kontaktu z naszymi kosmetologami 😊 przez formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na facebooku (cosibellapl), instagramie (cosibella.pl) lub dzwonić na nr 226022832.

    kwas-mlekowy-na-twarz-i-cialo-wszystko-co-musisz-o-nim-wiedziec

    Autor

    Wiktoria Kocięba

    Zobacz profil

    Cześć :) Jestem Wiktoria W Cosibella jestem kosmetologiem i na co dzień zajmuję się pomocą w doborze odpowiednich produktów do pielęgnacji dla naszych klientów. Tworzę także infografiki, które możesz przeczytać na naszych Social Mediach. Swoją kosmetologiczną wiedzą wspieram także inne działy w naszej firmie, a od niedawna dzielę się nią także w artykułach blogowych. Moje zainteresowanie kosmetologią zaczęło się od mojej własnej problematycznej skóry. Szukałam przyczyny pojawiających się niedoskonałości oraz jak ją pielęgnować by wyglądała jak najlepiej. Tematyka ta była dla mnie tak interesująca, że gdy przyszedł moment wyboru studiów postawiłam na kosmetologię 🌸

    Podobał Ci się ten wpis?

    lubię 8
    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments