Jeśli interesujesz się makijażem, to na pewno jednym z bardziej interesujących dla ciebie, ale jednocześnie skomplikowanych tematów jest konturowanie. Wbrew pozorom wcale nie jest to trudne – gdy tylko zrozumiesz o co chodzi w modelowaniu twarzy, z pewnością stanie się to jednym z twoich ulubionych etapów make-upu.
Ten artykuł jest wyjątkowy, ponieważ stworzyłyśmy go we dwie razem z Kasią Kozłowską. Obie kochamy makijaż, mamy różne kształty twarzy i ulubione produkty. Dzięki czemu możemy podzielić się z tobą doświadczeniami na własnych przykładach i jak najdokładniej podejść do tematu.
Konturowanie polega na nałożeniu odpowiednich kosmetyków w taki sposób, by poprawić owal twarzy i podkreślić jej rysy. Dzięki odpowiedniej technice przywrócisz jej trójwymiarowość i pożądany kształt, który mógł zaginąć po ujednoliceniu kolorytu podkładem.
Przy pomocy gry światła i cienia możesz na przykład uwydatnić kości policzkowe i linię szczęki, optycznie poprawić kształt nosa lub obniżyć linię włosów. Dobrą wskazówką do tego, jak modelować twarz jest też sposób, w jaki się ona naturalnie opala – słońce zazwyczaj łapie te najbardziej wystające punkty najszybciej.
Pamiętaj też, by dostosować je odpowiednio do okazji i reszty looku. W codziennym makijażu stawiaj raczej na delikatne i naturalne rozwiązania, ale przy wieczorowej stylizacji możesz zdecydowanie zaszaleć i przyciągnąć uwagę nie tylko poprzez krwistoczerwone usta czy wyrazisty make-up oczu, a właśnie poprzez konturowanie twarzy.
Najczęściej sięgamy wtedy po bronzer, róż i rozświetlacz. Jednak jest to kwestia indywidualna – w 2016 królował makijaż bez rumianych policzków, a w ostatnich latach wręcz przeciwnie.
Bronzerem można stworzyć naturalne cienie na twarzy lub wprowadzić trochę ciepła, róż nada zdrowego i świeżego wyglądu poprzez rumieńce, a rozświetlacz odbija światło, przez co miejsce, gdzie go nakładamy, staje się bardziej widoczne czy wypukłe.
Jeżeli masz ciepłą karnację, sięgaj po dostosowane do tego odcienie – złociste rozświetlacze, koralowe róże czy bronzery o pomarańczowej tonacji idealnie się u ciebie sprawdzą. Urodę chłodnych typów doskonale podkreślą różowo-fioletowe odcienie na policzkach, srebrzyste lub szampańskie odcienie pudrów rozświetlających i kosmetyki do konturowania o szarobrązowej kolorystyce.
Modelowanie przy pomocy „mokrych” kosmetyków to technika opierająca się na łączeniu produktów o konsystencji płynnej i kremowej, które aplikuje się na nieprzypudrowaną twarz. Dzięki tej technice uzyskasz przepiękny efekt trójwymiarowości, idealnie rozblendowane kontury oraz naturalne, świetliste wykończenie. Bardzo często technikę na mokro wykorzystuje się jako baza do późniejszego konturowania na sucho, aby podbić intensywność. Poniżej dodałyśmy nasze ulubione kosmetyki, aby ułatwić ci wybór 😊.
Ta technika, jak sama nazwa wskazuje, polega na konturowaniu twarzy przy pomocy pudrowych kosmetyków. Tworzy intensywniejsze efekt, niż konturowanie na mokro, a przy okazji od razu utrwala makijaż. Kosmetyki mogą mieć różne wykończenia – poprzez mat, satynę, po rozświetlenie. W zależności od cery i upodobań, jakie masz, modelowanie na sucho daje ci dużo możliwości. Zobacz, które z kosmetyków przetestowałyśmy i mamy stale w kosmetyczkach.
Konturowanie jest kwestią bardzo indywidualna, a więc nie bój się testować – poprzez praktykę dojdziesz do perfekcji względem twojej twarzy. Oczywiście, są określone wskazówki dostosowane do każdego kształtu. Za chwilę je poznasz – w końcu warto więc mieć wiedzę na temat podstaw, by lepiej zrozumieć swoją urodę i podkreślić jej atuty za pomocą konturowania.
Konturowanie tego kształtu opiera się na wysmukleniu. Nałóż bronzer na boki twarzy – od linii włosów nad skroniami w kierunku zewnętrznych krawędzi czoła, przez policzki, do boków brody. Następnie podkreśl też kości policzkowe, aplikując bronzer lekko poniżej. Jeśli chodzi o róż, wystarczy tylko odrobina powyżej bronzera na policzkach. Z kolei rozświetlacz nałóż na środek czoła, szczyt nosa, brodę oraz wysoko na kości policzkowe.
Ten kształt twarzy wymaga najmniej konturowania. Aby podkreślić jej atuty i nadać makijażowi trójwymiarowości nałóż bronzer pod kości policzkowe, na linię włosów oraz boki czoła. Możesz także dołożyć odrobinę na boki nosa, jeśli potrzebujesz go wysmuklić. Następnie dodaj odrobinę różu powyżej bronzera na policzki. Na koniec zaaplikuj rozświetlacz na szczyty kości policzkowych, grzbiet nosa oraz odrobinę na czoło.
W przypadku tego kształtu dąży się do złagodzenia wyraźnych rysów twarzy. Zaaplikuj bronzer na linię żuchwy, pod kości policzkowe oraz odrobinę na skronie i przy górnej linii włosów. Róż nałóż standardowo na policzki, a rozświetlacz na szczyt nosa, środek czoła, brodę oraz łuk kupidyna. Jeśli podoba ci się ten efekt, podkreśl nim też szczyty kości policzkowych – to chyba najbardziej lubiany przez wszystkich punkt do aplikacji rozświetlacza 😊.
Aby optycznie wyrównać proporcje twojej twarzy, nałóż bronzer na brodę, środek czoła na linii włosów oraz pod kości policzkowe. Róż możesz zastosować standardowo nad bronzer na policzkach, a także odrobinę na szczyt nosa. Na koniec nadaj cerze świetlistości, aplikując rozświetlacz na szczyty kości policzkowych, pod łuk brwiowy, na czubek nosa oraz łuk kupidyna.
Dzięki mediom społecznościowym konturowanie twarzy zyskało zupełnie inny wymiar – cały czas powstają kolejne techniki, dzięki którym możesz ukazać swoją twarz w nowym świetle. By pomóc ci odnaleźć się w tym gąszczu sposobów na modelowanie, zebrałyśmy i opisałyśmy kilka z nich.
Jeżeli lubisz efekt skóry muśniętej słońcem, brontouring jest techniką dla ciebie. W jej przypadku zamiast chłodnego odcienia do konturowania sięgnij po bronzer w delikatnie ciepłej tonacji. Nałóż go w miejsca, w których z reguły promienie słoneczne najszybciej cię opalają. To zdecydowanie delikatniejsza opcja, doskonale sprawdzi się w te ciepłe miesiące, kiedy nasze ciała odczuwają działanie słońca – w końcu to właśnie wtedy „naturalnie” brązowiejemy 😊.
Strobing to świetna opcja dla osób początkujących. Przywróci ona twarzy jej wewnętrzny blask i wyrazistość bez konieczności nakładania kilku warstw i blendowania wielu różnych kosmetyków ze sobą. W odróżnieniu od standardowego konturowania skupia się on na tych naturalnie wystających i oświetlanych punktach twarzy. Polega na aplikowaniu rozświetlającego produktu na najwyższym punkcie kości policzkowych, w kąciku oka, pod łukiem brwiowym, na czubku nosa, a czasem nawet brodzie i środku czoła. Stworzy to naturalną iluzję optyczną i przywróci buzi jej naturalny wyraz, pozostawiając ją świeżo i zdrowo wyglądającą. Taki makijaż sprawdzi się więc doskonale u cery szarej i matowej, bo optycznie rozświetli całą twarz. Uważaj jednak przy cerze trądzikowej – może on widocznie podkreślić niedoskonałości.
Na pewno ciekawym i niecodziennym w europejskim stylu makijażowym jest konturowanie różem. Na fali koreańskiej pielęgnacji i boomu na kosmetyki do osiągnięcia naturalnej, ale zarazem porcelanowej cery, na popularności zyskuje też blush-touring – trend, w którym modeluje się twarz za pomocą różu. Bardziej powszechne jest to jednak w kulturze azjatyckiej z uwagi na idealizowanie zdrowej i nieskazitelnej cery z naturalnymi rumieńcami. W miejsca, w które normalnie nałożyłabyś bronzer, zaaplikuj róż – podkreśli to twoją delikatność i doda kokieteryjny wdzięk. Pamiętaj jednak by nie przesadzić – w końcu nie chodzi tu o efekt spalonej słońcem buzi.
Eksperymentuj, baw się i korzystaj. Makijaż jest swego rodzaju sztuką – możesz wyrażać swoje wewnętrzne ja i podkreślać urodę jak tylko chcesz. Mamy nadzieję, że nasz wpis pomógł ci zrozumieć, jak prawidłowo konturować twarz.
Nie zapomnij jednak o tym, że w tym wszystkim chodzi o podkreślenie własnego, naturalnego piękna, które każdy z nas w sobie ma. Konturowanie ma na celu ściągnąć uwagę na twoje rysy twarzy, które są jedyne w swoim rodzaju – w końcu nawet bliźniaki nie są do końca identyczne 😉.
Jeśli jednak masz wątpliwości lub pytania z dziedziny kosmetycznej, zachęcamy cię do kontaktu z naszymi kosmetologami poprzez formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na facebooku (cosibellapl), instagramie (cosibella.pl) lub dzwonić na nr 226022832.
Podobał Ci się ten wpis?