Czy alkohol w kosmetykach szkodzi? Rozwiewamy wątpliwości dotyczące alkoholu w kosmetykach

1 0 3 min
Czy alkohol w kosmetykach szkodzi? Rozwiewamy wątpliwości dotyczące alkoholu w kosmetykach
Składniki aktywne
1 0 3 min

Spis treści

  Jakie alkohole znajdują się w kosmetykach?

  Przyjęło się, że każdy alkohol w kosmetyku, to alkohol etylowy i na pewno szkodzi skórze. Nie jest tak! Alkohole, to grupa związków, pełniące różne role w produktach kosmetycznych.

  Alkohol etylowy w kosmetykach

  Jest to grupa związków, które szczególnie owiane są złą sławą. Oczywiście, zastosowanie ich w produkcie może delikatnie wysuszać skórę, więc powinny ich unikać osoby ze skórą suchą, czy wrażliwą. Jednak nie możemy zapomnieć o funkcjach, które takie alkohole pełnią w produktach: działają antyseptycznie, konserwująco, jako promotory przenikania innych substancji znajdujących się w kosmetyku, a także wspomagają rozpuszczanie substancji aktywnych. Alkohole z tej grupy mają wysoką lotność i szybko znikają ze skóry. Takie alkohole znajdziecie także w produktach do dezynfekcji, żelach antybakteryjnych i tym podobnych.
   – w INCI pod nazwami: Alcohol, Alcohol Denat., Ethanol, Ethyl Alcohol. Podobny w działaniu jest Isopropyl Alcohol.


  Insight - Loss Control - Fortifying Treatment - Kuracja Przeciw Wypadaniu Włosów

  Insight – Loss Control – Fortifying Treatment – Kuracja Przeciw Wypadaniu Włosów

  Alkohol w tej wcierce pełni funkcję promotora przenikania. Właśnie dzięki niemu składniki aktywne mają szansę przeniknąć w głąb skóry, a sama wcierka ma szansę zadziałać. Dodatkowym atutem jest to, że alkohol w momencie wyparowuje ze skóry, a włosy nie wyglądają na przetłuszczone

  Działanie alkoholu etylowego w kosmetykach

  • działa antybakteryjnie i antyseptycznie,
  • pełni rolę konserwantu,
  • używany jest jako promotor przenikania,
  • jest podstawą perfum, ma właściwości dezodorujące.

  “Dobre alkohole” w kosmetykach

  Kolejne grupy alkoholi, które występują w kosmetykach, popularnie określane są jako “dobre”. Nie oznacza to, że poprzedniej grupy trzeba się bać. Alkohole obecne poniżej pełnią wiele funkcji, dzięki którym kosmetyk działa tak, jak powinien:
  • są emolientami, zmiękczają i wygładzają skórę,
  • działają silnie nawilżająco i natłuszczająco,
  • działają ochronnie na skórę, zapobiegają jej przesuszaniu,
  • wygładzają i chronią włosy przed uszkodzeniami,
  • nadają produktom zapach,
  • pełnią funkcję zagęstnika, stabilizatora i emulgatora w kosmetyku.

  Alkohole tłuszczowe w kosmetykach

  Ta grupa alkoholi jest najlepszym przykładem, że nie warto się ich obawiać! Zazwyczaj w kosmetyku pełnią funkcję emolientów, które działają wygładzająco na skórę. Można je też spotkać jako zagęstniki i stabilizatory masy kosmetycznej. Tworzą na powierzchni skóry warstwę ochronną, dzięki czemu ograniczona jest utrata wody z naskórka, a tym samym nawilżenie zostaje zatrzymane w skórze, nie można się nie zgodzić, że to przydatna funkcja. Znajdują zastosowanie w kosmetykach do skóry suchej, wrażliwej, a także w odżywkach do włosów.
   – w INCI pod nazwami: Cetearyl Alcohol, Cetyl Alcohol, Isocety Alcohol, Sterearyl Alcohol, Mirystyl Alcohol, Arachidyl Alcohol, Decyl Alcohol.


  Alkohole aromatyczne w kosmetykach

  Alkohole z tej grupy odpowiadają za zapach produktu! Są to składniki kompozycji zapachowych, które najczęściej imitują zapachy obecne w naturze. Są stosowane w kosmetykach w bardzo niskich stężeniach, jednak jak większość dodawanych zapachów, mają potencjał alergizujący. Osoby ze skórą wrażliwą powinny zwracać uwagę na tę grupę alkoholi.
   – w INCI pod nazwami: Bezyl Alcohol, Cinammyl Alcohol, Amylcinammyl Alcohol, Anise Alcohol


  Inne alkohole w kosmetykach

  Alkohole z tej grupy najczęściej pełnią funkcje silnie nawilżające, dlatego często spotkasz je w składzie swoich kosmetyków. Są też promotorami przenikania, dzięki czemu pozwalają łatwiej przenikać składnikom aktywnym w głąb naskórka. Mogą też funkcjonować jako konserwanty (tych również nie należy się bać, dzięki nim produkty nie psują się przed upływem daty ważności).
   – W INCI pod nazwami: Propylene Glycol, Gliceryne, Sorbitol, Xylitol.


  Alkohole w kosmetykach do włosów

  Obecność alkoholi w kosmetykach do włosów nie powinna być niepokojąca. Znaczna część z nich to alkohole tłuszczowe, np. Cetyl Alcohol. Pełnią funkcje kondycjonujące, sprawiają, że włosy są wygładzone. Otaczają łuskę włosa delikatną powłoką ochronną, która zabezpiecza przed uszkodzeniami i chroni włosy przed przesuszeniem. Takie alkohole jak gliceryna, czy sorbitol również są mile widziane w odżywkach, czy szamponach, ze względu na swoje silne właściwości nawilżające.

  Mam nadzieję, że rozwiałam Twoje wątpliwości odnośnie alkoholu w kosmetykach 🙂 Jeśli nadal zastanawiasz się, który kosmetyk będzie najlepszy dla Twojej skóry, zachęcam do skorzystania z kontaktu z kosmetologiem przez nasz formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na facebooku, instagramie lub dzwonić na nr 226022832.

  Podobał Ci się ten wpis?

  lubię 1
  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments