Jak wydobyć skręt włosów w codziennej pielęgnacji? 3 sprawdzone metody mycia włosów kręconych

0 0 4 min
Jak wydobyć skręt włosów w codziennej pielęgnacji? 3 sprawdzone metody mycia włosów kręconych
Włosy
0 0 4 min

Spis treści

  Wiele osób nie wie, że ich włosy mają skłonność do kręcenia się – ale przecież już wyłącznie codzienna pielęgnacja może efektywnie nadać takim włosom zdefiniowany skręt. W jaki sposób zatem można wydobyć skręt bez większego wysiłku na co dzień? Najważniejsza tu będzie podstawa – czyli prawidłowe techniki mycia włosów kręconych.

  Każde włosy kręcone są unikalne – a więc nie każda metoda mycia będzie dla Ciebie odpowiednia. Być może potrzebujesz zdefinować puszące się loki? A może masz włosy falowane i chcesz utrwalić ich skręt? A może potrzebujesz poprawić kondycję włosów, żeby mieć świetną fryzurę na każdy dzień? W zależności od tego, jakie są twoje oczekiwania, sla twoich włosów kręconych mogą sprawdzić się różne metody mycia. Przejdźmy przez nie krok po kroku.

  Metoda curly girl – wydobywanie skrętu na co dzień

  Czy słyszałaś kiedyś o metodzie curly girl? To kompleksowe podejście do pielęgnacji loków, które skupia się na ich nawilżaniu i zminimalizowaniu uszkodzeń. Metoda ta zyskała szczególną popularność wśród osób z kręconymi włosami i jest często rekomendowana jako skuteczny sposób na zdrowe i pełne blasku loki. Co więcej, curly girl (czy cg, jak często skracają to włosomaniaczki), jest świetnym sposobem na wydobycie skrętu nawet z włosów, które tylko lekko się falują. Brzmi ciekawie? Oto jak wydobyć skręt włosów krok po kroku za pomocą tej metody:

  Metoda OMO – postaw na odżywienie

  Twoim włosom brakuje nawilżenia lub nie możesz poradzić z suchymi końcówkami? Istanieje metoda, która może Ci w tym pomóc. Znana jako OMO (odżywka-mycie-odżywka), ta technika skupia się na maksymalnym odżywieniu i nawilżeniu włosów kręconych i falowanych.

  Zasada działania metody OMO jest prosta i, jak sama nazwa wskazuje, polega na trzyetapowym procesie:

  Metoda OMO jest wyjątkowo skuteczna dla osób z suchymi włosami – dzięki dwukrotnemu nałożeniu odżywki intensywnie nawilżasz swoje loki, co przekłada się na lepsze zdefiniowanie, mniej puszenia i większą elastyczność.

  Jeśli stosujesz metodę OMO, pamiętaj o wyborze odpowiednich produktów. Szukaj szamponu wolnego od siarczanów i silikonów, a odżywki – bogatej w składniki nawilżające i odżywcze, takie jak proteiny, naturalne oleje i masła.

  Kiedy potrzebujesz utrwalić skręt: Bowl method

  Bowl method, czyli metoda miski, to popularna technika w pielęgnacji kręconych włosów, która pozwala utrwalić ich skręt i dodać blasku. Jest szczególnie pomocna przy pielęgnacji włosów falowanych lub gdy chcesz maksymalnie utrwalić skręt swoich loków. Jeśli zmagasz się z wydobyciem skrętu włosów lub zauważyłaś, że szybko tracą one na objętości i sprężystości, ta metoda może okazać się bardzo pomocna. Oto, jak ją stosować:

  Ta metoda śwoetnie się sprawdzi nie tylko, kiedy chcesz wydobyć skręt włosa, ale też jeśli potrzebujesz przywrócić swoje loki do zdrowia. Dzięki temu, że odżywka i produkt stylizujący są rozcieńczanie w wodzie przy zanurzeniu, składniki aktywne równomiernie przenikają do włosów, co skutkuje silniejszym i trwalszym odżywieniem. W efekcie Twoje loki są nie tylko pięknie zdefiniowane, ale też nawilżone i pełne blasku.

  Inne metody mycia włosów kręconych

  Jeżeli szukasz alternatywy dla tradycyjnego mycia włosów kręconych, na pewno zainteresuje Cię technika „co-wash” – czyli po prostu mycie odżywką. Wyeliminowanie szamponu z rutyny może początkowo wydawać się kontrowersyjne, ale ten sposób jest rekomendowany dla właścicielek włosów kręconych z tendencją do puszenia się i przesuszania się.

  Jak myć włosy odżywką? Wystarczy nałożyć produkt na wilgotne włosy, delikatnie przemasować skórę głowy, i spłukać. Twoje włosy zostaną oczyszczone, nie tracąc jednocześnie naturalnych olejków, które utrzymują je nawilżone i zdrowe.

  Inną alternatywą jest technika „pre-poo” lub OM, jak jest bardziej znana po polsku. Polega na nałożeniu produktu nawilążającego – na przykład oleju lub dobrej maski ozywiającej, na całą długość włosów na kilka godzin lub nawet na noc przed umyciem. Te produkty stworzą barierę na włosach, która pomoże zminimalizować wysuszanie włosów przez szampon i zapobiec uszkodzeniom podczas mycia. Po zastosowaniu tej techniki możesz umyć włosy jak zwykle i cieszyć się lokami pełnymi blasku i sprężystości.

  Oczywiście, jest jeszcze wiele innych metod, skierowanych na wydobywanie skrętu włosów i odpowiednie nawilżenie ich podczas mycia. Jeśli tylko zaczynasz swoją przygodę ze świadomą pielęgnacją loków, warto wypróbowac kilka technik i zobaczyćź, która pasuje do Ciebie.

  Pamietaj, że każdy skręt włosów uwarunkowany jest przez różne czynniki, takie jak genetyka, porowatość włosa, dieta, nawilżenie, czy nawet klimat. To oznacza, że Twoje podejście do pielęgnacji włosów musi być dopasowane do Twoich własnych, unikalnych potrzeb. Bardzo często posiadaczki włosów kręconych łączą kilka metod mycia i stylizacji ze sobą, by uzyskać efekty odpowiednie dla ich rodzaju skrętu i porowatości włosów – i to, moim zdaniem, jest najbardziej odpowiednią strategią.

  Podstawowe zasady mycia włosów kręconych? Odpowiadamy na najważniejsze pytania

  Oczywiście, same techniki mycia nie wystarczą, by wydobyć skręt włosów i uzyskać najlepsze efekty. Potrzebujesz też zadbać o regularność w pielęgnacji swoich loków, i dalszą stylizację. Oto kilka rzeczy, które pomogą Ci zacząć tę przygodę.

  Jak często myć włosy kręcone?

  Tak często, jak to jest potrzebne. Jeśli twoje włosy szybko się przetłuszczają, możesz myć je nawet codziennie, by uniknąć opadania i wyprostowania pasem. Tu jednak może się pojawić problem, ponieważ częste mycie osłabia skręt – w takiej sytuacji warto zatem zadbać o codzienną stylizację. Natomiast jeśli nie masz przetłuszczającej się skóry głowy, a twoje włosy wyglądają dobrze nawet kilka dni po umyciu, możesz myć je nawet raz na tydzień, a podtrzymywać skręt za pomocą mgiełek stylizujących.

  Czym myć włosy kręcone?

  Jeśli chodzi o szampon, możesz używać każdego szamponu, nawet stworzonego do pielęgnacju prostych włosów, byle był odpowiedni dla twojej skóry głowy i nie zawierał siarczanów i silikonów. Natomiast wybierając odżywki, zwróć uwagę na składniki nawilżające i odżywcze, i zadbaj o równowagę PEH. Warto, by w Twojej włosowej kosmetyczce znalażły się odżywki i proteinowe, i humektantowe, i emolientowe.

  Kiedy i jak czesać kręcone włosy?

  Tu jest jedna podstawowa zasada: nigdy nie czesz suchych włosów. Najlepiej jest rozdzielić włosy na pasemka podczas mycia, i ostrożnie „rozczesać” je za pomoca palców. Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy przy rozplątywaniu włosów i rozprowadzaniu odżywki, możesz zaopatrzyć się w grzebień z szeroko rozstawionymi zębami.

  Jak stylizować włosy kręcone?

  Stylizować włosy kręcone zawsze trzeba na mokro, od razu po umyciu ale przed suszeniem. Nałóż na włosy żel czy piankę do stylizacji, pougniataj włosy, a następnie zrób plopping czy wysusz odpowiednią metodą. Więcej o stylizacji włosów kręconych przeczytasz w tym artykule.

  Co, jeśli moje loki wciąż są suche i nie chcą się zdefiniować?

  Bardzo możliwe, że potrzebują dodatkowego nawilżenia. Możesz spróbować dodać regularne olejowanie do codziennej pielęgnacji – o tym, jak to zrobić, przeczytasz tu.

  Mam nadzieję, że teraz wiesz, jak wydobyć skręt włosów i jak odpowiednio umyć swoje naturalne loki. Pamiętaj jednak, że wydobycie skrętu włosów może być procesem czasochłonnym, więc zaopatrz się w cierpliwość i zadbaj o regularność pielęgnacji. Niech Twoją motywacją będzie to, jak moga wyglądqać twoje loki za jakiś czas – pięknie i zdrowo. Jeśli masz jakieś pytania, zachęcam do kontaktu z kosmetologiem przez nasz formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na facebooku (cosibellapl), instagramie (cosibella.pl) lub dzwonić na nr 226022832.

  Podobał Ci się ten wpis?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments