Bist du in Deutschland? Cosibella auch!

Um Ihnen ein noch besseres Einkaufserlebnis zu bieten, leiten wir Sie zu unserem deutschen Shop weiter.

Die Produktpalette im Zielshop ist sorgfältig ausgewählt, um die Vorlieben und Bedürfnisse der deutschen Kunden zu erfüllen und ein umfassendes Einkaufserlebnis und einen persönlichen Service zu gewährleisten.

Złe i dobre połączenia kosmetyczne


Ten tekst przeczytasz w 6 minut.

Połączenia składników kosmetycznych

Połączenia składników kosmetycznych małe

Spis treści


Złe i dobre połączenia kosmetyczne

Świadomość w sprawie tego, co nakładamy na twarz, rośnie z dnia na dzień. Dostajemy codziennie pytania na temat składów, formulacji i stężeń poszczególnych składników aktywnych. Najczęściej jednak pojawiają się pytania dotyczące łączenia poszczególnych produktów ze sobą. Czy ich substancje aktywne nie kolidują ze sobą? A może się neutralizują? A może wręcz wzmacniają swoje działanie? Oczywiście ma na to wpływ cała formulacja produktu, jednak aby ułatwić Wam zaplanowanie swojej idealnej pielęgnacji, wybrałam kilka poszczególnych składników, które warto ze sobą łączyć (lub nie) i szukać ich w kosmetykach. Więc jak planować pielęgnację, aby była jak najefektywniejsza?

Jakie składniki warto ze sobą łączyć?

RETINOL / KWASY AHA/BHA + HUMEKTANTY

Podczas kuracji retinolem/kwasami skóra staje się sucha, podrażniona i bardziej podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Humektanty takie jak gliceryna, pantenol oraz kwas hialuronowy pomagają w przywróceniu nawilżenia skórze i jej wzmocnieniu. Na początku kuracji można użyć kremu z tymi składnikami przed nałożeniem preparatu z retinolem/kwasami.

DLACZEGO? Humektanty nawilżają i łagodzą, minimalizując działania niepożądane kuracji.


RETINOL / KWASY AHA/BHA + CERAMIDY

Dobry regenerujący krem to podstawa podczas kuracji złuszczającej. Ceramidy to składniki cementu międzykomórkowego, świetnie się sprawdzają przy uszkodzonej barierze naskórkowej. Sprawiają, że skóra jest uszczelniona (ucieka z niej mniej wody) i dogłębnie odżywiona.

DLACZEGO? Ceramidy na bieżąco regenerują uszkodzenia powstałe w wyniku złuszczania.


RETINOL + NIACYNAMID (WITAMINA B3)

Niacynamid jest składnikiem zalecanym do stosowania w czasie kuracji retinolem. Badania dowiodły, że składnik ten stymuluje syntezę kolagenu i ceramidów, które są czynnikiem ją budującym. Dzięki temu niacynamid znacząco łagodzi skutki uboczne stosowania retinolu.

DLACZEGO? Niacynamid minimalizuje działania niepożądane kuracji retinolem.


KWAS ASKORBINOWY + KWAS FERULOWY

Witamina C w swojej czystej, kwasowej wersji i kwas ferulowy to idealne połączenie! To silne antyoksydanty, które zapobiegają stresowi oksydacyjnemu oraz wzmacniają ochronę przed promieniowaniem UV. Kwas ferulowy używany łącznie z witaminą C zwiększa jej stabilność oraz efektywność nawet ośmiokrotnie.

DLACZEGO? Działa symbiotycznie i wzmacniająco na siebie nawzajem.


KWAS ASKORBINOWY + RESWERATROL

Resweratrol to flawonoid, czyli bardzo aktywna substancja pochodzenia roślinnego i jednocześnie bardzo silny antyoksydant. Połączenie go z witaminą C w formie kwasu daje podobne efekty jak w połączeniu jej z kwasem ferulowym. Gińcie wolne rodniki!

DLACZEGO? Działą symbiotycznie i wzmacniająco na siebie nawzajem.


POCHODNE WITAMINY C + NIACYNAMID (WITAMINA B3)

Tak! Obalamy mity. Jeśli nie jesteście pewni, jakie substancje to pochodne witaminy C, zajrzyjcie tutaj. Łączenie witaminy C, która nie jest kwasem askorbinowym z niacynamidem jest bezpieczne. Taki koktajl witaminowy będzie rozjaśniał i odżywiał skórę.

DLACZEGO? Bo można!


Jakich składników nie należy ze sobą łączyć?

RETINOL + KWASY AHA/BHA

Ich wspólne stosowanie bywa zalecane, ale ze względu na duży potencjał drażniący obu składników, nie zalecamy robienia tego na własną rękę, a jedynie pod okiem doświadczonego kosmetologa. Bardzo często takie połączenie jest także zbyt intensywnie i niepotrzebne dla większości skór. Jeśli chcesz skorzystać z opieki naszego kosmetologa, zapraszamy do formularza.

DLACZEGO? Kuracja kilkoma produktami złuszczającymi prowadzi do podrażnień i skutków odwrotnych do zamierzonych.

KWASY AHA/BHA + NIACYNAMID (WITAMINA B3)

W przeciwieństwie do retinolu tutaj unikamy stosowania kwasów i niacynamidu jednocześnie po sobie. Z czego to wynika? Niacynamid najlepiej czuje się w pH 6/7, więc silnie kwasowe pH zupełnie nie pozwala mu zadziałać. Możesz produkt z niacynamidem za to stosować rano, a kwasy wieczorem.

DLACZEGO? Substancje mają skrajnie różne pH, w którym działają.

RETINOL + KWAS ASKORBINOWY

Tutaj również kluczowe jest stosowanie obydwu składników oddzielnie: witaminy C rano, retinolu wieczorem. Zastosowane jednego produktu po drugim nie przyniesie żadnych efektów, ponieważ retinol wykazuje działanie lekko oksydacyjne, a witamina C antyoksydacyjne. Retinol unieszkodliwi przeciwrodnikowe właściwości witaminy C, czyli po prostu ją utleni i sprawi, że przestanie działać.

DLACZEGO? Retinol neutralizuje witaminę C w reakcji chemicznej, jaka między nimi zachodzi.

KWASY AHA/BHA + KWAS ASKORBINOWY

Obydwa składniki mają duży potencjał drażniący, dlatego nie zaleca się ich stosowania po sobie. Można je stosować o różnych porach dnia, jednak należy obserwować skórę, ponieważ taki duet w Waszym przypadku może nie być korzystny.

DLACZEGO? Połączenie może prowadzić do podrażnień.

KWAS ASKORBINOWY + NIACYNAMID (WITAMINA B3)

Kosmetyków z niacynamidem nie zaleca się stosować łącznie z witaminą C w formie Ascorbic Acid. Ich połączenie tworzy podwójny problem: po pierwsze, neutralizuje skuteczność obu składników, a po drugie może tworzyć substancję, która podrażnia skórę, czyli kwas nikotynowy.

DLACZEGO? Mają skrajnie różne pH, w których działają, w reakcji chemicznej tworzą drażniący kwas.

KWAS ASKORBINOWY + METALE CIĘŻKIE

Mowa tu o np. kremie lub serum z miedzią. Metale ciężkie (w tym miedź) połączone z kwasem askorbinowym powodują, że witamina C, zamiast działać jako antyoksydant i wyłapywać wolne rodniki, zaczyna działać jako prooksydant, czyli sprzyjać tworzeniu się wolnych rodników.

CZEMU? W wyniku reakcji chemicznej między nimi dochodzi do niekorzystnych zmian w działaniu witaminy C.

Pamiętaj także, aby kosmetyki pielęgnacyjne dodawać stopniowo, wprowadzając pojedynczo każdy nowy produkt. Zachęcam do przeprowadzenia próby uczuleniowej. Działając w ten sposób, jeśli Twoja skóra zareaguje na jakiś składnik alergią, bądź podrażnieniem, możesz szybciej znaleźć sprawcę i zaprzestać stosowania. Najważniejsze jest świadome ustalenie swojej rutyny pielęgnacyjnej, która uwzględnia wskazane tu dobre i złe połączenia składników kosmetycznych oraz pory roku i indywidualne potrzeby skóry.


Jeśli nadal nie jesteś pewny, które produkty możesz łączyć ze sobą, a jakich połączeń unikać, zachęcam do skorzystania z naszej konsultacji kosmetologicznej. Jak masz jakieś pytania, napisz do nas na facebooku bądź instagramie (cosibella.pl) lub zadzwoń na nr 22 602 28 32.


Nikola Budna
Kosmetolog
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec  2019
pixel