Witamina C na twarz – działanie i najlepsze serum

0 0 9 min
Witamina C na twarz – działanie i najlepsze serum
Witamina C
0 0 9 min

Spis treści

  Pewnie nie raz, układając pielęgnację, zwróciły Twoją uwagę kosmetyki z witaminą C. Witamina ta jest świetnym antyoksydantem, chroniącym skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które prowadzi do przedwczesnego starzenia skóry.. Występuje w kilku formach: podstawowej, jako kwas askorbinowy (INCI:Ascorbic Acid) oraz jej pochodnych (INCI:Ascorbyl Palmitate, Ascorbyl Glucoside, Magnesium Ascorbyl Phosphate (MAP), Sodium Ascorbyl Phospate (SAP), Tetrahexyldecyl Ascorbate, 3-0-Ethyl Ascorbic Acid), które poznasz dokładniej przechodząc do dalszej części wpisu.

  Witamina C na przebarwienia? Działanie witaminy C

  Witamina C ma zdolność hamowania działania enzymu – tyrozynazy, który odpowiada za prawidłowy przebieg procesu melanogenezy. Melanogeneza jest to proces tworzenia melaniny, czyli barwnika skóry. Zastosowanie inhibitora, czyli zahamowanie tego procesu zapobiega powstawaniu przebarwień. Melanina (barwnik) zaraz po wytworzeniu magazynowana jest w melanosomach, znajdujących się w melanocytach, czyli komórkach barwnikotwórczych. Aby melanina została uwolniona z melanosomów potrzebny jest bodziec, którym może być np. promieniowanie UV. Dlatego ważne jest stosowanie filtrów, ponieważ ochrona przed promieniowaniem zapobiega powstawaniu przebarwień. Dodatkowo stosowanie witaminy C pod krem z filtrem wzmacnia działanie przeciwprzebarwieniowe i wzmacnia drobne naczynia krwionośne.

  Witamina C – jak często stosować?

  Jeżeli zaczynasz stosowanie witaminy C, zastanów się nad stężeniem, formą oraz rodzajem kosmetyku, w którym ma się znajdować. Jednak jeżeli chodzi o stosowanie, jest to prosty schemat:

  Pamiętaj też, aby codziennie stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym.

  1. Kwas L-askorbinowy – INCI: Ascorbic Acid

  Znana także jako naturalna witamina C. To aktywna forma, która wykazuje wysoką niestabilność. Jest to bardzo niekorzystne zjawisko, polegające na rozpadzie substancji pod wpływem czynników zewnętrznych (temperatura, powietrze, światło, nieodpowiednie pH), skutkujące utratą przez witaminę C swoich cennych właściwości.

  W formułach kosmetycznych wykorzystywany jest jednak kwas L-askorbinowy w formie liposomalnej (witamina C jest zamknięta w małych pęcherzykach wodno-tłuszczowych). Czysta forma witaminy C jest natomiast polecana dla skóry tłustej z nadmiernym łojotokiem. Jest stabilna w pH 3,5 lub niższym.

  ZALETY

  WADY

  Czystą formę witaminy C znajdziemy m.in. w produktach:

  2. Palmitynian askorbylu – INCI: Ascorbyl Palmitate

  Jest rozpuszczalnym w tłuszczach odpowiednikiem kwasu askorbinowego. Cząsteczka ta podczas uwalniania do naskórka ulega hydrolizie przekształcając się w kwas askorbinowy i kwas palmitynowy. Pomimo dużej stabilności, posiada małą aktywność biologiczną.

  Witamina C w tej postaci również działa rozjaśniająco na przebarwienia oraz stymuluje syntezę kolagenu. Działa przeciwzapalnie poprzez hamowanie procesu peroksydacji lipidów oraz chroni wrażliwe nienasycone kwasy tłuszczowe w barierze hydrolipidowej. Wykazuje ochronny wpływ w stosunku do promieniowania UVA i UVB, zmniejsza rumień powstały po opalaniu.

  ZALETY

  WADY

  3. Glukozyd askorbylu – INCI: Ascorbyl Glucoside

  Wytwarzany z witaminy C oraz skrobi, jest formą kwasu askorbinowego stabilizowanego cząsteczką glukozy. Takie połączenie pozwala na stopniowe uwalnianie jej i wchłanianie do warstw naskórka pod wpływem działania enzymu obecnego w skórze α-glukozydazy. Wyrównuje koloryt skóry oraz rozjaśnia plamy i przebarwienia.

  Zachowuje wszystkie właściwości kwasu L-askorbinowego, przy czym wykazuje znacznie głębszą penetrację, stabilność w kosmetykach i tym samym skuteczność działania. Ta forma witaminy C jest stabilna w pH 6.5-7.5.

  ZALETY

  WADY

  Glukozyd askorbylu zawarty jest np. w preparacie:

  4. Sól magnezowa fosforanu askorbylu – INCI: Magnesium Ascorbyl Phosphate (MAP)

  Sól magnezowa fosforanu askorbylu, podobnie jak czynna forma witaminy C, jest rozpuszczalna w wodzie, co utrudnia jej przenikanie do głębszych warstw naskórka. Sól ta wykazuje słabsze działanie antyoksydacyjne od czystej witaminy C o tym samym stężeniu, dlatego w produktach należy stosować wysokie stężenie MAP – co najmniej 15%.

  MAP polecany jest dla kobiet w ciąży i w okresie karmienia oraz dla osób, których skóra wykazuje słabą tolerancję na substancje drażniące. Witamina C w postaci soli magnezowej fosforanu askorbylu jest cennym składnikiem wspomagającym działanie antyoksydacyjnych ekstraktów roślinnych w recepturze maseczek, balsamów do ciała oraz kremów przeciwstarzeniowych. Jest stabilna w pH 7,0 – 8,5.

  ZALETY

  WADY

  MAP zawiera w swoim składzie:

  5. Sól sodowa fosforanu askorbylu – INCI: Sodium Ascorbyl Phospate (SAP)

  Sól sodowa fosforanu askorbylu cechuje się podobnymi właściwościami jak MAP, jednakże wykazuje również silne właściwości antybakteryjne, dlatego jest ona dedykowana dla cer ze skłonnością do trądziku. Przeznaczona jest także dla kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Wykazuje dodatkowe pośrednie działanie antybakteryjnie.

  Stosuje się ją w preparatach przeciwtrądzikowych. Przeciwutleniające właściwości witaminy C w kosmetykach wykazują przeciwdziałanie jełczeniu wydzielanego łoju w okolicach ujścia gruczołów łojowych. W trądziku pospolitym towarzyszące nadmierne rogowacenie naskórka, zwęża ujście i powoduje zaleganie mas łojowych, predysponując do nasilenia infekcji bakteryjnej. W tej postaci, zapobiega tworzeniu się czopów zaskórnikowych.

  ZALETY

  WADY

  6. Tetraizopalmitynian askorbylu – INCI: Tetrahexyldecyl Ascorbate

  Tetraizopalmitynian askorbylu spośród wszystkich pochodnych witaminy C cechuje się najskuteczniejszym działaniem, a także najlepszą przyswajalnością oraz tolerancją przez skórę. Występuje w formie olejku, dzięki czemu wykazuje dobre powinowactwo do warstwy lipidowej skóry. Z uwagi na hamowanie procesu melanogenezy, bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem przebarwień. Dodatkowo pochodna ta sprawdzi się u osób ze skórą delikatną.

  To trwała i stabilna formuła witaminy C. Występuje w formie żółtego oleju, penetruje w głębsze warstwy naskórka. Skuteczna szczególnie w emulsjach w stężeniu 1–3%. Jest cenną, skuteczną i jedną z najdroższych postaci witaminy C stosowaną w kosmetykach. Niezwykle dobrze i skutecznie chroni skórę opóźniając pojawianie się oznak starzenia spowodowanych przez wolne rodniki.

  ZALETY

  WADY

  Najskuteczniejszą postać witaminy C znajdziemy w produktach:

  7. 3-O Etylowy kwas askorbinowy – INCI: 3-0-Ethyl Ascorbic Acid

  3-O Etylowy kwas askorbinowy jest najnowszą pochodną kwasu L-askorbinowego. Podobnie jak tetraizopalmitynian askorbylu cechuje się wysoką stabilnością. Wykazuje odporność na działanie światła i temperatury, a także w wysokim stopniu przenika w głąb skóry. Ponadto hamuje rozwój bakterii i wykazuje działanie przeciwzapalne. Pochodna ta jako jedyna jest rozpuszczalna zarówno w tłuszczach jak i w wodzie, dzięki czemu z łatwością można ją dodawać do wszystkich formulacji kosmetycznych. Pochodna jest odpowiednia dla cer wrażliwych.

  W testach potwierdzono, iż działa dużo skuteczniej w redukowaniu przebarwień, aniżeli kwas kojowy arbutyna lub pozostałe pochodne witaminy C rozpuszczalne w wodzie (Ascorbyl Glucoside, Magnesium lub Sodium Ascorbyl Phosphate). Ponadto wykazano, iż kwas 3-0-ethyl askorbinowy stanowi skuteczną ochronę przed niebieskim światłem (blue light). Ta forma jest najskuteczniejsza pH 3.0 – 5.0.

  ZALETY

  WADY

  Tę pochodną witaminy C zawiera:

  Najlepsze serum z witaminą C

  Paula's Choice - C5 Super Boost Moisturizer - Multiaktywny Krem Nawilżający z Witaminą C

  Paula’s Choice – C5 Super Boost Moisturizer – Multiaktywny Krem Nawilżający z Witaminą C

  Niesamowity booster, dzięki któremu Twoja pielęgnacja wejdzie na wyższy poziom. Zawiera 5% witaminy C, ale w dwóch różnych formach. jest to 3% 3-O Ethyl Ascorbic Acid oraz 2% Ascorbyl Glucoside. Dodatkowo zawiera peptyd, który wypełnia i ujędrnia skórę, a także hialuronian sodu, który silnie nawilża skórę, a także skwalan, który zamyka nawilżenie w skórze. Serum szybko się wchłania, dzięki czemu świetnie sprawdzi się pod krem z filtrem SPF.

  Forma witaminy C: 3-O Ethyl Ascorbic Acid oraz Ascorbyl Glucoside.
  Konsystencja: lekka, żelowa.

  BASICLAB - ESTETICUS - ROZŚWIETLENIE I WYCISZENIE - ANTYOKSYDACYJNE SERUM WYRÓWNUJĄCE Z WITAMINĄ C 15%

  Basiclab – Esteticus – Rozświetlenie i Wyciszenie – Antyoksydacyjne Serum Wyrównujące z Witaminą C 15%

  Serum z 15% witaminą C w formie 3-O-Ethyl Ascorbic Acid, która działa rozjaśniająco, zmniejsza widoczność przebarwień, ale jest też silnym antyoksydantem, który chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Ta forma witaminy C, mimo zastosowania w wysokim stężeniu nie wykazuje działania drażniącego! Serum zawiera również prebiotyk, który dba o mikrobiom skóry, a także glutation i resweratrol, które wzmacniają działanie antyoksydacyjne kosmetyku. Jeżeli wahasz się, jakie serum wybrać, to jest najbardziej uniwersalne!

  Forma witaminy C: 3-O-Ethyl Ascorbic Acid
  Konsystencja: lekka, szybko wchłaniająca się.

  Geek & Gorgeous - C-Glow - Serum z Witaminą C 15%

  Geek & Gorgeous – C-Glow – Serum z Witaminą C 15%

  Wysokie dawki kwasu askorbinowego brzmią zachęcająco? To serum o wodnej konsystencji z aż 15% kwasem askorbinowym. Działa silnie rozjaśniająco, redukuje widoczność przebarwień i sprawia, że skóra ma charakterystyczne “glow”. Skóra wygląda po prostu na zdrową. Dodatkiem do witaminy C w tym serum jest kwas ferulowy, który stabilizuje witaminę C i zapobiega jej utlenianiu. Producent zaleca to serum trzymać w lodówce, by było jak najdłużej trwałe. Stosowanie chłodnego serum w porannej pielęgnacji zmniejsza także opuchnięcie skóry po spaniu, same plusy! 🙂

  Forma witaminy C: Ascorbic Acid
  Konsystencja: lekka, wodnista.

  Paula's Choice - C15 Super Booster - Serum z Witaminą C i Kwasem Ferulowym

  Paula’s Choice – C15 Super Booster – Serum z Witaminą C i Kwasem Ferulowym

  Serum, które wchłania się praktycznie do zera! Dlatego będzie ulubieńcem osób ze skórą tłustą i mieszaną. Tak jak poprzednie, zawiera 15% kwasu askorbinowego, o silnym działaniu rozjaśniającym i antyoksydacyjnym. Zawiera też stabilizujący kwas ferulowy, a także bisabolol, czyli substancję czynną ekstraktu z rumianku i pantenol, które wspólnie działają łagodząco i zapobiegają podrażnieniom.

  Forma witaminy C: Ascorbic Acid
  Konsystencja: lekka, wodnista.

  SkinTra - Light Your Skin - Serum z Witaminą C 20% i Kwasem Ferulowym

  SkinTra – Light Your Skin – Serum z Witaminą C 20% i Kwasem Ferulowym

  Bomba witaminowa! 20% witaminy C w formie kwasu askorbinowego sprawia, że serum działa silnie antyoksydacyjnie, rozjaśniająco, a skóra jest rozświetlona i o równomiernym kolorycie. W produkcie występuje kwas ferulowy, dzięki czemu produkt się nie utlenia i jest bardziej trwały, oraz witaminę E wzmacniającą działanie antyoksydacyjne. Ze względu na wysokie stężenie witaminy C, jeżeli Twoja skóra jest wrażliwa, zacznij od aplikacji co drugi dzień, aby uniknąć przesuszenia.

  Forma witaminy C: Ascorbic Acid
  Konsystencja: lekka, wodnista.

  Reasumując, witamina C dzięki swoim korzystnym właściwościom cieszy się niezwykłą popularnością wśród półproduktów dodawanych do produktów kosmetycznych. Najskuteczniejszą pochodną witaminy C spośród opisanych wyżej jest tetraizopalmitynian askorbylu – mimo wyższej ceny cechuje się wieloma zaletami, wyróżniającymi ją spośród innych pochodnych (są to np. wysoka stabilność, działanie antybakteryjne oraz skuteczniejsze wnikanie w głąb skóry). Jednakże z uwagi na istnienie różnych form witaminy C każda z użytkowniczek znajdzie formę najbardziej odpowiednią dla siebie.

  Zobacz kosmetyki z witaminą C w naszym sklepie. Na naszym kanale na YT znajdziesz także film z Kosmetologiem Karoliną na ten temat. Potrzebujesz pomocy przy wyborze kosmetyków i stworzeniu swojej rutyny pielęgnacyjnej? Zgłoś się do nas na Konsultację Kosmetologiczną, a nasz kosmetolog sprawdzi składy Twoich kosmetyków i stworzy spersonalizowaną pielęgnację dopasowaną do potrzeb Twojej skóry.

  Skontaktuj się z nami również na Facebooku i Instagramie lub dzwoń na nr 226022832

  Podobał Ci się ten wpis?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments