Szukasz sposobu na oczyszczenie skóry i porów? A może potrzebujesz ukoić i wyciszyć swoją cerę? To właśnie potrafią glinki kosmetyczne 😊. W tym artykule zapoznam Cię z nimi – przejdziemy przez ich rodzaje, właściwości oraz sposoby zastosowania, dzięki czemu w pełni wykorzystasz ich potencjał. Gwarantuję, że poznasz świetną opcję na urozmaicenie swojej pielęgnacji!
Glinki to naturalny surowiec kosmetyczny, pochodzący ze skał krzemionkowo-aluminiowych. Są one sproszkowanymi minerałami, bogatymi w makroelementy i mikroelementy. Znajdują się w nich między innymi: krzem, magnez, wapń, potas, cynk, selen, kobalt. Co ciekawe, były znane już w starożytności! Na początku stosowano je głównie w lecznictwie, ale z czasem przyjęły się również w przemyśle kosmetycznym. Celebrujmy to, ponieważ jest to naprawdę wspaniały, choć momentami niedoceniany składnik kosmetyków 😉.
Glinki w kosmetykach to prawdziwy skarb natury, który ma mnóstwo zastosowań dzięki swoim unikalnym właściwościom. Przyjrzyjmy się bliżej, co sprawia, że glinki są tak popularne w świecie beauty.
Pamiętaj, że konkretne działanie zależy od rodzaju glinki. W dalszej części wpisu opowiem Ci o nich znacznie więcej.
Zastanawiasz się, jaka glinka będzie odpowiednia dla Ciebie? Wybór jest dość szeroki, dlatego warto poznać wszystkie rodzaje, aby móc je dopasować pod kątem indywidualnych potrzeb skóry. Dla skóry tłustej i trądzikowej najbardziej odpowiednia będzie glinka zielona, natomiast skóra naczyniowa zapewne sięgnie po glinkę czerwoną. O każdej z nich opowiem niżej, przekonaj się, jaka glinka powinna znaleźć się w Twojej pielęgnacji!
Nazwy glinek pochodzą od ich koloru, który jest naturalny i zależy od składu minerałów i pierwiastków zawartych w danym surowcu. Dla przykładu – zielony kolor glinki pochodzi od dużej zawartości żelaza dwuwartościowego i miedzi.
Glinki białej szukaj w składzie INCI pod nazwą Kaolin. Inaczej zwana jest porcelanową czy właśnie kaolinową. Jest to najdelikatniejsza wśród glinek i z tego względu najlepiej sprawdzi się w przypadku skóry suchej oraz wrażliwej. Delikatnie usuwa zanieczyszczenia, nie naruszając naturalnej bariery ochronnej. Odświeża i regeneruje cerę, a dodatkowo łagodzi podrażnienia. Przeciwdziała także rozwojowi stanów zapalnych i wyrównuje koloryt skóry, nadając jej zdrowy blask.
Zieloną glinkę znajdziesz w składzie INCI pod nazwą Montmorillonite (Green Clay). Przez swoje silne właściwości oczyszczające jest przeznaczona dla skór tłustych, mieszanych i problematycznych. Normalizuje wydzielanie łoju, zwęża pory, koi podrażnienia oraz zmniejsza stany zapalne. Działa antybakteryjnie i przeciwtrądzikowo, przez co pomaga zwalczać niedoskonałości. Zapewnia odświeżenie oraz matowy efekt na skórze.
Glinka dla skór tłustych, normalnych, mieszanych oraz naczyniowych. Regeneruje skórę, uszczelnia naczynka krwionośne i wzmacnia je, z czego szczególnie zadowolone będą osoby z cerą naczynkową. Dodatkowo oczyszcza skórę, poprawia jej koloryt i dodaje blasku. Wspomaga walkę z zaskórnikami i działa antyseptycznie.
Glinka dla skór tłustych, mieszanych, naczyniowych i z niedoskonałościami. Wspomaga pielęgnację skóry głowy przy schorzeniach takich jak łojotokowe zapalenie skóry oraz łupież. Łagodzi podrażnienia skórne, oczyszcza i matuje. Ponadto wykazuje działanie przeciwzapalne.
Glinka różowa, powstała w wyniku połączenia glinki czerwonej i glinki białej. Łączy w sobie właściwości obu glinek – wpływa kojąco na skórę łagodząc jej podrażnienia i zaczerwienienia, absorbuje nadmiar sebum oraz zmniejsza ujścia gruczołów łojowych. Polecana w pielęgnacji skóry wrażliwej, naczyniowej, a także z trądzikiem różowatym.
Glinka niebieska działa nawilżająco oraz łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Jest bogata w tlenek żelaza, krzemionkę i tlenek glinu. Poprawia krążenie krwi, dotlenia i dostarcza składników odżywczych, przyspieszając w ten sposób procesy regeneracyjne.
W tym celu wystarczy, że wymieszasz 2-3 łyżeczki glinki z niewielką ilością wody, aż utworzy się gęsta pasta. Pamiętaj, by do rozrobienia mieszanki nie stosować metalowych przedmiotów, ponieważ dezaktywują właściwości glinki. Nałóż maseczkę na skórę i pozostaw na 10 minut. Nie pozwól jej zaschnąć – możesz spryskiwać twarz wodą lub hydrolatem. Po upływie tego czasu zmyj maseczkę ciepłą wodą.
Gdy relaksujesz się z glinką na twarzy, istotne jest, aby zawsze pamiętać o jej zwilżaniu. W przeciwnym razie, jeśli pozwolisz glince zaschnąć, efekty pielęgnacyjne będę odwrotne do oczekiwanych. Skóra zareaguje przesuszeniem i ściągnięciem. Dobrym sposobem na utrzymanie wilgoci glinki jest zraszanie jej hydrolatem, wodą lub rozrobienie maski z aktywatorem, który zapobiega wysychaniu na skórze.
Jeśli chcesz przygotować maseczkę z glinką w domowym zaciszu, możesz urozmaicić jej skład. Ja mam dwa niezawodne sposoby, którymi z chęcią się z Tobą podzielę 😊.
Maskę z glinki możesz urozmaicić wybranym olejkiem, który wzmocni jej działanie. Osobiście lubię dodawać do mieszanki kroplę olejku z drzewa herbacianego. Ten duet odświeża skórę i jest świetny dla skór trądzikowych. Olejki również opóźnią zasychanie glinki, zapobiegając przesuszeniu skóry.
Glinka i kwas salicylowy to duet idealny, który zapewnia skuteczne oczyszczanie porów. Ten sposób wśród naszych kosmetologów rozpowszechniła kosmetolog Izabela 😀. Wystarczy, że na problematyczne miejsca (zazwyczaj strefa T) zaaplikujesz produkt z kwasem salicylowym, pozostawisz na około 30-40 minut, aby kwas miał szansę zadziałać, a następnie nałożysz glinkę.
Trzeba przyznać, że to life hack, który działa, ale! Zawsze jest jakieś „ale” 😅. Pamiętaj, że każda skóra jest inna. W tym przypadku pierwsze, o czym należy pomyśleć, to czy takie zastosowanie nie będzie przesadą dla Twojej skóry. Połączenie glinki i kwasu BHA daje świetne efekty, jednak na początku warto zrobić próbę, aby upewnić się, że takie „combo” nie podrażni Twojej cery.
Oczywiście jestem świadoma tego, że wiele osób nie ma ochoty na własnoręczne przygotowywanie domowych kosmetyków. Na szczęście z pomocą przyjdą Ci gotowe produkty!
Tych kosmetyków nie trzeba wcześniej rozrabiać. Gotowe maseczki są wzbogacane o dodatkowe składniki, które wspomagają działanie glinek.
Ze względu na właściwości absorpcyjne, glinki często wykorzystywane są w recepturach dezodorantów w kremie. Dodatkowo działają gojąco oraz dezynfekująco i świetnie sprawdzają się w przypadku wzmożonej potliwości.
Glinka może posłużyć również w pielęgnacji włosów. Te substancje znajdziesz w szamponach w kostce. Świetnie oczyszczają, detoksykują, łagodzą skalp i regulują wydzielanie łoju. Jeśli masz jednak glinkę w formie proszku, możesz dodać ją do swojego szamponu po wyciśnięciu go na dłoń. Dzięki temu zadziała jak peeling do skóry głowy!
Jak widzisz, glinki są świetnym sposobem na urozmaicenie pielęgnacji. W zależności od wybranego rodzaju odpowiadają na wiele potrzeb skórnych, a przy tym są świetną alternatywą dla domowego SPA!
Jeżeli masz jakieś wątpliwości, skorzystaj z kontaktu z naszym kosmetologiem przez formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na Facebooku, Instagramie lub dzwonić na nr 226022832.
Podobał Ci się ten wpis?