Masaż twarzy – Jak wykonać? Rollery, Gua Sha i akcesoria do masażu

0 0 5 min
Masaż twarzy – Jak wykonać? Rollery, Gua Sha i akcesoria do masażu
Pielęgnacja twarzy
0 0 5 min

Spis treści

  Masaż twarzy

  Patrząc na twarz, można odczytać wiele informacji, takich jak wiek, czy stan zdrowia, a także emocje. Za większość tych elementów odpowiadają mięśnie, ale także stan skóry. Mięśnie twarzy odpowiadają za utrzymanie odpowiedniego owalu twarzy, mimikę, a także wpływają na napięcie skóry. Aby zachować ich sprawność, warto wykonywać masaż twarzy regularnie. Może być wykonywany w gabinecie, różnymi technikami, a także w domu, co postaram się dzisiaj przedstawić 🙂 Czytaj dalej, a dowiesz się jak wykonać go w domu, aby uzyskać oczekiwane rezultaty!

  Masaż twarzy w domu

  Niezbędnym elementem skutecznego masażu twarzy są Twoje dłonie! Oczywiście, akcesoria mogą tę czynność ułatwić, ale zdecydowanie nie jest to niezbędnik. Warto wykonywać go codziennie, podczas demakijażu masełkiem/olejkiem, podczas wmasowywania kremu czy serum. To jest niewielka zmiana, która potrafi wiele zmienić!

  Masaż twarzy – efekty

  • wzmacnia mięśnie – regularnie wykonywany masaż pozwala na wzmocnienie mięśni, a zarazem zwiększenie elastyczności i napięcia skóry,
  • wspomaga regenerację skóry – stymulacja skóry masażem poprawia jej ukrwienie, pobudza produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra jest elastyczna i sprężysta,
  • wspomaga mikrokrążenie, dzięki czemu składniki aktywne zawarte w kosmetykach wchłaniają się lepiej, a co za tym idzie, działają lepiej,
  • redukuje napięcie – masaż rozluźnia spięte mięśnie, dzięki czemu redukuje powstawanie zmarszczek,
  • delikatnie złuszcza martwy naskórek, a zarazem oczyszcza skórę.

  Przeciwwskazania do masażu twarzy

  Niestety, mimo że masaż ma dobroczynne działanie, w niektórych momentach może być niepożądany. Masażu powinno się unikać w poniższych sytuacjach:
  • aktywny trądzik,
  • aktywny trądzik różowaty,
  • choroby bakteryjne, wirusowe i grzybicze skóry masowanej,
  • przerwanie ciągłości naskórka,
  • gorączka, stan zapalny organizmu,
  • nowotwory,
  • stan po ekstrakcji zęba,
  • choroby tarczycy (należy unikać masowania szyi),
  • zakrzepica, zapalenie żył,
  • nadciśnienie tętnicze.

  Jak wykonać masaż twarzy?

  Istnieją dwie podstawowe zasady wykonywania masażu:
  • do góry! Wszystkie ruchy wykonuj w kierunku od szyi do czoła. Przeciwdziałajmy grawitacji 🙂 Dzięki temu nie naciąga się niepotrzebnie skóry.
  • Masaż wykonuje się zawsze na środku nadającym poślizg. Może to być Twój ulubiony olejek, serum lub krem, który nie wchłonie się za szybko, tylko pozwoli na zapewnienie odpowiedniego poślizgu dłoniom, czy akcesoriom do masażu.
  Przedstawiam filmik instruktażowy 🙂


  Jak wykonać masaż twarzy dłońmi?


  Głaskanie

  Pozwala na wstępne rozprowadzenie produktu, delikatnie pobudza skórę, a także dostarcza jej składników aktywnych zawartych w produkcie, na którym będziesz masować skórę. Dzięki temu etapowi możesz wyczuć, gdzie mięśnie są najbardziej napięte i na jakiej partii twarzy najbardziej się skupić podczas masażu 🙂

  Rozcieranie

  Pamiętaj, aby każdy ruch wykonać minimum 5 razy.
    1. Zacznij od delikatnych ruchów całą dłonią od ramienia do ramienia, po dekolcie, naprzemiennie obiema rękami,
    2. całą dłonią wykonuj ruch od środka obojczyka, aż do ucha, bokiem szyi, po obu stronach,
    3. następnie wzdłuż żuchwy przesuwaj dłoń od brody, aż do ucha. Ruch ten możesz wykonać kostkami dłoni.
    4. Mięsień okrężny ust – wykonuj delikatne okrążenia wokoło ust opuszkami palców, pamiętaj, żeby okolica ta była rozluźniona.
    5. Mięsień śmiechowy – od kącika ust aż do skroni, po obu stronach, przesuwaj opuszki palców ku górze.
    6. Mięsień jarzmowy – ruch rozpoczynaj od nozdrzy, aż do skroni. Możesz masować naprzemiennie, raz jedną raz drugą dłonią, lub tylko jedną.
    7. Mięsień żwacz – masuj od końca żuchwy pionowo w górę, aż do skroni.
    8. Mięsień prosty nosa – palcami wskazującymi masuj od koniuszka nosa w stronę brwi.
    9. Czoło – wykonuj ruchy od brwi w kierunku włosów, od jednej do drugiej strony czoła, palec za palcem.
    10. Okolica oczu – wykonuj okrężne ruchy zgodnie z kierunkiem wzrostu brwi, nigdy w przeciwną stronę, możesz również wykonać ruch “ósemek” w miejscu, gdzie powstają kurze łapki.

  Ugniatanie

  W tych samych miejscach, w których powstają zmarszczki, możesz wykonywać delikatne ugniatanie. Wystarczy, że złapiesz delikatnie fałd skóry między palce, poczujesz mięsień i delikatnym ruchem pulsowania uciskaj skórę. Pamiętaj, żeby stymulacja nie była za mocna, wystarczą delikatne ruchy, żeby pobudzić skórę.

  Drenaż limfatyczny

  Zaczynając od linii włosów, dwa palce ułóż na środku czoła i w kierunku boków twarzy wykonuj delikatne ugniatanie, ruch za ruchem. Następnie coraz niżej, od środków twarzy na boki. Pozwoli to ułatwić przepływ limfie do węzłów chłonnych, które lokalizują się w okolicy przyusznej, a także w okolicy szyi. Ważne, by masaż ten powtórzyć minimum dwa razy, a także nie przyspieszać, tylko zachować pulsacyjne, powolne ruchy. Najlepiej zobaczysz ten etap w filmiku 🙂

  Jak wykonać masaż twarzy rollerem?

  Roller jest wykonany z kamienia, dzięki czemu działa chłodząco, redukuje obrzęki i opuchliznę, szczególnie w okolicy oka. Możesz go także wykorzystać podczas stosowania masek w płachcie, dzięki czemu składniki w nich zawarte lepiej się wchłoną 🙂
    1. Roller możemy wykorzystać bez środka dającego poślizg, ze względu na to, że wałeczki rollera przesuwają się po skórze, nie powodując jej ciągnięcia, więc jest to delikatna forma masażu. Jeżeli jednak lubisz poślizg, lub zależy Ci na lepszym wprowadzeniu serum, czy kremu, oczywiście możesz zastosować swój ulubiony produkt.
    2. Powtarzaj ruchy 5-10 razy.
    3. Trzymaj się zasady: od środka twarzy do zewnątrz, a także od dołu ku górze.
    4. Wykonaj pionowy ruch od obojczyka wzdłuż szyi, w kierunku żuchwy.
    5. Masuj żuchwę od brody, aż do ucha.
    6. Masaż policzków zaczynaj od nosa w kierunku skroni.
    7. Czoło tak jak w przypadku masażu dłońmi, rozpoczynaj od linii brwi aż do linii włosów.

  Kamienie do masażu

  Wybór akcesoriów do masażu twarzy jest niesamowity 🙂 Ilość kamieni, z których zrobione są masażery, przyprawia o zawrót głowy. Uspokajam – każdy z tych kamieni działa podobnie. Zależy Ci, aby to był kryształ górski, a może kwarc różowy? Ewentualnie ametyst? Każdy z tych kamieni znajdziesz w naszej ofercie. Podobnie rodzaj masażera: płytki gua sha, grzebienie do masażu skóry głowy, rollery, a także “grzybki”. Przetestuj i daj nam znać, które są Twoimi ulubionymi akcesoriami do masażu!

  Jak wykonać masaż twarzy kamieniem gua sha?

  Kamień gua sha może być idealnym elementem ułatwiającym wykonanie masażu, jego krzywizny idealnie wpasowują się w zagłębienia na twarzy i pozwalają na dokładne wykonanie wszystkich ruchów. Dodatkowo kamień daje przyjemne uczucie chłodu, które także redukuje obrzęki i opuchliznę na twarzy.
  Tak jak w przypadku masażu dłońmi, musisz pamiętać o kilku zasadach:
  • Masaż wykonuj w kierunku od środka twarzy w kierunku zewnętrznym,
  • pamiętaj, żeby każdy ruch powtórzyć 5-10 razy,
  • wykonuj masaż na środku nadającym poślizg.

  Masaż płytką gua sha krok po kroku

    1. Przyłóż płytkę do szyi i wykonuj pionowe ruchy w kierunku żuchwy,
    2. masuj żuchwę zagłębieniem płytki od brody aż do ucha,
    3. dłuższy bok płytki prowadź w kierunku od nosa, aż do ucha wykonując masaż policzków,
    4. mięsień okrężny ust masuj najkrótszym bokiem płytki ruchem dookoła ust,
    5. masaż okolicy oka i brwi możesz wykonać krótkim bokiem płytki, jak i częścią z zagłębieniem, przesuwając płytkę dookoła oka, zgodnie z kierunkiem wzrostu brwi,
    6. masaż czoła wykonuj od brwi w kierunku linii włosów, najdłuższym bokiem płytki.

  Jak często wykonywać masaż twarzy?

  Jeżeli Twoja skóra nie wykazuje negatywnych skutków masażu, nie jest podrażniona, ani nie reaguje wypryskami, masaż może stać się częścią codziennej rutyny. Ale wystarczą już 3 dni w tygodniu, aby efekty były widocznie. Postaraj się, aby masaż twarzy trwał minimum 15 minut, jeżeli jednak nie masz czasu, stosowanie elementów masażu, chociaż podczas rozprowadzania kremu, czy ulubionego serum może pomóc Twojej skórze 🙂

  Olejki do masażu twarzy

  Olejki są najlepszym wyborem w trakcie masażu, ze względu na to, że nie wchłaniają się za szybko i umożliwiają stały poślizg dłoni, czy kamieni do masażu. Wybierz taki, jaki najbardziej będzie odpowiadał Twojej skórze. Mogą to być czyste oleje, jak i olejkowe formy różnych rodzajów serum.

  Podobał Ci się ten wpis?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments