Jak poprawnie przechowywać kosmetyki, aby służyły jak najdłużej?

1 2 4 min
Jak poprawnie przechowywać kosmetyki, aby służyły jak najdłużej?
Kosmetyki
1 2 4 min

Spis treści

  Niewiele osób zwraca uwagę na to, w jaki sposób należy przechowywać kosmetyki. Niestety zdarza się, że przez to korzystamy z produktów, które są niezdatne do użycia lub po prostu przeterminowane. Dziś wyjaśnię Ci, co zrobić, aby produkty służyły nam dłużej i lepiej. Jak zatem przechowywać kosmetyki, aby służyły nam dłużej? Opowiem w dalszej części wpisu!

  Dlaczego odpowiednie przechowywanie kosmetyków jest ważne?

  Zacznijmy od tego, że niewłaściwe przechowywanie kosmetyków może przyspieszyć ich proces starzenia. Jeśli kiedykolwiek zdarzyła Ci się sytuacja, że otworzyłaś swój ulubiony produkt, na przykład ulubioną szminkę, a jej konsystencja przestała być właściwa, stała się bardziej sucha, trudniejsza w rozprowadzaniu. To właśnie może być konsekwencja nieprawidłowego przechowywania kosmetyków!

  Kosmetyki mają daty, do których powinny zachowywać wszystkie swoje pierwotne cechy. Przechowywanie kosmetyków ich w nieodpowiednich warunkach, jak wysoka temperatura czy wilgotność, może skrócić ten czas. Dlatego, jeśli nie chcesz marnować swoich ulubionych produktów (i pieniędzy), zawsze dbaj o ich prawidłowe przechowywanie.

  Poza tym, przechowywanie kosmetyków w odpowiednich warunkach pomaga utrzymać ich jakość. Na pewno nie chcesz używać tuszu do rzęs, który się kruszy, czy rozwarstwionego kremu do twarzy. Więc pamiętaj, żeby trzymać kosmetyki w chłodnym, suchym miejscu, z dala od bezpośredniego światła.

  Nie zapominajmy, że ważny jest też aspekt zdrowotny. Kosmetyki przechowywane niewłaściwie mogą stać się domem dla bakterii. A skutkiem tego może być podrażnienie skóry, trądzik, a nawet infekcje! 

  Data minimalnej trwałości a PAO

  Zgodnie z Rozporządzeniem 1223/2009, na opakowaniu produktu kosmetycznego powinna znaleźć się data minimalnej trwałości, czyli termin, w którym najlepiej jest zużyć produkt. Data minimalnej trwałości jest wskazana w sposób jednoznaczny (miesiąc i rok lub dzień, miesiąc i rok, w tej kolejności). Data jest poprzedzona odpowiednim symbolem klepsydry lub zwrotem „najlepiej zużyć przed końcem”.

  Gdy okres minimalnej trwałości przekracza 30 miesięcy, wykazanie daty minimalnej trwałości nie jest obowiązkowe. Na opakowaniu powinna pojawić się natomiast informacja odnośnie okresu po otwarciu, w którym produkt kosmetyczny jest bezpieczny do stosowania tzw. PAO, ang. Period After Opening. Informacja ta powinna być podawana w miesiącach i oznaczona odpowiednim symbolem otwartego słoiczka. Okres po otwarciu musi być zamieszczony na opakowaniu w sytuacji, gdy po otwarciu produktu dochodzi do pogorszenia jego jakości, co po pewnym czasie może zaszkodzić konsumentowi.

  Jakie produkty warto przechowywać w szczególnych warunkach?

  Po pierwsze i najważniejsze! Wszystkie produkty, które zalecił producent. Jeśli na opakowaniu jest napisane, że produkt należy trzymać w lodówce, to warto się tego trzymać, aby produkt służył Ci jak najdłużej. Jednocześnie warto pamiętać, że nie wszystkie kosmetyki lubią stosunkowo niską temperaturę, jeśli nie jest to wyraźnie zaznaczone, nie musisz ich trzymać w lodówce, a ich właściwości zostaną zachowane!

  Kosmetyki naturalne i organiczne: Ze względu na brak syntetycznych konserwantów, kosmetyki naturalne i organiczne są szczególnie podatne na zepsucie. Powinny być przechowywane w chłodnym i ciemnym miejscu, a niektóre nawet w lodówce.

  Kosmetyki zawierające witaminy i przeciwutleniacze: Produkty z witaminą C, retinolem lub innymi przeciwutleniaczami są wrażliwe na światło i powietrze. Powinny być przechowywane w ciemnych, szczelnie zamkniętych pojemnikach i chronione przed bezpośrednim światłem słonecznym.

  Kremy i serum: Kosmetyki pielęgnacyjne często zawierają delikatne składniki, które mogą się psuć w wysokiej temperaturze. Dlatego powinny być przechowywane w chłodnym miejscu.

  Perfumy: Wysoka temperatura i bezpośrednie promieniowanie słoneczne mogą zmieniać zapach perfum. Przechowuj je w chłodnym, ciemnym miejscu. Co ciekawe, półka w łazience nie jest dobrym pomysłem!

  Produkty z SPF: Kremy z filtrem słonecznym są szczególnie wrażliwe na wysoką temperaturę. Przechowuj je w chłodnym miejscu i z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

  Pomadki i błyszczyki: W przypadku przechowywania kosmetyków do makijażu wysoka temperatura może sprawić, że pomadka lub błyszczyk się rozpuści. Przechowuj je w chłodnym miejscu, szczególnie w ciepłe, letnie dni.
  Pamiętaj, że prawidłowe przechowywanie kosmetyków jest ważne dla Twojego zdrowia! 🙂

  Jaki rodzaj opakowania wybrać, aby łatwiej było przechowywać kosmetyki?

  Niektóre opakowania sprawiają, że trudniej jest prawidłowo przechowywać kosmetyki. Takim przykładem mogą być słoiczki. Trzeba bardzo uważać, żeby nie dotykać produkty rękami, żeby nie wprowadzić żadnych bakterii i zanieczyszczeń. Najlepiej korzystać ze specjalnej szpatułki, którą warto dezynfekować przed użyciem. Jeśli produkt jet w szczelnie zamkniętym opakowaniu, jego trwałość będzie znacznie dłuższa!

  Kosmetyki w szklanych butelkach

  Szklane opakowania to nie tylko estetyka, ale także bezpieczeństwo i higiena. Są one idealnym wyborem dla produktów, które są wrażliwe na światło. Szczególnie ciemne szkło, które ma zdolność blokowania szkodliwych promieni świetlnych, jest nieocenione dla produktów, które zawierają składniki wrażliwe na światło. Te składniki mogą ulec degradacji pod wpływem światła, a ciemne szkło pomaga im utrzymać swoje właściwości przez dłuższy czas.

  Dodatkowo, szkło jest materiałem nietoksycznym i hipoalergicznym, co oznacza, że nie reaguje z kosmetykami. No i nie zapominajmy o aspekcie ekologicznym – szkło jest w 100% recyklingowalne!

  Opakowania AIRLESS

  Opakowania airless to prawdziwa rewolucja w dziedzinie pakowania kosmetyków. Nazwa „airless” odnosi się do mechanizmu, który pozwala na dozowanie produktu bez wprowadzania powietrza do wnętrza opakowania. To jest ogromna zaleta, ponieważ powietrze może przyspieszać procesy utleniania i zepsucia kosmetyków. Opakowania airless są szczególnie korzystne dla produktów zawierających składniki aktywne, takie jak retinol, witamina C czy peptydy, które mogą szybko się rozkładać w obecności powietrza. Dzięki temu, że powietrze nie dostaje się do opakowania, składniki te pozostają skuteczne przez dłuższy czas.

  Co więcej, mechanizm airless pomaga utrzymać produkt higieniczny, ponieważ minimalizuje ryzyko wprowadzenia bakterii do wnętrza opakowania. A to z kolei przekłada się na dłuższą żywotność kosmetyków.

  Czy warto kupować produkty na zapas?

  Kupowanie produktów kosmetycznych na zapas to kwestia, która ma swoje plusy i minusy, i zależy od kilku czynników.

  Z jednej strony, kupowanie na zapas może być korzystne pod względem finansowym, szczególnie jeśli jest jakaś promocja lub wyprzedaż. Jeżeli jest to produkt, którego używasz regularnie i szybko zużywasz, może to być dobry pomysł.

  Jednak z drugiej strony, kosmetyki mają ograniczony termin ważności. Po otwarciu większość kosmetyków trzeba zużyć w ciągu 6-12 miesięcy, a niektóre jeszcze szybciej. Kupowanie dużej ilości kosmetyków na zapas oznacza, że niektóre z nich mogą przekroczyć ten termin, zanim zdążysz ich użyć.

  Jeśli nadal zastanawiasz się, który kosmetyk będzie najlepszy dla Twojej skóry, zachęcam do skorzystania z kontaktu z kosmetologiem przez nasz formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na Facebooku i Instagramie lub dzwoń na nr 226022832.

  Podobał Ci się ten wpis?

  lubię 1
  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dzień dobry, wszystkie oleje , masełka , kremy , serum trzymam w lodówce nic im nie będzie ?
  Miłego dnia

  Niska temperatura może mieć wpływ na stabilność i właściwości kosmetyku, dlatego w lodówce powinny być trzymane tylko te produkty, przy których producent zalecił taki sposób przechowywania🙂