Peptydy w preparatach kosmetycznych
Peptydy - co to takiego?
Peptydy z chemicznego punktu widzenia to związki organiczne, które powstają z jednostek aminokwasowych połączonych ze sobą wiązaniem peptydowym. Aby uzyskać peptyd o odpowiednich właściwościach i funkcjach, najważniejsza jest wielkość cząsteczek oraz wzajemne ich ułożenie w łańcuchu. W celu lepszego przenikania peptydu przez warstwę rogową naskórka wprowadzono modyfikację ich pierwotnej struktury dodając do niej łańcuch kwasu tłuszczowego.
Mechanizmy działania peptydów – efekt przeciwzmarszczkowy
Peptydy stymulują wzrost jędrności, spoistości i gęstości skóry dzięki trzem różnym mechanizmom działania. Działają jak przekaźniki informacji, których obecność decyduje o określonej aktywności komórek. Dzięki temu naskórek wygląda na młodszy, a zmarszczki są minimalizowane.
W zależności od aktywności biologicznej peptydy można podzielić na:
- Peptydy sygnałowe – stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, przyczyniając się do spłycenia zmarszczek
- Peptydy transportujące – kofaktory (związki chemiczne niezbędne do przeprowadzenia określonych reakcji chemicznych) reakcji biochemicznych, są ich czynnikami stymulującymi
- Inhibitory neurotransmiterów (neuropeptydy) – wpływają na rozkurczanie mięśni odpowiadających za powstawanie zmarszczek mimicznych
Rezultaty stosowania peptydów na skórę
Peptydy wykazują szereg korzystnych właściwości dla skóry, przede wszystkim dla skóry dojrzałej. Możemy do nich zaliczyć m.in.:
- minimalizowanie skutków starzenia się skóry,
- redukcja zmarszczek,
- zwiększanie zdolności naprawczej skóry,
- regeneracja skóry właściwej i ilości kolagenu,
- wspomaganie funkcjonowania gospodarki wodnej skóry,
- zmniejszanie wypadania włosów,
- wzmacnianie i regeneracje paznokci i włosów.
Peptyd sygnałowy – Matrixil®
Matrixil jest przedstawicielem peptydów typu pentapeptyd. Peptyd ten został wykorzystany w kosmetyce jako pierwszy. Działanie Matrixil polega na stymulowaniu komórek do produkcji kolagenu, kwasu hialuronowego, elastyny oraz fibronektyny, przyczyniając się dzięki temu do spłycenia zmarszczek. Dodatkowo jest bezpieczny w stosowaniu, ponieważ nie uczula oraz nie podrażnia naskórka.
Składnik ten dostępny jest w kosmetykach The Ordinary oraz Timeless:
Peptyd sygnałowy – Capixyl®
Capixyl jest mieszanką peptydu sygnałowego (acetylotetrapeptyd-3) i ekstraktu z czerwonej koniczyny. Kompleks ten ma wpływ na 5-α-reduktazę – enzym, który modeluje dihydrotestosteron (DHT) i co za tym idzie walczy z nadmiernym wypadaniem włosów poprzez przedłużanie cyklu ich wzrostu. Dodatkowo pobudza mieszki włosowe do wzrostu mocnych i gęstych włosów. Capixyl stanowi bezpieczną i naturalną alternatywę dla Minoxidil®, który wywołuje różne skutki uboczne, m.in. miejscowe zwiększenie zarostu na twarzy czy pieczenie skóry głowy.
Capixyl® można spotkać w produkcie The Ordinary:
Neuropeptydy zaliczane są do kategorii peptydów o najsilniejszym działaniu przeciwzmarszczkowym ze względu na działanie rozkurczające mięśnie. Peptydy te walczą ze zmarszczkami mimicznymi. Mechanizm ich działania polega na wstrzymaniu impulsów z komórek nerwowych w skórze do mięśni poprzez blokowanie receptorów wpływających na przenikalność jonów sodu. Neuropeptydy, w porównaniu do toksyny botulinowej (BOTOX®) są bezpieczne w użytkowaniu i mogą być wykorzystywane w recepturach kosmetycznych.
Syn®-Ake to tripeptyd syntetyczny, naśladujący działanie peptydu znajdującego się w jadzie żmii świątynnej - walgerinu. Zaliczany jest do grupy najsilniejszych peptydów rozkurczających.
Syn®-Ake można znaleźć w produktach The Ordinary:
Kosmetyki z peptydami – przede wszystkim dla kogo?
Preparaty z peptydami mogą być stosowane przez każdą kobietę, ponieważ wykazują bardzo niskie prawdopodobieństwo wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych. Będą one szczególnie przydatne dla kobiet walczących z oznakami starzenia się lub pragnących opóźnić ten proces. Zadowolone z efektów będą również panie z cerą wrażliwą, z uwagi na właściwości wzmacniające barierę ochroną skóry. Produkty do włosów z peptydami mogą być stosowane zarówno przez kobiety jak i mężczyzn z oznakami łysienia androgenowego lub sezonowego wypadania włosów.
Peptydy a kwasy AHA, BHA i witamina C
Wśród wielu informacji na temat peptydów można natknąć się na stwierdzenie, iż nie powinno się ich używać wraz z kwasami AHA oraz witaminą C.
Twierdzenie to nie jest słuszne w przypadku łączenia peptydów miedziowych z witaminą C, ponieważ wystąpienie jakiejkolwiek interakcji pomiędzy miedzią a witaminą C jest bardzo rzadkim zjawiskiem w przypadku stężeń używanych w produktach kosmetycznych.
Inaczej jednak wygląda sytuacja w przypadku łączenia peptydów z kwasami AHA i BHA. Kombinacja tych dwóch substancji aktywnych nie jest zalecana ze względu na to, że peptydy w bardzo kwaśnym pH zmieniają swoją strukturę, a co za tym idzie tracą swoje funkcje biologiczne – czyli swoje pożądane w kosmetyce właściwości.
Podsumowanie
Reasumując, kosmetyki z peptydami są bezpieczne w użytkowaniu oraz zaspokajają najważniejsze potrzeby pielęgnacyjne skóry takie jak: ujędrnienie, nawilżenie i ujednolicenie kolorytu naskórka. Mogą być użytkowane przez każdą kobietę. W celu uzyskania najlepszych efektów zaleca się regularne stosowanie tego typu preparatów.