Pielęgnacja skóry nastolatków – jak dbać o skórę z trądzikiem młodzieńczym?

0 0 5 min
Pielęgnacja skóry nastolatków – jak dbać o skórę z trądzikiem młodzieńczym?
Pielęgnacja twarzy
0 0 5 min

Spis treści

  Cera u nastolatków niestety może przysparzać wiele problemów, takich jak nadmierna suchość skóry, nadprodukcja sebum, powstawanie zaskórników i stanów zapalnych. Niejednokrotnie pomijane lub bagatelizowane niedoskonałości mogą się z czasem się nasilać i prowadzić do powikłań. Dlatego, jeśli widzisz na swojej skórze takie zmiany to zgłoś się do specjalisty – dermatologa. Zmiany zapalne wymagają leczenia, a ich następstwem mogą być blizny i przebarwienia. Z kolei nadmierna suchość skóry może być skutkiem zaburzeń pracy tarczycy, a wcześnie wykryta choroba może pomóc w zniwelowaniu problemu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się o tym więcej, przeczytaj wpis o wpływie zaburzeń tarczycy na skórę. Pamiętaj, pielęgnacja nie zastąpi Ci leczenia dermatologicznego, ma na celu tylko jego wspomaganie.

  Charakterystyka cery w okresie dojrzewania

  Jakie są problemy nastoletniej skóry? W okresie dojrzewania skóra zmienia się pod wpływem hormonów. Zaczyna się przetłuszczać, pojawiają się zaskórniki i stany zapalne. Nadmierne przetłuszczanie skóry, rogowacenie ujść mieszków włosowych, nieprawidłowa pielęgnacja skóry i często nieprawidłowe odżywianie mogą powodować trądzik. Skóra tłusta jest najczęstszym problemem z którym ciężko sobie poradzić i prowadzi to do popełnienia błędów w pielęgnacji cery, takich jak stosowanie zbyt wysuszających produktów, czy nieużywanie produktów nawilżających.

  Dobre nawyki pielęgnacyjne nastoletniej skóry

  • Obserwuj swoją skórę. To, że jesteś w okresie dojrzewania, wcale nie oznacza, że spotka Cię problem z trądzikiem, czy przetłuszczaniem się skóry. Jeżeli Twoja skóra jest sucha, pielęgnuj ją zgodnie z jej potrzebami.
  • Jeśli malujesz się na co dzień, koniecznie dokładnie wykonuj demakijaż. Zasypianie w makijażu sprzyja powstawaniu zaskórników, stanów zapalnych oraz zapaleniu spojówek.
  • Zmieniaj poszewkę od poduszki najczęściej jak to możliwe. Nie dotykaj telefonem policzka, jeśli to możliwe, rozmawiaj za pomocą słuchawek. Miej oddzielny ręcznik do twarzy, oddzielny do ciała i często je wymieniaj. Możesz również stosować jednorazowe ręczniki papierowe lub chusteczki.
  • Myj i dezynfekuj pędzle oraz gąbeczki przynajmniej raz w tygodniu. Odpowiednia higiena jest ważna, aby nie roznosić zmian zapalnych po całej powierzchni skóry.
  • Unikaj gwałtownych zmian temperatury, chroń twarz przed mrozem i unikaj mycia w gorącej lub bardzo zimnej wodzie. Najbardziej odpowiednia będzie woda o temperaturze pokojowej.
  • Obserwuj stan swojej skóry i rób zdjęcia. Dzięki temu możesz zaobserwować reakcje skóry na produkty pielęgnacyjne.

  Czego unikać w pielęgnacji młodej skóry?

  • Unikaj kosmetyków na bazie alkoholu. W wielu produktach do młodej, nastoletniej skóry w składzie obecny jest alkohol. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ze względu na jego działanie wysuszające skórę. Im bardziej skóra się przesusza, tym więcej będzie wydzielać sebum, aby wyrównać równowagę hydrolipidową na skórze. Niestety, efekt wtedy będzie odwrotny do zamierzonego.
  • Codzienna pielęgnacja twarzy nie powinna obejmować złuszczania. Stosowanie peelingów jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji nastoletniej cery, jednak zbyt częste złuszczanie powoduje zaburzenia bariery hydrolipidowej, które w efekcie mogą powodować zaostrzenie trądziku i przetłuszczania skóry. W przypadku obecności stanów zapalnych wybieraj produkty enzymatyczne lub kwasowe. Nie spowodują rozniesienia stanów zapalnych na całej powierzchni skóry, a dodatkowo będą działać antybakteryjnie. Peeling wykonuj maksymalnie raz w tygodniu.
  • Unikaj gwałtownych zmian temperatury. Nie myj twarzy zbyt zimną ani zbyt gorącą wodą. Spowoduje to nadmierne przetłuszczanie, zaczerwienienie skóry. Najlepsza będzie woda w temperaturze pokojowej.
  • Nie usuwaj zaskórników ani zmian zapalnych. Może to przyczynić się do powstania blizn i przebarwień. Jeśli nie masz wyjścia, zrób to delikatnie za pomocą jałowej igły i zdezynfekuj skórę przed i po. Nie usuwaj zaskórników, mogą się zamienić w aktywne stany zapalne.
  • Unikaj dotykania twarzy w ciągu dnia. Na dłoniach znajduje się wiele bakterii, które mogą powodować powstawanie stanów zapalnych.

  Błędy w pielęgnacji skóry

  • Stosowanie wielu produktów jednocześnie. Często w momencie, kiedy na skórze pojawia się trądzik, staramy się go zwalczyć wszystkimi możliwymi sposobami, a często to zła droga. Warto wprowadzić podstawową pielęgnację, a dodatkowe produkty wprowadzać pojedynczo.
  • Warto dać pielęgnacji czas. Nie zmieniaj kosmetyków co dwa tygodnie, jeżeli nie widzisz efektów, czasem produkty potrzebują czasu, aby zadziałać. Tak jest w przypadku retinoidów, których efekty można zaobserować nawet po kilku tygodniach.
  • Stosowanie tylko produktów wysuszających. Przetłuszczanie to problem nastoletniej skóry, więc warto stosować składniki regulujące wydzielanie sebum, ale nie zapominaj o regeneracji. Stosuj składniki dbające o barierę hydrolipidową skóry, takie jak np. ceramidy.
  • Zapominanie o nawilżeniu. Pamiętaj, że każda skóra potrzebuje nawilżenia, szczególnie tłusta! Tłusta skóra, której brakuje nawilżenia, będzie reagowała większym przetłuszczaniem.
  • Zapominanie o demakijażu i oczyszczaniu skóry przed snem. Pójście spać w makijażu to najgorszy błąd pielęgnacyjny, który sprzyja powstawaniu zaskórników i trądziku. Nawet jeżeli nie nosisz makijażu, zawsze oczyszczaj skórę w pielęgnacji wieczornej. Twoja cera Ci za to podziękuje 🙂
  • Niestosowanie ochrony przeciwsłonecznej! Jeżeli widzisz, że opalanie skóry trądzikowej poprawia stan Twojej skóry – masz rację. Ale jest to tylko chwilowy efekt, który przynosi więcej problemów niż korzyści. Skóra zaczyna się mocniej przetłuszczać, a na twarzy pozostają nieestetyczne przebarwienia potrądzikowe. Aby tego uniknąć, stosuj krem z filtrem SPF 50, który ochroni skórę przed działaniem promieniowania UV, a co za tym idzie powstawaniem przebarwień, a także przedwczesnym starzeniem się skóry.

  Nastoletnia pielęgnacja cery trądzikowej

  W przypadku skóry tłustej, trądzikowej, z zaskórnikami i stanami zapalnymi, pielęgnacja nie powinna być zbyt agresywna, by nie zaostrzyć tych problemów. Zdecydowanie trzeba skupić się na dokładnym oczyszczeniu skóry. Nie warto także unikać produktów regenerujących, nawilżających i chroniących przed słońcem. Każdy z tych produktów można dostosować do nastoletniej, tłustej, problematycznej skóry. Zobacz, jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja twarzy nastolatków.

  Demakijaż

  Krok stosowany tylko w pielęgnacji wieczornej. Jeśli aplikujesz makijaż, to koniecznym etapem pielęgnacji jest jego dokładne zmycie. Możesz to zrobić za pomocą płynu micelarnego, masełka, czy olejku. Jest to etap, który musi być wykonany z dużą starannością. Dzięki temu kolejne produkty pielęgnacyjne będą mogły lepiej się wchłonąć, a na skórze nie pojawią się nowe wypryski.

  Oczyszczanie

  Najlepiej wybrać delikatny żel, piankę oczyszczającą, które będą oparte na delikatnych substancjach myjących. Takie produkty nie powinny wywoływać uczucia ściągnięcia. Jeżeli czujesz, że skóra jest wysuszona, ściągnięta, zmień produkt oczyszczający, nawet na delikatną emulsję nawilżającą. Zdecydowanie lepiej wybrać bardziej delikatny produkt, niż zbyt mocny.

  Tonizacja

  Nie jest to niezbędny krok, ale zdecydowanie może pomóc! Jeżeli na Twojej skórze pojawiają się bolące stany zapalne, unikaj tarcia ich wacikiem i wybierz produkty, które mają atomizer. Szukaj produktów o działaniu łagodzącym, regulującym wydzielanie sebum. Ważne jest, aby tonik lub hydrolat nie zawierał alkoholu (w INCI jako alcohol denat).

  Serum/Esencja

  Tak jak tonik, nie jest to niezbędny krok, ale często może pomóc wprowadzić dodatkowe składniki aktywne w lekkiej formule. Przy skórze tłustej i trądzikowej, takie nieobciążające produkty są na wagę złota 🙂 Wybieraj delikatne produkty kwasowe, seboregulujące, przeciwtrądzikowe. Serum wieczorem może być silniejsze, zawierać więcej składników aktywnych, które działają przeciwtrądzikowo. Możesz też zastosować produkty kwasowe, które nie powinny być bezpośrednio po nałożeniu eksponowane na promieniowanie UV.

  Krem nawilżający i krem SPF

  Krem nawilżający ma na celu utrzymanie optymalnego nawilżenia przez cały dzień. Osoby, które nie borykają się z suchością skóry, mogą użyć jedynie kremu z filtrami przeciwsłonecznymi. Pamiętaj, że krem SPF to punkt obowiązkowy porannej pielęgnacji, niezależnie od pory roku i naszej bezpośredniej ekspozycji na słońce. Różnica między poranną, a wieczorną pielęgnacją polega na tym, że rano na koniec nakładamy krem SPF, a wieczorem zaczynamy od demakijażu.

  Dodatkowe kosmetyki dla nastolatków

  Poza kosmetykami z codziennej rutyny pielęgnacyjnej możesz włączyć do swojej pielęgnacji produkty nieobowiązkowe. Na pewno wspomogą dbanie o cerę, ale pielęgnacja bez nich też będzie skuteczna. Mam tu na myśli plasterki na wypryski, które sprawdzają się świetnie, ze względu na przyspieszanie gojenia się stanów zapalnych, ale także zapobiegają dotykaniu tej zmiany. W przypadku silnego przetłuszczania się skóry możesz spróbować stosowania masek z glinką. Przeczytasz o nich we wpisie o glinkach, dowiesz się jakie produkty wybrać, a także jak dopasować glinkę do rodzaju cery. Warto też raz w tygodniu do swojej pielęgnacji dodać peeling – enzymatyczny, delikatny peeling kwasowy. Raczej unikaj produktów ziarnistych, aby nie roznosić po skórze zmian zapalnych.  Podobał Ci się ten wpis?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments