Podrażniona skóra głowy – przyczyny, sposoby i najlepsze kosmetyki

0 0 4 min
Podrażniona skóra głowy – przyczyny, sposoby i najlepsze kosmetyki
Włosy
0 0 4 min

Spis treści

    Każdy kiedyś miał podrażnioną skórę głowy — spalony przedziałek przez niestosowania nakrycia głowy, zbyt mocny peeling skóry głowy czy domowe eksperymenty. Pielęgnacja skóry głowy, która jest sucha i reaktywna to nie lada problem. A co jeśli podrażnienie jest długotrwałe, cykliczne i wiele sposobów nie daje zadowalającego efektu? Jakie tak naprawdę są przyczyny podrażnienia? Co robić, gdy skóra jest podrażniona i jak nawilżyć skórę głowy? Poniżej znajdziesz odpowiedzi.

    Objawy podrażnionej skóry głowy

    Skąd tak naprawdę bierze się sucha skóra głowy? Podrażnioną skórę od razu “czuć” – napięta, wysuszona i zaczerwieniona. Często także taka skóra swędzi, łuszczy się i powoduje dyskomfort. Jest tkliwa, a przy unoszeniu włosów bolesna. Jeśli zauważasz na swojej skórze głowy czerwone placki, zaczerwienienia czy łuszczenie naskórka na jej powierzchni, bardzo możliwe, że masz do czynienia z podrażnieniem. Natomiast czy wiesz, jak mogło do tego dojść? Poniżej znajdziesz przyczyny podrażnionej skóry głowy.

    Podrażniona skóra głowy — powody

    Jest ogrom powodów, przez które skóra głowy może stać się przesuszona, podrażniona i zaczerwieniona. Może to być zarówno wynik tego, co dzieje się w organizmie, jak i środowiska zewnętrznego. Warto jednak wspomnieć, że to gruczoły łojowe znajdujące się w ogromnej liczbie w skórze głowy mają bardzo istotny wpływ na jej stan. Jeśli z jakiegoś powodu zaburzone jest ich funkcjonowanie — może pojawić się między innymi podrażnienie skóry głowy.

    Najczęstsze przyczyny podrażnionej skóry głowy:

    Jak widzisz, przyczyn podrażnionej skóry głowy jest mnóstwo. Jeśli borykasz się (lub podejrzewasz) z chorobą skórną, tu nie ma złotych, domowych rad — koniecznie udaj się do dermatologa i trychologa w celu ustalenia leczenia i wspomagających zabiegów, nie eksperymentuj na własną rękę.

    Natomiast jeśli podrażnienie wynika z nieprawidłowej pielęgnacji, w tym kosmetyków i sposobu dbania o włosy — tu z pewnością możemy zaradzić.

    Czy drogie kosmetyki oznaczają dobre kosmetyki?

    Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Mogą być drogie kosmetyki warte każdej złotówki, ponieważ zostały użyte drogie surowce, użyto zaawansowanych technologii podczas produkcji, zapakowano w luksusowe opakowanie, a do tego marka jest znana i ceniona na całym świecie. Jednak często może zdarzyć się tak, że nie będzie dużej różnicy między kremem za 20 złotych i 320. Decyzja należy do Ciebie. Warto używać tego co nam się sprawdza i co sprawia, że czujesz się przede wszystkim sam ze sobą lepiej 🙂

    Podrażniona skóra głowy po farbowaniu i rozjaśnianiu

    Kto rozjaśniał lub farbował włosy, ten wie, z czym może to się wiązać. Jeśli zdarzyło Ci się samemu rozjaśniać włosy lub wyjść od fryzjera po rozjaśnianiu/farbowaniu z podrażnioną skórą głowy, to oznacza, że zostało ono przeprowadzone nieprawidłowo i najczęściej spowodowało zaczerwienioną skórę. Dlaczego tak mogło się zadziać?

    Główne przyczyny podrażnionej skóry po rozjaśnianiu i farbowaniu

    Podrażniona skóra głowy — co robić?

    Czerwona, podrażniona skóra głowy to bolesny problem, ale możliwy do wyprowadzenia. Bardzo ważne w takim przypadku jest intensywne nawilżanie i łagodzenie wysuszonych obszarów skóry. Świetnie do tego sprawdzą się maski na skórę głowy, które już po pierwszym użyciu dają ulgę. Poznaj sposoby na suchą skórę.

    Mawawo - Cleaning and Moisturizing Scalp Mask - Oczyszczająco-Nawilżająca Maska do Skóry Głowy

    Mawawo – Cleaning and Moisturizing Scalp Mask – Oczyszczająco-Nawilżająca Maska do Skóry Głowy

    Probiotyczna maska do skóry głowy to idealny wybór dla tych, którzy borykają się z zaburzonym mikrobiomem i barierą hydrolipidową. Bardzo dobrze zmiękcza i nawilża naskórek, łagodząc tym samym powstałe podrażnienia. Już po jednym użyciu łagodzi świąd, a ponadto jest świetnym uzupełnieniem przy walce z łupieżem suchym. A to wszystko za sprawą składników probiotycznych: inuliny i Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate oraz szeregowi substancji nawilżających. Maska dzięki swojej żelowej formule jest bardzo wydajna i ma letni zapach arbuza. Zdecydowanie pomoże suchej i podrażnionej skórze głowy.

    Bandi - Tricho-Maska - Wzmacniająca Maska do Skóry Głowy i Włosów

    Bandi – Tricho-Maska – Wzmacniająca Maska do Skóry Głowy i Włosów

    Jeśli Twoja skóra jest ekstremalnie podrażniona po farbowaniu, rozjaśnianiu czy opalaniu i szukasz maski, która stworzy kojący opatrunek na skalpie, wybierz ten produkt. Po pierwszym użyciu wyczuwalnie nawilża i łagodzi podrażnienia. Zawiera ochronny emolient Polyglyceryl-3 PCA, który tworzy barierę ochronną, łagodzącą witaminę B5 oraz alantoinę i nawilżający pantolakton. Ponadto dzięki olejkowi z mięty polnej delikatnie i przyjemnie chłodzi skórę oraz oczywiście pachnie miętowo. Maska mimo swojej treściwej formuły nie przyspiesza przetłuszczania włosów, co jest ogromnym plusem. Śmiało możesz ją stosować bez obawy o obciążenie włosów. Pamiętaj, że maska także poprawia kondycję włosów, dzięki czemu możesz ją stosować także na długość.

    Równie świetnym i wartym uwagi produktem od Bandi jest Tricho-Ekstrakt Nawilżająco-Regenerujący. Dzięki zawartości fitosteroli wzmacnia barierę naskórkową i przyspiesza regenerację.

    Podrażniona skóra głowy - przyczyny, sposoby i najlepsze kosmetyki

    HairTry – Hydrate Hero – Nawilżająco-Kojąca Wcierka do Skóry Głowy z Kompleksem NMF i Ektoiną 

    Jeśli zmagasz się z przesuszonym skalpem i podrażnieniami, to przetestuj tę wcierkę. Pomimo lekkiej i nieobciążającej formuły, dzięki zawartości odżywczych składników takich jak ektoina, kompleks NMF, ekstrakt z aloesu oraz Saccharomyces/Barley Seed Ferment Filtrate kosmetyk ten koi i dogłębnie nawilża skórę. Zmniejsza też uczucie swędzenia, działa przeciwzapalnie i regenerująco oraz przywraca odpowiedni poziom nawilżenia. Pomoże też ona w ograniczeniu suchego łupieżu.

    Podrażniona skóra głowy — szampon

    Nawet niewłaściwy kosmetyk do mycia może powodować podrażnioną skórę głowy. Szampon, którym myjemy skórę z zaczerwienieniem, wysuszeniem i świądem powinien zawierać szereg składników kojących i łagodzących. Wbrew pozorom hasło “szampon tylko myje skórę głowy i włosy” nie do końca jest prawdziwe. W końcu ma bezpośredni kontakt ze skórą. 😉 W takim przypadku należy stosować szampony przeznaczone do suchej skóry głowy.

    Aromatica - Quinoa Protein Shampoo - Proteinowy Szampon

    Aromatica – Quinoa Protein Shampoo – Proteinowy Szampon

    Numer jeden szampon nawilżający skórę głowy. Jeśli zdarzyło Ci się przesadzić ze wcierką czy peelingiem, ten produkt powinien się znaleźć jako baza pielęgnacji kojącej w Twojej kosmetyczce. Świetnie się pieni, dzięki czemu mycie skóry głowy to przyjemność, ale przede wszystkim nawilża, łagodzi swędzenie i wycisza reaktywną skórę. Zawiera regenerujące skórę ceramid pochodzący z fasoli tonka, nawilżający ekstrakt z komosy ryżowej oraz aż 5 peptydów pozytywnie wpływających na skórę głowy i włosy. Jest zdecydowanie delikatnym szamponem. Pachnie lekko ziołowo i nie dość, że świetnie działa na kondycję skóry głowy nawilżając ją, to także sprawia, że włosy stają się sypkie, miękkie i błyszczące. Produkt idealny!

    Podrażniona skóra głowy — co stosować na co dzień?

    Wiadomo, szampon to podstawa do wyprowadzenia podrażnień, a maski świetnie sprawdzają się jako intensywna dawka nawilżenia, kiedy przesadzisz z czasem peelingu lub opaliłaś/eś przedziałek. Natomiast co w przypadku, gdy ktoś na co dzień boryka się z podrażnioną skórą głowy? Co stosować, aby ją złagodzić i nawilżyć skórę głowy? W tym przypadku wszelkiego rodzaju domowe sposoby na podrażnioną skórę głowy mogą nie wystarczyć. Sucha skóra głowy potrzebuje codziennego nawilżania. Warto wtedy sięgnąć po sprawdzone wcierki do skóry głowy w postaci serum, esencji czy ekstraktów.

    Bioup - Esencja do Skóry Głowy Be Pure - Normalizacja i Ukojenie dla Przetłuszczającej się Skóry Głowy

    Bioup – Esencja do Skóry Głowy Be Pure – Normalizacja i Ukojenie dla Przetłuszczającej się Skóry Głowy

    Produkt, w którym zakochasz się od pierwszego użycia. Be Pure to nie tylko produkt dla przetłuszczającej się skóry głowy, ale także przesuszonej, z zaburzonym mikrobiomem. Formuła bazuje na kojącym soku aloesowym, przeciwzapalnym niacynamidzie, inulinie (prebiotyku) oraz szeregu regenerujących i przeciwzapalnych ekstraktach. Stosowanie jej to sama przyjemność, gdyż już po kilku użyciach czuć i widać widoczną zmianę i nawilżenie skóry. Ponadto przepięknie pachnie cytrynową lemoniadą, jest bardzo lekka i w ogóle nie obciąża włosów.

    Hairvest - Breakage - Strengthening Scalp Serum for Weak Hair - Serum Wzmacniające Włosy

    Hairvest – Breakage – Strengthening Scalp Serum for Weak Hair – Serum Wzmacniające Włosy

    Stany zapalne, podrażniona, sucha skóra głowy i świąd? W takim przypadku serum Breakage sprawdzi się idealnie. Potrafi skutecznie nawilżyć skórę głowy i zapobiec odparowywaniu wody z naskórka. Jest na bazie przeciwzapalnej wody lawendowej, która świetnie wycisza niedoskonałości, a ponadto zawiera szereg niszowych składników, które świetnie nawilżają, regenerują, odżywiają i wzmacniają skórę: oligopeptyd, glikoproteiny, wąkrota azjatycka i fosfatydylocholina. Ponadto serum świetnie wpływa też na włosy, wzmacniając cebulki włosów i pobudzając porost włosów.

    Podrażniona skóra głowy — domowe sposoby

    Choć kosmetyki z pewnością dają najlepszy efekt ukojenia podrażnionej skóry, to możesz skorzystać także z naturalnych, domowych sposobów na złagodzenie zaczerwienień. Poniżej znajdziesz kilka rad, dzięki którym Twoja skóra stanie się nawilżona i wyciszona.

    1. Ocet jabłkowy
    Ocet jabłkowy to świetny składnik na świąd, podrażnienie i łupież. Sucha skóra głowy może być także wynikiem wysuszenia przez nieodpowiednie wcierki. Bez problemu sam/a możesz zrobić domową wcierkę ze 100 ml wody destylowanej lub hydrolatu dodając łyżkę octu jabłkowego. Takim produktem spryskaj czystą skórę głowy. Jeśli stosujesz ziołowe płukanki i chcesz wzmocnić ich działanie, dodaj ten składnik. Takie serum pozytywnie wpływa na ujścia mieszków włosowych, oczyszczając je. Warto wspomnieć, że ocet jabłkowy to też skuteczny składnik na m.in. łojotok, gdyż zabija bakterie i zapobiega gromadzeniu się martwego naskórka, który jest idealną dla nich pożywką.

    2. Żel aloesowy
    Nawilżanie skóry głowy to must have w pielęgnacji, a żel aloesowy znajduje się niemalże w każdym domu. Jest świetnym środkiem zaradczym na oparzenia posłoneczne, ale czy używałaś/eś go kiedyś na suchą skórę głowy? Taki żel świetnie ją nawilża i koi wszelkie podrażnienia. Wystarczy, że przed myciem nałożysz żel na skórę głowy i spłuczesz po 10-15 minutach i gotowe! Sucha skóra głowy po takim domowym spa to jedynie niemiłe wspomnienie.

    Pamiętaj jednak, że kosmetyki nie są panaceum na stany zapalne, zaczerwienienia czy łupież suchy, który pozostawia łuski na długości włosów. W tym przypadku szampon przeciwłupieżowy zdecydowanie nie pomoże. Nie kombinuj mimo wszystko na własną rękę, tylko udaj się do dermatologa i/lub trychologa, który ustali przyczynę i dobierze odpowiednią pielęgnację oraz leczenie. Czasami, sucha skóra głowy, świąd i podrażnienie to nie efekt rozjaśniania włosów czy nieodpowiedniego peelingu, a chorób skórnych, rozwijających się na twoim skalpie. Ty, wspomagająco, powinieneś/powinnaś nawilżyć skórę głowy, a odnośnie wszelkich dermatoz – skontaktować się ze specjalistą.

    Jeśli nadal zastanawiasz się, który kosmetyk będzie najlepszy dla Twojej skóry, zachęcam do skorzystania z kontaktu z kosmetologiem przez nasz formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na Facebooku i Instagramie lub dzwonić na nr 226022832.

    Podobał Ci się ten wpis?

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments