PEELING DO SKÓRY GŁOWY
Mimo że temat peelingowania skóry głowy z dnia na dzień staje się coraz bardziej popularny, to ciągle mamy wrażenie, że jest traktowany po macoszemu. Dlaczego? Zadajcie sobie pytanie, kiedy ostatnio robiliście
peeling skóry głowy. Zadajcie sobie również kolejne pytanie - czy mam peeling do skóry głowy w domu? Jesteśmy pewne, że wielu z Was mogło nie mieć nigdy takowego produktu w dłoniach, dlatego postanowiłyśmy napisać wpis, który pokaże Wam, jak
niesamowicie ważny jest regularny peeling skóry głowy i dlaczego warto zaopatrzyć się w chociaż jeden z nich.
PEELING SKÓRY GŁOWY - DLA KOGO?
Dla każdego! Zapewne robicie peeling skóry twarzy, używając kosmetyków z kwasami, enzymami, które rozpuszczają naskórek albo stawiacie na klasykę i sięgacie po standardowe peelingi ziarniste. To samo tyczy się peelingowania ciała. Dlaczego więc nie myślimy o tym, żeby peelingować skórę głowy?
Pomyślcie o tym tak.: włosy wyrastają ze skóry głowy, więc sukcesem do zdrowych i lśniących włosów jest zadbany i pielęgnowany skalp. A podstawą zdrowej skóry głowy jest jej regularne peelingowanie.
Niezależnie od miejsca, to cały czas jest skóra, która ma swój standardowy cykl odnowy. Co to oznacza? Łopatologicznie mówiąc co miesiąc “zrzucamy” starą skórę, chociaż nie wygląda to jak u gadów. :D Jak to się dzieje? Zrogowaciałe komórki naskórka są wypychane ku górze na rzecz nowych. Zadaniem peelingów do skóry głowy jest właśnie
usunięcie martwych komórek naskórka z powierzchni skóry.
SKUTKI NIEPEELINGOWANIA SKÓRY GŁOWY
Jeśli nie peelingujemy skóry regularnie, nie mamy co liczyć na efektywne zadziałanie wcierek, które walczą z łupieżem,
pobudzają wzrost nowych włosów,
ograniczają wypadanie, zmniejszają wydzielanie sebum czy ukoją skórę z AZS. Martwe komórki naskórka tworzą swego rodzaju bramę, przez którą składnikom aktywnym dużo ciężej się przedostać. Ponadto co ciekawe i myślimy, że istotne jest to, że na skórze głowy znajduje się multum bakterii i nie tylko, które żywią się martwym naskórkiem.
Jakie są negatywne skutki niepeelingowania skóry głowy?
- zapchane mieszki włosowe,
- łojotokowe zapalenie skóry,
- wypadanie i przerzedzenie włosów,
- zmniejszenie efektywności działania preparatów, np. wcierek.
KORZYŚCI - CO DAJE PEELING SKÓRY GŁOWY?
- pobudza mikrokrążenie,
- wzmacnia skórę głowy,
- odbija włosy od nasady,
- usuwa martwy naskórek,
- reguluje wydzielanie sebum,
- zapobiega rozwojowi bakterii,
- zwiększa efektywność działania substancji aktywnych,
- zmniejsza ryzyko zapchania mieszków włosowych, a tym samym wypadania włosów.
JAK WYBRAĆ PEELING? - RODZAJE
Obecnie wybór peelingów jest naprawdę duży i dzięki tej różnorodności każdy może znaleźć coś dla siebie - zarówno posiadacze wrażliwej skóry głowy, jak i ci, którzy lubią porządne złuszczanie. Występuje kilka rodzajów peelingów i poniżej możecie przeczytać, jak one działają, czym się różnią i na podstawie tego dobrać odpowiedni dla siebie.
Peelingi mechaniczne
Peelingi mechaniczne to preparaty zawierające drobinki, które
poprzez tarcie usuwają martwy naskórek. Zazwyczaj są to sproszkowane pestki owoców, sól czy mielona kawa. Peeling mechaniczny będzie dobrym wyborem dla większości skór, jednak może być za ostry dla tych bardzo wrażliwych i delikatnych.
Taki peeling dokładnie rozprowadzamy i wykonujemy dokładny masaż skóry głowy przez kilka minut, a następnie spłukujemy produkt.
Peelingi enzymatyczne
Peeling enzymatyczny to jeden z peelingów chemicznych i jego działanie polega niejako na “rozpuszczaniu” martwego naskórka. W przeciwieństwie do peelingu mechanicznego nie zawiera on drobinek, a
enzymy, które są odpowiedzialne za złuszczanie. Z tego powodu świetnie sprawdzi się, jeśli macie delikatną, wrażliwą skórę głowy, która nie toleruje tarcia. Popularnymi enzymami w takich peelingach są papaina i bromelaina.
Peeling enzymatyczny rozprowadzamy na skórze głowy, pozostawiamy na kilka minut, po czym spłukujemy go wodą.
Peelingi kwasowe
To kolejny rodzaj peelingu chemicznego, ale tutaj
działanie złuszczające zapewniają kwasy. Najczęściej stosowane są kwasy owocowe oraz kwas mlekowy, a ich stosowanie wygląda zazwyczaj tak samo jak w przypadku peelingów enzymatycznych.
Jedną z zalet peelingów chemicznych jest ich
prosta aplikacja i łatwe zmywanie, dzięki czemu nie musimy martwić się (tak jak w przypadku drobinek), że produkt pozostanie we włosach.
Jakie peelingi do skóry głowy znajdziesz w tym wpisie?
Jak często stosować peeling do skóry głowy?
Oczywiście jest to uzależnione od tego, jak często potrzebujecie takiego peelingu. Jeśli codziennie używacie preparatów do stylizacji, nakładacie dużo produktów na skórę głowy, możliwe, że będziecie musieli częściej wykonywać taki peeling. Jednak zazwyczaj stosuje się go
raz na tydzień i taką częstotliwość stosowania peelingu Wam zalecamy.
“Wypadają mi włosy po peelingu do skóry głowy, co robić?”
Wypadanie włosów po peelingu jest możliwe i uzależnione od kilku czynników.
- Pierwszym z nich jest po prostu dobór niewłaściwego peelingu do skóry głowy. Tak samo jak w przypadku peelingów to twarzy, tak samo w przypadku tych do skóry głowy nie każdy podpasuje każdemu. Czynników może być wiele, m.in. nadwrażliwość na kwasy czy nietolerancja na jakikolwiek składnik kosmetyku.
- A drugim powodem może być nieumiejętne stosowanie peelingów. Może być tak, że zdecydowanie za mocno pocieracie skórę głowy peelingiem mechanicznym bądź przedłużacie maksymalny czas stosowania tego kosmetyku.
PEELING SKÓRY GŁOWY - DOMOWE SPOSOBY
Oczywiście peeling do skóry głowy możemy również zrobić z
domowych składników, które większość z nas ma w domu. Plusami takich peelingów jest to, że możemy je zrobić niemal od razu, jednak niektóre z tych metod niosą za sobą pewne ryzyko.
PEELING SKÓRY GŁOWY GLINKĄ
Najbezpieczniejsza i bardzo delikatna domowa metoda do peelingowania skóry głowy.
Glinki absorbują sebum oraz zanieczyszczenia, dzięki czemu mogą dobrze sprawdzić się jako rozpoczęcie przygody z peelingowaniem. Można je dodawać do porcji szamponu podczas mycia. Taka
glinka świetnie sprawdzi się osobom, którym
szybko przetłuszczają się włosy - może zmniejszyć wydzielanie sebum oraz jest świenym składnikiem, który
odbije włosy u nasady.
Jeśli macie wrażliwą skórę głowy, wybierzcie glinkę białą. Posiadacze szybko przetłuszczających się włosów, a tak naprawdę skóry głowy zdecydowanie bardziej polubią się z glinką zieloną.
Nature Queen - Glinka Biała - 150ml19,50 zł
MyCeutic - Green Clay - Zielona glinka - 100g15,90 zł
PEELING SKÓRY GŁOWY CUKREM
To metoda, na którą trzeba
uważać. Sam cukier jako składnik jest
świetnym humektantem, który nawilża zarówno włosy, jak i skórę głowy. Jednak ta opcja nie jest dla każdego. Jeśli borykacie się z problemami skóry głowy, np. łupieżem, AZS, ŁZS i nie tylko, to cukier sam w sobie może je pogłębić, dlatego konieczne jest umycie skóry głowy po takim peelingu. Jeśli decydujecie się na
cukrowy peeling skóry głowy, to naszym zdaniem lepiej wybrać gotowy produkt, np. winogronowy peeling do skóry głowy marki Biolaven.
Biolaven - Winogronowy Peeling do Skóry Głowy - 150ml30,00 zł
NAJLEPSZE PEELINGI DO SKÓRY GŁOWY
Dobrze, a więc uświadomiliście sobie, jak
niesamowicie ważny jest regularny peeling skóry głowy, jakie niesie
korzyści i jakie nieprzyjemne skutki może nieść nieregularne złuszczanie martwego naskórka na skórze głowy. Zapewne właśnie zadaliście sobie pytanie “
Jaki peeling do skóry głowy wybrać?”. Całe szczęście miałyśmy okazję przetestować niektóre peelingi dostępne w Cosibella i wybrałyśmy, naszym zdaniem, najciekawsze. Poniżej znajdziecie kilka propozycji od nas oraz informacje na czym opierają swoje działanie i u kogo sprawdzą się najlepiej.
Rodzaj peelingu: kwasowy
Moc peelingu: średni
Dla kogo: każdy typ skóry głowy
Peeling trychologiczny regulujący pracę gruczołów łojowych, który sprawdzi się przy każdym typie skóry. Jest wystarczająco delikatny, aby nie podrażnić wrażliwej i suchej skóry, ale wystarczająco silny, by oczyścić skórę i złuszczyć martwy naskórek. Zawiera kwas mlekowy, który złuszcza, ale także nawilża skórę głowy. Składniki regulującę wydzielanie sebum to azeloglicyna, niacynamid i ekstrakt z drożdży. Ma lekką, żelową konsystencję i wygodny dozownik, który równomiernie rozprowadza produkt po skórze głowy.
Rodzaj peelingu: mechaniczny
Moc peelingu: średni
Dla kogo: każdy typ skóry głowy
Ciekawa propozycja od marki Hairy Tale Cosmetics! Peeling do skóry głowy w formie scrubu myjącego, ale nie musisz obawiać się twardych i podrażniających drobinek. Kuleczki zrobione są z estrów oleju jojoba, które są delikatne dla skóry głowy. Scrub zawiera ekstrakt z wasabi, który poprawia ukrwienie skóry głowy, reguluje pracę gruczołów łojowych i wypadanie włosów. Ekstrakt z rumianku - bisabolol regeneruje skórę głowy, działa łagodząco i przeciwzapalnie. Ten peeling do skóry głowy doasknale pozbywa się martwych komórek naskórka,po zostawiająć twoją skróę głowy oczyszczoną i odświeżoną.
Rodzaj peelingu: enzymatyczny
Moc peelingu: mocny
Dla kogo: szczególnie dla skór łojotokowych, szybko przetłuszczających się i niewrażliwych oraz osób ceniących minimalizm w pielęgnacji
To może być hit i jednocześnie must have dla osób, które nie lubią spędzać godzin w łazience bądź nie mają na to czasu. Szampon, o którym mowa to produkt z
enzymem Bacillus Ferment, który jest jednym z enzymów proteolitycznych złuszczających martwe komórki naskórka. Oprócz tego produkt zawiera nawilżający i zmiękczający
mocznik oraz
kofeinę i ekstrakt z kawy, które działają
antybakteryjnie, pobudzają mikrokrążenie oraz nadają produktowi piękny, świeży i orzeźwiający zapach kawy. Szampon daje odczuwalne uczucie tzw. skrzypiących włosów.
Rodzaj peelingu: enzymatyczno-mechaniczny
Moc peelingu: delikatny/średni
Dla kogo: dla wszystkich, również dla osób o wrażliwej i delikatnej skórze głowy
Dla tych, którzy chcą mieć
pewność, że martwy naskórek zostanie dokładnie usunięty lub po prostu dla niezdecydowanych ;-) polecamy peeling enzymatyczno-mechaniczny. Połączenie proszku z łupin słodkich migdałów oraz nawilżająco-złuszczającego
ekstraktu z mango, papai i ananasa skutecznie złuszcza i tonizuje skórę. Peeling wzbogacono też o białą glinkę, która
oczyszcza i odświeża oraz olej musztardowy, który
pobudza porost włosów. Peeling jest
wegański i zawiera aż
97,1% składników pochodzenia naturalnego.
Rodzaj peelingu: kwasowy
Moc peelingu: średnio-mocny
Dla kogo: dla skór normalnych, przetłuszczających się oraz dla osób, które nie przepadają za ziarnistymi peelingami
To wegański, kwasowy peeling marki
Bandi, która jest dosyć nową marką w naszym sklepie. To kwasowy produkt o bardzo niskim pH 3,0. Co zawiera? Przede wszystkim mocznik i kwas mlekowy, które działają
nawilżająco oraz delikatnie złuszczają martwy naskórek. Dalej znajdziemy
łagodzącą podrażnienia alantoinę i wyciąg z mięty pieprzowej, który jest zdecydowanie dobrym sprzymierzeńcem skór z łupieżem i osłabionymi cebulkami.
Wzmacnia je i stymuluje wzrost włosów oraz działa przeciwłupieżowo. Jest to także świetna substancja łagodząca. Kosmetyk zawiera także
humektant, czyli substancję o działaniu nawilżająym - triacetynę. Peeling skutecznie, ale delikatnie złuszcza martwy naskórek i normalizuje wydzielanie sebum.
Regularne złuszczanie naskórka to niezbędny krok zarówno w pielęgnacji twarzy i ciała, jak i pielęgnacji skóry głowy. Można śmiało powiedzieć, że jest to
fundament każdej pielęgnacji. Zachęcamy Was do wprowadzenia tego produktu na stałe do swojej pielęgnacji i mamy nadzieję, że któryś z powyższych produktów Was zaciekawił. Jeśli macie jakieś pytania, możecie pisać do nas na facebooku bądź instagramie (cosibella.pl) lub zadzwonić na nr 22 602 28 32.