Makijaż mineralny – jak aplikować kosmetyki mineralne?

0 0 5 min
Makijaż mineralny – jak aplikować kosmetyki mineralne?
Makijaż
0 0 5 min

Spis treści

    Kosmetyki mineralne kojarzą się z czymś naturalnym… i słusznie! Produkty te opierają się na naturalnych minerałach, zawierają krzemionkę (Silica), tlenek cynku (Zinc Oxide), czy dwutlenek tytanu (Titanium dioxide). Ale nie oznacza to, że zarezerwowany jest jedynie dla fanów naturalnych i organicznych kosmetyków, a sprawdzić się mogą w przypadku każdego rodzaju cery. Mimo tego skład kosmetyków mineralnych jest zazwyczaj prosty, w tych produktach najczęściej nie znajdziesz sztucznych substancji zapachowych, są to zazwyczaj naturalne kosmetyki dobrej jakości.

    Makijaż mineralny miał swoje “wielkie bum”, jednak dużo osób porzuciło go w odmętach swojej toaletki, kończąc z nierównomiernym kolorytem i plamami. Jak nie zrobić sobie “krzywdy” podkładem mineralnym i uzyskać naturalne i trwałe wykończenie? Zapraszam Cię do lektury z life-hackami wizażystki, być może też przejdziesz na mineralną stronę mocy 😉

    Jak przygotować skórę do makijażu mineralnego?

    Nie zapominaj o odpowiedniej pielęgnacji, to ona jest podstawą do nieskazitelnego makijażu. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie i złuszczanie. Osobiście jestem fanką bogatej pielęgnacji nocnej, a rano im mniej warstw, tym lepiej!

    Jeżeli zmagasz się z suchymi skórkami, albo sezon kaloryferowy, czy klimatyzacja wysuszają Cię na wiór, podrzucam przy okazji kilka moich pewniaczków, które pomogą Ci przetrwać odwadniający sezon i zapewnią odpowiednie nawilżenie.

    Dodatkowo, przed makijażem mineralnym, świetnie sprawdzają się peelingi typu gommage. Peeling od marki Mizon, nie raz ratował mnie i moje klientki przed festiwalem suchych skórek.

    Działa w ten sposób, że zawarte w produkcie zagęstniki rolują się na skórze i zgumkowane kawałki usuwają martwy naskórek. Daje to iluzję rozpuszczającego się pod palcami naskórka, ale w rzeczywistości są bardzo łagodne i działają bardzo doraźnie.

    A pod sam makijaż kosmetykami mineralnymi, użyj swojej standardowej pielęgnacji, wykańczając ją kremem z SPF. Jeżeli Twój krem z filtrem pozostawia lekkie glow – może się okazać, że kosmetyki mineralne będą się z nim lepiej łączyć, a ochrona przeciwsłoneczna jest nieodzownym elementem dbania o zdrowy wygląd skóry.

    Który podkład mineralny wybrać?

    Pamiętaj, że produkty w formie sypkiej, zawsze będą lepiej przemielone i dadzą lżejsze wykończenie. Jeżeli masz problem z widocznymi cząsteczkami pigmentu na skórze, postaw właśnie na nie. Niesamowicie wygodne i szybkie w aplikacji, na pewno będą sprasowane kosmetyki w kompakcie. Jako mineralny podkład super sprawdzi się Annabelle Minerals w wariancie kryjącym oraz PUR cosmetics.

    Jak dobrać kolor podkładu mineralnego?

    Przy zakupach przez internet, czasami ciężko dobrać odcień sypkiego produktu. Warto porównać podkłady w płynie, które dotychczas dobrze współgrały z naszą skórą. Jeżeli jesteś typowym bladzioszkiem i odpowiada Ci odcień Revlon 150 Buff, albo L’oreal True match no 1 – Twoim odpowiednikiem, jeżeli chodzi o kosmetyki mineralne, prawdopodobnie będzie Golden Fairest od Annabelle minerals i odcień Light od PUR.

    Nie obawiaj się, że swatch na skórze może być zbyt jasny, podkłady mineralne odrobinę ciemnieją, kiedy łączą się z naszymi produktami pielęgnacyjnymi, sebum i potem. Daj mu pół godzinki i na pewno nie będziesz wyglądać zbyt blado, a jeśli chcesz przyspieszyć ten proces, spryskaj gotowy makijaż mineralny ulubionym hydrolatem, albo tonikiem w mgiełce.

    Czym nakładać podkład mineralny?

    Nie jest to bez znaczenia, dobry pędzel sprawi, że aplikacja będzie równomierna i szybka. Wybieraj płaskie, lub lekko zaokrąglone pędzle, o gęstym, zbitym włosiu. Unikaj typowo puszystych pędzli do nakładania pudru i nie wybieraj tych o małej średnicy. Moje serce, zarówno do klasycznych, jak i mineralnych podkładów skradło Hakuro.

    Pędzel musi być suchy podczas aplikacji, ale pamiętaj o jego regularnym myciu, podkład i kosmetyki to idealna pożywka dla bakterii, a nikt nie chce ich sobie wcierać w twarz! Jest to szczególnie ważne przy skórach skłonnych do trądziku i stanów zapalnych.

    Jak wykonać makijaż mineralny?

    Kosmetyki mineralne aplikuje się trochę inaczej od nakładania klasycznego podkładu w płynie. Produkt o sypkiej konsystencji może na początku przysparzać nieco problemów, ważne, aby zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Naszym naturalnym odruchem jest aplikacja podobna jak do pudru, co przy kosmetykach mineralnych się nie sprawdza i może skutkować plamami.

    Wysyp odrobinę podkładu na wieczko i wciśnij w niego kilkukrotnie pędzel. Nie używaj za dużo na raz, lepiej nałożyć dwie cienkie warstwy, bo jeśli nałożysz zbyt dużo, może być Ci ciężko równomiernie rozprowadzić podkład mineralny. Aplikując na twarz, działaj partiami, np. zaczynając od brody, albo jednego policzka. Najpierw nakładaj kosmetyk stemplującymi ruchami, raz przy razie, a później rozcieraj okrężnymi, aż do uzyskania równomiernej warstwy. Tam, gdzie moja skóra wymaga większego krycia, gdzie widzę niedoskonałości cery, nabieram trochę więcej kosmetyku i dokładam jedną warstwę, stemplując, a później rozcierając. Pod oczy, używam tego samego produktu, nabieram go mniejszym pędzlem, albo suchą, ściętą gąbeczką do makijażu, po czym rozcieram, tak, jak na reszcie twarzy. Kosmetyki mineralne pozwoliły mi całkowicie zrezygnować z korektora.

    Pierwsze aplikacje mogą wymagać chwili skupienia, ale szybko zaczniesz stosować produkty mineralne równie sprawnie, co swój ulubiony podkład, bez efektu maski. Natomiast kosmetyki mineralne w kompakcie, takie jak PUR, przyspieszają aplikację, po prostu nabieramy odrobinę pędzlem, stemplujemy i rozcieramy 😉

    Jak utrwalić podkłady mineralne?

    Makijaż mineralny wymaga przypudrowania. Choć możesz się czuć, jakby pudrowanie czegoś … w pudrze, nie miałoby sensu, tak naprawdę jest to kluczowe dla utrwalenia, tak, jak w przypadku produktów w płynie. Możesz w tym celu zastosować puder mineralny, albo jakikolwiek ulubiony kosmetyk dostosowany do rodzaju cery. Jeżeli jesteś posiadaczem skóry tłustej, najlepiej sprawdzą się krzemionkowe pudry, dodatkowo, te sypkie, im lepiej przemielone, tym lepiej chłoną nadmiar sebum i mają bardziej naturalne wykończenie.

    Makijaż mineralny to nie tylko podkład

    Kosmetyki do makijażu mineralnego nie ograniczają się jedynie do podkładu i pudru. Aby dopełnić swój makeup wybierz paletę do konturowania.

    Paleta od PUR jest bardzo uniwersalna, mimo, że nazwa wskazuje na light, można nim uzyskać naprawdę mocny i wieczorowy kontur, lub pozostać przy delikatnym dziennym wykończeniu. Bronzer jest chłodny, a róż ma bardzo naturalny odcień, zaś rozświetlacz ma drobne, ale też większe drobinki i układa się w piękną taflę, można nim podkreślać kości jarzmowe, wewnętrzny kącik oka oraz łuk kupidyna.

    Palety tej możesz użyć również jako mineralne cienie do powiek, co czasami sama robię dla super-naturalnego looku. Nie zawierają syntetycznych barwników, więc jeśli masz bardzo wrażliwe oczy, albo alergię na niektóre kolory cieni, to może być dobra alternatywa.

    Co z poprawkami makijażu w ciągu dnia przy kosmetykach mineralnych?

    Jeżeli zmagasz się ze skórą tłustą, możliwe, że w ciągu dnia, trzeba będzie nanieść poprawki i się nieco przypudrować. Nic prostszego, w tym celu, weź ze sobą do torebki użyty rano pędzel i zrób nim kilka okrężnych ruchów na skórze. Jeśli musisz, użyj też bibułki matującej, ale minerały pewnie same poradzą sobie zebrać nadmiar sebum. Gotowy makijaż, znowu przypudruj.

    Czy cery trądzikowe mogą stosować kosmetyki mineralne?

    Jak najbardziej! Minerały mają właściwości antybakteryjne, a ich stosowanie również przyspiesza gojenie, ale też nie pokładajmy całej nadziei w makijażu. Dla wielu cer użycie produktów mineralnych może być dobrym rozwiązaniem, ale najlepiej przekonać się na własnej skórze. Nakładając kolejne warstwy można uzyskać bardzo wysokie krycie. Przyjemnym dodatkiem minerałów jest też to, że lekko wzmagają ochronę przed promieniowaniem uv (która jest ważna dla każdego typu cery), ale pamiętaj, że jej nie zastępują.

    Czy podkład mineralny będzie podkreślać suche skórki?

    Makijaż mineralny nadaje się do cery suchej, można na niej uzyskać bardzo trwały i naturalny look, ale pamiętaj, że najważniejsze jest to, aby dobrze pielęgnować skórę. Nawet skóra sucha wymaga złuszczania, zadbanie o ten element i odpowiednie nawilżenie, zapewnią dobry wygląd makijażu.

    Jak sprawdzi się makijaż mineralny na wielkie wyjście?

    Jeżeli potrzebujesz bardzo wysokiego krycia i trwałości na specjalne okazje, takie jak sesja zdjęciowa, czy impreza, możesz połączyć siły. Na warstwę swojego klasycznego podkładu w płynie, możesz nałozyć mineralny podkład, w miejscach, które wymagają większego krycia. Tutaj też nie zapominaj o cienkich warstwach, żeby całość nie wyglądała ciężko. Połączenie dwóch podkładów, daje całkowite krycie, bez konieczności stosowania produktów typu kamuflaż.

    Czy w Twojej przygodzie makijażowej był już epizod z kosmetykami mineralnymi? A może dopiero jest przed Tobą? Mam nadzieję, że te kilka wskazówek pomoże Ci przy pierwszych aplikacjach, albo odkopiesz słoiczek z sypkim produktem z odmętów swojej toaletki 😉

    Podobał Ci się ten wpis?

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments