Bist du in Deutschland? Cosibella auch!

Um Ihnen ein noch besseres Einkaufserlebnis zu bieten, leiten wir Sie zu unserem deutschen Shop weiter.

Die Produktpalette im Zielshop ist sorgfältig ausgewählt, um die Vorlieben und Bedürfnisse der deutschen Kunden zu erfüllen und ein umfassendes Einkaufserlebnis und einen persönlichen Service zu gewährleisten.

klaudiaa.gorzoch@gmail.com

Twoja konsultacja kosmetologiczna

Karina Kulik

kosmetolog

Dzień dobry Pani Klaudio, jestem Karina - od dzisiaj Pani osobisty kosmetolog i doradca pielęgnacyjny. Dziękuję za zaufanie i powierzenie swojej skóry w moje ręce.

Biorąc pod uwagę załączone przez Panią zdjęcia, oraz subiektywny opis skóry, stwierdzam, że jest Pani posiadaczką skóry tłustej i problematycznej z zaskórnikami oraz o delikatnie nierównej fakturze. Skóra wygląda także na płytko unaczynioną (skóra naczyniowa) oraz są na niej widoczne pojedyncze przebarwienia.

Analiza obecnej pielęgnacji

Pierwszym etapem będzie analiza Pani obecnej pielęgnacji, dzięki czemu dowie się Pani, które produkty mogą pozostać, a które warto wymienić:
 • Bielenda EXPERT CZYSTEJ SKÓRY Płyn Micelarny Kojący
 • CeraVe, nawilżający krem do twarzy z ceramidami
 • Cetaphil PS Lipoaktywny krem nawilżający
 • SKIN79 Krem Ochronny Waterproof Sun Gel SPF50+ PA++++ - super, że już ma Pani produkt z filtrami przeciwsłonecznymi w swojej pielęgnacji :-).
 • CeraVe Żel Myjący Przeciw Niedoskonałościom - żel ma w porządku skład, ale nie należy do najdelikatniejszych i uważam, że przy codziennym stosowaniu może zacząć wysuszać skórę. Na razie nie musi Pani z niego rezygnować, ale proszę obserwować skórę i to czy po myciu nie pojawia się dyskomfort. Oczyszczanie skóry wbrew pozorom ma bardzo duży wpływ na ogólną kondycję skóry i zbyt mocny kosmetyk myjący może powodować przesuszenie, które ciężko będzie 'nadrobić' nawet kremem nawilżającym. Dodatkowo przesuszenie może powodować, że skóra będzię przetłuszczać się jeszcze bardziej - przesuszona skóra próbuje w naturalny sposób odzyskać nawilżenie zwiększając produkcję sebum. Proszę pamiętać, że skóra aby była oczyszczona nie musi 'skrzypieć' pod palcami, a agresywne oczyszczanie może działać na nią bardzo niekorzystnie.

Moja propozycja

 1. Do nowej pielęgnacji proponuję wprowadzenie retinalu, który działa przeciwtrądzikowo, reguluje pracę skóry, wspomoże redukcję zaskórników i przebarwień oraz może pomóc zmniejszyć zaczerwienienie skóry.
  Co więcej zazwyczaj dermatolodzy przepisują retinoidy do stosowania na skórę po kuracji izotretynoiną dla utrwalenia efektów, stąd tym bardziej uważam, że warto abyśmy wprowadziły retinal.
 2. Proponuję także wprowadzenie serum na dzień, które będzie delikatnie nawilżać skórę, a przede wszystkim zmniejszać zaczerwienienie oraz wspomagać wyrówanie kolorytu i nada skórze zdrowego blasku.
 3. Do pielęgnacji wieczornej proponuje wprowadzenie toniku, który będzie wspomagał działanie przeciwtrądzikowe pielęgnacji, będzie redukował zaskórniki, regulował pracę skóry, zmniejszał przetłuszczanie oraz wspomagał wyrównanie kolorytu.
 4. W wieczornym oczyszczaniu proponuję wykonywać dwuetapowe oczyszczanie (płyn + żel), które pomoże dokładnie oczyścić skórę, a to z kolei może pomóc zmniejszyć ilość zaskórników. Ten rodzaj oczyszczania nie jest zalecany tylko w przypadku kiedy nosimy makijaż, ale również jeżeli stosujemy kremy z filtrem, szczególnie te wodoodporne.
 5. Bardzo ważne jest także stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej o faktorze SPF50 w codziennej pielęgnacji, który będzie chronił skórę i naczynia krwionośne przed szkodliwym działaniem promieniowania UV oraz pomoże rozjaśnić przebarwienia i będzie zapobiegał powstawaniu nowych. Proszę pamiętać, że promieniowanie UV dociera do nas przez cały rok, również w deszczowe i zimowe dni, dlatego stosujemy go przez cały rok, nie tylko wtedy kiedy świeci słońce.
 6. "Świeże" przebarwienia po wypryskach nazywane PIE należy traktować nieco inaczej niż te brązowe. Takie przebarwienie to bardziej niewielka rana (podrażniona skóra z rozszerzoną siecią naczyń włosowatych) niż przebarwienie. Skórę z takimi przebarwieniami powinna Pani przede wszystkim łagodzić i koić, bardzo ważne jest też stosowanie kremu z filtrem za każdym razem, szczególnie kiedy wychodzi Pani na zewnątrz. W przypadku tego typu przebarwień proszę unikać też silnych kwasów, witaminy C w formie kwasu askorbinowego i innych substancji drażniących, które mogą wręcz pogłębić przebarwienia. Bardzo ważne jest też, aby nie wyciskała Pani i nie rozdrapywała wyprysków, ponieważ takie przebarwienia są jeszcze trudniejsze do rozjaśnienia.
  W pielęgnacji domowej składniki, które pomogą rozjaśnić ten typ przebarwień i których warto szukać w kosmetykach to przede wszystkim: niacynamid, kwas azelainowy, azeloglicyna i kwas traneksamowy.
  Jeśli nie zadba Pani odpowiednio o takie świeże przebarwienie potrądzikowe (szczególnie pomijając ochronę przeciwsłoneczną), to może ono przejść w inny rodzaj przebarwień: przebarwienie pozapalne (PIH). W skórze niechronionej przed promieniowaniem UV w obrębie PIE gromadzi się barwnik - melanina, co dla nas gołym okiem widoczne jest jako brązowe przebarwienie.
  Składniki, które pomogą rozjaśnić ten typ przebarwień i których warto szukać w kosmetykach to przede wszystkim: niacynamid, kwas kojowy, witamina C (np. kwas askorbinowy), kwas migdałowy i glikolowy, retinoidy.
  W przypadku blizn, kosmetyki nie będą w stanie dać dużych efektów, ponieważ są to już głębsze zmiany w strukturze skóry. Tutaj najlepsze efekty da seria zabiegów w gabinecie z użyciem lasera lub dermapenu.
 7. W przypadku zaskórników otwartych (jak na nosie, brodzie) sprawa nie jest prosta, ponieważ ich całkowite zlikwidowanie nie jest możliwe. Widoczność naszych "porów" (rozszerzonych ujść mieszków włosowych) jest uwarunkowana genetycznie, a w nich zbiera się nasze sebum oraz zanieczyszczenia i pod wpływem tlenu zmienia barwę na ciemną. Podobnie jak widoczność porów można jedynie zmniejszyć, tak samo liczbę zaskórników również można zmniejszyć, ale nigdy nie będzie to efekt "na stałe", konieczna jest systematyczna pielęgnacja ukierunkowana na ten problem.
  Dokładne oczyszczanie (z produktem na bazie olei) oraz regularne złuszczanie mogą zmniejszyć ich ilość, jednak zbyt częste złuszczanie czy mocne oczyszczające maski niekoniecznie pomogą, a wręcz mogą przynieść odwrotny efekt, dlatego warto zachować w pielęgnacji równowagę :-)
 8. Poza pielęgnacją, bardzo ważne jest holistyczne podejście do dbania o skórę, a więc także dbanie o organizm od wewnątrz. Odpowiednia ilość snu, redukcja stresu (na ile to możliwe), właściwa dieta oraz regularna aktywność fizyczna - wszystkie te czynniki również wpływają na wygląd i kondycję skóry.
  Trądzik jest chorobą skóry i niestety zaniedbanie kondycji organizmu oraz pielęgnacji może doprowadzić do jego nawrotu.

Propozycja planu pielęgnacyjnego

Teraz pozna Pani etapy, z jakich powinna składać się prawidłowa pielęgnacja i otrzyma Pani propozycję planu pielęgnacyjnego. Chciałabym również zaznaczyć, że na stan naszej skóry wpływają nie tylko odpowiednie kosmetyki, ale również gospodarka hormonalna, dieta, styl życia, zanieczyszczenia środowiska, stres i wiele innych czynników, które weźmiemy pod uwagę, aby działać nie tylko na skutek, ale też na przyczynę ewentualnych problemów. Holistyczne podejście pozwoli nam na osiągnięcie trwałych efektów.
oczyszczanie dwuetapowe
Nieprawidłowe oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń, łoju, SPFu, czy makijażu może objawiać się niechcianymi wykwitami, zaskórnikami lub nawet powodować szybsze powstawanie zmarszczek. Aby mieć pewność, że Pani skóra będzie odpowiednio oczyszczona, w pielęgnacji wieczornej zastosujemy oczyszczanie dwuetapowe, które składa się z produktu o fazie olejowej oraz kosmetyku na bazie wody. Natomiast w pielęgnacji porannej pominiemy pierwszy etap i zastosujemy jedynie kosmetyk z etapu II. Poza poprawnym oczyszczaniem - proszę pamiętać również o regularnej wymianie ręcznika do twarzy i poszewki poduszki.
I Etap
Do pierwszego etapu oczyszczania najlepiej używać produktu na bazie olejów, ponieważ wodoodporne SPFy, czy kosmetyki kolorowe najczęściej nie są zmywalne samą wodą. Po dokładnym masażu produkt połączy się z sebum, pozostałościami kosmetyków, czy makijażem. Kolejnym ważnym elementem takiego idealnego produktu jest obecność emulgatora - jest to składnik, który jest w stanie połączyć wodę z olejem i stworzyć emulsje. Dzięki temu wszystkie zanieczyszczenia połączone z olejkiem/balsamem/masłem do demakijażu zmyją się bez problemu wodą, co wyeliminuje problem np. pozostawienia niedomytego olejku w trudno dostępnych miejscach jak linia włosów lub załamania skóry. W tej kategorii znajdują się jeszcze: mleczko i płyn micelarny, które może Pani zastosować, jeśli dany olejek nie jest dedykowany okolicy oczu. Jeżeli nie przepada Pani za produktami olejowymi, może Pani wykonać pierwszy etap oczyszczania jedynie przy pomocy takiego kosmetyku.

W tym kroku może Pani dalej stosować Bielenda EXPERT CZYSTEJ SKÓRY Płyn Micelarny Kojący.

Kiedy się skończy, jako następy kosmetyk do pierwszego etapu oczyszczania polecam:
II Etap
Do oczyszczania, w zależności od preferencji może posłużyć żel, pianka myjąca lub emulsja. Codzienny produkt do mycia powinien być jak najbardziej delikatny, oparty o produkty bez anionowych środków powierzchniowo czynnych jak SLS, SLES i ich pochodnych. Codzienne oczyszczanie skóry powinno odbywać się rano i wieczorem. Rano zmywamy nagromadzone przez noc sebum i zanieczyszczenia osadzające się na powierzchni skóry, a wieczorem pozostałości makijażu (po uprzednim demakijażu) lub w przypadku, gdy się nie malujemy, zmywamy środki pielęgnacyjne, które cały dzień otulały naszą skórę.

Jako preparat myjący może Pani dalej stosować CeraVe Żel Myjący Przeciw Niedoskonałościom.

Z innych kosmetyków myjących, które dobrze oczyszczają a przy tym nie ściagają ani nie wysuszają skóry polecam:
Tonizacja
Tonizacja pozwala skórze szybciej przywrócić prawidłowe pH po myciu, ale jeśli myje Pani twarz odpowiednimi produktami (obecnie zdecydowana większość preparatów myjących posiada fizjologiczne pH), to pH skóry nie jest zaburzone, dlatego tonik nie jest krokiem koniecznym. Jednak jest to bardzo przyjemny etap, który może wzbogacić codzienną pielęgnację. Aby uniknąć pocierania skóry wacikiem, najlepiej aplikować go bezpośrednio na twarz dłońmi, lub spryskać mgiełką (jeżeli posiada atomizer).

Ten krok proponuję na razie pominąć.
Serum
Serum to skoncentrowany kosmetyk i zazwyczaj ma on silniejsze działanie aktywne niż pozostałe kroki pielęgnacji. Serum cechuje wysokie stężenia składników aktywnych, które działają na konkretny problem skóry, np. przebarwienia, trądzik, suchość czy zmarszczki. Zazwyczaj ma ono lżejszą od kremu konsystencję, która może być wodna, żelowa lub mleczna. Istnieją również sera olejowe, których bazą są właśnie oleje.
Dzień
W pielęgnacji porannej proponuję wprowadzić poniższe serum:
Good Molecules - Daily Brightening Serum - arbutyna przede wszystkim wspomaga działanie rozjaśniające przebarwienia innych substancji oraz nadaje skórze zdrowego blasku. Serum będzie także delikatnie nawilżać skórę, a ekstrakt z lukrecji zmniejszać zaczerwienienie.
Noc
W pielęgnacji wieczornej proponuję wprowadzić serum z retinalem oraz tonik z kwasami:
1) Geek & Gorgeous - A-Game 5 - Serum z Retinalem 0,05% - retinal działa silnie przeciwzapalnie, wspomaga redukcję zmian zapalnych oraz zaskórników, a także działa rozjaśniająco. Posiada również działanie przeciwstarzeniowe i wspomaga redukcję zaczerwienienia. Jest to silna substancja aktywna, dlatego proszę stosować ją tylko 2 razy w tygodniu przez pierwsze 3-4 tygodnie, potem może Pani zwiększyć częstotliwość 3 razy. Podczas jego stosowania bardzo ważne jest regularne aplikowanie kremu z filtrem w pielęgnacji porannej oraz unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce.

2) Bielenda Professional - X-Foliate - Clear Skin - tonik będzie wspomagał działanie przeciwtrądzikowe pielęgnacji, będzie redukował zaskórniki, regulował pracę skóry, zmniejszał przetłuszczanie oraz wspomagał wyrównanie kolorytu. Tonik proszę stosować 2 razy w tygodniu przy aplikacji skupiając się przede wszystkim na partiach gdzie znajdują się zaskórniki otwarte (nos, broda, czoło).

Krem na dzień
Ochrona przed promieniowaniem UV jest najlepszą formą prewencji przeciwstarzeniowej. Zachęcam do zaprzyjaźnienia się z wysokim SPF na cały rok :) Dobrze dobrany SPF, z powodzeniem stanie się codziennym kremem na dzień. Jeżeli krem z filtrem nie zapewnia Pani optymalnego nawilżenia, proszę nałożyć najpierw cienką warstwę kremu na noc, lub serum nawilżającego.

Jako krem z filtrem proszę dalej stosować SKIN79 Krem Ochronny Waterproof Sun Gel SPF50+ PA++++.

Poniżej polecam inne kremy, które dobrze się wchłaniają, nie bielą i nie obciążają skóry:
Lżejszy jest krem Purito, choć daje na skórze wykończnie "glow". Krem COSRX, który już Pani zna, jest bardziej satynowy, ale też delikatnie bardziej nawilżający, choć zdecydowanie też nie obciąża skóry. Natomiast krem SVR daje satynowo-matowe wykończenie.
Krem na noc
Odpowiednie nawilżenie jest kluczowe dla właściwego funkcjonowania skóry i jest ono niezbędne w pielęgnacji każdego typu cery. Odwodnienie lub przesuszenie może nasilać różne problemy skórne, lub nawet je powodować, dlatego tak ważne jest, aby codziennie rano i wieczorem dostarczała Pani skórze nawilżenia.

W tym kroku może Pani dalej stosować CeraVe, nawilżający krem do twarzy z ceramidami zamiennie z Cetaphil PS Lipoaktywny krem nawilżający.

Podsumowanie

Rano

 1. CeraVe Żel Myjący Przeciw Niedoskonałościom
 2. Good Molecules - Daily Brightening Serum
 3. CeraVe, nawilżający krem do twarzy z ceramidami lub Cetaphil PS Lipoaktywny krem - opcjonalnie
 4. SKIN79 Krem Ochronny Waterproof Sun Gel SPF50+ PA++++ - za każdym razem, kiedy wychodzi Pani z domu oraz w pomieszczeniach z dużą ilością światła słonecznego
 5. Makijaż - opcjonalnie

Wieczór A (np. pon, pią)

 1. Bielenda EXPERT CZYSTEJ SKÓRY Płyn Micelarny Kojący
 2. CeraVe Żel Myjący Przeciw Niedoskonałościom
 3. Geek & Gorgeous - A-Game 10 - Serum z Retinalem 0,05% - proszę nakładać na osuszoną skórę
 4. CeraVe, nawilżający krem do twarzy z ceramidami lub Cetaphil PS Lipoaktywny krem - proszę nakładać 30-40 minut po powyższym serum

Wieczór B (np. śr, nd)

 1. Bielenda EXPERT CZYSTEJ SKÓRY Płyn Micelarny Kojący
 2. CeraVe Żel Myjący Przeciw Niedoskonałościom
 3. Bielenda Professional - X-Foliate - Clear Skin - na suchą skórę
 4. CeraVe, nawilżający krem do twarzy z ceramidami lub Cetaphil PS Lipoaktywny krem

Wieczór C (np. wt, czw, sob)

 1. Bielenda EXPERT CZYSTEJ SKÓRY Płyn Micelarny Kojący
 2. CeraVe Żel Myjący Przeciw Niedoskonałościom
 3. CeraVe, nawilżający krem do twarzy z ceramidami lub Cetaphil PS Lipoaktywny krem

Karina Kulik

kosmetolog

Sugeruję, aby wprowadzała Pani kosmetyki stopniowo, pojedynczo i obserwowała skórę. Jeśli nie pojawi się żadne podrażnienie i niepożądana reakcja po wprowadzeniu pierwszego kosmetyku, to może Pani wprowadzać następny. Jest to szczególnie istotne przy skłonności skóry do podrażnień/alergii. Warto mieć na uwadze, że nawet jeśli nie jesteśmy alergikami, to może się okazać, że jakiś składnik nas podrażni lub uczuli.

Proszę pamiętać, że ocenić wpływ pielęgnacji na skórę możemy dopiero po czasie, a przed nami kilka miesięcy owocnej współpracy :-)
pixel