W jakiej kolejności nakładać krem, serum, tonik czy kwas?

7 0 6 min
W jakiej kolejności nakładać krem, serum, tonik czy kwas?
Pielęgnacja twarzy
7 0 6 min

Spis treści

  Kolejność nakładania kosmetyków

  Bardzo często, dostajemy pytania: „Czy po tym produkcie powinnam zastosować krem?”,” Czy najpierw powinnam zastosować serum, czy ampułkę?” albo „Czy ten produkt może być ostatnim krokiem w pielęgnacji?”.

  W dzisiejszym wpisie chciałabym Ci odpowiedzieć na te pytania i opowiedzieć, w jakiej kolejności powinniśmy stosować kosmetyki, aby ich działanie było optymalne.

  Na początku chciałabym pokrótce omówić podstawowe formy fizyczne kosmetyków:


  Oczywiście, form fizycznych kosmetyków jest znacznie więcej, np. zawiesiny, którymi są peelingi mechaniczne. Jedna skupiłam się na najważniejszym podziale i rozgraniczeniu układów wodnych od emulsji.

  Zacznijmy więc od początku. Pierwszym co powinniśmy zrobić, przed przystąpieniem do pielęgnacji, jest dokładne oczyszczenie skóry. Jeśli mamy makijaż, zmywamy go za pomocą olejku/balsamu hydrofilowego:


  Oczy i usta domywamy płynem micelarnym:


  A na koniec warto jeszcze umyć twarz delikatnym produktem na bazie wody, np. pianką lub żelem D’Alchemy – Purifying Facial Cleanser,
  SkinTra – Wash It Off – Glukozydowy Żel Oczyszczający, SkinTra – Hug Your Skin – Delikatna Emulsja Myjąca.
  Jeśli nie macie makijażu, możecie pominąć demakijaż.

  Jeśli stosujecie w danym dniu peeling, to jest jego moment. Mniej istotna jest jego forma, czy jest to peeling mechaniczny (np. Iossi – Węgiel – Oczyszczająca Pasta do Mycia Twarzy, lub  D’Alchemy – Natural Micro-Dermabrasion Peel). Czy enzymatyczny (np. Asoa – Peeling Enzymatyczny Ananas – Żurawina, lub Sensum Mare – ALGOPURE Delikatny Peeling Enzymatyczny. Zastosuj go zgodnie z instrukcją na opakowaniu i zmyj wodą.

  W tym momencie, jeśli masz zaplanowaną maseczkę zmywalną, możesz jej użyć. Będzie to np. glinka Nature Queen – Glinka Zielona lub maseczka w formie emulsji jak np. Alkemie – Microbiome Rapid Relief lub Evolve Organic Beauty – Bio-Retinol Gold Mask). 
  Twarz przygotowana peelingiem dużo lepiej wykorzysta jej składniki. Po czasie, który jest podany na opakowaniu, zmyj maseczkę wodą.
  Następnym krokiem, po wszystkich produktach zmywalnych, przechodzimy do produktów, które na skórze pozostaną.

  Czy tonik jest niezbędny?
  Nie, nie jest. Czy jest produktem, który uzupełnia pielęgnację i może przynieść wiele korzyści? Tak.
  Tonik przyspiesza powrót skóry do jej naturalnego, lekko kwaśnego pH, które jest podstawą jej zdrowego funkcjonowania. Zawiera też często wiele substancji aktywnych, jak ekstrakty i witaminy, a wynika to z tego, że układ wodny jest łatwiej kontrolować niż emulsje i przysłowiowo, więcej się w nim „zmieści”.

  Jeśli stosujecie delikatne środki myjące, które mają odpowiednie pH, to pH skóry nie ulega wielkim wahaniom (jak to ma miejsce w przypadku gdy np. myjecie twarz mydłem w kostce lub żelem opartym o SLS/SLES). Teoretycznie rezygnacja z toniku nie wpłynie na pogorszenie stanu skóry. Jednak zastosowanie go, może wnieść wiele korzyści. Nawet prosty w składzie hydrolat (np. Ministerstwo Dobrego Mydła – Hydrolat Kocankowy lub Ministerstwo Dobrego Mydła – Hydrolat Laurowy) może zadziałać na skórę kojąco dzięki zawartości flawonoidów i mikroelementów. Bogatsze toniki, wyposażone w witaminy (Benton – Snail Bee High Content Skin – tutaj B3) czy probiotyki (
  SkinTra – Everything What Your Skin Will Love – Prebiotyczny Tonik Pielęgnacyjny) mogą wpłynąć na poprawę stanu skóry. Poza tym wszystkie tego typu produkty działają odświeżająco i relaksująco.

  A co jeśli nasz tonik jest produktem keratolitycznym z dużą zawartością kwasów Cosrx – AHA/BHA Clarifying Treatment Toner – Tonik do Twarzy z Naturalnymi Kwasami AHA I BHA?
  Pamiętaj, że nie stosujemy tego typu produktów jak standardowych toników. Nie służą one do tonizacji, a do złuszczania skóry. Nie powinny być stosowane codziennie ani rano. Jeśli wypada akurat dzień, kiedy go stosujesz, możesz zrezygnować z waszego codziennego toniku. Jeśli stosujesz peeling, uważaj, aby nie wystąpiły podrażnienia.

  Jeśli stosujesz serum z kwasami (np. Liqpharm – LIQ CG Serum Night 7% Glycolic PEEL), należy je zastosować na stonizowaną, osuszoną skórę (najlepiej ściągnąć nadmiar toniku chusteczką jednorazową). Dlaczego stonizowaną? Ponieważ kwas szybciej zadziała, mając już przygotowaną skórę o odpowiednim odczynie. Sugeruje, aby w przypadku serum i toniku z kwasami, potem odczekać około 15 minut i zastosować już tylko krem, aby nie drażnić skóry dodatkowymi substancjami aktywnymi. Jeśli nie stosujesz tego dnia kwasów, możesz przystąpić do esencji, ampułek i serów.

  Zasada jest prosta – o kolejności stosowania produktów decyduje zawartość wody w nich.

  Kosmetyki niezmywalne stosujemy od najlżejszych do najcięższych (mały wyjątek to krem z filtrem SPF – on jest zawsze na końcu, aby nie zaburzać ochrony). Dlatego pierwszy najczęściej jest tonik, ponieważ zwykle oparty jest o samą wodę/hydrolat. Następnie najczęściej jest esencja, delikatnie bogatsza od toniku, następnie ampułki i sera żelowe. Jednak nazewnictwo jest bardzo płynne i trzeba potrafić samemu ocenić. Ja także sugeruje, aby w drugiej kolejności sugerować się zawartość kwasu hialuronowego i innych silnie zagęszczających, wiążących wodę humektantów. Czyli, najpierw stosujemy produkty najbogatsze w wodę i posiadające jak najmniej kwasu hialuronowego. Czyli np. najpierw zastosujemy tę esencję Purito – Galacto Niacin 97 Power Essence, a później to serum Lynia – Booster ze Śluzem Ślimaka.

  Dlaczego? Ponieważ silnie higroskopijne substancje położone na suchą skórę, zaczną wiązać cząsteczki wody z naszego naskórka, w efekcie działając odwadniająco. Jeśli natomiast położymy takie serum na skórę przygotowaną tonikiem i ewentualnie esencją, to kwas hialuronowy utrzyma nawilżenie i wodę z tych produktów w wierzchnich warstwach naskórka, nawilżając go. 

  Jednak nawet jeśli do tego momentu wszystko zostanie zastosowane dobrze, to i tak efektem może być odwodniona skóra. Dlaczego? Ponieważ dość szybko woda na powierzchni odparuje. Mokry kompres z nawilżających serum, kwasu hialuronowego, pantenolu i gliceryny, sprawił, że nasz naskórek stał się bardziej nawilżony. Zjawisko to, podyktowane jest dążeniem do wyrównania stężeń w naszym organizmie. Na całej grubości naszej skóry występuje tzw. gradient stężeń wody.

  Wygląda to tak, że głębokie warstwy są silnie uwodnione, a idąc bliżej „powierzchni”, wody jest coraz mniej. Gradient stężeń jest nam potrzebny do tego, aby odpowiednio regulować cykl życia korneocytów (żywe komórki naskórka) i ich przemianę w keratynocyty (martwe komórki stanowiące wierzchnią warstwę naskórka).

  Więc jeśli na powierzchni naszej skóry pojawi się wilgotny, wiążący wodę kompres, to wierzchnie warstwy naskórka stają nieco bardziej uwodnione niż zwykle. Jednak kwas hialuronowy i inne humektanty bardzo szybko znikną z powierzchni naszej skóry, odparuje też z niej woda z produktów. A razem z nią odparuje ta woda, którą nasza skóra wysłała do wierzchnich warstw naskórka, chcąc wyrównać stężenia. Woda niestety nie ma możliwości cofnąć się w głąb, droga jest wyłącznie w górę.

  Jeśli macie jakieś pytania, możecie śmiało pisać do nas na facebooku (cosibellapl), instagramie (cosibella.pl) lub dzwonić na nr 226022832. Możecie również skorzystać z naszej konsultacji kosmetologicznej.

  Podobał Ci się ten wpis?

  lubię 7
  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments