W trakcie ciąży ciało kobiety przechodzi różne fazy – czas ten niesie ze sobą wiele zmian. Jedną z nich jest zmiana potrzeb skóry, co może prowadzić do pojawienia się różnych problemów. Aby zadbać o swoje zdrowie i urodę, warto znać odpowiednie metody codziennej pielęgnacji skóry w ciąży i podczas okresu karmienia piersią. Skonsultowałam się z naszymi kosmetologami i w tym artykule
przedstawię ci praktyczne wskazówki i zalecenia na podstawie ich porad
Jeśli jesteś w ciąży, zapewne wiesz, że do najczęstszych problemów należą:
Jeśli zastanawiasz się, jak utrzymać ciało w dobrej formie przed i po porodzie, świadoma pielęgnacja domowa w ciąży będzie bardzo pomocna. Przedstawiam ci niezbędnik, który przeprowadzi cię przez te 9 pięknych miesięcy.
Dlaczego deklaracje o przeznaczeniu dla kobiet w ciąży pojawiają się tak rzadko? Zapewne zauważyłaś, że są marki, które posiadają całe linie kosmetyków dla kobiet w czasie ciąży, a są takie, które nie mają żadnego produktu z taką deklaracją. Dzieje się tak, ponieważ każda taka informacja musi być prawdziwa i zgodna ze stanem faktycznym. Producent musi przeprowadzić badania w tym kierunku i mieć dowody potwierdzające. Nie jest łatwo zgromadzić grupę badawczą kobiet w ciąży, dlatego nie wszyscy producenci przeprowadzają takie badania.
Jednocześnie, brak takiej deklaracji nie jest równoznaczny z niebezpieczeństwem. Przy wyborze kosmetyków przede wszystkim analizuj składy, aby wykluczyć obecność składników niebezpiecznych.
W kosmetykach w UE formaldehyd jest już zakazany, ale przecież uwielbiamy sprowadzać kosmetyki spoza UE – i tu trzeba uważać, bo ten niebezpieczny składnik kryje się w wielu produktach. Formaldehyd (INCI: Formaldehyde) lubi ukryć się w odżywkach i kosmetykach sprowadzanych m.in. ze Stanów Zjednoczonych. Zdaniem naszych kosmetologów, warto także unikać donorów formaldehydu – są to składniki, które mogą w niektórych warunkach uwalniać minimalne ilości formaldehydu. Na etykietach zwracaj uwagę na, m.in.:
Olejki eteryczne mają szereg alergenów, więc twoja cera po prostu może naprawdę źle na nie zareagować. Zmysł powonienia powoduje, że zapachy i składniki przechodzą przez błony śluzowe nosa. A tu już przyswajalność przez organizm jest dość duża.
Sama aromaterapia także musi być dobrze dobrana – olejki w ciąży mogą być bezpiecznie stosowane pod warunkiem, że unikasz olejków eterycznych wykazujących działanie toksyczne dla płodu. Dotyczy to olejków takich jak anyżowy, brzozowy, z nasion marchwi, oregano, nasion i liści pietruszki oraz olejek szałwiowy. Jeśli jesteś w ciąży, zawsze przed stosowaniem olejków skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę.
W ciąży nie zawsze musisz zmieniać swoją dotychczasową pielęgnację skóry. Musisz unikać produktów zawierających potencjalnie szkodliwe substancje, takie jak te wymienione powyżej. Ale wiele składników w dalszym ciągu można stosować. Zapewne masz już w kosmetyczne bezpieczne kosmetyki do pielęgnacji.
Niacynamid, czyli amidek kwasu nikotynowego, jest składnikiem wielu kosmetyków o działaniu przeciwzmarszczkowym i nawilżającym. Jego stosowanie w ciąży jest bezpieczne, gdyż nie wpływa negatywnie na rozwój płodu ani na zdrowie matki. Niacynamid w ciąży możesz stosować np. jako alternatywę dla retinolu.
Możesz stosować produkty z witaminą C podczas ciąży i karmienia piersią. To świetny antyoksydant, działa przeciwstarzeniowo i rozświetlająco. Zwróć jednak uwagę na formę i stężenie tej substancji w produkcie. Lepiej wybierać pochodne witaminy C, które mają mniejszy potencjał drażniący. Jeśli jednak wolisz witaminę C w czystej formie, to nie musisz z niej rezygnować. Zalecam, abyś wybrała niższe stężenia.
Pochodne witaminy C:
Największe obawy dotyczą składnika DHA (INCI: Dihydroxyacetone) – można spokojnie stosować w ciąży, bo jest bezpieczny. Wiąże się z martwymi komórkami naskórka na powierzchni skóry i nadaje im sztuczną barwę, tym samym wyrównując koloryt skóry. Pamiętaj tylko, aby stosować samoopalacze w dacie i czasie przydatności. Nie stosuj przeterminowanych kosmetyków – tak w ogóle, nie tylko podczas ciąży 😉
Składnik efektywny szczególne w leczeniu trądziku. Spokojnie można go stosować – a aby uniknąć ewentualnego podrażnienia, najlepiej stosuj na wypryski punktowo, a nie na całej skórze twarzy.
Na etykiecie kosmetyku oznaczone jako Parfum/Fragrance/Aroma. Jeśli nie masz stwierdzonej alergii na składniki zapachowe, to nie odrzucaj fajnego produktu tylko dlatego, że ma Parfum w składzie. Kompozycje zapachowe są bezpieczne, a często piękny zapach ulubionego produktu zadziała na ciebie mocno relaksująco – a w ciąży jest to ważne.
Warto też sprawdzić, czy zniesiesz zapach danego produktu. Często produkty „bez zapachu” będą niemile pachniały surowcami – zapach wyda ci i się chemiczny. To indywidualna kwestia wrażliwości twojej skóry i nosa na alergeny i zapachy.
Czy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią? Zdecydowanie tak! Niezależnie od tego, czy jesteś w ciąży/karmisz piersią, czy też nie – krem z filtrem powinien znajdować się w twojej codziennej pielęgnacji. W okresie ciąży i karmienia piersią skóra jest bardziej podatna na przebarwienia, dlatego tym bardziej ochrona przeciwsłoneczna jest tak ważna. Rekomenduje się stosowanie filtrów fizycznych, czyli mineralnych. Należą do nich:
Kluczem do sukcesu jest zachowanie odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia skóry w okolicy brzucha, bioder, ud oraz piersi. Szukając w składzie produktów składniku, który nawilża skórę, zwróć uwagę na:
Oraz bezpieczne oleje i masła, np.:
Idealny zestaw dla kobiet karmiących i tych w ciąży regeneruje i wygładza skórę, łagodzi podrażnienia, przywraca witalność i wzmacnia jej elastyczność, redukuje widoczność rozstępów i przebarwień oraz zapobiega ich powstawaniu.
A oto kilka rad od kosmetologów, które pomogą ci w doborze pielęgnacji w ciążt:
Jeśli w trakcie karmienia piersią obawiasz się wciąż, że coś przeniknie do mleka, zawsze możesz sprawdzić składniki na portalu www.e-lactancia.org.
Musisz tylko przełączyć się na język angielski i ukaże ci się wyszukiwarka, gdzie znajdziesz mnóstwo leków i składników kosmetycznych, które można lub nie można stosować w pielęgnacji w trakcie karmienia piersią. Dodatkowo, pod każdym ze składników znajdziesz informację dotyczącą źródeł naukowych, na postawie których oszacowano działanie składnika.
Na przebieg ciąży ma wpływ wiele czynników, w tym produkty, których będziesz używać w tym czasie. Skóra przyszłej mamy ma trochę inne potrzeby – warto postawić na regenerację naskórka, odżywienie i nawilżenie. Pamiętaj by sprawdzać składy produktów – nie wszystkie składniki aktywne są wskazane (o czym już wiesz z poprzedniej części artykułu).
Ciała kobiet przechodzą w tym okresie przez wiele zmian i należy pamiętać o odpowiedniej ich pielęgnacji. Szukaj więc dla siebie produktu, który wzmacnia strukturę skóry, zwiększa sprężystość i zapobiega wiotczeniu. Istotnym elementem pielęgnacji są też kosmetyki do pielęgnacji biustu, który w trakcie ciąży i po niej będzie bardziej wrażliwy.
Oto kilka produktów, którzy wybrali dla ciebie nasi kosmetolodzy:
To samo tyczy się pielęgnacji włosów. Zwracaj uwagę na składy produktów, by uniknąć możliwych podrażnień i reakcji alergicznych. Wszystko to może wpłynąć na stan dzidziusia, więc przezorny zawsze ubezpieczony 🙂
Każda z nas potrzebuje i na pewno lubi robić dla siebie coś miłego i dbać o wygląd swojej cery. Warto też pamiętać odpowiedniej rutynie pielęgnacyjnej w tym wyjątkowym czasie. Oto kilka produktów na każdy etap twojej pielęgnacji skóry, które będą bezpieczne w trakcie ciąży.
Warto, abyś wprowadziła także do pielęgnacji domowej regularne peelingi oraz masaż. Możesz wybrać peeling cukrowy, kawowy lub po prostu rękawicę/szczotkę. Peeling usuwa zrogowaciały naskórek, poprawia mikrokrążenie oraz ułatwia wnikanie substancji aktywnych, aplikowanych na skórę w postaci serum nawilżającego, masła, oleju czy kremu.
Najczęściej w ciąży wszystko sprowadza się do kilku rzeczy – nawilżania, łagodzenia, wzmacniania naczynek i redukcji niedoskonałości. Jak widzisz, to bardzo ważne, abyś odpowiednio zatroszczyła się o skórę już od samego początku ciąży. Oprócz pielęgnacji domowej pamiętaj także o umiarkowanej aktywności ruchowej oraz odpowiednio zbilansowanej diecie.
Mam nadzieję, że ten wpis chociaż trochę cię uspokoił i będzie stanowił świetną ściągę, gdy nadejdzie ten cudowny czas. Możesz go także podesłać każdej osobie, która nie wie, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry w ciąży i w trakcie karmienia, a chciałaby mieć dobrze dobrane kosmetyki. A jeśli potrzebujesz pomocy lub wolisz oddać swoją skórę w ręce specjalisty, skorzystaj z konsultacji kosmetologicznej.
Aby ułatwić ci znalezienie produktów z deklaracją „Przeznaczony dla kobiet w ciąży” stworzyliśmy zakładkę – Produkty dla dzieci i kobiet w ciąży. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, zachęcam do kontaktu z kosmetologiem przez nasz formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na facebooku (cosibellapl), instagramie (cosibella.pl) lub dzwonić na nr 226022832.
Podobał Ci się ten wpis?
Dzień dobry, dziękuję za świetny rzetelny artykuł. Rozwiał wiele moich watpliwosci i niestety zrodził też pytania. Stosowałam do 8 tygodnia ciąży krem Shiseido Vital PerfectionUplifting & Firming Cream
Krem do twarzy raz dziennie, w jego składzie wyczytałam że posiada sole kwasu salicylowego, czy w takim razie też jest on niebezpieczny w ciąży? Czy mogłam nim zaszkodzić?
Dzień dobry, bardzo cieszymy się, że wpis okazał się pomocny😊. Sprawdziłam skład wspomnianego kremu i nie widzę tam kwasu salicylowego, a jeden z salicylanów (czyli sól kwasu salicylowego). Nie jesteśmy w stanie ocenić czy mógł mieć on jakiś wpływ na Pani organizm, jednak stężenia salicylanów stosowane w kosmetykach są bardzo niewielkie i prawdopodobieństwo, że przenikają do krwioobiegu w znaczącej ilości również nie jest duże. Dodatkowo dosyć często zdarza się, że osoba będąca w ciąży nie wie o tym od samego początku i przez jakiś czas stosuje składniki, które są odradzane w tym okresie, dlatego proszę się tym zbyt mocno nie zamartwiać☺. Najważniejsze aby była Pani pod stałą opieką swojego lekarza i wykonywała wszystkie niezbędne badania🌼
Dzień dobry, czy kwas Lha również przenika do krwiobiegu i należy go unikać w ciąży? Stosuję krem spf50 loreal który ma w składzie ten kwas
Kwas LHA stosowany w kosmetykach działa głównie na powierzchni skóry, a jego lipofilowy charakter ogranicza głęboką penetrację. Chociaż teoretycznie niewielka ilość może przeniknąć do krwioobiegu, stężenia używane w kosmetykach są niskie i uznawane za bezpieczne. Jednak z uwagi na to, że jest on pochodną kwasu salicylowego odradzam jego stosowanie w ciąży oraz/lub polecam skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym.