Pielęgnacja cery wrażliwej – jak dbać o delikatną skórę twarzy?

0 0 5 min
Pielęgnacja cery wrażliwej – jak dbać o delikatną skórę twarzy?
Pielęgnacja twarzy
0 0 5 min

Spis treści

  SKÓRA WRAŻLIWA, CZYLI JAKA?

  Ten typ skóry najczęściej towarzyszy cerze suchej, ale może również występować przy cerze mieszanej oraz tłustej. Skóra wrażliwa występuje także przy schorzeniach takich jak AZS, ŁZS czy trądzik różowaty. Skóra wrażliwa przede wszystkim charakteryzuje się nadmierną reakcją na różne substancje w kosmetykach, czynniki zewnętrze (gwałtowne zmiany temperatur, zanieczyszczenie i suchość powietrza), stres i wiele innych… nawet na dotyk, na przykład przy potarciu skóry. Częste objawy, które towarzyszą temu typowi cery to: pieczenie, zaczerwienienie, często również suchość, uczucie ściągnięcia i reakcje alergiczne.

  NA CO POWINNA UWAŻAĆ SKÓRA WRAŻLIWA?

  Należy unikać wysoko w składzie substancji, które mogą mogą wykazywać działanie drażniące, alergizujące i wysuszające. Warto także uważać na bardzo wysokie stężenia ekstraktów roślinnych oraz substancji aktywnych w preparatach pielęgnacyjnych. Pomimo swoich dobrych właściwości w dużych stężeniach mogą wywołać reakcje alergiczne i podrażnienia.

  Co oprócz właściwej pielęgnacji?

  Delikatne traktowanie :-). Unikanie tarcia skóry ręcznikiem, pocierania, drapania. Odpowiednie kosmetyki należy delikatnie wklepywać lub wmasować.

  KWASY I RETINOL W PIELĘGNACJI CERY WRAŻLIWEJ – CZY MOŻNA?

  Jest to kwestia indywidualna dla każdego i nie istnieje jedna słuszna odpowiedź na to pytanie. Bardzo dużo zależy od rodzaju substancji w danym preparacie, jej stężenia, jak i kondycji skóry. Jeśli skóra jest bardzo wrażliwa, podatna na podrażnienia lub występuje na niej silny rumień, to lepiej zrezygnować z tego typu substancji drażniących. Jeżeli natomiast skóra jest w lepszym stanie w danym momencie: udało się odbudować barierę hydrolipidową, poziom nawilżenia jest odpowiedni, a skóra nie jest nadwrażliwa to prawdopodobnie delikatne kwasy oraz retinoidy w niskich stężeniach mogą zostać wprowadzone do pielęgnacji.

  SCHEMAT PIELĘGNACJI SKÓRY WRAŻLIWEJ

  RANO:

  Oczyszczanie

  Do mycia skóry najlepiej wybierać delikatne żele lub pianki. Jeśli skóra jest bardzo wrażliwa lub mocno przesuszona rano nie trzeba wykonywać oczyszczania. Należy zwracać uwagę, aby taki kosmetyk nie zawierał: alkoholu denaturowanego, mocnych substancji myjących, kwasów w wysokim stężeniu, warto również unikać preparatów posiadających mocne kompozycje zapachowe.

  Tonizacja

  W pielęgnacji cery wrażliwej tonik oprócz przywracania skórze szybciej jej właściwego pH, dodatkowo powinien łagodzić, koić i nawilżać.

  Nawilżenie

  Tak jak wspomniałam wyżej wrażliwość może dotyczyć każdego typu cery, więc wybór formuły kremu oraz to ile warstw kosmetyków nawilżających nałożymy należy dopasować indywidualnie do potrzeb swojej skóry i jej typu. Kremy które mogą się sprawdzić w pielęgnacji skóry wrażliwej zaczynając od najlżejszego po bardziej odżywcze.

  Ochrona przeciwsłoneczna

  Przy cerze wrażliwej warto wybierać filtry fizyczne/mineralne ze względu na ich niski potencjał alergizujący. Filtry te to tlenek cynku i dwutlenek tytanu, które w składzie kosmetyku można znaleźć pod nazwami Zinc Oxide i Titanium Dioxide.

  WIECZOREM:

  Demakijaż i oczyszczanie

  Wieczorem do wykonania demakijażu twarzy najlepiej stosować preparaty na bazie olei. Płyny micelarne nie będą dobrym wyborem, ponieważ wymagają one użycia płatków kosmetycznych i tarcia skóry, co może wywołać podrażnienie.

  Złuszczanie

  Najlepiej sprawdzą się peelingi enzymatyczne, które są delikatne, nie wymagają wykonywania masażu i tym samym tarcia skóry. Lepiej unikać tych gruboziarnistych, a nawet drobnoziarnistych peelingów o ostrych drobinkach, ponieważ mogą one powodować zaczerwienie skóry oraz jej podrażnienie. Jeśli jednak peelingi enzymatyczne wydają się dla Ciebie być za delikatne polecam peelingi mechaniczne, ale z delikatnymi drobinkami lub peelingi typu gommage.

  Tonizacja

  Tak jak w pielęgnacji porannej.

  Nawilżenie

  Podobnie jak w pielęgnacji porannej stosujemy krem. W pielęgnacji wieczornej możesz sobie pozwolić na bardziej odżywcze i bogate formuły. Pod krem warto nakładać również serum, które będzie koić i łagodzić skórę oraz zwiększać nawilżenie skóry. Substancje, których warto szukać w produktach do pielęgnacji skóry wrażliwej: pantenol, alantoina, betaina, kwas hialuronowy, NMF, ceramidy, oleje oraz skwalan. Serum dla cery wrażliwej.

  Podobał Ci się ten wpis?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments