Pielęgnacja cery trądzikowej

1 0 5 min
Pielęgnacja cery trądzikowej
Kosmetyki
1 0 5 min

Spis treści

  Na początku kilka słów o trądziku pospolitym. Jest on jednostką chorobową i jak każda choroba wymaga odpowiedniej diagnostyki. Pielęgnacja skóry trądzikowej ma na celu wspomaganie leczenia, a nie jego zastąpienie.

  CERA TRĄDZIKOWA – CO TO ZNACZY?

  Oznacza to, że ma skłonność do pojawiania się na niej charakterystycznych zmian skórnych tj.: zaskórniki zamknięte oraz otwarte, grudki, guzki, guzy, krosty. Niestety w konsekwencji, po wygojeniu się zmian zapalnych, na skórze pozostają przebarwienia pozapalne i blizny potrądzikowe.
  Warto wiedzieć o tym, że trądzik pospolity występuje w różnych odmianach. Wyróżniamy m.in. trądzik zaskórnikowy, krostkowy, grudkowy, grudkowo-krostkowy, ropowiczy, guzkowo-torbielowy, skupiony czy odwrócony.

  CO WPŁYWA NA ROZWÓJ TRĄDZIKU?

  Etiopatogeneza jest dosyć złożona. Na rozwój choroby ma wpływ wiele czynników, do kluczowych możemy zaliczyć:

  Żeby trochę lepiej zrozumieć to wszystko, przedstawiam Wam mechanizmy, które zachodzą w naszym organizmie. Przerost gruczołów łojowych i nadmierna produkcja sebum związana jest ze zwiększonym wytwarzaniem androgenów. Mieszki włosowo-łojowe są bardzo wrażliwe na obecność wymienionych hormonów. Gruczoły łojowe zawierają enzym (5-alfa reduktazę typu I), który powoduje przekształcenie się testosteronu do dihydroksytestosteronu. Jest to aktywna pochodna, która pobudza gruczoły łojowe do produkcji sebum. A łojotok jest jednym z kluczowych elementów, które mogą zapoczątkować rozwój zmian trądzikowych.

  Wzmożone wydzielanie łoju jednocześnie sprzyja kolonizacji P. acnes. Zbyt duża ilość wymienionych bakterii beztlenowych, może powodować do zmiany składu łoju oraz rozwój zmian zapalnych w trądziku. Dla rozwoju zmian mają także znaczenie bakterie paciorkowcowe, gronkowcowe oraz obecność lipofilnych grzybów Pityrosporum ovale.

  Kolejną przyczyną jest nadmierną proliferacja i nieprawidłowe złuszczanie korneocytów, czyli martwych komórek naskórka, co prowadzi do rogowacenia ujść gruczołów łojowych i utrudnionego wypływania łoju na powierzchnię skóry. Zastój wydzieliny w przewodach wyprowadzających prowadzi do ich zaczopowania i rozwoju mikrozaskórników, z których powstają zaskórniki.

  Dodatkowo wiele leków oraz kosmetyków także może zapoczątkować powstanie zmian trądzikowych. Możemy tu zaliczyć przykładowo niektóre preparaty antykoncepcyjne, leki sterydowe, przeciwpadaczkowe czy barbiturany. Natomiast jeśli chodzi o kosmetyki, wybierając produkty powinno się zwrócić uwagę na to, aby nie zawierały na początkowych miejscach w składzie składników komedogennych, czyli takich, które nasilają powstawanie zaskórników.

  SKŁADNIKI O POTENCJALNYM DZIAŁANIU KOMEDOGENNYM:

  Kolejnym składnikiem, którego lepiej unikać w kosmetykach, jeśli borykacie się z trądzikiem jest gliceryna. Ma właściwości higroskopijne, czyli wiąże wodę, w większych stężeniach (powyżej 15%) może wyciągać wodę z głębszych warstw skóry i wysuszać skórę. Dodatkowo ma dużą lepkość, zanieczyszczenia z powietrza łatwo się do niej przyklejają i mogą powodować zaskórniki. Co istotne, nie jest to składnik wykluczający produkt, natomiast warto zwrócić na niego uwagę, ponieważ tylko niektóre cery reagują w ten sposób.
  Wszelkie alkohole wysuszające, które znajdują się wysoko w składzie, również nie są pożądaną grupą składników kosmetycznych, ze względu na to, że wysuszają i podrażniają skórę.

  PIELĘGNACJA CERY TRĄDZIKOWEJ

  Jak powinna wygadać prawidłowa pielęgnacja cery trądzikowej? Przedstawiam Wam przykładowy schemat pielęgnacyjny z propozycją produktów kosmetycznych, które są dostosowane przy skórze z problemem trądziku.

  PIELĘGNACJA PORANNA SKÓRY TRĄDZIKOWEJ KROK PO KROKU

  OCZYSZCZANIE

  Ma na celu zmycie resztek produktów pielęgnacyjnych, zanieczyszczeń oraz nadmiaru sebum wytworzonego podczas nocy, a także przygotowanie cery na kolejne kroki pielęgnacyjne.

  TONIZACJA

  Przywraca fizjologiczne pH skóry, do tego etapu można użyć toniku lub hydrolatutoniku lub hydrolatu, który powinien mieć lekko kwaśne pH między 3,5 a 5,0. Lepiej unikać długich składów. Wystarczy ekstrakt z oczaru wirginijskiego i regulator pH np. kwas cytrynowy.

  SERUM NORMALIZUJĄCE

  Krok opcjonalny, ale polecam go każdemu z cerą trądzikową. Serum normalizujące reguluje pracę gruczołów łojowych, a przy regularnym stosowaniu ogranicza wydzielanie sebum. Pamiętajcie, że serum normalizujące to nie serum matujące. Matujące produkty blokują wydostawanie się sebum na powierzchnię skóry, mogą przyczyniać się do powstawania zaskórników.

  NAWILŻANIE

  Krem powinien mieć lekką konsystencjęi szybko się wchłaniać oraz pozostawiqć skórę w komfortowym nawilżeniu.

  OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA

  Krem z SPF to konieczny krok przy cerze ze stanami zapalnymi. Ograniczenie ekspozycji na promieniowanie UV powoduje, że minimalizujemy ryzyko powstawania przebarwień pozapalnych. Dodatkowo jest to świetna profilaktyka anti-ageing. Często piszecie, że krem nawilżający i krem przeciwsłoneczny to za dużo warstw dla Waszej skóry, wtedy warto pozostawić tylko krem SPF, który także ma właściwości pielęgnacyjne.

  MAKIJAŻ

  Krok ewentualny. Najlepszy będzie lekki makijaż, ale wiadomo, że taki nie zawsze zakryje to co potrzeba. Ważne, aby makijaż był noszony jak najkrócej. Jeśli nie wychodzicie wieczorem, zmywajcie makijaż po powrocie do domu. Jeśli wolicie podkłady mineralne, to przy cerze trądzikowej dodatkowy plus, ze względu na to, że podkłady mineralne zawierają składniki, które wykazują działanie antybakteryjne, są lekkie i nie blokują ujść gruczołów łojowych.

  PIELĘGNACJA WIECZORNA SKÓRY TRĄDZIKOWEJ

  DEMAKIJAŻ I OCZYSZCZANIE

  Podstawa wieczornej pielęgnacji. Bez zmycia makijażu, zanieczyszczeń i nadmiaru sebum skóra nie będzie w stanie dobrze wchłaniać produktów pielęgnacyjnych. Niedostateczne mycie może też przyczyniać się do powstawania zaskórników. Najkorzystniej wybrać mycie dwufazowe, pierwszą fazą jest mycie olejkiem lub płynem micelarnym, a następnie domycie pozostałości olejku i zanieczyszczeń łagodnym żelem myjącym. W ten sposób możemy stosować łagodne substancje myjące i oczyszczać skórę dokładnie bez uszkadzania warstwy hydrolipidowej.

  Odpowiednie żele do oczyszczania cery spokojnie można użyć z pielęgnacji porannej.

  TONIZACJA

  Tak samo, jak w pielęgnacji porannej ma na celu przywrócenie odpowiedniego pH skóry, dodatkowo, przy cerze trądzikowej obniżenie pH skóry jest bardzo korzystne i tutaj jeśli nie ma przeciwwskazań, to proponuję wprowadzić do pielęgnacji toniki z kwasami. Dzięki temu można zapobiec nagromadzeniu się martwego naskórka.

  SERUM NORMALIZUJĄCE/REGENERUJĄCE

  Wspomaga gojenie stanów zapalnych i nawilża skórę. Powinno mieć lekką konsystencję. Przykłady produktów jak w pielęgnacji porannej. Dodatkowo zaproponuję sera, które można stosować wyłącznie w pielęgnacji wieczornej, ze względu na zawartość kwasu salicylowego lub azelainowego.

  NAWILŻANIE

  W tym etapie może być ten sam krem co rano, można go też wzbogacić olejem, aby miał bardziej odżywcze działanie. Oleje, które się dobrze sprawdzą to olej konopny, olej tamanu, olej z orzechów laskowych, olej z pachnotki, olej z pestek malin oraz z pestek truskawki. Dodatkowo w pielęgnacji wieczornej proponuję kremy nawilżające z kwasami, które będą wspomagały niwelowanie zmian trądzikowych.

  INTENSYWNE ZŁUSZCZANIE

  Częstotliwość takiego złuszczania to sprawa indywidualna, uzależniona od rodzaju produktu i stanu cery – w okresie jesienno-zimowym możecie stosować peelingi kwasowe, a w pozostałym czasie wybierzcie peelingi enzymatyczne.

  Temat pielęgnacji cery trądzikowej jest bardzo szeroki i oczywiście jest to przykładowa pielęgnacja. Natomiast, należy ją dostosować indywidualnie do aktualnego stanu cery. W razie wątpliwości zachęcam do kontaktu z naszymi kosmetologami, pomożemy dobrać indywidualny plan pielęgnacyjny dostosowany do Twojej cery. Możecie również pisać do nas na facebooku (cosibellapl), instagramie (cosibella.pl) lub dzwonić na nr 226022832.

  Podobał Ci się ten wpis?

  lubię 1

  Możliwość komentowania została wyłączona.