Złe i dobre połączenia kosmetyczne

15 38 6 min
Złe i dobre połączenia kosmetyczne
Pielęgnacja twarzy
15 38 6 min

Spis treści

    Złe i dobre połączenia kosmetyczne

    Świadomość w sprawie tego, co nakładamy na twarz, rośnie z dnia na dzień. Dostajemy codziennie pytania na temat składów, formulacji i stężeń poszczególnych składników aktywnych. Najczęściej jednak pojawiają się pytania dotyczące łączenia poszczególnych produktów ze sobą. Czy ich substancje aktywne nie kolidują ze sobą? A może się neutralizują? A może wręcz wzmacniają swoje działanie? Oczywiście ma na to wpływ cała formulacja produktu, jednak aby ułatwić Wam zaplanowanie swojej idealnej pielęgnacji, wybrałam kilka poszczególnych składników, które warto ze sobą łączyć (lub nie) i szukać ich w kosmetykach. Więc jak planować pielęgnację, aby była jak najefektywniejsza?

    Jakie składniki warto ze sobą łączyć?

    RETINOL / KWASY AHA/BHA + HUMEKTANTY

    Podczas kuracji retinolem/kwasami skóra staje się sucha, podrażniona i bardziej podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Humektanty takie jak gliceryna, pantenol oraz kwas hialuronowy pomagają w przywróceniu nawilżenia skórze i jej wzmocnieniu. Na początku kuracji można użyć kremu z tymi składnikami przed nałożeniem preparatu z retinolem/kwasami.

    DLACZEGO? Humektanty nawilżają i łagodzą, minimalizując działania niepożądane kuracji.

    RETINOL / KWASY AHA/BHA + CERAMIDY

    Dobry regenerujący krem to podstawa podczas kuracji złuszczającej. Ceramidy to składniki cementu międzykomórkowego, świetnie się sprawdzają przy uszkodzonej barierze naskórkowej. Sprawiają, że skóra jest uszczelniona (ucieka z niej mniej wody) i dogłębnie odżywiona.

    DLACZEGO? Ceramidy na bieżąco regenerują uszkodzenia powstałe w wyniku złuszczania.

    RETINOL + NIACYNAMID (WITAMINA B3)

    Niacynamid jest składnikiem zalecanym do stosowania w czasie kuracji retinolem. Badania dowiodły, że składnik ten stymuluje syntezę kolagenu i ceramidów, które są czynnikiem ją budującym. Dzięki temu niacynamid znacząco łagodzi skutki uboczne stosowania retinolu.

    DLACZEGO? Niacynamid minimalizuje działania niepożądane kuracji retinolem.

    KWAS ASKORBINOWY + KWAS FERULOWY

    Witamina C w swojej czystej, kwasowej wersji i kwas ferulowy to idealne połączenie! To silne antyoksydanty, które zapobiegają stresowi oksydacyjnemu oraz wzmacniają ochronę przed promieniowaniem UV. Kwas ferulowy używany łącznie z witaminą C zwiększa jej stabilność oraz efektywność nawet ośmiokrotnie.

    DLACZEGO? Działa symbiotycznie i wzmacniająco na siebie nawzajem.

    KWAS ASKORBINOWY + RESWERATROL

    Resweratrol to flawonoid, czyli bardzo aktywna substancja pochodzenia roślinnego i jednocześnie bardzo silny antyoksydant. Połączenie go z witaminą C w formie kwasu daje podobne efekty jak w połączeniu jej z kwasem ferulowym. Gińcie wolne rodniki!

    DLACZEGO? Działą symbiotycznie i wzmacniająco na siebie nawzajem.

    POCHODNE WITAMINY C + NIACYNAMID (WITAMINA B3)

    Tak! Obalamy mity. Jeśli nie jesteście pewni, jakie substancje to pochodne witaminy C, zajrzyjcie tutaj. Łączenie witaminy C, która nie jest kwasem askorbinowym z niacynamidem jest bezpieczne. Taki koktajl witaminowy będzie rozjaśniał i odżywiał skórę.

    DLACZEGO? Bo można!

    Jakich składników nie należy ze sobą łączyć?

    RETINOL + KWASY AHA/BHA

    Ich wspólne stosowanie bywa zalecane, ale ze względu na duży potencjał drażniący obu składników, nie zalecamy robienia tego na własną rękę, a jedynie pod okiem doświadczonego kosmetologa. Bardzo często takie połączenie jest także zbyt intensywnie i niepotrzebne dla większości skór. Jeśli chcesz skorzystać z opieki naszego kosmetologa, zapraszamy do formularza.

    DLACZEGO? Kuracja kilkoma produktami złuszczającymi prowadzi do podrażnień i skutków odwrotnych do zamierzonych.

    KWASY AHA/BHA + NIACYNAMID (WITAMINA B3)

    W przeciwieństwie do retinolu tutaj unikamy stosowania kwasów i niacynamidu jednocześnie po sobie. Z czego to wynika? Niacynamid najlepiej czuje się w pH 6/7, więc silnie kwasowe pH zupełnie nie pozwala mu zadziałać. Możesz produkt z niacynamidem za to stosować rano, a kwasy wieczorem.

    DLACZEGO? Substancje mają skrajnie różne pH, w którym działają.

    RETINOL + KWAS ASKORBINOWY

    Tutaj również kluczowe jest stosowanie obydwu składników oddzielnie: witaminy C rano, retinolu wieczorem. Zastosowane jednego produktu po drugim nie przyniesie żadnych efektów, ponieważ retinol wykazuje działanie lekko oksydacyjne, a witamina C antyoksydacyjne. Retinol unieszkodliwi przeciwrodnikowe właściwości witaminy C, czyli po prostu ją utleni i sprawi, że przestanie działać.

    DLACZEGO? Retinol neutralizuje witaminę C w reakcji chemicznej, jaka między nimi zachodzi.

    KWASY AHA/BHA + KWAS ASKORBINOWY

    Obydwa składniki mają duży potencjał drażniący, dlatego nie zaleca się ich stosowania po sobie. Można je stosować o różnych porach dnia, jednak należy obserwować skórę, ponieważ taki duet w Waszym przypadku może nie być korzystny.

    DLACZEGO? Połączenie może prowadzić do podrażnień.

    KWAS ASKORBINOWY + NIACYNAMID (WITAMINA B3)

    Kosmetyków z niacynamidem nie zaleca się stosować łącznie z witaminą C w formie Ascorbic Acid. Ich połączenie tworzy podwójny problem: po pierwsze, neutralizuje skuteczność obu składników, a po drugie może tworzyć substancję, która podrażnia skórę, czyli kwas nikotynowy.

    DLACZEGO? Mają skrajnie różne pH, w których działają, w reakcji chemicznej tworzą drażniący kwas.

    KWAS ASKORBINOWY + METALE CIĘŻKIE

    Mowa tu o np. kremie lub serum z miedzią. Metale ciężkie (w tym miedź) połączone z kwasem askorbinowym powodują, że witamina C, zamiast działać jako antyoksydant i wyłapywać wolne rodniki, zaczyna działać jako prooksydant, czyli sprzyjać tworzeniu się wolnych rodników.

    CZEMU? W wyniku reakcji chemicznej między nimi dochodzi do niekorzystnych zmian w działaniu witaminy C.

    Pamiętaj także, aby kosmetyki pielęgnacyjne dodawać stopniowo, wprowadzając pojedynczo każdy nowy produkt. Zachęcam do przeprowadzenia próby uczuleniowej. Działając w ten sposób, jeśli Twoja skóra zareaguje na jakiś składnik alergią, bądź podrażnieniem, możesz szybciej znaleźć sprawcę i zaprzestać stosowania. Najważniejsze jest świadome ustalenie swojej rutyny pielęgnacyjnej, która uwzględnia wskazane tu dobre i złe połączenia składników kosmetycznych oraz pory roku i indywidualne potrzeby skóry.

    Podobał Ci się ten wpis?

    lubię 15
    Subscribe
    Powiadom o
    38 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dzień dobry

    Czy mogę połączyć te dwa produkty: mary&may idebenone+blackberry complex z Annani serum przwciwtradzikowe[kwas salicylowy 2% kwas azelainowy 10%]?

    Dzień dobry, tak, może Pani stosować te dwa kosmetyki w jednej pielęgnacji, ale najlepiej odczekać kilka minut pomiędzy aplikacjami😊

    Ostatnio w tym samym momencie zaczęłam stosować produkty z witaminą C, AHA i B3. Zaczęło mnie wysypywać i już chyba wiem czemu…

    Takie połączenie, szczególnie jeśli stężenia były wyższe, faktycznie mogło wywołać podrażnienie oraz pojawienie się zmian zapalnych😟 Najlepiej rozdzielić ich stosowanie na różne pory dnia i zadbać, żeby częstotliwość stosowania kosmetyku z kwasami nie była zbyt duża😊

    dzień dobry!!
    czy mogę pomieszać serum z the ordinary z niacynamidem 10% + cynk 1% z ps lipoaktywnym kremem do twarzy z cetaphilu?

    Tak, te dwa kosmetyki mogą być stosowane razem🙂. Nie zalecam jednak ich mieszać, a najpierw nałożyć serum, a kiedy się wchłonie zaaplikować na nie krem.

    A czy mogę polaczyc pielęgnację wieczorna :tonik z kwasem glikowym 7% z serum stabilna witamina c I kwasem ferulowym. Zależy mi na używaniu 3 dni w tygodniu takiej kombinacji. Nie wiem czy taka kombinacja nie podrazni skory ze względu na ten kwas.

    Niestety nie da odnieść się do wszystkich takich produktów jednakowo, ponieważ znaczenie mają tutaj też czynniki takie jak stężenia czy pH preparatu.
    Mimo wszystko na kwas glikolowy 7% lepiej nie nakładać składników aktywnych w wyższych stężeniach takich jak witamina C czy niacynamid, ponieważ istniej ryzyko podrażnienia.

    Czy stosowanie serum z kwasem askorbinowym będzie kolidowało z również z kremami nawilżającymi i SPF które zawierają niacynamid. Obecnie niacynamid jest w większości kremow np Cetaphil czy cerave. W moich ulubionym spf również. Wieczorem stosuję retinoidy więc też Wit c odpada a jednak chce wpleść ją w pielęgnacje. Zależy mi na kwasie askorbinowym jako ze próbowałam różne pochodne i nie zauważałam efektów jak przy czystej Wit c. Ile należałoby odczekać pomiędzy serum wit c i kremem z niacynamid em?

    Last edited 1 miesiąc temu by Magda

    W wielu kremach niacynamid jest dodatkiem i zazwyczaj występuje w niskich stężeniach (szczególnie jeśli producent wprost nie podaje informacji o jego stężeniu). W takim wypadku wystarczy, że pomiędzy aplikacjami odczeka Pani kilka minut, plus proszę uważnie obserwować jak skóra reaguje na takie połączenie.

    Dzień dobry, czy można połączyć razem Tretinoine + serum Venom z kwasem askorbinowym i lactobionowym? Jak Tretinoine 0,5 krem używam 1 raz w 2-3 dni. Dzięki

    Z tym pytaniem najlepiej skierować się do lekarza, który przepisał tretynoinę, ponieważ sporo zależy od Pani typu cery i tego jak reaguje ona na ten składnik.

    Czy można stosować razem niacynamid, kwas hialuronowy i retinol? Wszystko z the ordinary?

    W jednej pielęgnacji tak, nie zalecam jednak nakładania jedno po drugim serum z retinolem i serum z niacynamidem marki The Ordinary. Stosowanie tych dwóch produktów najlepiej rozdzielić na różne dni lub przynajmniej różne pory dnia☺

    Zaczęłam rozszerzoną pielęgnację, bo dotychczas był tylko krem. Obecnie mam retinol BasicLab, krem z ceramidami na noc z Bielendy, kwas hialuronowy L’oreal, serum peptydowe z BasicLab ,wit c z Garnier oraz spf50 Vichy. Dzis wpadlo mi w ręce serum z niacynamidem. Trochę tego się dużo zrobiło. Używam wszystkiego oprocz wit c no i niacynamidu. Nie wiem gdzie to wpleść w tą pielęgnację. Jak to sensownie stosowac, aby nie zaszkodzić skórze? Zależy mi na poprawie jedrności, pozbyciu się zmarszczek i przebarwień oraz rozszerzonych porów. Cera nie jest problematyczna i, póki co, dobrze reaguje na w/w kosmetyki.

    Zachęcam do kontaktu z naszymi kosmetologami, którzy postarają się pomóc uporządkować Pani pielęgnację: Zapytaj kosmetologa

    Witam serdecznie
    Od dwóch tygodni stosuje się do zasady koreańskiej pielęgnacji. Wieczornej pielęgnacji używam serum z retinolem, krem pod oczy z retnolem plus krem z ceramidami. W dziennej używam serum niacynamidem 5% i krem z śluzu ślimaka Posiadam również serum z kolagenem morskim ale nie mogę nigdzie znaleźć jednoznacznej informacji z czym mogę je połączyć aby wszystko współgrało i czy lepiej kolagen wpleść w nocną czy może dzienną pielęgnację

    Kolagen w kosmetykach działa przede wszystkim nawilżająco i zazwyczaj nie ma specjalnych wymagań co do jego stosowania. Niestety nie znam całego składu produktu, o którym Pani wspomniała, ale sam kolagen może być nakładany zarówno po retinolu jak i niacynamidze.

    Świetny post! Dużo wyjaśnia, bardzo dziękuję za cenne w przystępny sposób przekazane informacje i pomoc🫶

    Dziękujemy!☺ Bardzo cieszymy się, że wpis okazał się pomocny🌼

    Dzień dobry, czy można używać w jednej rutynie pielęgnacyjnej peptydy miedziowe BasicLab i serum z wit. C w formie tetraizopalmitynianu askorbylu od Phdoctor? Oraz, czy można łączyć oba te produkty z żelem Pharmaceris z azeloglicyną? Niestety ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź.
    Pozdrawiam serdecznie

    Peptydowe serum Basiclab z peptydami może być stosowane z serum z witaminą C od Ph Doctor, ponieważ nie zawiera ono niskiego, kwasowego pH. Nie znam niestety wspomnianego serum Pharmaceris, dlatego nie jestem w stanie odpowiedzieć czy ono również będzie w porządku w tym połączeniu.

    Dzień dobry. Czy mogę stosować jednocześnie tonik miya z kwasem glikolowym a na to serum z niacynamidem Nacomi? Jeżeli nie, to czy ewentualnie można podzielić je między pielęgnacje poranną i wieczorną?

    Najlepiej rozdzielić ich stosowanie właśnie na różne pory dnia🙂

    A co z peptydami i pochodnymi wit C, można łączyć?

    Z większością tak, ponieważ większość pochodnych nie wymaga niskiego pH kosmetyku, a to właśnie niskie pH działanie niekorzystnie na peptydy, dlatego przy wyborze produktu z witaminą C warto zwracać uwagę na pH jeśli producent podają taką informację.

    Dzień dobry stosuje retinol z Nacomi 0,25 procent i dopiero zaczynam. Kupiłam żel do mycia twarzy z Nacomi next level Niacynamide Face Cleaning gel i on mniej więcej w połowie składu ma napisane że zawiera kwas cytrynowy(citrus acid) wyczytałam że jest to kwas AHA. Czy mogę myć twarz tym żelem a potem nałożyć retinol? Słyszałam że jeżeli coś jest napisane w połowie składu to nie jest to wysokie stężenie składnika. Czy jednak lepiej kupić inny żel?

    Kwas cytrynowy zazwyczaj jest dodawany do kosmetyków jako regulator pH, więc najpewniej w tym żelu nie ma działania złuszczającego czy drażniącego na skórę.

    Nie wiem gdzie zapytać więc zapytam tu. Mam cere bardzo wysuszoną(pełno suchych skórek), zaburzoną bhl, skłonną do wyprysków. Na noc nakładam krem z bielendy ceramidy, a co mogę nałożyć rano pod makijaż? Jaki krem? Plus moja cera potrzebuje nawilżenia więc jakie serum by pasowało?

    Zapraszam do kontaktu z naszymi kosmetologami, którzy pomogą dobrać odpowiednie kosmetyki: Zapytaj kosmetologa

    Czy mogę stosować serum z peptydami miedzi z kremem z Kwasem felurowym i wit C?

    Jeśli krem zawiera kwas askorbinowy to nie można ich łączyć i najlepiej wtedy rozdzielić stosowanie tych produktów na różne dni.

    Dzień dobry. Mam następujące pytanie, mianowicie czy można łączyć serum Dermofuture z witaminą C i krem Bielenda chronoage w jednej rutynie? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

    Last edited 2 dni temu by Piotr

    Nie posiadamy marki Dermofuture w ofercie, więc nie wiem, które serum ma Pani dokładnie na myśli, ale jeśli oba te produkty zawierają składniki z sekcji „Jakich składników nie należy ze sobą łączyć?” to nie powinny być nakładane jeden na drugi, ale można rozdzielić ich stosowanie na różne dni lub różne pory dnia.

    dzień dobry,
    czy jak łączę esencję SVR z witaminą B3 i witaminę C z isany to lepiej przestać?

    Jeśli witamina C zawarta w tym serum to kwas askorbinowy (Ascorbic Acid) to nie powinny być one łączone. Jeżeli natomiast jest to pochodna forma to można takie dwa produkty stosować razem (więcej informacji o pochodnych znajdzie Pani tutaj)🙂

    Dzień dobry,
    Czy jeśli stosuję raz w tygodniu tonik cosrx z BHA raz w tygodniu to mogę używać kremu pod oczy z retinalem (beauty of joseon) ?

    Tak, jednak w dzień kiedy stosuje Pani tonik z kwasem BHA najlepiej pominąć nakładanie wspomnianego kremu, aby nie doprowadzić do podrażnienia skóry.