Bist du in Deutschland? Cosibella auch!

Um Ihnen ein noch besseres Einkaufserlebnis zu bieten, leiten wir Sie zu unserem deutschen Shop weiter.

Die Produktpalette im Zielshop ist sorgfältig ausgewählt, um die Vorlieben und Bedürfnisse der deutschen Kunden zu erfüllen und ein umfassendes Einkaufserlebnis und einen persönlichen Service zu gewährleisten.

Szampon do włosów - jak wybrać najlepszy?


Ten tekst przeczytasz w 5 minut.

Szampon do włosów - jak wybrać najlepszy?

Szampon do włosów - jak wybrać najlepszy? małe

SZAMPON - CO MUSISZ O NIM WIEDZIEĆ?


DZIAŁANIE SZAMPONÓW

Jesteśmy niemalże pewne, że zadanie szamponów jest Wam dobrze znane, ale żeby usystematyzować tę wiedzę, postanowiłyśmy wypunktować 3 podstawowe działania każdego szamponu. :)
Są to:
 • usuwanie martwych komórek naskórka,
 • oczyszczenie skóry z zanieczyszczeń, sebum i łupieżu,
 • oczyszczenie skóry głowy oraz włosów z kosmetyków stylizacyjnych.

JAK MYĆ SKÓRĘ GŁOWY?


1 KROK - ODPOWIEDNI DOBÓR SZAMPONU
Oczywiście kluczem do sukcesu jest wybranie odpowiedniego szamponu do skóry głowy. W dalszej części wpisu stworzyłyśmy dla Was podział najlepszych szamponów ze względu na rodzaj skalpu i jego problem. :)

2 KROK - DOKŁADNE ZMOCZENIE WŁOSÓW
Po pierwsze należy dokładnie je rozczesać (nie dotyczy włosów kręconych). Po drugie bardzo istotne jest ich porządne namoczenie. W końcu piana tworzy się w połączeniu z wodą, więc pamiętajcie, aby po ich zmoczeniu nie wyciskać nadmiaru wody.

3 KROK - MYCIE WŁOSÓW
Słuchajcie, może Was to zdziwi, co napiszemy, może nie, ale… nie ma reguły co do częstotliwości mycia skóry głowy. Nie jesteśmy zdania, że skórę myję się tylko raz lub tylko dwa razy. To Wy dobieracie metodę, bo przecież znacie swoją skórę głowy i szampon jak nikt inny! Jeśli wystarcza Wam jedno mycie skóry głowy szamponem, to tak róbcie. Jeśli natomiast czujecie potrzebę ponownego umycia głowy, to też tak zróbcie!

Dla przykładu: jedna z nas (Karina) myje skórę głowy jednokrotnie, natomiast druga (Agata) czuje potrzebę dwukrotnego mycia. Widzicie? Tu naprawdę nie ma reguły... :) Oczywiście są różne opinie na temat mycia, a cały temat “włosowy” w tym momencie zaczyna być na topie, przez co z pewnością widzicie, że w tym przypadku zdania są podzielone.

Następna sprawa to rozwadnianie szamponu. Jeśli chcecie to robić, to nic nie stoi na przeszkodzie. Pamiętajcie jednak, że rozwodnienie szamponu = zmniejszenie stężenia wszystkich składników zawartych w szamponie. W przypadku szamponu, który jest dla Was zbyt mocny, rozwodnienie szamponu może być zbawienne, jednak (naszym zdaniem) rozwadnianie łagodnego szamponu nie jest potrzebne. ;)

Kolejną rzeczą, którą chciałybyśmy omówić, to wylewanie szamponu bezpośrednio na skórę głowy - tak oczywiście nie robimy. :) Nakładamy odpowiednią ilość szamponu na zagłębienie mokrej dłoni, delikatnie spieniamy i otwartymi rękami myjemy skórę głowy. Pamiętajcie jednak, by nie skupiać się na bardzo mocnym masażu, ponieważ pobudzi on nasze gruczoły łojowe i następnego dnia uznamy, że szampon jest do bani, bo mamy przetłuszczone włosy… ;) Czyli masujemy, ale bardzo delikatnie i koniecznie otwartymi dłońmi.

4 KROK - SPŁUKANIE SZAMPONU I EWENTUALNE KOLEJNE MYCIE
Oczywiście szampon spłukujemy letnią wodą (taką wodę używamy na każdym etapie mycia włosów). Ewentualnie ponawiamy krok 3 i 4 jeszcze raz, jeśli czujemy taką potrzebę.

5 KROK - ODSĄCZENIE NADMIARU WODY
Pierwsze, co należy tu zakomunikować to, uwaga… NIE TRZYJCIE WŁOSÓW RĘCZNIKIEM.

Mokre włosy są niesamowicie podatne na urazy mechaniczne, a takie tarcie po prostu je niszczy. Możecie sobie teraz pomyśleć “Jak żyć, skoro nawet włosy źle myłam/em?!”. Już mówimy. :) Możecie wykorzystać stary t-shirt i użyć go zamiast ręcznika do głowy. Taka opcja jest zero-waste, dlatego my jesteśmy na tak! Bawełniana koszulka bardzo szybko odsączy nadmiar wody z włosów i na pewno ich nie zniszczy. Z takiej bluzki możecie zrobić turban bądź odsączyć nadmiar wody ruchem gniecenia.

Na koniec pamiętajcie, żeby nie spać w mokrych/wilgotnych włosach. Jeśli suszycie włosy suszarką, warto robić to z użyciem chłodnego bądź letniego nawiewu.

SWĘDZĄCA SKÓRA GŁOWY - CO ROBIĆ?

szampon do wlosow
Po pierwsze należy ustalić, jaki może być powód świądu. Może to być:
 • łupież,
 • alergie,
 • nerwica,
 • grzybica,
 • niedoczynność tarczycy
 • zapalenie mieszków włosowych,
 • sucha/podrażniona skóra głowy,
 • atopowe zapalenie skóry (AZS),
 • łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS),
 • nieodpowiednio dobrany szampon.


Jak sami widzicie, przyczyn może być dużo i zapewne część z nich może być dla Was zaskoczeniem. Oczywiście niektóre może zdiagnozować tylko lekarz lub trycholog. My jednak chciałybyśmy się skupić na ostatnim punkcie, czyli nieodpowiednim doborze szamponu do skóry głowy. W tym przypadku warto zmienić szampon, by zobaczyć, czy problem ustąpił. Jeśli nie, to mamy dla Was wskazówkę - może to być składnik myjący w szamponach, czyli Cocamidopropyl Betaine. Choć jest to substancja delikatna i my osobiście ją lubimy, to są osoby, które używając szamponów z tym składnikiem, zauważyły świąd.

BŁĘDY PODCZAS MYCIA WŁOSÓW

 • Używanie źle dobranego szamponu do swojej skóry głowy bądź stosowanie szamponu niskiej jakości.
 • Mycie skóry gorącą lub bardzo zimną wodą - gorąca woda otwiera łuski włosa i je wysusza oraz aktywuje gruczoły łojowe, a zimna jest niesamowicie nieprzyjemna w użytkowaniu i nie przynosi żadnych korzyści.
 • Tarcie włosów ręcznikiem po myciu - powoduje niszczenie się włosów na całej długości.
 • Nierozczesywanie włosów przed myciem (nie dotyczy włosów kręconych) - później jest duży problem z rozczesaniem takich włosów.
 • Trzymanie turbanu na głowie przez długi czas po umyciu włosów - tworzy “saunę” na skórze głowy, osłabia cebulki włosa i sprzyja rozmnażaniu drobnoustrojów.
 • Suszenie włosów gorącym nawiewem - wysusza i niszczy pasma włosów.
 • Niedokładne spłukiwanie szamponu - powoduje swędzenie skóry głowy oraz powstawanie stanów zapalnych.
 • Przetrzymywanie brudnych włosów - nie jest to co prawda błąd podczas mycia skóry głowy, ale musiałyśmy go tu zapisać. Głowę powinniście myć tak często, jak jest jej to potrzebne. Jedyny efekt, jaki może dać przetrzymywanie łoju i kurzu, to problemy skóry głowy. Takie siedlisko jest utopią dla rozwoju bakterii.

SZAMPON DO WŁOSÓW CZY SKÓRY GŁOWY?

Jak już mogliście wywnioskować z naszej instrukcji mycia włosów, bardzo podkreślamy to, że szampon należy nakładać na skórę głowy i to na niej powinniście skupić się podczas mycia. To właśnie ona wymaga oczyszczenia z zanieczyszczeń i nadmiaru sebum, a włosy umyje piana spływająca po nich podczas spłukiwania. :-) Nakładanie szamponu bezpośrednio na włosy może doprowadzić do ich wysuszenia, a tarcie może je uszkadzać i powodować plątanie.

Wyjątek stanowią szampony ochładzające kolor z barwnikami niebieskimi lub fioletowymi, te są przeznaczone do stosowania na farbowane pasma.

NAJLEPSZE SZAMPONY DO SKÓRY GŁOWY


SZAMPONY DO CODZIENNEGO STOSOWANIA


Insight - Daily Use - Energizing Shampoo - Szampon Energetyzujący
Insight - Daily Use - Energizing Shampoo - Szampon Energetyzujący
Składniki myjące: Sodium Coceth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Disodium Laureth Sulfosuccinate
Składniki aktywne: oleje słonecznikowy i z pestek moreli, ekstrakt z owoców cytryny, witamina E
Moc pienienia: wysoka
Zapach: żelkowy, kojarzący się z dzieciństwem - z pewnością podpasuje młodszym testerom :D

Mnie (Agatę) ten szampon kupił zapachem, dlatego muszę od niego zacząć. Ciężko go określić, ale z pewnością kojarzy się z dzieciństwem. Zawiera detergenty (składniki myjące) o średniej mocy - z pewnością są łagodniejsze od sławnego Sodium Laureth Sulfate (SLES), jednak cały czas zapewniają wysoką moc pienienia i skuteczne oczyszczenie skóry głowy z wszelkich zanieczyszczeń i sebum. Oprócz składników myjących w szamponie znajdują się oleje, które są tak dobrane, by nie obciążać włosów. Szampon nie przyspiesza przetłuszczania się włosów ani ich nie wysusza, dzięki czemu jest to idealna opcja do codziennego oczyszczania bezproblemowej skóry głowy.

Sylveco - Balsam Myjący do Włosów z Betuliną
Sylveco - Balsam Myjący do Włosów z Betuliną
Składniki myjące: Coco-Glucoside, Decyl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine
Składniki aktywne: ekstrakt z miodu, masło shea, pantenol, olej jojoba, kwas mlekowy, olejek rozmarynowy
Moc pienienia: średnia
Zapach: delikatny, rozmarynowy

Jeśli jednak Wasza skóra to totalny wrażliwiec i ciągle się buntuje, mamy inny, łagodny szampon do polecenia. To świetna opcja dla osób, które mają bardzo delikatną, podrażnioną skórę głowy, ale z różnych przyczyn muszą myć ją codziennie (np. przez nadmierne przetłuszczanie się). Kosmetyk zawiera bardzo delikatne, niejonowe środki myjące (dwa pierwsze) oraz 1 amfoteryczny (trzeci). Zawiera również wiele humektantów, czyli składników nawilżających, takich jak miód, pantenol czy kwas mlekowy. Działanie przeciwzapalne i regulujące wydzielanie sebum zapewnia olejek rozmarynowy. Szampon jest rzadki, lejący i ma mleczny kolor. Zdawać by się mogło, że nie będzie dobrze pienił ze względu na bardzo lejącą konsystencję, ale dobrze sobie radzi! Delikatnie myje skórę głowy i ją nawilża, a włosy po umyciu są sypkie, błyszczące i bardzo miękkie.


SZAMPONY DO WRAŻLIWEJ SKÓRY GŁOWY


Khadi - Ayurvedic Elixir Shampoo - Lavender Sensitive - Łagodny Szampon
Khadi - Ayurvedic Elixir Shampoo - Lavender Sensitive - Łagodny Szampon
Składniki myjące: Coco-Glucoside, Lauryl Glucoside, Caprylyl/Capryl Glucoside, Sapindus Mukurossi Fruit Extract
Składniki aktywne: indyjskie orzechy mydlane Reetha, shikakai i ekstrakt z hibiskusa
Moc pienienia: średnia
Zapach: delikatny, ziołowy, z nutą Earl Grey

To szampon dla tych z Was, którzy borykają się z wrażliwą skórą głowy i równocześnie brakiem objętości. Jest delikatny, ale dobrze oczyszcza, a dzięki zawartości ziół delikatnie odbija włosy u nasady. Łagodne detergenty i ekstrakt z indyjskich orzechów Reetha delikatnie usuwają zanieczyszczenia ze skóry głowy. Szampon wzbogacono też o indijski shikakai i sarsaparillę, które łagodzą podrażnienia i stany zapalne. Spodoba się on również osobom, których skóra głowy nie lubi się z Cocamidopropyl Betaine - tutaj nie znajdziecie tego składnika.

Mawawo - Szampon do Wrażliwej Skóry Głowy od 1. Dnia Życia
Mawawo - Szampon do Wrażliwej Skóry Głowy od 1. Dnia Życia
Składniki myjące: Sodium Cocoamphoacetate, Sodium Cocoyl Isethionate, Sodium Lauroyl Sarcosinate, Sodium Lauroyl Methyl Isethionate
Składniki aktywne: inulina, arginina, pantenol, alantoina
Moc pienienia: średnia-wysoka
Zapach: bezzapachowy

Ten szampon był dla mnie (Kariny) prawdziwym zaskoczeniem! Moje włosy dosyć szybko się przetłuszczają, więc kiedy pomyślałam o szamponie dla wrażliwej skóry głowy od 1. dnia życia, czyli też dla dzieci… miałam obawy, że to nie skończy się dobrze. Jednak szampon okazał się ŚWIETNY! Delikatnie oczyszcza, ale pozostawia włosy świeże na długi czas. Zawiera substancje nawilżające i łagodzące, takie jak alantoina, inulina i pantenol oraz nie zawiera Cocamidopropyl Betaine. Czego chcieć więcej? Uważam, że sprawdzi się niemal każdemu, a co więcej, może go stosować cała rodzina. Koniecznie wypróbujcie zarówno ten szampon, jak i całą markę Mawawo, a ma ona dużo włosowych perełek… ;)


SZAMPONY DO PRZETŁUSZCZAJĄCEJ SIĘ SKÓRY GŁOWY


Insight - Rebalancing - Sebum Control Shampoo - Szampon do Przetłuszczającej się Skóry Głowy
Insight - Rebalancing - Sebum Control Shampoo - Szampon do Przetłuszczającej się Skóry Głowy
Składniki myjące: Sodium Coceth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Disodium Laureth Sulfosuccinate
Składniki aktywne: mentol oraz ekstrakty z drzewa herbacianego, grejpfruta, kwiatu lawendy i brzozy
Moc pienienia: wysoka
Zapach: ziołowo-mentolowy

Jeśli macie przetłuszczającą się skórę głowy, to musicie, po prostu musicie przetestować ten szampon. To produkt, który w bardzo szybkim czasie dostał naklejkę ulubieńca kosmetologów i to nie bez powodu. Zarówno ja (Agata), jak i nasza kosmetolog Izabela borykamy się z przetłuszczającą skórą głowy i ten szampon był dla nas zbawieniem. To jeden z niewielu, po których rzeczywiście zauważyłyśmy, że włosy przetłuszczają się mniej. Co zawiera? Detergenty średniej mocy, które sprawiają, że szampon dobrze się pieni, mentol, który działa odświeżająco i daje chłodzący efekt oraz wiele ekstraktów regulujących wydzielanie sebum i działających przeciwzapalnie. Są to m.in. ekstrakty z drzewa herbacianego i owocu grejpfruta, ale także kwiatu lawendy i brzozy. Podsumowując, szampon jest zdecydowanie warty wypróbowania.

Aromatica - Rosemary Scalp Scaling Shampoo - Rozmarynowy Szampon Oczyszczający
Aromatica - Rosemary Scalp Scaling Shampoo - Rozmarynowy Szampon Oczyszczający
Składniki myjące: Sodium Methyl Cocoyl Taurate, Sodium Cocoyl Isethionate, Sodium Methyl Oleoyl Taurate, Lauryl Betaine, Lauryl Glucoside
Składniki aktywne: ekstrakty z rozmarynu, sosny gęstokwiatowej, oregano i korzenia imbiru, bhringraj, olejki eteryczne z rozmarynu, lawendy, mięty, cedru oraz biotyna i arginina
Moc pienienia: bardzo wysoka
Zapach: ziołowa lemoniada z nutą cytryny

Możliwe, że mieliście już okazję poznać tonik do włosów tej marki, o którym pisałyśmy w ramach wpisu “Wcierki na porost włosów, łupież i nie tylko”. Z tej samej serii jest wegański szampon. Zawiera on składniki myjące średniej mocy, które sprawiają, że szampon bardzo się pieni (same byłyśmy zaskoczone) i skuteczne oczyszczają skórę głowy oraz działają antystatycznie. Oprócz tego znajduje się tu aż 7 ekstraktów, m.in. przedłużający świeżość włosów ekstrakt z sosny gęstokwiatowej, która rośnie na terenie północno-wschodnich Chin, Korei i Japonii, a także ekstrakty z rozmarynu, oregano, korzenia imbiru, które odświeżają skórę głowy, działają przeciwzapalnie i świetnie sprawdzą się przy przetłuszczającej się skórze głowy. Oprócz tego w składzie znajdziemy również argininę i biotynę oraz bardzo ciekawe zioło, mianowicie bhringraj. To składnik, który wspomaga walkę z łupieżem i działa wzmacniająco. Ten szampon to idealna opcja dla osób, którym włosy przetłuszczają się niesamowicie szybko. I jeszcze jedna rzecz, którą warto wiedzieć - szampon nie zawiera cocamidopropyl betaine (CB), więc to idealny wybór również dla tych, którzy nie polubili się z tą substancją myjącą.


SZAMPONY DO SKÓRY GŁOWY Z ŁUPIEŻEM


Insight - Anti-Dandruff - Purifying Shampoo - Szampon Przeciwłupieżowy
Insight - Anti-Dandruff - Purifying Shampoo - Szampon Przeciwłupieżowy
Składniki myjące: Sodium Coceth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Disodium Laureth Sulfosuccinate
Składniki aktywne: pirokton olaminy, ekstrakty z rozmarynu, tymianku i szałwii lekarskiej
Moc pienienia: wysoka
Zapach: typowo męski, pachnie jak wiele kosmetyków myjących dla mężczyzn, ale nie jest to ciężki zapach

Pewnie Was to nie dziwi, ale to kolejny szampon od marki Insight w naszym zestawieniu. :) Jak sami widzicie, składniki myjące w szamponach tej marki niczym się nie różnią. Co więc zawiera ten szampon, że ma działanie przeciwłupieżowe? Głównym składnikiem, który jest dodawany do szamponów o działaniu przeciwłupieżowym jest pirokton olaminy. To składnik, który działa przeciwłupieżowo i przeciwgrzybiczo poprzez zwalczanie grzybów Malassezia Furfur, które są odpowiedzialne za powstawanie łupieżu i łojotoku, w związku z czym ten składnik sprawdzi się również przy łojotokowym zapaleniu skóry głowy (ŁZS). Oczywiście poza piroktonem olaminy, szampon zawiera ekstrakty z rozmarynu, tymianku i szałwii lekarskiej, które działają bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Męski zapach jest pewnie wynikiem tego, że to w dużej mierze mężczyźni walczą z problemem łupieżu. Jednak mimo wszystko uważamy, że nie jest to bardzo mocny zapach i spodoba się również kobietom. :D

Vianek - Przeciwłupieżowy Szampon do Włosów
Vianek - Przeciwłupieżowy Szampon do Włosów
Składniki myjące: Decyl Glucoside, Coco-glucoside, Cocamidopropyl Betaine
Składniki aktywne: ekstrakt z kozłka lekarskiego, ekstrakt z jeżówki purpurowej, pantenol, kwas salicylowy,
Moc pienienia: niska
Zapach: bardzo delikatny, lekko świeży zapach

To kolejna propozycja dla skóry głowy z problemem łupieżu tym razem od naszej rodzimej, polskiej marki. Szampon ma naturalny skład, a za oczyszczanie odpowiadają łagodne detergenty. Głównym składnikiem aktywnym jest tutaj ekstrakt kozłka lekarskiego, który działa przeciwłupieżowo oraz ekstrakt z jeżówki purpurowej, która łagodzi zmiany skórne i wspomaga regenerację. Warto wspomnieć też o kwasie salicylowym, który odgrywa bardzo ważną rolę, bo pozwala zmniejszyć nadmierne łuszczenie skóry głowy. Szampon jest delikatny, dzięki czemu możecie używać go codziennie bez obaw o nadmierne przesuszenie.


MOCNE SZAMPONY - “RYPACZE”

Rypacz to nic innego jak szampon o mocnych właściwościach oczyszczających, często oparty na SLS lub SLES. Szampony tego typu mogą być dla niektórych zbyt silne w przypadku codziennego stosowania, ale zaleca się używać go raz w tygodniu w celu usunięcia nadbudowy niektórych substancji zawartych w kosmetykach, które gromadząc się na skórze głowy i włosach, mogą je obciążać, powodować “przyklap” i zapychać mieszki włosowe. Szczególnie warto rozważyć jego stosowanie jeśli używacie odżywek z silikonami lub produktów do stylizacji, jak pianki, kremy, gumy i tym podobne. W tej kategorii chcemy polecić Wam produkt, bez którego nie wyobrażamy sobie życia. :D

Anwen - Wake It Up - Kawowy Szampon Enzymatyczny
Anwen - Wake It Up - Kawowy Szampon Enzymatyczny
Składniki myjące: Sodium Laureth Sulfate, Coco-Glucoside
Składniki aktywne: mocznik, kofeina, ekstrakt z kawy, Bacillus Ferment
Moc pienienia: wysoka
Zapach: delikatny, kawowy zapach

To jeden z najprzyjemniejszych rypaczy dostępnych na rynku. :-) Bardzo dobrze oczyszcza włosy, choć nie robi tego zbyt agresywnie. Zawarty w nim mocznik nawilża i zmiękcza skórę głowy, kofeina pobudza krążenie, a ekstrakt z kawy działa antybakteryjnie. To, co jest w nim świetne to dodatkowe działanie peelingujące, a to dzięki zawartości Bacillus Ferment, który rozpuszcza martwe komórki naskórka gromadzące się na naszej skórze głowy. Tak więc mamy tutaj produkt 2 w 1 (szampon i peeling), który świetnie spełnia swoje zadanie oraz pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. My jesteśmy w nim zakochane! <3


Mamy jeszcze jedną, bardzo ciekawą informację. Szampony w naszym sklepie możecie filtrować! W zakładce Szampony znajdziecie 4 filtry:
 • Bardzo łagodne bez SLS/SLES
 • Bez cocamidopropyl betaine
 • Mocniejsze
 • O średniej mocy

Mamy nadzieję, że wpis pomógł Wam w usystematyzowaniu wiedzy o szamponach, wyeliminowaniu błędów podczas mycia oraz sprawił, że już wiecie, jaki kolejny szampon wziąć pod lupę i przetestować. Jesteśmy pewne, że nie wyczerpałyśmy tematu w 100%, ale zebrałyśmy tu najważniejsze informacje, kroki mycia oraz najlepsze szampony w naszym sklepie. :)

Pokaż więcej wpisów z Marzec  2021
pixel