Bist du in Deutschland? Cosibella auch!

Um Ihnen ein noch besseres Einkaufserlebnis zu bieten, leiten wir Sie zu unserem deutschen Shop weiter.

Die Produktpalette im Zielshop ist sorgfältig ausgewählt, um die Vorlieben und Bedürfnisse der deutschen Kunden zu erfüllen und ein umfassendes Einkaufserlebnis und einen persönlichen Service zu gewährleisten.

Skóra naczyniowa - pielęgnacja i polecane kosmetyki


Ten tekst przeczytasz w 5 minut.

Skóra naczyniowa - pielęgnacja i polecane kosmetyki

Skóra naczyniowa - pielęgnacja i polecane kosmetyki małe

Twoją skórę zdobią pękające naczynka i zaczerwienienia? Możliwe, że posiadasz skórę naczynkową. Jak rozpoznać ten typ cery i jak odpowiednio go pielęgnować?

Widoczne naczynia krwionośne - skąd się biorą?

Skóra naczyniowa wystepuje rodzinnie, możesz mieć do niej predyspozycje genetyczne. Jeśli podejrzewasz go u siebie, przyjrzyj się członkom swojej rodziny, najpewniej nie tylko Ty zmagasz się z rozszerzonymi naczynkami i zaczerwienieniem. W przypadku cery naczynkowej bardzo często występuje suchość i wrażliwość skóry, ale nie jest to zasada. Pękające naczynka na twarzy mogą rozwinąć się również na podłożu skóry mieszanej, tłustej i normalnej.

Jak wygląda cera naczynkowa?

  • rozszerzone naczynka,
  • tendencja do powstawania pękających naczynek,
  • skłonność do zaczerwienień,
  • rumień,
  • może rozwinąć się trądzik różowaty.

Cera naczynkowa charakteryzuje się przede wszystkim widocznymi na twarzy teleangiektazjami, co oznacza rozszerzone lub popękane naczynka krwionośne, które najczęściej pojawiają się na nosie i w jego okolicach oraz na policzkach. Przyczyną pękających naczynek są osłabione ściany naczyń krwionośnych. Kolejną główną cechą takiej skóry jest rumień. Może być on mniejszy lub większy, pojawiać się tylko od czasu do czasu lub towarzyszyć Ci bez przerwy.

Obie te cechy wynikają z tego, że naczynia krwionośne skłonne są do uszkodzeń i płytkiego unaczynienia takiej skóry. Co to oznacza? Naczynka krwionośne są położone płytko pod skórą, przez co są bardziej podatne na działanie czynników zewnętrznych.

Co powoduje popękane naczynka?

  • Alkohol i papierosy,
  • czynniki zewnętrzne: skrajnie wysokie i niskie temperatury, mróz, wiatr, suche powietrze,
  • promieniowanie UV,
  • zaburzenia hormonalne,
  • gorące kąpiele i sauna,
  • stres, silne emocje,
  • intensywny wysiłek fizyczny,
  • nieodpowiednia pielęgnacja,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • ostre przyprawy.

Jak dbać o skórę i uniknąć pękania naczynek?

Nie martw się, pielęgnacja skóry naczyniowej nie wymaga drogich kosmetyków i skomplikowanych rytuałów. Oprócz odpowiednich składników, jedyne czego musisz się nauczyć to delikatność, unikanie przegrzewania skóry oraz obserwacja, jak reaguje ona w różnych warunkach.

Jak samodzielnie pozbyć się czerwonych naczynek na twarzy?

Od razu zaznaczam, że już pęknięte naczynka ciężko usunąć w domowych warunkach. Możesz jedynie zmniejszyć ich widoczność, dlatego przedstawię Ci kilka wskazówek, jak pielęgnować skórę naczynkową:

1. Traktuj skórę delikatnie. Podczas aplikacji kosmetyków rozprowadzaj je, unikając tarcia skóry i delikatnie wklepuj.

2. Uważaj również jeśli wykonujesz masaże - zbyt intensywne ruchy i uciskanie skóry może prowadzić do pękania naczynek.

3. Pamiętaj o codziennej ochronie skóry przed promieniowaniem UV, które osłabia naczynia krwionośne. Krem z filtrem przeciwsłonecznym powinien być najważniejszym kosmetykiem w Twojej codziennej pielęgnacji, pośrednio spowoduje wzmocnienie naczyń krwionośnych.

4. Myj skórę letnią wodą - nie powinna być ona ani za gorąca, ani za zimna, ponieważ cera naczynkowa nie lubi skrajnych temperatur. Gorące kąpiele i suszenie włosów gorącym nawiewem również mogą nasilać zaczerwienienie skóry.

5.. Zrezygnuj z peelingów mechanicznych i innych akcesoriów, które wymagają pocierania skóry, jak gąbki i szczoteczki oczyszczające. Spowoduje to pękające naczynka na twarzy.

6. Z tego samego powodu co wyżej warto pożegnać się też z płatkami kosmetycznymi. Do demakijażu świetnie sprawdzą się olejki i balsamy, które nie wymagają użycia wacików.

Jakie są najlepsze kosmetyki do cery naczynkowej?

Przyszedł czas podzielić się z Tobą moimi ulubionymi kosmetykami do skóry naczyniowej. Sama jestem jej posiadaczką i przetestowałam wiele kosmetyków, które są dedykowane temu typowi, dlatego możesz mi zaufać, ta lista to jedynie moje perełki :-)

The Ordinary - Azelaic Acid Suspension 10%

The Ordinary - Azelaic Acid Suspension 10%

Kwas azelainowy to jedna z tych substancji, którą cera naczyniowa uwielbia. Zmniejsza on rumień oraz bardzo delikatnie złuszcza i wygładza. Jeśli dodatkowo masz problem z wypryskami lub trądzikiem, to już drugi powód, żeby go wypróbować, ponieważ kwas azelainowy działa przeciwzapalnie: wspomaga redukcję niedoskonałości i zapobiega ich powstawaniu, Trzeci powód to przebarwienia, które też pomoże rozjaśnić. Nadal jest niewiele kosmetyków z jego zawartością, ale marka The Ordinary stanęła na wysokości zadania. Azelaic Acid Suspension ma formę lekkiego kremu i na skórze zostawia satynowe wykończenie.

Purito - Galacto Niacin 97 Power Essence

Purito - Galacto Niacin 97 Power Essence

Absolutnie niezastąpiony kosmetyk w pielęgnacji mojej cery naczynkowej! Świetnie ją uspokaja i łagodzi oraz zmniejsza zaczerwienienie. Dodatkowo wyrównuje koloryt skóry i po jej użyciu wypryski znikają dużo szybciej. To wszystko dzięki dużej zawartości filtratu z drożdży, niacynamidu, ekstraktu z liści jemioły oraz wyciągu z fermentacji bakterii mlekowych. Ma lekką, wodną konsystencję i bardzo dobrze się wchłania. Po zastosowaniu tej esencji skóra wygląda po prostu lepiej. Zużyłam już kilka opakowań i na pewno będą następne ;-)

Cosrx - One Step Green Hero Calming Pad

Cosrx - One Step Green Hero Calming Pad

To kolejny kosmetyk, który ma to coś. To płatki nasączone esencją, które najbardziej lubię stosować, kiedy moja skóra się “zdenerwuje” i rumień jest naprawdę intensywny, np. wracając zimą do ciepłego domu (nagła zmiana temperatur i silne zaczerwienienie gwarantowane). Dwa płatki na policzki, jeden dzielę na czoło i brodę. Kilka minut i rumień traci na intensywności, skóra jest ukojona i delikatnie nawilżona. Nie ma się co dziwić, że działają tak szybko, stoi za tym cały szereg łagodzących substancji: hydrolat z zielonej herbaty, kwas laktobionowy. Potem już tylko bardzo delikatnie przecieram nimi skórę i przechodzę do aplikacji serum i kremu nawilżającego.

SkinTra - Reviver - Serum rewitalizujące

SkinTra - Reviver - Serum rewitalizujące

Razem z esencją Purito tworzą zestaw moich ulubionych serum i zawsze mam jedno z nich na półce. Reviver działa bardzo silnie nawilżająco i łagodząco, wspomaga regenerację skóry, reguluje jej pracę i widocznie wyrównuje koloryt. Zawiera filtrat z drożdży, azeloglicynę, niacynamid, kwas laktobionowy, pantenol i alantoinę - wszystko, co cera naczynkowa lubi :-) Ma lekką, wodną konsystencję i bardzo szybko się wchłania. Najczęściej stosuję je 2-3 razy w tygodniu, tylko wieczorem.

Dr.Jart+ - Cicapair Re-Cover Cream SPF40/PA++

Dr.Jart+ - Cicapair Re-Cover Cream SPF40/PA++

Pielęgnacja i delikatny makijaż w jednym? Czemu nie! Krem zawiera zielony pigment, który świetnie neutralizuje zaczerwienienia, a po rozsmarowaniu zmienia swój kolor na beżowy i wyrównuje koloryt skóry. Nie zastąpi Ci podkładu, ale pozwoli cieszyć się równomiernym kolorytem w dni, kiedy nie masz ochoty się malować. Dodatkowo tak jak wspomniałam, krem działa pielęgnująco: nawilża skórę, a dzięki zawartości wyciągu z pstrolistki sercowatej i ekstraktu z krwawnika pospolitego działa łagodząco. Jego konsystencja jest kremowa i dosyć treściwa, ale nie obciąża nawet mojej mieszanej skóry. Przypudrowany wygląda bardzo dobrze przez wiele godzin.


Kwasy i retinol

Czy posiadacze skóry naczynkowej muszą zrezygnować z kwasów oraz retinoidów? Oczywiście, że nie. Odpowiednio dobrane substancje i stężenia nie podrażnią i nie nasilą rumienia, a wręcz mogę pomóc go złagodzić. W przypadku retinoidów zaczynaj od niskich stężeń i delikatnych preparatów z ich zawartością, dzięki temu ryzyko wystąpienia podrażnienia będzie naprawdę niewielkie. Kwasy, które szczególnie lubi skóra naczynkowa to:
  • kwasy PHA: laktobionowy, glukonolakton,
  • kwas azelainowy,
  • kwas salicylowy.

Jednak to nie znaczy, że inne kwasy są zabronione. Te powyżej sprawdzą się najlepiej przy Twojej naczyniowej skórze, ale jeśli masz ochotę wypróbować np. kwasy AHA, to nic nie stoi na przeszkodzie. Tylko nie przesadzaj ze stężeniem i mocą ;-) Więcej o kwasach i ich stosowaniu przeczytasz też w moim ebooku KWASY I RETINOL, który możesz pobrać za darmo.

Jak zamknąć rozszerzone naczynka?

W tym jednym miejscu muszę Cię trochę rozczarować: kosmetyki nie zamkną naczynek, nie usuną też rumienia. Taki efekt można uzyskać tylko dzięki zabiegom gabinetowym z użyciem lasera (zamknięcie naczynek) i IPL czy lamp LED (redukcja rumienia).

Jednak nie myśl, że wszystko, co robisz w domu to praca na marne! Odpowiednia pielęgnacja cery naczynkowej jest baaardzo ważna, ponieważ chroni i wzmacnia naczynia krwionośne i tym samym zapobiegać uszkodzeniom kolejnych i powiększaniu się rumienia. Zaniedbanie cery naczynkowej będzie prowadzić do nasilenia się objawów.

Mam nadzieję, że teraz wiesz już jak zadbać o swoją naczyniową cerę i jak zapanować nad jej zaczerwienieniem. Jeśli ułożenie pielęgnacji dopasowanej do potrzeb Twojej skóry nadal sprawia Ci trudność, zachęcam do kontaktu z kosmetologiem przez nasz formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na facebooku (cosibellapl), instagramie (cosibella.pl) lub dzwonić na nr 226022832.



Pokaż więcej wpisów z Marzec  2023
pixel