Bist du in Deutschland? Cosibella auch!

Um Ihnen ein noch besseres Einkaufserlebnis zu bieten, leiten wir Sie zu unserem deutschen Shop weiter.

Die Produktpalette im Zielshop ist sorgfältig ausgewählt, um die Vorlieben und Bedürfnisse der deutschen Kunden zu erfüllen und ein umfassendes Einkaufserlebnis und einen persönlichen Service zu gewährleisten.

Równowaga PEH w pigułce - o co chodzi z humektantami, emolientami i proteinami?

Równowaga PEH w pigułce

CO TO JEST PEH?

Skrót PEH wziął się od pierwszych liter trzech grup składników aktywnych. Pierwsze z nich to proteiny, składniki wypełniające ubytki włosa. Drugie natomiast to emolienty, czyli wszelkie substancje tłuszczowe tworzące okluzję na powierzchni włosa, a trzecie - humektanty, składniki nawilżające. Są to 3 filary pielęgnacji włosów, do których warto się stosować, jeśli chce się poprawić ich kondycję i osiągnąć najlepsze rezultaty.

RÓWNOWAGA PEH


Dlaczego jest to tak ważne i jakie korzyści za tym idą?

Czym jest równowaga PEH w pielęgnacji włosów? Wbrew pozorom nie oznacza ona takiego samego stosunku trzech rodzajów składników w pielęgnacji. Równowaga u każdego może być różna i jest zależna od wielu czynników, m.in. porowatości włosów, aktualnych ich potrzeb i tego, co lubią. Jedne włosy będą potrzebowały w głównej mierze emolientów, proteiny będą rzadkim dodatkiem w pielęgnacji, a humentantów nie będą potrzebowały w ogóle. Z kolei inne swoją pielęgnację będą opierały na proteinach i humektantach, a emolienty będą grały rolę trzecioplanową. Tak samo, jak w przypadku skóry - każdy włos jest inny i jedynie testowanie pomoże Wam w określeniu Waszej równowagi PEH.

KIEDY KOSMETYK JEST P/E/H?

Jest to zależne od składników zawartych w produkcie. Zdarza się też, ze np. dana odżywka może mieć tyle samo protein, jak i emolientów - w tym przypadku określa się ją jako odżywka PE. Kombinacji jest wiele i możliwe, że traficie także na produkt PEH, czyli kosmetyk łączący wszystkie grupy. Przygotowałyśmy dla Was tabelkę ze składnikami INCI i ich podziałem na proteiny, emolienty i humektanty, która (mamy nadzieję) ułatwi szukanie poszczególnych grup składników w produktach. :)

Tabelka

CO SIĘ DZIEJE, GDY RÓWNOWAGA PEH ZOSTAJE ZABURZONA?

Wszystko zależy od tego, który składnik zdominował podczas włosingu. ;) Włosy, które mają zaburzoną równowagę PEH najczęściej się strączkują, puszą, są matowe, suche, połamane, naelektryzowane albo wręcz przeciwnie - obciążone, tłuste i sprawiają wrażenie niedomytych. Poniżej zrobiłyśmy podział składników oraz opisałyśmy typowe problemy, które mogą świadczyć o nadmiarze, bądź niedomiarze danego składnika w pielęgnacji.

Proteiny

Proteiny to białka, które są naturalnym budulcem włosa, a te, które dostarczamy w kosmetykach, wypełniają jego ubytki i uszkodzenia. Jak możecie się domyślić, protein szczególnie potrzebują włosy zniszczone, farbowane, ale też te, które z natury posiadają wysoką porowatość, na przykład kręcone. Włosy niskoporowate dzięki proteinom mogą zyskać większą objętość.

Niedobór protein: elektryzujące się, matowe włosy, bez objętości, osłabiony skręt w przypadku włosów kręconych.

Nadmiar protein: matowe, sztywne włosy.

Przykłady: keratyna, elastyna, aminokwasy, proteiny hydrolizowane.

Przykłady produktów:Emolienty

Emolienty to substancje, które na powierzchni włosa tworzą ochronny film zapobiegający nadmiernej utracie wilgoci, a więc dbają o to, aby dostarczone do włosa nawilżenie “nie uciekło” z niego zbyt szybko. Emolienty są rozwiązaniem na problem puszenia i elektryzowania się włosów, dlatego szczególnie lubią się z nimi włosy wysoko i średnioporowate. Włosy o niskiej porowatości muszą uważać, ponieważ emolienty mogą je łatwo obciążyć.

Niedobór emolientów: elektryzujące, puszące się włosy bez blasku.

Nadmiar emolientów: tłuste, obciążone, strączkujące się włosy.

Przykłady: oleje, masła, alkohole tłuszczowe, silikony, woski, parafina.

Przykłady produktów:Humektanty

Humektanty to grupa substancji o właściwościach nawilżających. Wszystkie typy włosów potrzebują nawilżenia, ale ich częstotliwość mocno różni się w zależności od porowatości oraz pogody. Najczęściej mogą je stosować osoby z włosami niskoporowatymi, a wszystkie o wyższej porowatości mogą robić to dużo rzadziej. Jeśli na zewnątrz jest mokro i wilgotno włosy z tendencją do puszenia powinny unikać humektantów jak ognia :-)

Niedobór humektantów: suche włosy.

Nadmiar humektantów: puszące się, suche, matowe włosy.

Przykłady: gliceryna, miód, propolis, aloes, kwas hialuronowy, mocznik.

Przykłady produktów:JAK OSIĄGNĄĆ RÓWNOWAGĘ PEH?

Pierwszym krokiem i tak naprawdę połową sukcesu jest poznanie porowatości swoich włosów. Jeśli jeszcze jej nie znacie, z pomocą przyjdzie nasz poprzedni wpis o porowatości włosów. Określenie porowatości niekiedy bywa trudne i wymaga dłuższego czasu, ale już sama świadomość tego, że nasze włosy są bardziej czy mniej porowate będzie bardzo pomocne przy wyborze odpowiedniej pielęgnacji.

Drugą ważną kwestią jest wybór substancji z danych grup PEH. Jeżeli już wiecie, że waszym włosom potrzeba emolientów zazwyczaj nie wystarczy użycie pierwszego lepszego, szczególnie w przypadku olei - nie każdy olej sprawdzi się przy każdym typie włosów. Podobnie jest w przypadku protein, włosy nisko i średnioporowate lubią aminokwasy, keratynę oraz proteiny hydrolizowane, a wysokoporowate - kolagen, elastyną i proteiny niehydrolizowane. Więcej o “upodobaniach” poszczególnych typów porowatości znajdziecie tutaj.

Kiedy posiadacie już tę wiedzę, pozostaje testowanie, próbowanie i obserwacja. To jedyna droga do poznania i osiągnięcia własnej równowagi PEH, ponieważ dla każdego jest ona nieco inna.

Pamiętajcie, że w zakładce “Włosy” czekają na Was filtry, które ułatwią Wam wyszukiwanie produktów pod względem PEH i nie tylko.


Pokaż więcej wpisów z Październik  2020

Polecane

pixel