CO TO JEST PEH?
Skrót PEH wziął się od pierwszych liter trzech grup składników aktywnych. Pierwsze z nich to proteiny, składniki wypełniające ubytki włosa. Drugie natomiast to emolienty, czyli wszelkie substancje tłuszczowe tworzące okluzję na powierzchni włosa, a trzecie - humektanty, składniki nawilżające. Są to
3 filary pielęgnacji włosów, do których warto się stosować, jeśli chce się
poprawić ich kondycję i osiągnąć najlepsze rezultaty.
RÓWNOWAGA PEH
Dlaczego jest to tak ważne i jakie korzyści za tym idą?
Czym jest równowaga PEH w pielęgnacji włosów? Wbrew pozorom nie oznacza ona takiego samego stosunku trzech rodzajów składników w pielęgnacji. Równowaga u każdego może być różna i jest zależna od wielu czynników, m.in. porowatości włosów, aktualnych ich potrzeb i tego, co lubią. Jedne włosy będą potrzebowały w głównej mierze emolientów, proteiny będą rzadkim dodatkiem w pielęgnacji, a humentantów nie będą potrzebowały w ogóle. Z kolei inne swoją pielęgnację będą opierały na proteinach i humektantach, a emolienty będą grały rolę trzecioplanową. Tak samo, jak w przypadku skóry - każdy włos jest inny i jedynie
testowanie pomoże Wam w określeniu Waszej równowagi PEH.
KIEDY KOSMETYK JEST P/E/H?
Jest to zależne od składników zawartych w produkcie. Zdarza się też, ze np. dana odżywka może mieć tyle samo protein, jak i emolientów - w tym przypadku określa się ją jako odżywka PE. Kombinacji jest wiele i możliwe, że traficie także na produkt PEH, czyli kosmetyk łączący wszystkie grupy. Przygotowałyśmy dla Was
tabelkę ze składnikami INCI i ich podziałem na proteiny, emolienty i humektanty, która (mamy nadzieję) ułatwi szukanie poszczególnych grup składników w produktach. :)
CO SIĘ DZIEJE, GDY RÓWNOWAGA PEH ZOSTAJE ZABURZONA?
Wszystko zależy od tego, który składnik zdominował podczas włosingu. ;) Włosy, które mają zaburzoną równowagę PEH najczęściej się strączkują, puszą, są matowe, suche, połamane, naelektryzowane albo wręcz przeciwnie - obciążone, tłuste i sprawiają wrażenie niedomytych. Poniżej zrobiłyśmy podział składników oraz opisałyśmy typowe problemy, które mogą świadczyć o nadmiarze, bądź niedomiarze danego składnika w pielęgnacji.
Proteiny to białka, które są naturalnym budulcem włosa, a te, które dostarczamy w kosmetykach,
wypełniają jego ubytki i uszkodzenia. Jak możecie się domyślić, protein szczególnie potrzebują włosy zniszczone, farbowane, ale też te, które z natury posiadają wysoką porowatość, na przykład kręcone. Włosy niskoporowate dzięki proteinom mogą zyskać większą objętość.
Niedobór protein: elektryzujące się, matowe włosy, bez objętości, osłabiony skręt w przypadku włosów kręconych.
Nadmiar protein: matowe, sztywne włosy.
Przykłady:
keratyna, elastyna, aminokwasy, proteiny hydrolizowane.
Przykłady produktów:
Emolienty to substancje, które na powierzchni włosa
tworzą ochronny film zapobiegający nadmiernej utracie wilgoci, a więc dbają o to, aby dostarczone do włosa nawilżenie “nie uciekło” z niego zbyt szybko. Emolienty są rozwiązaniem na
problem puszenia i elektryzowania się włosów, dlatego szczególnie lubią się z nimi włosy wysoko i średnioporowate. Włosy o niskiej porowatości muszą uważać, ponieważ emolienty mogą je łatwo obciążyć.
Niedobór emolientów: elektryzujące, puszące się włosy bez blasku.
Nadmiar emolientów: tłuste, obciążone, strączkujące się włosy.
Przykłady: oleje, masła, alkohole tłuszczowe, silikony, woski,
parafina.
Przykłady produktów:
Humektanty to grupa substancji o
właściwościach nawilżających. Wszystkie typy włosów potrzebują nawilżenia, ale ich częstotliwość mocno różni się w zależności od porowatości oraz pogody. Najczęściej mogą je stosować osoby z włosami niskoporowatymi, a wszystkie o wyższej porowatości mogą robić to dużo rzadziej. Jeśli na zewnątrz jest mokro i wilgotno włosy z tendencją do puszenia powinny unikać humektantów jak ognia :-)
Niedobór humektantów: suche włosy.
Nadmiar humektantów: puszące się, suche, matowe włosy.
Przykłady:
gliceryna, miód,
propolis,
aloes,
kwas hialuronowy,
mocznik.
Przykłady produktów:
JAK OSIĄGNĄĆ RÓWNOWAGĘ PEH?
Pierwszym krokiem i tak naprawdę połową sukcesu jest
poznanie porowatości swoich włosów. Jeśli jeszcze jej nie znacie, z pomocą przyjdzie nasz poprzedni
wpis o porowatości włosów. Określenie porowatości niekiedy bywa trudne i wymaga dłuższego czasu, ale już sama świadomość tego, że nasze włosy są bardziej czy mniej porowate będzie bardzo pomocne przy wyborze odpowiedniej pielęgnacji.
Drugą ważną kwestią jest wybór substancji z danych grup PEH. Jeżeli już wiecie, że waszym włosom potrzeba emolientów zazwyczaj nie wystarczy użycie pierwszego lepszego, szczególnie w przypadku olei - nie każdy olej sprawdzi się przy każdym typie włosów. Podobnie jest w przypadku protein, włosy nisko i średnioporowate lubią aminokwasy, keratynę oraz proteiny hydrolizowane, a wysokoporowate - kolagen, elastyną i proteiny niehydrolizowane. Więcej o “upodobaniach” poszczególnych typów porowatości
znajdziecie tutaj.
Kiedy posiadacie już tę wiedzę, pozostaje
testowanie, próbowanie i obserwacja. To jedyna droga do poznania i osiągnięcia własnej równowagi PEH, ponieważ dla każdego jest ona nieco inna.
Pamiętajcie, że w zakładce “Włosy” czekają na Was filtry, które ułatwią Wam wyszukiwanie produktów pod względem PEH i nie tylko.