Puszące się włosy — co robić? Sposoby na wygładzenie włosów

1 0 4 min
Puszące się włosy — co robić? Sposoby na wygładzenie włosów
Włosy
1 0 4 min

Spis treści

    Puszące się włosy — co robić? Sposoby na wygładzenie włosów


    Suche, spuszone włosy, które wyglądają jak puch czy piórka latające na wietrze to kłopot, który męczy wiele osób. Jeśli to również Twój problem i zastanawiasz się, co robisz źle, czy to ten czas, aby zrezygnować z rozjaśniania i farbowania, pomimo że kochasz siebie w takiej wersji? Odpowiedź brzmi absolutnie nie! Może męczy Cię codzienne prostowanie włosów (nie wspominając już, jak bardzo je przy tym dodatkowo męczysz…) i nieustanne dążenie do idealnej tafli zdrowych włosów, które wydają się odległym marzeniem. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co może przybliżyć Cię do tego celu i zapewni dosłowny glow up swoich włosów to zapraszam do dalszej lektury 😉

    Jak sprawdzić porowatość włosów?

    Jeśli nie wiesz, jakiej porowatości są Twoje włosy, to na naszym blogu znajdziesz cały wpis poświęcony porowatości włosów → Sprawdź swoją porowatość włosów!

    Zrób szybki test na porowatość włosów i sprawdź, czy jesteś posiadaczką średnio- lub wysokoporowatych włosów, bo dzisiaj one będą gwiazdami tego wpisu. Pamiętaj, że internetowe testy mogą Ci tylko przybliżyć Twoją porowatość, obserwuj swoje włosy i świadomie oceniaj, co najlepiej im się sprawdza.

    Dlaczego włosy się puszą?

    Jeśli wyszło, że jesteś posiadaczką włosów średnio- lub wysokoporowatych – to ten wpis jest dla Ciebie! Każde włosy są piękne i nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na ten test. Teraz musisz nauczyć się jak odpowiednio o nie dbać.

    No dobra, ale dlaczego Twoje włosy się puszą? Już spieszę z tłumaczeniem. W wielkim skrócie włos zbudowany jest z łusek, czyli płaskich komórek keratynowych nachodzących na siebie i okrytych otoczką tłuszczową zbudowaną między innymi z kwasów tłuszczowych. Ich rolą jest osłona kory łodygi włosa.Łuski zależnie od porowatości są różnie rozchylone — jak szyszki! Włosy nisko porowate są gładkie i lejące, ponieważ ich łuski są ściśle do siebie przytulone i nie odstają od włosa. Im większa porowatość, tym łuski są bardziej od siebie rozchylone i sprawiają, że struktura włosa nie jest już gładka, dlatego włosy są bardziej puszyste.

    Puszące się włosy — co robić? Sposoby na wygładzenie włosów

    Oczywiście są też inne czynniki, które sprawiają, że włosy są niczym sianko.

    Puszenie włosów – przyczyny i rozwiązania

    Jest wiele przyczyn puszenia się włosów zależnie od rodzaju Twojej pielęgnacji, ale nie martw się! – na każdą przyczynę zawsze jest jakieś rozwiązanie 😉

    1. Porowatość włosów

    Rodzaj porowatości Twoich włosów wpływa na puszenie się, ze względu na wygląd łuski. Im wyżej porowate włosy, tym bardziej rozchylona łuska i większe predyspozycje do puszenia się.

    Rozwiązanie: Świadomą pielęgnacją włosów i zachowaną równowagą PEH jesteś w stanie obniżyć porowatość włosów, tym samym zmniejszyć rozchylenie łusek włosa.

    2. Wysoka temperatura

    Narażając włosy na wysoką temperaturę (częste prostowanie włosów, mycie je w gorącej wodzie, suszenie gorącym nawiewem) niszczymy ich strukturę, przez co są suche i skłonne do kruszenia się. Wysoka temperatura rozszerza również łuski włosa, a jak już wiesz, sprawia to, że bardziej się puszą. Nie tylko włosy nie lubią podwyższonej temperatury, ale również Twoja skóra głowy — może odpowiedzieć suchością i świądem.

    Rozwiązanie: Zamień prostowanie włosów, na suszenie na szczotce letnim nawiewem w dół włosów — będą wygładzone, a nie spalone. Myj włosy w ciepłej wodzie, a na sam koniec opłucz je (omijając skórę głowy) letnią wodą, ponieważ niska temperatura domyka łuski włosa. Pamiętaj, aby zawsze przed suszeniem używać produktów z termoochroną!

    3. Rozjaśnianie włosów

    Poprzez zbyt częste rozjaśnianie włosów narażasz je na nadniszczenie otoczki tłuszczowej, przez co są szorstkie oraz suche, a łuski rozchylają się, zwiększając porowatość.

    Rozwiązanie: Do rozjaśniania włosów wybierz się do specjalisty — nie eksperymentuj na sobie. A jeśli Twój piękny chłodny odcień zbyt szybko żółknie, sprawdź fioletowe (dla blondynek) lub niebieskie (dla brunetek) szampony lub odżywki, które tonują odcień do chłodnego, dzięki czemu ominiesz zbyt częste wizyty u fryzjera. Przy myciu z fioletowym/niebieskim produktem pamiętaj o treściwej masce pod koniec dla dodatkowego odżywienia. Jeśli jesteś blondynką, wybieraj bezbarwne oleje do olejowania włosów, ponieważ żółte mogą je zażółcać.

    4. Mocne tarcie mokrych włosów

    Mokre włosy traktuj wyjątkowo delikatnie. Unikaj mocnego tarcia o ręcznik lub spania w mokrych włosach, ponieważ wtedy są najbardziej narażone na zniszczenia, rozdwajają się i kruszą poprzez pocieranie nimi o poduszkę w trakcie snu.

    Rozwiązanie: Zawsze zabezpieczaj mokre włosy silikonowym olejkiem, kremem do stylizacji lub mgiełką termoochronną. Rozczesuj mokre włosy tylko z nałożoną wcześniej maską lub produktem zabezpieczającym. Rób to delikatnie, od końcówek kierując się do góry. Zamień szorstki ręcznik na stary T-shirt lub zaopatrz się w specjalny turban do włosów. Do spania związuj włosy w luźny warkocz lub koczek, aby uniknąć tarcia o poduszkę. Fajną opcją jest również spanie na jedwabnej poszewce — dzięki temu unikniemy naelektryzowanych, rozdwojonych włosów, a twoja skóra na twarzy również Ci podziękuje!

    5. Brak równowagi PEH

    Założę się, że już znacie to pojęcie, a dla tych, którzy widzą je pierwszy raz — już wyjaśniam. PEH, czyli równowaga między proteinami, emolientami i humektantami, które kolejno odpowiadają za odbudowę i regenerację, okluzję i odżywienie oraz nawilżenie. To baaardzo rozbudowany temat, dlatego odeślę Was tutaj Równowaga PEH w pigułce, gdzie wszystko jest fajnie wytłumaczone.

    Świadoma pielęgnacja włosów stała się ostatnio wielkim hitem… i super! Ale jeśli na początku nauki wprowadzisz zbyt dużo nowych produktów, robisz wszystko według zaleceń, ale Twoje włosy nagle są bardziej spuszone — nie poddawaj się! Prawdopodobnie zbyt często używasz regenerujących lub nawilżających masek. O ironio, im więcej nawilżania, tym więcej suchych i spuszonych pukli. Każde włosy są inne i wymagają indywidualnego traktowania, dlatego zawsze obserwuj swoje włosy po myciu nakierowanym na dany składnik — proteiny, humektanty czy same emolienty. Jeśli nadal czujesz, że równowaga PEH to czarna magia możesz zgłębić ten temat we wpisie o równowadze PEH.

    Rozwiązanie:
    • Zbyt duża ilość protein → ograniczyć je w rutynie i zrób mycie oczyszczające z emolientami na koniec.
    • Zbyt duża ilość humektantów → zwiększ ilość protein oraz emolientów, zmniejsz częstotliwość nawilżających odżywek oraz zrób mycie oczyszczające dla „włosowego resetu”.
    • Zbyt mała ilość emolientów → warto wprowadzić olejowanie do swojej włosowej rutyny. Sprawdź, czy twój olej lub odżywka emolientowa mają w składzie oleje dobrane do Twojej porowatości włosów, zwrócić uwagę na oleje wielonasycone (znajdziesz je w tym wpisie Olejowanie włosów – jak zacząć?)

    Psst. Pro tip! Każdą odżywkę lub maskę, którą nakładasz podczas mycia wczesz grzebieniem dla lepszego rozprowadzenia. Włosy po wysuszeniu będą lejące i gładkie, bez żadnych splątań.

    Czy warto stosować emolienty?

    Emolienty zawarte w olejach odbudowują otoczkę tłuszczową włosa i uzupełniają ubytki w rozchylonych łuskach. To one odpowiadają w głównej mierze, za lśniącą taflę i dociążenie. Najlepszym miejscem w rutynie pielęgnacyjnej na wykorzystanie ich jest ostatni krok w myciu włosów. Dzięki temu domkną całą pielęgnację i nawilżenie w środku włosa. Tylko pamiętaj, aby wybrać odpowiedni olej, ponieważ niektóre mają zbyt małe cząsteczki i mogą być zbyt słabe, aby otoczyć łuski okluzją. A nawet wchodząc między łuski, mogą jeszcze bardziej je rozszerzyć i włosy będą dalej spuszone. Na szczęście masz u Nas na blogu gotową ściągę, jakie oleje są wskazane dla danej porowatości włosów!
    Patrz na składy, ponieważ olej nie jest tym samym co olejek. Produkt do olejowania włosów składa się ze 100% olejów, natomiast olejek posiada w składzie silikony, które działają okluzyjnie, a nie odżywiająco.

    A teraz… obalmy parę mitów! Silikony są demonizowane przez niektórych, a całkowicie bezpodstawnie! To substancje, które otulają włos ochronną powłoczką, która chroni przed utratą wilgoci, nadaje im gładkości i blasku.

    2 zasady, których należy przestrzegać:
    • dbaj o nawilżenie oraz odżywienie włosa, ponieważ wtedy silikony pomagają zachować wszystkie te dobra wewnątrz włosa,
    • pamiętaj, aby raz na tydzień zafundować sobie mycie oczyszczające peelingiem do skóry głowy oraz mocniejszym szamponem. Zapobiegnie on nadbudowaniu się warstwy silikonów na włosie.


    Produkty wygładzające włosy

    A teraz czas na sprawdzone produkty na dociążenie włosów, aby były gładkie i lejące! Jako posiadaczka rozjaśnionych średnioporowatych włosów, muszę przyznać, że długo szukałam moich świętych Graali na lśniące włosy. A więc oto one!

    Oleje i mieszanki olei do olejowania:



    Najlepsze wygładzające odżywki i maski do włosów średnio- i wysokoporowatych:



    Najlepsze produkty do zabezpieczania włosów:



    Pamiętaj, że każde włosy są inne i rządzą się swoimi zasadami więc nie poddawaj się i próbuj różnych produktów, metod i składników!


    Mam nadzieję, że pomogłam i zamiast łapać codziennie za prostownicę – zaprzyjaźnisz się z olejowaniem włosów, a olejek na końcówki wrzucisz do torebki! Jeśli masz jakieś pytania, zachęcam do kontaktu z kosmetologiem przez nasz formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na facebooku (cosibellapl), instagramie (cosibella.pl) lub dzwonić na nr 226022832.

    Podobał Ci się ten wpis?

    lubię 1
    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments