JAK PIELĘGNOWAĆ SKÓRĘ W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ?
Ciąża to wyjątkowy i piękny czas w życiu kobiety. Niestety w tym czasie następuje wiele rzeczy, które prowadzą do powstania wielu zmian w wyglądzie zarówno ciała, jak i skóry. W konsekwencji tego mogą się pojawić na Twojej skórze nieprzyjemne niespodzianki, które ciężko zlikwidować.
Jeśli jesteś w ciąży, zapewne wiesz, że do najczęstszych problemów należą:
- ostuda (przebarwienia) - jest związana ze wzrostem stężenia progesteronu i estrogenów,
- trądzik - jego przyczyna jest złożona, nierzadko związana z gospodarką hormonalną,
- rozstępy - są spowodowane rozciąganiem skóry do granic możliwości, jeśli pojawiły się u Ciebie, to nie martw się, ponieważ ten problem dotyczy ok. 90% kobiet ciężarnych.
Na pewno chcesz utrzymać ciało w dobrej formie przed i po porodzie, dlatego
świadoma pielęgnacja domowa w ciąży będzie bardzo pomocna. Co więcej, to niezbędnik, który przeprowadzi Cię przez te 9 pięknych miesięcy.
W tym wpisie dowiesz się o tym:
- Dlaczego deklaracja „Przeznaczony dla kobiet w ciąży” pojawia się tak rzadko?
- Jakich składników aktywnych powinnaś unikać w okresie ciąży i karmienia piersią?
- Czy możesz stosować podczas ciąży i karmienia piersią produkty z witaminą C?
- Czy powinnaś stosować krem z filtrem i jaki wybrać?
- Na co zwrócić uwagę w kontekście zapobiegania rozstępom?
Deklaracja „Przeznaczony dla kobiet w ciąży”
Dlaczego deklaracje o przeznaczeniu dla kobiet w ciąży pojawiają się tak rzadko? Zapewne zauważyłaś, że są marki, które posiadają całe linie kosmetyków dla kobiet w ciąży, a są takie, które nie mają żadnego produktu z taką deklaracją. Dzieje się tak, ponieważ każda taka informacja musi być prawdziwa i zgodna ze stanem faktycznym.
Producent musi przeprowadzić badania w tym kierunku i mieć dowody potwierdzające. Nie jest łatwo zgromadzić grupę badawczą kobiet w ciąży, dlatego nie wszyscy producenci przeprowadzają badania w tym kierunku.
Chcę, abyś wiedziała, że
brak takiej deklaracji nie jest równoznaczny z niebezpieczeństwem. Przy wyborze kosmetyków przede wszystkim analizuj składy, aby wykluczyć obecność składników niebezpiecznych, które wymienię poniżej.
Jeśli nie czujesz tego i wolisz oddać swoją skórę w ręce specjalisty,
skorzystaj z konsultacji kosmetologicznej premium.
Jakich składników powinna unikać kobieta w ciąży?
- Witamina A i jej pochodne - retinoidy, retinol są stosowane przede wszystkim w dermatologii przy leczeniu trądziku. Przyspieszają wymianę zewnętrznych warstw naskórka i złuszczają martwe komórki. Niestety mogą wywoływać poważne zaburzenia rozwojowe płodu, dlatego unikaj ich podczas ciąży i karmienia piersią.
- Salicylany to kolejne niebezpieczne składniki, szczególnie w III trymestrze ciąży. Zaburzają one syntezę pochodnych kwasu arachidonowego, czego konsekwencją może być ryzyko zaburzeń okołoporodowych oraz powstanie wad serca.
- Arbutyna - ze względu na jej potencjał drażniący, lepiej zrezygnować ze stosowania produktów przeciw przebarwieniom z dodatkiem arbutyny. Skóra kobiet w ciąży jest bardziej skłonna do podrażnień, a często w konsekwencji przebarwień, więc kurację z dodatkiem arubytny lepiej pozostawić na później.
- Niektóre kwasy to kolejna grupa związków, które nie są polecane dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Powodem, dla którego między innymi nie są polecane to ich potencjał drażniący, który w efekcie może prowadzić do podrażnienia i powstawania przebarwień na delikatnej skórze kobiety ciężąrnej. Kwasy, które uznawane są za bezpieczne i delikatne, są to np. kwas mlekowy, czy migdałowy. Jeżeli nie chcesz rezygnować ze stosowania kwasów, to wybierz właśnie te i skup się na niskich stężeniach. Jednak przemyśl, czy nie lepiej nie ryzykować i zrezygnować z nich na cały okres ciąży oraz karmienia piersią.
Witamina C w ciąży - czy można?
Możesz stosować
produkty z witaminą C podczas ciąży i karmienia piersią. Wzięłabym pod uwagę formę witaminy C i stężenie. Lepiej wybierać pochodne witaminy C, które mają mniejszy potencjał drażniący. Jeśli jednak wolisz witaminę C w czystej formie, to nie musisz z niej rezygnować. Zalecam, abyś wybrała niższe stężenia.
KREM Z FILTREM SPF DLA KOBIET W CIĄŻY
Czy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią? Zdecydowanie tak! Niezależnie od tego, czy jesteś w ciąży/karmisz piersią, czy też nie – krem z filtrem powinien znajdować się w Twojej codziennej pielęgnacji. W okresie ciąży i karmienia piersią
skóra jest bardziej podatna na przebarwienia, dlatego tym bardziej ochrona przeciwsłoneczna jest tak ważna. Rekomenduje się stosowanie filtrów fizycznych, czyli mineralnych. Należą do nich:
Kremy z filtrem SPF dla kobiet w ciąży
Kremy z filtrem SPF bez deklaracji
Rozstępy w ciąży - jak im zapobiegać?
Kluczem do sukcesu jest zachowanie odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia skóry w okolicy brzucha, bioder, ud oraz piersi.
Do substancji nawilżających możemy zaliczyć między innymi:
Do natłuszczających oleje i masła, np.:
SERUM, MASŁA, OLEJKI I BALSAMY DLA KOBIET W CIĄŻY
Podobnie jak przy kremach z filtrem wymienię produkty, które posiadają deklarację „Przeznaczony dla kobiet w ciąży”. Wymienię także te, które jej nie posiadają, ale nie zawierają substancji, które mogą być niebezpieczne.
Serum nawilżające bez deklaracji
Produkty natłuszczające bez deklaracji
Balsamy i olejki z deklaracją
TIP – jak zastosować to w praktyce u kobiet w ciąży?
Jeśli masz serum nawilżające do twarzy, to zaaplikuj je na oczyszczoną skórę np. brzucha. Nie czekaj, aż się wchłonie! Rozprowadź bezpośrednio na wilgotnej skórze produkt natłuszczający - masło/olej. Dzięki regularnemu nawilżaniu i natłuszczaniu poprawisz elastyczność skóry, a tym samym zminimalizujesz ryzyko powstania rozstępów.
Warto, abyś wprowadziła także do pielęgnacji domowej
regularne peelingi oraz masaż. Możesz wybrać peeling cukrowy, kawowy lub po prostu rękawicę/szczotkę. Peeling usuwa zrogowaciały naskórek, poprawia mikrokrążenie oraz ułatwia wnikanie substancji aktywnych, aplikowanych na skórę w postaci serum nawilżającego, masła, oleju czy kremu.
Jak sama widzisz, to bardzo ważne, abyś odpowiednio zatroszczyła się o skórę już
od samego początku ciąży. Oprócz pielęgnacji domowej pamiętaj także o umiarkowanej aktywności ruchowej oraz odpowiednio zbilansowanej diecie.
Aby ułatwić Ci znalezienie produktów z deklaracją „Przeznaczony dla kobiet w ciąży” stworzyliśmy zakładkę -
Produkty dla dzieci i kobiet w ciąży. Jeśli masz jakieś pytania, zachęcam do kontaktu z kosmetologiem przez nasz
formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na facebooku (
cosibellapl), instagramie (
cosibella.pl) lub dzwonić na nr 226022832.