JAK PIELĘGNOWAĆ SKÓRĘ W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ?
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, który niesie ze sobą wiele zmian. Jedną z nich jest zmiana potrzeb skóry, co może prowadzić do pojawienia się różnych problemów. Aby zadbać o swoje zdrowie i urodę, warto znać odpowiednie metody pielęgnacji skóry w ciąży i karmieniu piersią. W artykule przedstawiam praktyczne wskazówki i zalecenia, które pomogą Ci w utrzymaniu zdrowej i pięknej skóry.
Jeśli jesteś w ciąży, zapewne wiesz, że do najczęstszych problemów należą:
- ostuda (przebarwienia) - jest związana ze wzrostem stężenia progesteronu i estrogenów,
- trądzik - jego przyczyna jest złożona, nierzadko związana z gospodarką hormonalną,
- rozstępy - są spowodowane rozciąganiem skóry do granic możliwości, jeśli pojawiły się u Ciebie, to nie martw się, ponieważ ten problem dotyczy ok. 90% kobiet ciężarnych.
Organizm kobiety jest niesamowity. Na pewno chcesz utrzymać ciało w dobrej formie przed i po porodzie, dlatego
świadoma pielęgnacja domowa w ciąży będzie bardzo pomocna. Co więcej, to niezbędnik, który przeprowadzi Cię przez te 9 pięknych miesięcy.
W tym wpisie dowiesz się o tym:
- Dlaczego deklaracja „Przeznaczony dla kobiet w ciąży” pojawia się tak rzadko?
- Jakich składników aktywnych powinnaś unikać w okresie ciąży i karmienia piersią?
- Jakie składniki są bezpieczne do stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią?
- Czy powinnaś stosować krem z filtrem i jaki wybrać?
- Na co zwrócić uwagę w kontekście zapobiegania rozstępom?
Deklaracja „Przeznaczony dla kobiet w ciąży”
Dlaczego deklaracje o przeznaczeniu dla kobiet w ciąży pojawiają się tak rzadko? Zapewne zauważyłaś, że są marki, które posiadają całe linie kosmetyków dla kobiet w czasie ciąży, a są takie, które nie mają żadnego produktu z taką deklaracją. Dzieje się tak, ponieważ każda taka informacja musi być prawdziwa i zgodna ze stanem faktycznym.
Producent musi przeprowadzić badania w tym kierunku i mieć dowody potwierdzające. Nie jest łatwo zgromadzić grupę badawczą kobiet w ciąży, dlatego nie wszyscy producenci przeprowadzają badania w tym kierunku.
Chcę, abyś wiedziała, że
brak takiej deklaracji nie jest równoznaczny z niebezpieczeństwem. Przy wyborze kosmetyków przede wszystkim analizuj składy, aby wykluczyć obecność składników niebezpiecznych, które wymienię poniżej.
Jeśli nie czujesz tego i wolisz oddać swoją skórę w ręce specjalisty,
skorzystaj z konsultacji kosmetologicznej.
Jakich składników powinna unikać kobieta w ciąży?
- Witamina A i jej pochodne - retinoidy, retinol są stosowane przede wszystkim w dermatologii przy leczeniu trądziku. Przyspieszają wymianę zewnętrznych warstw naskórka i złuszczają martwe komórki. Niestety mogą wywoływać poważne zaburzenia rozwojowe płodu, dlatego unikaj ich w czasie ciąży i karmienia piersią.
- Salicylany (na przykład kwas salicylowy) to kolejne niebezpieczne składniki, szczególnie w III trymestrze ciąży. Zaburzają one syntezę pochodnych kwasu arachidonowego, czego konsekwencją może być ryzyko zaburzeń okołoporodowych oraz powstanie wad serca.
- Arbutyna - ze względu na jej potencjał drażniący, lepiej zrezygnować ze stosowania produktów na przebarwienia skóry z dodatkiem arbutyny. Skóra kobiet w trakcie ciąży jest bardziej skłonna do podrażnień, a często w konsekwencji przebarwień, więc kurację z dodatkiem arubytny lepiej pozostawić na później.
- Niektóre kwasy to kolejna grupa związków, które nie są polecane dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Powodem, dla którego między innymi nie są polecane to ich potencjał drażniący, który w efekcie może prowadzić do podrażnienia i powstawania przebarwień na delikatnej skórze kobiety ciężąrnej. Kwasy, które uznawane są za bezpieczne i delikatne, są to np. kwas mlekowy, czy kwas migdałowy. W kosmetykach możesz także szukać pochodnej kwasu azelainowego – azeloglicyny. Jest to połączenie kwasu azelainowego i glicyny. Azeloglicyna charakteryzuje się podobnym działaniem jak kwas azelainowy, a jej dodatkową zaletą jest intensywne działanie nawilżające. Jeżeli nie chcesz rezygnować ze stosowania kwasów, to wybierz właśnie te i skup się na niskich stężeniach. Jednak przemyśl, czy nie lepiej nie ryzykować i zrezygnować z nich na cały okres ciąży oraz karmienia piersią.
Formaldehyd i donory formaldehydu
W kosmetykach w UE jest już zakazany, ale przecież uwielbiamy sprowadzać kosmetyki spoza UE - tu trzeba uważać, bo kryje się w wielu produktach spoza UE. Formaldehyd (INCI: Formaldehyde) lub ukryć się jeszcze w odżywkach i kosmetykach sprowadzanych m.in. ze Stanów Zjednoczonych. Moim zdaniem
warto także unikać donorów formaldehydu – są to składniki, które mogą w niektórych warunkach uwalniać minimalne ilości formaldehydu. Na etykietach szukaj m.in.:
- Diazolidinyl Urea,
- Imidazolidinyl Urea,
- DMDM Hydantoin.
Olejki eteryczne
Ale spokojnie – tutaj chodzi o wysokie stężenia i typowe produkty DIY. Olejki eteryczne mają szereg alergenów -
Twoja cera po prostu może naprawdę źle na nie zareagować. Sama aromaterapia także musi być dobrze dobrana - olejki w ciąży mogą być bezpiecznie stosowane pod warunkiem, że unika się olejków eterycznych wykazujących działanie toksyczne dla płodu. Zmysł powonienia powoduje, że zapachy i składniki przechodzą przez błony śluzowe nosa. A tu już wchłanialność do organizmu jest dość duża. Dotyczy to olejków, takich jak anyżowy, brzozowy, z nasion marchwi, oregano, nasion i liści pietruszki oraz olejek szałwiowy.
Stosowanie olejków w aromaterapii dla ciężarnych powinno się jednak skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.
Bezpieczne składniki kosmetyków dla kobiet w ciąży i karmiących piersią
W ciąży nie zawsze musisz zmieniać swoją dotychczasową pielęgnację skóry. Musisz unikać produktów zawierających potencjalnie szkodliwe substancje, takie jak te wymienione powyżej. Wiele składników jednak w dalszym ciągu można stosować. Zapewne masz już w kosmetyczne bezpieczne kosmetyki do pielęgnacji.
Niacynamid w ciąży
Niacynamid, czyli amidek kwasu nikotynowego, jest składnikiem wielu kosmetyków o działaniu przeciwzmarszczkowym i nawilżającym. Jego stosowanie w ciąży jest bezpieczne, gdyż nie wpływa negatywnie na rozwój płodu ani na zdrowie matki. Dlatego niacynamid w ciąży może być stosowany jako alternatywa dla retinolu.
Witamina C w ciąży - czy można?
Możesz stosować
produkty z witaminą C podczas ciąży i karmienia piersią. WWzięłabym pod uwagę formę witaminy C i stężenie. Lepiej wybierać pochodne witaminy C, które mają mniejszy potencjał drażniący. Jeśli jednak wolisz witaminę C w czystej formie, to nie musisz z niej rezygnować. Zalecam, abyś wybrała niższe stężenia.
Pochodne witaminy C:
- Ascorbyl Glucoside,
- Ascorbyl Tetraisopalmitate,
- Magnesium Ascorbyl Phosphate,
- Sodium Ascorbyl Phospate,
- 3-0-Ethyl Ascorbic Acid.
Składniki samoopalające
A dokładniej największe obawy dotyczą składnika
DHA (INCI: Dihydroxyacetone) - można spokojnie stosować w ciąży, bo jest bezpieczny. Wiąże się z martwymi komórkami naskórka na powierzchni skóry i nadaje im sztuczną barwę, tym samym wyrównuje koloryt skóry. Pamiętaj tylko, aby stosować samoopalacze w dacie i czasie przydatności. Nie stosuj przeterminowanych kosmetyków. Tak w ogóle;)
Nadtlenek benzoilu
Składnik efektywny szczególne w leczeniu trądziku. Spokojnie można go stosować, aby uniknąć ewentualnego podrażnienia najlepiej stosuj na wypryski punktowo, a nie na całej skórze twarzy.
Kompozycje zapachowe
Na etykiecie kosmetyku oznaczone jako Parfum/Fragrance/Aroma.
Jeśli nie masz stwierdzonej alergii na składniki zapachowe to nie odrzucaj fajnego produktu tylko dlatego, że ma Parfum w składzie. Po pierwsze sprawdź, czy zniesiesz zapach danego produktu. Bo często te produkty "bez zapachu" będą niemile pachniały surowcami - zapach wyda Ci się chemiczny. To indywidualna kwestia wrażliwości Twojej skóry na alergeny i nosa :) Kompozycje zapachowe są bezpieczne, a często piękny zapach ulubionego produktu zadziała na Ciebie mocno relaksująco – a w ciąży jest to ważne.
Przydatna wyszukiwarka
Jeśli w trakcie karmienia piersią obawiasz się wciąż, że coś przeniknie do zawsze możesz sprawdzić składniki na
portalu www.e-lactancia.org.
Musisz tylko przełączyć na język angielski i ukaże Ci się wyszukiwarka, gdzie znajdziesz mnóstwo leków, składników kosmetycznych, które można lub nie można stosować w pielęgnacji w trakcie karmienia piersią. Tym bardziej, że pod każdym ze składników znajdziesz informację dotyczącą źródeł naukowych, na postawie których oszacowano działanie składnika.
I na sam koniec kilka rad ode mnie. Mamy-chemika, która przechodziła przez ten czas tak jak Ty.
- Nie odstawiaj produktów, bo "ktoś coś napisał"!
- Zobacz, jak Twoja skóra reaguje na produkty, które do tej pory stosowałaś, w każdym trymestrze - Twoja skóra podpowie Ci, czego w tym momencie nie lubi - to dość mądry organ.
- Jeśli się boisz jakiegoś składnika - poszukaj jego alternatyw - dla kwasów - złuszczających enzymów i fermentów, dla retinolu - zastosuj bakuchiol:)
- Zainwestuj w masaż twarzy - zmniejszy opuchnięcia na twarzy, dotleni skórę, zrelaksuje - oczywiście jeśli dasz radę wyleżeć dłuższy czas:)
- Nie przeskakuj automatycznie się na naturalne kosmetyki - nie zawsze służą skórze w ciąży. Stosuj to, co dla Ciebie jest najlepsze.
- SŁUCHAJ TWOJEJ SKÓRY - jeśli coś Ci nie służy nie stosuj na siłę.
Najczęściej w ciąży wszystko sprowadza się do kilku rzeczy -
nawilżania, łagodzenia, wzmacniania naczynek i redukcji niedoskonałości. Wszystko powinno jednak wrócić do normalności już po pewnym czasie od rozpoczęcia karmienia. Mam nadzieję, że ten wpis chociaż trochę Cię uspokoił i będzie stanowił świetną ściągę, gdy nadejdzie ten cudowny czas. Możesz go także podesłać każdej osobie, która nie wie, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry w ciąży i w trakcie karmienia, a chciałaby mieć dobrze dobrane kosmetyki.
Krem z filtrem UV dla kobiet w ciąży
Czy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią? Zdecydowanie tak! Niezależnie od tego, czy jesteś w ciąży/karmisz piersią, czy też nie – krem z filtrem powinien znajdować się w Twojej codziennej pielęgnacji. W okresie ciąży i karmienia piersią
skóra jest bardziej podatna na przebarwienia, dlatego tym bardziej ochrona przeciwsłoneczna jest tak ważna. Rekomenduje się stosowanie filtrów fizycznych, czyli mineralnych. Należą do nich:
Kremy z filtrem SPF dla kobiet w ciąży
Rozstępy w ciąży - jak im zapobiegać?
Kluczem do sukcesu jest zachowanie odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia skóry w okolicy brzucha, bioder, ud oraz piersi.
Do substancji nawilżających możemy zaliczyć między innymi:
Do natłuszczających oleje i masła, np.:
Serum, masła, olejki i balsamy dla kobiet w ciąży
Podobnie jak przy kremach z filtrem wymienię produkty, które posiadają deklarację „Przeznaczony dla kobiet w ciąży”.
TIP – jak zastosować to w praktyce u kobiet w ciąży?
Jeśli masz serum nawilżające do twarzy, to zaaplikuj je na oczyszczoną skórę np. brzucha. Nie czekaj, aż się wchłonie! Rozprowadź bezpośrednio na wilgotnej skórze produkt natłuszczający - masło/olej. Dzięki regularnemu nawilżaniu i natłuszczaniu poprawisz elastyczność skóry, a tym samym zminimalizujesz ryzyko powstania rozstępów.
Warto, abyś wprowadziła także do pielęgnacji domowej
regularne peelingi oraz masaż. Możesz wybrać peeling cukrowy, kawowy lub po prostu rękawicę/szczotkę. Peeling usuwa zrogowaciały naskórek, poprawia mikrokrążenie oraz ułatwia wnikanie substancji aktywnych, aplikowanych na skórę w postaci serum nawilżającego, masła, oleju czy kremu.
Jak widzisz, to bardzo ważne, abyś odpowiednio zatroszczyła się o skórę już
od samego początku ciąży. Oprócz pielęgnacji domowej pamiętaj także o umiarkowanej aktywności ruchowej oraz odpowiednio zbilansowanej diecie.
Aby ułatwić Ci znalezienie produktów z deklaracją „Przeznaczony dla kobiet w ciąży” stworzyliśmy zakładkę -
Produkty dla dzieci i kobiet w ciąży. Jeśli masz jakieś pytania, zachęcam do kontaktu z kosmetologiem przez nasz
formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na facebooku (
cosibellapl), instagramie (
cosibella.pl) lub dzwonić na nr 226022832.