Pielęgnacja skóry podczas kuracji izotretynoiną

Pielęgnacja skóry podczas kuracji izotretynoiną

Pielęgnacja skóry podczas kuracji izotretynoiną małe

Wiele z Was zwraca się z prośbą o pomoc w doborze pielęgnacji cery trądzikowej podczas leczenia dermatologicznego, zazwyczaj nie różni się ona wiele od pielęgnacji cery problematycznej. Natomiast szczególną troską należy objąć skórę podczas kuracji izotretynoina.

Izotretynoina jest to lek na receptę którym leczymy ciężkie postacie trądziku. Jest to często ostatnia deska ratunku, gdy inne terapie nie są skuteczne. Widnieje pod nazwami handlowymi izotek, aknenormin, axotret, curacne.

Izotretynoina hamuje aktywność gruczołów łojowych oraz zmniejsza ich wielkość, wpływając na zahamowanie namnażania bakterii wywołujących trądzik Propionibacterium acnes. Normalizuje proces keratynizacji w wyniku hamowania proliferacji sebocytów i przywraca prawidłowy proces różnicowania komórek. Możliwe też, że zmniejsza aktywność telomerazy, co ułatwia śmierć komórek naskórka i pozwala na szybszą regenerację uszkodzonych komórek. Izotretynoina ma także działanie przeciwzapalne.

Niestety ten lek ma też działania niepożądane, które oddziaływają na cały organizm, wątrobę, stawy, skórę i wiele innych narządów. Dlatego, przed rozpoczęciem kuracji oraz w trakcie wykonuje się szczegółowe badania krwi (trójglicerydy), aby monitorować stan pacjenta. Bardzo ważnym aspektem jest także wykluczenie ciąży przed rozpoczęciem kuracji, ponieważ ten lek wykazuje działanie teratogenne.

Lekarz indywidualnie wybiera schemat leczenia, dawkę oraz długość kuracji. W zależności od tego różne mogą być odczucia i działania niepożądane:

Objawy występujące bardzo często – u ponad 10% pacjentów:
 • suchość i swędzenie skóry,
 • zapalenie czerwieni warg,
 • zapalenie skóry,
 • miejscowe złuszczanie naskórka,
 • wysypka rumieniowa,
 • nadwrażliwość skóry (ryzyko urazu w wyniku tarcia),
 • suchość oczu i podrażnienie oczu,
 • zapalenie spojówek i powiek,
 • bóle stawowo-mięśniowe.

Objawy występujące często – od 1% do 10% pacjentów:
 • krwawienie z nosa, suchość błony śluzowej nosa, zapalenie jamy nosowo-gardłowej,
 • bóle głowy,
 • zwiększenie stężenia cholesterolu i glukozy we krwi,
 • zmniejszenie liczby białych krwinek (neutropenia),
 • obecność krwinek i białka w moczu.

Objawy występujące rzadko – od 0,1% do 0,01% pacjentów:
 • skórne reakcje alergiczne i reakcje anafilaktyczne,
 • depresja (pogłębienie objawów depresji), skłonność do agresji, lęk, zmiany nastroju,
 • łysienie.

Jeśli obserwujecie któreś z tych działań niepożądanych, skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Jak poradzić sobie ze skutkami ubocznymi?


Nawilżanie!
To podstawa pielęgnacji podczas kuracji. powinno obejmować, nawilżanie całej skóry ciała i twarzy, nawilżania ust i oczu.

Ciało:
Sucha skóra to efekt uboczny działania leku. Niestety występuje u wszystkich podczas przyjmowania izotretynoiny i przez krótki okres po zakończeniu kuracji. Dlatego należy regularnie stosować produkty silnie nawilżające. Do ciała sprawdzą się gęste balsamy, olejki i masła do ciała. Najkorzystniej wybierać takie na bazie olejów (pierwsza w składzie nie powinna być woda).


Usta:
Usta są szczególnie narażone na wysychanie podczas kuracji. W ich pielęgnacji sprawdzą się bogate balsamy i masła do ust. Bardzo ważne jest, aby dbać o nawilżenie ust od początku kuracji.
Oczy:
Oczy podobnie jak usta są wrażliwsze na wysuszenie. Najlepiej stosować nawilżające krople do oczu i zakraplać w razie potrzeby.

Przykładowy plan pielęgnacji cery podczas kuracji:

Rano:
Oczyszczanie - rano oczyszczanie powinno być bardzo podstawowe, skóra nie wydziela sebum podczas kuracji, można skórę odświeżyć ciepła wodą lub użyć delikatnego produktu myjącego
Tonizacja - ma na celu przywrócenie fizjologicznego pH skóry, nie powinien zawierać za wiele składników, im krótszy skład tym korzystniej.


Krem nawilżający:
jeśli odczuwasz dużą suchość, warto wspomóc skórę nakładając wcześniej serum, jeśli nie, możesz pominąć ten etap. Krem SPF
- Podczas kuracji skóra jest bardziej narażona na promieniowanie UV, dlatego koniecznie jest używanie filtrów przez cały okres kuracji, bez względu na porę roku.

Wieczorem:
Demakijaż i oczyszczanie - oczyszczanie i demakijaż powinny być bardzo łagodne i niedrażniące. Bardzo dobrze sprawdzają się olejki do demakijażu.

Tonizacja - tak samo jak w pielęgnacji porannej

Serum nawilżające: 

Krem lub krem + olej - Krem na noc powinien zawierać bezpieczny skład bez składników komedogennych, może być ten sam co w pielęgnacji porannej. Jeśli sam krem jest dla Was za mało nawilżający można wzbogacić go i dodać do niego olej, np.:

Bardzo łagodny peeling enzymatyczny
 - Pomoże walczyć z widocznymi suchymi skórkami oraz wspomoże wchłanianie innych produktów pielęgnacyjnych. Nie powinien być stosowany za często, ponieważ skóra jest bardzo wrażliwa w tym okresie:

Peelingów mechanicznych i kwasowych nie powinno się stosować.
Jeśli zastanawiacie się nad kuracją warto omówić to z Waszym dermatologiem, natomiast bardzo ważne jest aby uświadomić sobie jakie mogą być działania uboczne i niepożądane. Jeśli masz jakiekolwiek pytania zapraszamy do kontaktu z naszymi kosmetologami kosmetolog@cosibella.pl.


Kosmetolog
Marta Keller

Pokaż więcej wpisów z Marzec  2020

Polecane

Mohani - Olej z Marakui - 50ml

Mohani - Olej z Marakui - 50ml

28,90 zł 1445 pkt.
Aby zapewnić Ci jak najlepsze wrażenia z robienia zakupów na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookie. Korzystając z naszych usług akceptujesz ich używanie. Więcej na ich temat możesz dowiedzieć się z polityki prywatności.
Zamknij
pixel