Czym jest niacynamid?
Niacynamid (INCI:
Niacinamide) to substancja znana również jako
witamina B3 lub PP. Jest wegańskim składnikiem aktywnym w postaci białego proszku o szerokim spektrum działania, dzięki czemu sprawdzi się tak naprawdę przy każdym rodzaju cery. Łatwo wchłania się przez skórę i dobrze rozpuszcza w wodzie. Pamiętaj, że kosmetyk nie musi zawierać 20% niacynamidu, aby zadziałać. Czy wiesz, że skuteczne efekty tego składnika widać już przy stężeniu 2%?
Niacynamid - działanie
Witamina B3 posiada wielokierunkowe działanie, dzięki czemu każdy rodzaj skóry znajdzie coś dla siebie. ;) Główne
działanie niacynamidu to:
- zmniejszenie nadmiernego wydzielania sebum, co przekłada się na normalizowanie cery tłustej i trądzikowej,
- zwężenie rozszerzonych ujść gruczołów łojowych, tak zwanych „porów”,
- rozjaśnienie przebarwień, za sprawą działania silnie antyoksydacyjnego,
- poprawienie jędrności i napięcia skóry, a także spłycenie drobnych zmarszczek,
- wzmocnienie bariery hydrolipidowej, przez co skóra lepiej trzyma wilgoć i jest bardziej odporna na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych,
- łagodzenie zaczerwienienia i stanów zapalnych.
Mechanizm działania niacynamidu - dla laika i nie tylko
Rozjaśnianie i redukcja przebarwień
Niacynamid zapobiega odkładaniu się pigmentu w naskórku poprzez hamowanie transportu melanosomów z melanocytów do keratynocytów. Upraszczając, dzięki niemu nadmiar pigmentu w naszym naskórku będzie równomiernie rozłożony, nie pozostawiając ciemniejszych plamek, których chcemy uniknąć.
Niacynamid działa na:
- plamy starcze powstałe w wyniku długoletniej ekspozycji na słońce,
- przebarwienia potrądzikowe,
- przebarwienia po ciąży,
- przebarwienia spowodowane zaburzeniami hormonalnymi.
Działanie przeciwstarzeniowe
Witamina B3 jest prekursorem koenzymów NADP i NADPH biorących udział w przemianach energetycznych komórki oraz syntezie ważnych dla funkcjonowania skóry składników budulcowych. Inaczej mówiąc, jest pierwszą tabliczką domina, które odpowiada za jędrną i zdrową skórę, bo popycha dalej reakcje i produkcję ważnych elementów, które ją tworzą. Oprócz tego stymuluje produkcję
ceramidów, których ilość maleje wraz z wiekiem. Wspomagają one barierę hydrolipidową skóry i uzupełniają jej ubytki niczym cegiełki.
Dodatkowo zwiększa syntezę
kolagenu, dzięki czemu jest w stanie spłycić drobne zmarszczki, a tym samym wyrównywać powierzchnię skóry. Działanie przeciwstarzeniowe wykazuje również dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, to znaczy, że chroni naszą skórę przed wolnymi rodnikami, które utrudniają naszej skórze regenerację i zmniejszają jej jędrność.
Nawilżanie skóry
Poprawia nawilżenie i elastyczność skóry, dzięki zmniejszeniu utraty wody z naskórka. Zwiększa również produkcję substancji odpowiedzialnych za prawidłowe nawodnienie, co powoduje lepsze napięcie i nawilżenie skóry.
Regulacja wydzielania sebum i działanie przeciw niedoskonałościom
Niacynamid wpływa regulująco na pracę gruczołów łojowych, zmniejsza wydzielanie sebum oraz widocznie ogranicza ilość powstających ognisk zapalnych i powstałych przebarwień potrądzikowych. Hamuje namnażanie bakterii Propionibacterium acnes, które są odpowiedzialne za powstawanie niedoskonałości i nie uodparnia ich na swoje działanie.
Niacynamid - do skóry i włosów
Czy wiesz, że niacynamid nie działa zbawiennie tylko na skórę, ale także na włosy? Zwiększa ich sprężystość, nadaje połysk oraz poprawia ich strukturę. Jeśli zmagasz się z nadmiernym przetłuszczaniem skóry głowy lub łupieżem to także składnik idealny dla Ciebie! Działa przeciwzapalnie oraz reguluje pracę gruczołów łojowych, co zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu. Oprócz tego działa również stymulująco na porost, więc jeśli marzysz o długich i gęstych włosach, to warto zwrócić uwagę na jego obecność we wcierkach bądź serach do skóry głowy, ponieważ poprawia jej ukrwienie.
Działanie niacynamidu na włosy:
- ogranicza przetłuszczanie skóry głowy, ponieważ reguluję pracę gruczołów łojowych,
- działa przeciwłupieżowo, za sprawą właściwości przeciwzapalnych i nawilżających,
- zwiększa sprężystość włosów, a także nadaje im zdrowy połysk.
Dla jakiego rodzaju skór jest dedykowany niacynamid?
Polecany jest dla:
- skóry suchej - wspiera barierę hydrolipidową i działa nawilżająco,
- nadwrażliwej, skłonnej do przebarwień - wyrównuje koloryt skóry i niweluje przebarwienia,
- skóry dojrzałej - działa ujędrniająco zwiększając ilość kolagenu w skórze, a dodatkowo zmniejsza widoczność przebarwień,
- skóry mieszanej - posiada działanie wielokierunkowe, dlatego może działać seboregulująco na strefę T oraz nawilżająco na pozostałe partie twarzy,
- skóry tłustej i trądzikowej - działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, a oprócz tego reguluje wydzielanie sebum.
Jak wprowadzić niacynamid do swojej pielęgnacji?
W odróżnieniu od retinolu, nie musisz budować tolerancji na niacynamid. Mimo wszystko warto wprowadzać go do pielęgnacji, zaczynając od mniejszych stężeń, aby zaobserwować, jak skóra na niego reaguje. Jeśli zastosujesz wysokie stężenie niacynamidu na początku przygody, możesz skończyć z efektem podrażnienia, a oprócz tego niepotrzebnie zniechęcisz się do tego składnika.
Kosmetyki z niacynamidem możesz śmiało stosować zarówno rano, jak i wieczorem, ponieważ
nie uwrażliwia on skóry na słońce. Pamiętaj również o tym, że sama witamina B3, mimo jej wszechstronnego działania nie zawsze rozwiąże każdego problemu, z jakim się borykasz. Warto więc łączyć ją z innymi substancjami aktywnymi, które uzupełniają jej działanie. Dowiesz się o nich za chwilę.
Z czym możesz łączyć niacynamid?
Niacynamid + pochodne witaminy C
Możesz je stosować w połączeniu pod warunkiem, że wybierzesz stabilną formę witaminy C. Takim produktem jest na przykład serum marki Paula’s Choice.
Niacynamid + kwas salicylowy
Razem podbijają działanie przeciwstarzeniowe i przeciwtrądzikowe. Jeśli szukasz takiego produktu, możesz wybrać maskę węglową marki SkinDivision.
Niacynamid + retinol
Jeśli jesteś już po swoim pierwszym produkcie z retinolem, to już wiesz, że początkowo retinol może powodować podrażnienie i wysuszenie skóry, uszkadzając jej barierę ochronną i zwiększając transepidermalną utratę wody (TEWL). Niacynamid może przeciwdziałać odwadniającemu działaniu retinolu i poprawiać na niego tolerancję skóry. Ponadto zarówno niacynamid, jak i retinol są również w stanie zwiększyć produkcję kolagenu, co oznacza, że to uzupełniające się połączenie może chronić skórę przed podrażnieniami i stymulować ją do odnowy. Produktem, który łączy te dwa składniki jest na przykład serum z Transparent Lab.
Niacynamid + N-acetyloglukozamina (NAG)
N-acetyloglukozamina (NAG) jest aminocukrem i prekursorem kwasu hialuronowego, jednak może być niestabilna, gdy jest używana samodzielnie. Pigmentacja NAG i niacynamidu jest ukierunkowana na dwa odrębne sposoby. NAG zapobiega wytwarzaniu melaniny (psst! to ta, co w nadmiarze odpowiada za nadprodukcje pigmentu, a to przekłada się na te ciemne plamki na skórze, których chcemy uniknąć), a niacynamid dba o jej równomierne rozłożenie na skórze. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą się wzajemnie uzupełniać, gdy są stosowane razem. Produktem, w którym jest zastosowane to połączenie jest na przykład serum peptydowe marki Medik8.
Z czym nie możesz łączyć niacynamidu?
Niacynamid + kwasy AHA/BHA
Niacynamid działa w pH 6/7, więc silnie kwasowe pH zupełnie nie pozwala mu zadziałać. Możesz produkt z niacynamidem za to stosować rano, a kwasy wieczorem.
Niacynamid + kwas askorbinowy (witamina C)
Niacynamidu nie zaleca się stosować łącznie z witaminą C w czystej formie (Ascorbic Acid), ponieważ działają w różnych pH. Ich połączenie neutralizuje swoje działanie, ponadto może tworzyć kwas nikotynowy, który podrażnia skórę.
Q&A dla niacynamidu
Czy niacynamid powoduje wysyp lub podrażnienia?
To poniekąd love-hate relationship. Wiele osób zaczynając swoją przygodę z niacynamidem zaczyna „z grubej rury” i sięga po produkty z jego wyższym stężeniem i zaczyna stosować codziennie rano i wieczorem. Po paru dniach widzi wysyp niedoskonałości oraz podrażnienia i kieruje kosmetyk jako bubel, niepotrzebnie zrażając się do niego na starcie. Oczywiście, tak jak z każdym składnikiem aktywnym, nie zawsze u nas musi okazać się hitem jak u koleżanki czy kolegi. Nasza skóra może po prostu za nim nie przepadać. Jednak warto zacząć od niższego stężenia niacynamidu w produkcie dostosowanym do rodzaju naszej skóry lub stosować go punktowo na stany zapalne. Warto również wprowadzać niacynamid w pojedynczym produkcie w naszej pielęgnacji, a nie w każdym – nie zawsze więcej znaczy lepiej ;)
Czy można stosować niacynamid latem?
Tak! Niacynamid nie ma działania fotouczulającego ani fotouwrażliwiającego.
Czy niacynamid jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?
Tak! A wręcz jest polecany kobietom w ciąży, ponieważ zmniejsza ryzyko wystąpienia przebarwień hormonalnych.
Jak stosować niacynamid w proszku od The Ordinary?
Odmierz 1/4 łyżeczki produktu (około 0,05g) dołączonej do opakowania i wsyp we wnętrze czystej dłoni. Dodaj niewielką ilość produktu na bazie wody (około 4 krople) i wymieszaj, a następnie nałóż na oczyszczoną i stonizowaną skórę twarzy, szyi i dekoltu. Stosuj w zależności od potrzeb. Pamiętaj, nie przekraczaj zalecanej dawki. Dzięki temu unikniesz podrażnienia skóry. Nie łącz z produktami o pH niższym niż 5 i wyższym niż 7.
Top 5 kosmetyków z niacynamidem
Tego serum nie trzeba nikomu dwa razy przedstawiać! Jest to bestseller marki The Ordinary. Prawdopodobnie znasz niacynamid właśnie dzięki temu produktowi. Rewelacyjnie działa u skór tłustych i trądzikowych, ponieważ w kombinacji z cynkiem wycisza stany zapalne i reguluje nadprodukcję sebum. Jednak to nie koniec jego zalet. Stosowany punktowo działa równie dobrze u osób, które nie potrzebują nakładać go na całą twarz i sięgają po niego okazjonalnie.
Konsystencja: mleczna, półprzezroczysta, żelowo-wodnista.
Wykończenie: lekko lepkie, satynowe.
Zapach: mało wyczuwalny, lekko octowy.
To lekka, wodnista esencja, która jest moją ulubioną pozycją z tego zestawienia. Działa seboregulująco oraz zostawia przepiękny efekt healthy glow. Skóra po niej staje się miękka, a stany zapalne wyciszone za sprawą obecności filtratu z drożdży Galactomyces, bogatego w witaminy i minerały. Sprawdzi się u osób ze skórą normalną, mieszaną z tendencją do wyświecania oraz tłustą.
Konsystencja: przezroczysta, wodnista.
Wykończenie: satynowo-matowe.
Zapach: bezzapachowe.
Lekkie, wodniste serum rewitalizujące o silnym działaniu antyoksydacyjnym sprawdzi się dla każdego rodzaju skóry. W tym produkcie niacynamid pełni rolę antyoksydantu i wspomaga niwelowanie przebarwień. To produkt idealny dla osób, które uwielbiają fermenty w kosmetykach. Czy wiecie już, że SkinTra to dziecko Cosibelli? ;)
Konsystencja: przezroczysta, wodnista.
Wykończenie: lekko lepkie, matowe.
Zapach: delikatny, prawie niewyczuwalny.
Idealne połączenie niacynamidu i stabilnej witaminy C (Ascorbyl Glucoside) zapewnia efekt rozjaśnienia przebarwień i zmniejsza widoczność „porów”. Działa antyoksydacyjnie i zapobiega powstawaniu niedoskonałości. Występuje w formie kremowej, delikatnej emulsji. Dodatkowym plusem jest jego piękny, delikatny, owocowo-kwiatowy zapach ;)
Konsystencja: mleczna, dość gęsta, półpłynna.
Wykończenie: matowe.
Zapach: słodki, delikatny, owocowo-kwiatowy.
To propozycja dla osób, które już doskonale znają ten składnik aktywny. Zawiera innowacyjny kompleks peptydów SYN®-TACKS, które zwiększają elastyczność i napięcie skóry, dlatego idealnie sprawdzi się u osób ze skórą dojrzałą, zmagającą się z rozszerzonymi porami, a także u osób z pierwszymi oznakami starzenia. Posiada lekką, żelową konsystencję.
Konsystencja: przezroczysta, wodnista.
Wykończenie: lekko lepkie, satynowe.
Zapach: bezzapachowe.
Jak widzisz niacynamid ma naprawdę wielokierunkowe działanie. Możesz dopasować produkt do indywidualnych potrzeb Twojej skóry. Mam nadzieję, że mój wpis rozwiał Twoje wątpliwości na temat niacynamidu i pomoże Ci w odnalezieniu Twojego ulubieńca z witaminą B3 ;) Jeśli masz jakieś wątpliwości, zachęcam do kontaktu z kosmetologiem przez nasz
formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na facebooku (
cosibellapl), instagramie (
cosibella.pl) lub dzwonić na nr 226022832.