Najlepszy sposób na gładkie ciało – wypróbuj szczotkowanie na sucho

1 0 4 min
Najlepszy sposób na gładkie ciało – wypróbuj szczotkowanie na sucho
Pielęgnacja ciała
1 0 4 min

Spis treści

    SZCZOTKOWANIE CIAŁA NA SUCHO


    Szczotkowanie ciała na sucho to nic innego jak masaż wykonywany w domowym zaciszu przy użyciu szczotki, która najczęściej ma włosie naturalne. Ta forma pielęgnacji ciała ostatnio bardzo zyskuje na popularności i wcale mnie to nie dziwi, bo niesie ze sobą mnóstwo korzyści, a przy tym nie jest kosztowna. Ja sama jestem już weteranką szczotkowania – robię to od około 5 lat i w tym wpisie przekażę Ci wszystko, co musisz wiedzieć, jeżeli planujesz zacząć przygodę ze szczotkowaniem.

    KORZYŚCI SZCZOTKOWANIA

    Wykonując masaż szczotką, przede wszystkim usprawniasz przepływ limfy i pobudzasz krążenie. Regularny masaż pobudza też syntezę kolagenu i elastyny, a dodatkowo taki zabieg działa jak peeling ciała i usuwa martwy naskórek z jej powierzchni.

    Jakie efekty daje regularne szczotkowanie?
    • wygładza fakturę skóry
    • wspomaga walkę z cellulitem i ujędrnia skórę
    • zapobiega wrastaniu włosków po goleniu i niweluje ten problem
    • wspomaga redukcję świeżych rozstępów i zapobiega ich powstawaniu
    • usprawnia przepływ limfy – wspomaga usuwanie toksyn z organizmu
    • przygotowuje skórę na lepsze przyjęcie składników aktywnych z kosmetyków pielęgnacyjnych
    • pobudza krążenie, a dzięki temu rozgrzewa – jesteś zmarzluchem? Szczotkowanie zimowym porankiem rozgrzeje Cię lepiej niż gorąca herbata 😉

    JAK WYBRAĆ SZCZOTKĘ DO SZCZOTKOWANIA?

    Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego włosia. Unikaj włókien syntetycznych i postaw na te naturalne, a jeśli dopiero zaczynasz lub Twoja skóra jest wrażliwa postaw na miękkie włosie. Skóra po takim masażu nie powinna być silnie zaczerwieniona i podrapana. Pamiętaj, to nie może boleć. 😉 Włókna roślinne są zazwyczaj twardsze i ostrzejsze niż włosie zwierzęce, np. włosie dzika. Szczotkowanie na sucho szczotką z włosia dzika może być delikatniejsze, jednak nie jest to opcja wegańska, jeśli zależy Ci na tym. Ważne jest też, żeby szczotka posiadała uchwyt, dzięki temu dużo łatwiej będzie Ci szczotkować trudniej dostępne miejsca, np. plecy.

    SZCZOTKA Z WŁOSIEM AGAWY

    Jednym z rodzajów włókna roślinnego jest włosie agawy (tampico), które jest pozyskiwane właśnie z kaktusa agawy rosnącego w Ameryce. Jedną z zalet szczotek, które go posiadają, jest to, że mogą być stosowane zarówno do masażu na mokro, jak i na sucho, ponieważ takie włosie jest odporne na odkształcenia. Tak jak wspomniałam, włókna roślinne zazwyczaj są twardsze, dlatego agawę polecam bardziej wprawionym w szczotkowanie osobom lub jeśli zaczynasz – do szczotkowania na mokro. Miałam okazję przetestować kilka szczotek z włosiem agawy i poniżej pokażę moje ulubione szczotki polskich marek:

    Najlepsze szczotki z agawy do szczotkowania ciała





    KIEDY I JAK SZCZOTKOWAĆ CIAŁO

    Po kąpieli czy przed? Na sucho czy może jednak na mokro? Ile razy w tygodniu? Szczotkę masz już wybraną, ale jeszcze wiele pytań może pojawić się w Twojej głowie, zanim wprowadzisz ją do swojej rutyny pielęgnacyjnej, dlatego postaram się rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości.

    SZCZOTKOWANIE NA SUCHO I MOKRO

    Szczotkowanie na sucho będzie najlepszym wyborem jeśli zależy Ci na silniejszym działaniu i mocniejszym złuszczaniu. Szczotkowanie na mokro również jest możliwe, szczególnie jeśli włosie Twojej szczotki jest zbyt ostre – woda delikatnie je zmiękczy. Jednak regularne moczenie szczotki może powodować jego zniekształcenie, dlatego upewnij się, czy producent szczotki, którą masz lub planujesz kupić, w ogóle zaleca moczenie swojego włosia. Szczotkować ciało możesz przed kąpielą/prysznicem lub po, nie ma to wpływu na efekty, jednak ja zalecam robić to przed myciem, ponieważ jest to bardziej higieniczne – wodą zmyjesz martwy naskórek, który pojawi się na skórze po masażu szczotką.

    Wspomniałam, że jedną z korzyści jest zmniejszenie problemu wrastających włosków, np. na nogach, jednak szczotkowanie na sucho po goleniu nie jest dobrym pomysłem i może spowodować podrażnienie, więc odczekaj chociaż jeden dzień.


    JAK CZĘSTO SZCZOTKOWAĆ CIAŁO?

    Jak często wykonywać taki zabieg? Przede wszystkim regularnie. Najlepiej byłoby szczotkować ciało codziennie, jednak nic złego nie stanie się jeśli czasem odpuścisz lub będziesz robić masaż co drugi dzień. Najważniejsza jest systematyczność, to tylko dzięki niej zobaczysz efekty, szczególnie jeśli walczysz z cellulitem, rozstępami lub wiotką skórą. Po prostu szczotkuj ciało raz dziennie, każdego dnia (nie częściej).

    JAK WYKONAĆ MASAŻ SZCZOTKĄ?

    Szczotkowanie może trwać chwilę lub dłuższą chwilę, w zależności od tego ile masz czasu i chęci. Nie ma określonej normy czasu, liczy się jakość wykonania, ale myślę, że zmieścisz się w max. 5 minutach. 😉 Taki masaż to coś więcej niż szczotkowanie ud i pośladków, Twoje całe ciało i organizm mogą na tym skorzystać! Jak więc go wykonać?

    Zacznij od stóp lub dłoni i wymiatającym ruchem kieruj się ku sercu – to tak naprawdę jedyna zasada, której musisz się trzymać. Jeśli zaczynasz od stóp, po nich przejdź kolejno na łydki, uda, pośladki i dolną część pleców. Potem dłonie, przedramiona i ramiona. Na końcu kark, również z góry na dół – do serca.

    Kierunki szczotkowania ciała na sucho


    Jak zadbać o skórę po szczotkowaniu?

    Skóra po masażu szczotką jest rozgrzana oraz złuszczona, dzięki czemu dużo lepiej przyjmuje składniki aktywne zawarte w kosmetykach. Jeśli zależy Ci na ujędrnieniu ciała, redukcji cellulitu lub rozstępów, musisz wykorzystać ten moment! Balsam lub olejek będzie miał szansę zadziałać skuteczniej i wspomoże Twoją walkę z tymi problemami. Ja sama widzę różnicę w lepszym nawilżeniu skóry po szczotkowaniu i mam w tej kategorii swoich dwóch ulubieńców do zadań specjalnych, którymi chciałabym się z Tobą podzielić.

    Veoli Botanica - Aroma Body Therapy - Ujędrniające Serum Olejowe do Ciała z Aktywnym Ekstraktem z Rozmarynu

    Veoli Botanica – Aroma Body Therapy – Ujędrniające Serum Olejowe do Ciała z Aktywnym Ekstraktem z Rozmarynu

    Pierwszym z nich jest olejek od Veoli Botanica. W zeszłym roku zakochałam się w ich pierwszym olejku Enjoy The Calmness, więc czułam, że ten też może być świetny i nie zawiodłam się. Olejek jest lekki i szybko się wchłania, jednak nie jest zbyt suchy, dzięki czemu bez problemu rozprowadza się po skórze. Po użyciu skóra jest miękka i wygładzona, bez tłustego filmu. Jeśli czytając opis olejku, obawiasz się mocnego, ziołowego zapachu, nic z tych rzeczy – zapach jest ziołowy, ale lekki i subtelny. Olejek składa się z kompleksu 8 olejów, które odżywiają skórę, wspomagają nawilżenie i poprawiają jej elastyczność. Rozmaryn działa antyoksydacyjnie i wzmacnia skórę, a dodatkowo olejek wspomaga terapię przeciwcellulitową. No i ta gałązka rozmarynu wewnątrz szklanej buteleczki! Nie tylko ma wpływ na skórę, ale też cieszy oko. 🙂

    Senelle - Ujędrniający Balsam do Ciała

    Senelle – Ujędrniający Balsam do Ciała

    Drugim ulubieńcem jest balsam marki Senelle. Świetny balsam nawilżający po szczotkowaniu na sucho. Mam go od niedawna, a już skradł mi serce. Balsam jest dosyć lekki, ale bardzo dobrze nawilża. Zdał test 30-stopniowych upałów i zupełnie nie lepił się na skórze. Posiada delikatnie żółty kolor i lekki, kojąco-słodki zapach. W jego składzie znajdziesz skawalan, masło shea i oleje, np. olej z nasion żurawiny i owoców rokitnika. Balsam został wzbogacony również o wyciąg z miodu, który nawilża, odżywia i wspomaga regenerację. Jeśli szukasz produktu, który dobrze nawilży Twoją skórę i jednocześnie będzie lekki i nie zostawi tłustego filmu, to ten balsam sprawdzi Ci się idealnie po szczotkowaniu.


    PRZECIWSKAZANIA I WYJĄTKOWE SYTUACJE
    Kto nie może szczotkować ciała?

    Szczotkowanie na sucho tak, jak wiele innych zabiegów nie jest przeznaczone dla wszystkich i w niektórych sytuacjach nie możesz go wykonywać. Na ten temat krąży wiele mitów i sprzecznych informacji, dlatego rozprawmy się z nimi na dobre.

    Jakie są bezwzględne przeciwwskazania?
    • rany, uszkodzenia skóry i świeże blizny
    • zmiany grzybicze i wirusowe na skórze
    • choroby skóry (np. łuszczyca, zaostrzone AZS)
    • aktywny trądzik (np. na plecach)

    Szczotkowanie na sucho a naczynka i żylaki

    Tutaj wątpliwości pojawiają się najczęściej. Żylaki oraz skłonność do pękających naczynek nie są bezwzględnym przeciwwskazaniem, jednak jeśli Twój problem jest poważny, warto skonsultować chęć wykonywania takiego masażu z Twoim lekarzem prowadzącym lub flebologiem. Jeżeli dostaniesz zielone światło, wybieraj szczotki z miękkim włosiem– ryzyko pęknięcia naczynek przy ich stosowaniu jest mniejsze.

    Szczotkowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

    Oba te okresy również nie są przeciwwskazaniem do szczotkowania, o ile ciąża nie jest zagrożona poronieniem lub przedwczesnym porodem. Jeśli masaż chcesz wykonywać po porodzie w celu redukcji rozstępów, skonsultuj to ze swoim lekarzem, ponieważ każde ciało regeneruje się w nieco innym tempie. Zazwyczaj należy odczekać kilka tygodni (dłużej po cesarskim cięciu).

    Szczotkowanie ciała a opalenizna

    Jak już wiesz, szczotkowanie działa złuszczająco, a więc podobnie jak w przypadku peelingu, szczotkowanie ma wpływ na opaleniznę i może sprawić, że zniknie ona szybciej. Jeśli zależy Ci na zachowaniu swojej opalenizny lub stosujesz kosmetyki samoopalające, szczotkowanie nie jest dla Ciebie.


    OCZYSZCZANIE SZCZOTKI DO MASAŻU

    W miarę użytkowania na szczotce będą gromadziły się zanieczyszczenia, a przede wszystkim Twój martwy naskórek, dlatego koniecznie zadbaj o jej czystość. Możesz oczyszczać ją po każdym użyciu lub jeśli szczotkujesz ciało codziennie, co 2-3 dni. Unikaj silnych detergentów i nie używaj w tym celu alkoholu, do umycia wystarczy szampon, żel lub mydło i oczywiście woda do spłukania. Podczas oczyszczania staraj się myć samo włosie, unikając moczenia drewnianej oprawy.

    Ważne jest również to, jak będziesz suszyć szczotkę. Nie kładź jej na włosiu, ponieważ taki sposób suszenia może je zdeformować. Połóż ją włosiem do góry lub powieś pionowo, ale co najważniejsze susz w przewiewnym miejscu, tak żeby ten proces był jak najkrótszy.

    Mam nadzieję, że ten wpis rozwiał Twoje wątpliwości i pomógł Ci przygotować się do rozpoczęcia przygody ze szczotkowaniem. Jeśli masz pytania dotyczące pielęgnacji skóry twarzy, zachęcam do kontaktu z naszymi kosmetologami (jestem jednym z nich :-)) poprzez formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na facebooku (cosibellapl), instagramie (cosibella.pl) lub dzwonić na nr 226022832.

    Podobał Ci się ten wpis?

    lubię 1
    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments