MASKNE - czyli trądzik od maseczki ochronnej
2020-11-12


TRĄDZIK OD MASECZKI OCHRONNEJ
Pandemia to czas, który zmienił nasze życie w wielu płaszczyznach. Niestety ze względu na panujący nakaz zakrywania ust i nosa w każdym miejscu publicznym, często obrywa się również naszej skórze. Kilkugodzinne noszenie maseczki może powodować podrażnienia, otarcia oraz nadkażenia, czego konsekwencją mogą być stany zapalne - wzdłuż linii żuchwy oraz w okolicy nosa i ust. Tego typu problemy, zostały nazwane MASKNE. Nazwa pochodzi z połączenia dwóch angielskich słów ang. mask – maska oraz ang. acne – trądzik. Tego typu warunki mogą również zaostrzyć dotychczasowe choroby skórne, np. trądzik różowaty (rosacea) czy atopowe zapalenie skóry (AZS).
DLACZEGO NOSZENIE MASECZKI OCHRONNEJ POWODUJE TRĄDZIK?
CIEPŁO I WILGOĆ
To idealne środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii czy drożdżaków. Utrudniona przepuszczalność powietrza przez maseczkę, chociaż jest niezmiernie ważna, sprzyja namnażaniu się bakterii i drobnoustrojów. Wydychając ciepłe i wilgotne powietrze - tworzy się idealne środowisko do rozwoju zmian trądzikowych i podrażnień.SZTUCZNE MATERIAŁY
Maseczki są najczęściej wykonane z tworzywa syntetycznego, które nie jest dla naszej skóry odpowiednie. Niestety większa część maseczek ochronnych jest z nich wykonana. Problemem mogą być również substancje do wybarwiania tkanin – przy długotrwałym kontakcie ze skórą mogą się przyczynić do alergii kontaktowych.TARCIE
Ściśle przylegające do skóry maseczki przez kilka godzin, mogą być przyczyną powstawania podrażnień, otarć, które zwiększają ryzyko nadkażenia skóry.RODZAJE MASECZEK I HIGIENA
MASECZKI JEDNORAZOWE
Jeżeli nosimy maseczki jednorazowe, to wiemy, że nazwa „jednorazowe” nie wzięła się nie wiadomo skąd. Prawidłowo powinniśmy wymieniać maseczkę na nową po kilku godzinach noszenia. Jest to rodzaj maseczki wykonanej z materiału syntetycznego, dlatego też może przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych.MASECZKI WIELORAZOWE
To typ masek, które powinniśmy prać/odparzać po każdym użyciu w temperaturze min. 60 stopni Celsjusza, najlepiej w delikatnych środkach piorących. Warto dodatkowo taką maseczkę wyprasować - pomoże to w usunięciu pozostałości zanieczyszczeń po praniu. Jeśli nie macie czasu na pranie maseczki wielorazowe użytku - użyjcie parownicy.HIGIENA
Zgodnie z zaleceniami, przed każdym założeniem maseczki powinniśmy umyć ręce w ciepłej wodzie z mydłem lub spryskać płynem do dezynfekcji. Podczas noszenia maseczka powinna przylegać idealnie, żebyśmy nie musieli jej poprawiać. Każdy dotyk powoduje narażenie naszej cery na zabrudzenia i uszkodzenia. Polecam dodatkowo spryskać maseczkę po wewnętrznej stronie (podczas jazdy samochodem lub w trakcie jedzenia posiłku) produktem do dezynfekcji, np.: LANA - Kosmetyczna Woda Srebrna i poczekać do odparowania.WAŻNE!
Pamiętaj o regularnym oczyszczeniu zębów! W naszej jamie ustnej również znajduje się wiele bakterii. W ciągu dnia zastosuj płyn do płukania jamy ustnej lub gumę do żucia. :)PIELĘGNACJA CERY
JAK DBAĆ O SKÓRĘ POD MASECZKĄ OCHRONNĄ?
JAK DBAĆ O SKÓRĘ POD MASECZKĄ OCHRONNĄ?
DEMAKIJAŻ
To podstawa wieczornej pielęgnacji. Bez dokładnego zmycia makijażu, zanieczyszczeń i nadmiaru sebum skóra nie będzie dobrze wchłaniać produktów pielęgnacyjnych. Niedostateczne mycie może też przyczyniać się do powstawania zaskórników i stanów zapalnych. Najkorzystniej wybrać mycie dwufazowe: pierwszą fazą jest mycie olejkiem lub płynem micelarnym, a następnie łagodnym żelem myjącym domycie pozostałości olejku i zanieczyszczeń. W ten sposób możemy stosować łagodne substancje myjące i oczyszczać skórę dokładnie bez uszkadzania warstwy hydrolipidowej. Poniżej wybrałam moje ulubione produkty do demakijażu.- Creamy - Olejek Do Mycia Twarzy i Demakijażu - Moringa Pure - zawiera emulgator, dzięki czemu usunięcie produktu jest dużo łatwiejsze.
- Clochee - Soothing Cleansing Oil - Wygładzający Olejek Do Demakijażu - może być cięższy do zmycia, natomiast jego pozostałości można usunąć żelem.
OCZYSZCZANIE
Ma na celu zmycie resztek produktów pielęgnacyjnych, zanieczyszczeń oraz nadmiaru sebum, który w ciepłych i wilgotnych warunkach sprzyja jego nadmiarze. Wybór produktu oczyszczającego zależy od typu skóry, powinniśmy unikać silnych, anionowych środków powierzchniowo czynnych, np. Sodium Lauryl Sulfate.Na pewno znacie nieprzyjemnie uczucie pieczenia i ściągnięcia po zmyciu preparatu do oczyszczania skóry. To właśnie uczucie pozbawienia skóry płaszcza hydrolipidowego i naturalnego czynnika nawilżającego (NMF). Gdy skóra dostaje taki sygnał codziennie, to oznacza, że jej naturalna bariera ochronna została zaburzona, a w połączeniu z nieprzychylnymi warunkami pod maseczką przyczynia się do pogorszenia stanu skóry.
TONIZACJA
Przywraca fizjologiczne pH skóry. Do tego etapu można użyć toniku lub hydrolatu, który powinien mieć lekko kwaśne pH, wahające się między 3,5 a 5,0. Warto zwrócić uwagę na to, aby tonik nie zawierał alkoholu - stosowany regularnie może przyczynić się przesuszenia i podrażnienia. Poniżej kilka moich propozycji.- Secret Key - Aloe Soothing Moist Toner - Aloesowy Tonik - oprócz działania nawilżającego, koi i łagodzi stany zapalne.
- Pyunkang Yul - Mist Toner - Kojący Tonik - łagodzi i nawilża.
- COSRX - Centella Water Alcohol-Free Toner - Bezalkoholowy Tonik z Wąkrotą Azjatycką - delikatny, bezalkoholowy tonik, którego głównym składnikiem jest woda z liści wąkroty azjatyckiej o działaniu przeciwzapalnym.
- Asoa - Hydrolat Sok Aloesowy - działa nawilżająco, kojąco i antybakteryjnie.
SERUM NORMALIZUJĄCE
Reguluje pracę gruczołów łojowych i przy regularnym stosowaniu ogranicza wydzielanie sebum oraz działa przeciwzapalnie. Zalecam stosować je raz dziennie lub raz na dwa dni :)- BIOUP - PERFECT DAY - Serum Normalizujące z Kwasem Szikimowym - swoją formułę opiera na niacynamidzie oraz kwasie szikimowym, najłagodniejszym z kwasów AHA, cenionym za właściwości przeciwzapalnie i seboregulujące.
- iUNIK - Tea Tree Relief Serum - Serum z Wodą z Drzewa Herbacianego - produkt dla cery problematycznej. Działa antybakteryjnie i przyspiesza regenerację stanów zapalnych.
- Resibo - Serum Normalizujące - Sebum pod Kontrolą - zapobiega procesom sprzyjającym powstawaniu niedoskonałości, koi, regeneruje.
KREM NAWILŻAJĄCY
Powinien mieć lekką konsystencję, szybko się wchłaniać i pozostawić skórę w komfortowym nawilżeniu, bez tłustego filmu. Unikaj gęstych, odżywczych kremów, które mogą przyczynić się do nadmiernego natłuszczenia oraz stymulacji produkcji sebum. Aplikuj krem przynajmniej 15 minut przed nałożeniem maski, aby produkt się zdążył wchłonąć się całkowicie, bez pozostawienia filmu. Dobrze sprawdzą się tzw. kremy miejskie:- Resibo - Miejski Krem Ochronny - lekki krem chroniący skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
- Hagi - Naturalny Krem Rewitalizujący z Kompleksem Detox - pielegnuje skórę narażoną na działanie miejskiego powietrza.
- COSRX - Centella Blemish Cream - Łagodzący Krem do Cery Problematycznej - godny polecenia, oprócz nawilżenia wspomaga gojenie stanów zapalnych i przeciwdziała ich powstawaniu.
- Paula's Choice - Oil - Free Moisturizer - Bezolejowy Krem Nawilżający - nawilża, działa przeciwzapalnie oraz regeneruje skórę.
Filtry przeciwsłoneczne są ważnym elementem codziennej pielęgnacji skóry. Mimo noszenia maseczki nadal jest to krok OBOWIĄZKOWY. Filtry chronią przed promieniowaniem ultrafioletowym, zapobiegają powstawaniu przebarwień, a także sprawiają, że oznaki starzenia pojawiają się później.
ZŁUSZCZANIE
Częstotliwość peelingowania skóry to sprawa indywidualna, uzależniona od rodzaju produktu i stanu cery. W okresie jesienno-zimowym może stosować peelingi kwasowe, a w pozostałym czasie peelingi enzymatyczne.- The Ordinary - AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution - Peeling kwasowy AHA 30% + BHA 2% - więcej o tym produkcie dowiecie się z filmu na naszym kanale YouTube.
- Paula's Choice - Skin Perfecting 2% BHA Liquid Exfoliant - Płyn złuszczający z 2 % kwasem salicylowym.
- Paula's Choice - Skin Perfecting 8% AHA Gel Exfoliant - Żel Złuszczający Z 8 % Kwasem Glikolowym.
- The Ordinary - Lactic Acid 10% + HA - Peeling z Kwasem Mlekowym i Kwasem Hialuronowym.
MAKIJAŻ
Najlepiej lekki, ale wiadomo, że taki nie zawsze zakryje to co potrzeba. Ważne, aby makijaż był noszony jak najkrócej, czyli jeśli już nie wychodzimy wieczorem, zmywamy makijaż po powrocie do domu. Jeśli jesteś zwolennikiem podkładów mineralnych, to przy cerze trądzikowej jest to dodatkowy plus, ze względu na to, że podkłady mineralne zawierają składniki, które wykazują działanie antybakteryjne, są lekkie i nie blokują ujść gruczołów łojowych (porów).W razie wątpliwości zachęcam do kontaktu z naszymi kosmetologami, pomożemy dobrać indywidualny plan pielęgnacyjny dostosowany do Twojej cery. Napiszcie do nas na facebooku bądź instagramie (cosibella.pl) lub zadzwońcie na nr 22 602 28 32. Możecie także skorzystać z naszej konsultacji kosmetologicznej, dzięki której kosmetolog dobierze odpowiednią pielęgnację do Waszej skóry. :)

Dajana Kruk
Kosmetolog
Pokaż więcej wpisów z
Listopad 2020
Polecane

31,00 zł1550 pkt.

32,00 zł1600 pkt.

122,00 zł6100 pkt.

134,00 zł6700 pkt.

55,00 zł2750 pkt.

129,00 zł6450 pkt.