Kosmetyki wegańskie i nietestowane na zwierzętach

Kosmetyki wegańskie i nietestowane na zwierzętach

Kosmetyki wegańskie i nietestowane na zwierzętach małe

Wzrasta nasza świadomość na temat kosmetyków i zawartości w nich składników aktywnych. Na wielu etykietach pojawiają się informacje "kosmetyk wegański" albo "nietestowany na zwierzętach"... a przecież w kremie nie ma mięsa! Co to oznacza w praktyce? Co musisz wiedzieć na ich temat?

KOSMETYKI WEGAŃSKIE - CO TO?

To produkty, w których składzie nie znajdziesz substancji pochodzenia odzwierzęcego, czyli mleka i jego pochodnych (np. protein mleka), keratyny, miodu, wosku i mleczka pszczelego, lanoliny, śluzu ślimaka, koszenili, karminy, tłuszczów zwierzęcych, jedwabiu i kolagenu. 

NAJPOPULARNIEJSZE ODZWIERZĘCE SKŁADNIKI W KOSMETYKACH


Lanolina i jej pochodne - pozyskiwane są z owczej wełny:
Lanolin, Isopropyl Lanolate, Lanolin Cera/ Lanolin Oil/ Lanolin Wax/ Cera Lanae/ Lanae Cera, Lanolin Alcohol, Hydrogenated Lanolin Alcohol, Lanolin Linoleate, Lanolin Acid, Sodium Laneth Sulfate, Laneth-10 i inne co ma w nazwie "lanolin", "lana", "laneth" i "lanolate".
Cholesterolprodukowany najczęściej z lanoliny

Miód i produkty pozyskiwane od pszczół:
Beeswax, Cera Alba, Cera Flava, Mel, Miel, Honey Extract.

Barwniki:
Carmine (CI 75470)karmin, koszenila (czerwień koszenilowa jest wegańska).

Białka i proteiny:
Keratin, Hydrolyzed Keratin – keratyna (wegańskim odpowiednikiem jest fitokeratyna).

Elastin, Hydrolyzed Elastin - elastyna.

Silk, Hydrolyzed Silk - jedwab
Serica, Serica Powder, Silk Powdersproszkowany jedwab (w pudrach, podkładach mineralnych).

Collagen, Hydrolyzed Collagen - kolagen
Atelocollagen (kolagen pochodzenia morskiego)
Sodium chondroitin sulfate


Mleko i produkty mleczne:
Milk Extract, Milk Protein, PEG-2 Milk Solids, Lac, Lac Powder, Lactis Lipida, Milk Lipids, Lactis Proteinum, Lactobionic Acid, Lactoglobulin
Sine Adipe Lac - mleko w proszku
Sodium C8-16 Isoalkylsuccinyl Lactoglobulin Sulfonate
(I inne lac, lacto, lactisy)

Uwaga: Lactic Acid kwas mlekowy (i jego pochodne, czyli inne mleczany) jest wegański!

Hydrolyzed Casein - kazeina
Yogurt, Yogurt Powder - jogurt
Colostrum - wyciąg z mleka krowiego zebranego w ciągu pierwszych pięciu dni po porodzie

Jajka:
Hydrolyzed Egg Protein, Hydrolyzed Egg Shell Membrane, Ovum, Ovum Powder, Ovum Oil (Egg Powder, Egg Oil), Dreid Egg Yolk, Egg Yolk Extract

Inne:
Sodium Tallowate, Tallow – mydło pochodzenia zwierzęcego
Chitosan – produkowany z chityny (zewnętrzne szkielety stawonogów)
Przy wyborze produktów można się sugerować certyfikatami i oznaczeniami na produkcie. Warto pamiętać, że kosmetyki z oznaczeniem: wegetariańskie nie są tożsame z wegańskimi. Dlatego szukając wegańskich kremów czy toników, koniecznie czytaj uważnie oznaczenia na opakowaniu oraz skład.

PRODUKTY NIETESTOWANE NA ZWIERZĘTACH - CZY W UE MOŻNA TESTOWAĆ?

Kosmetyki nietestowane na zwierzętach oznaczone są z języka angielskiego cruelty-free, czyli w dosłownym tłumaczeniu - wolne od okrucieństwa. To produkty, których działanie na żadnym etapie nie było testowane na zwierzętach. Testom nie może być poddany gotowy produkt, a nawet dostawcom surowców nie wolno zlecać takich badań innym podmiotom. 

W Unii Europejskiej od 11 marca 2013 obowiązuje całkowity zakaz testowania kosmetyków i ich składników na zwierzętach oraz sprzedaży produktów, które były w ten sposób badane. Każdy kosmetyk, który trafia do obrotu w Unii Europejskiej, przechodzi rygorystyczną ocenę bezpieczeństwa – jest to przede wszystkim bardzo szczegółowa analiza toksykologiczna składników. Bez tego obecnie nie jest możliwe legalne i bezpieczne wprowadzenie kosmetyku do obrotu na rynku unijnym.

Z punktu widzenia prawa europejskiego, oznakowanie "nietestowane na zwierzętach" lub cruelty free może być w Unii Europejskiej uważane za wprowadzające w błąd. Zgodnie z obowiązującym zakazem testów na zwierzętach w Unii Europejskiej, deklarowanie „nietestowania na zwierzętach” jest deklarowaniem podstawowej zgodności z wymaganiami prawa. Za pomocą takiego komunikatu firma stara się wyróżnić czymś, co muszą przestrzegać wszyscy. Zgodnie z wymaganiami rozporządzenia 655/2013/WE takie deklaracje nie powinny być stosowane. Zgodnie z tym kupując kosmetyk wytwarzany w Unii Europejskiej konsument ma gwarancję, że produkt nie był testowany na zwierzętach. 

Unia Europejska jest pionierem zakazu testów na zwierzętach gotowych kosmetyków i składników. Ten zakaz jest również sukcesywnie wprowadzany przez kolejne państwa. Obecnie obowiązuje on już w około 40 krajach m.in. w Norwegii, Turcji, Indiach, Izraelu, Nowej Zelandii i Tajwanie oraz oczywiście w całej Unii Europejskiej. Istnieją jednak regiony, gdzie wciąż przeprowadza się testy na zwierzętach zarówno kosmetyków, jak i składników, by móc wprowadzić produkt do obrotu. Tak się dzieje w Chinach.

MARKI SPRZEDAWANE W CHINACH
W Chinach testy wykonywane są przez laboratoria rządowe, analizowane są zarówno gotowe formuły jak i poszczególne składniki. Wymóg wykonywania testów kosmetyków na zwierzętach w tym kraju wynika z braku akceptacji przez władze Chin zatwierdzonych metod alternatywnych. Należy podkreślić, że Chiny powoli zaczynają zmieniać swoje podejście i stopniowo zaczynają akceptować inne metody. Ocena bezpieczeństwa kosmetyków oparta jest na szczegółowej i rygorystycznej analizie toksykologicznej składników – dodatkowe testowanie produktów gotowych na zwierzętach jest całkowicie nieuzasadnione.
Firmy, które sprzedają swoje produkty na rynku chińskim mogą mieć różne strategie. Część z nich opracowuje na te rynki specjalne receptury, różne od tych na rynek UE i te produkty testowane są na zwierzętach przez władze chińskie. Niektóre firmy produkują kosmetyki, które spełniają europejskie wymagania i nie są testowane na zwierzętach w Europie, ale później przechodzą dodatkowe badania w Chinach by mogły być wprowadzone do obrotu na rynek chiński.

Kosmetyki nietestowane na zwierzętach:


Mam nadzieje, że rozjaśniłam temat i mój wpis wyjaśnił parę kwestii. Jeśli macie jakiekolwiek pytania, możecie wysyłać na adres kosmetolog@cosibella.pl.

Kosmetolog
Marta Keller


Pokaż więcej wpisów z Kwiecień  2020
Aby zapewnić Ci jak najlepsze wrażenia z robienia zakupów na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookie. Korzystając z naszych usług akceptujesz ich używanie. Więcej na ich temat możesz dowiedzieć się z polityki prywatności.
Zamknij
pixel