Jak przechowywać kosmetyki, aby służyły nam dłużej?

Jak przechowywać kosmetyki, aby służyły nam dłużej?

Jak przechowywać kosmetyki, aby służyły nam dłużej?  małe

Niewiele osób zwraca uwagę na to w jaki sposób należy przechowywać kosmetyki. Niestety zdarza się, że przez to korzystamy z produktów, które są niezdatne do użycia lub po prostu przeterminowane. Dziś wyjaśnię Wam co zrobić aby produkty służyły nam dłużej i lepiej.

Jak przechowywać produkty?
Najkorzystniej zapewnić im stałą temperaturę (pokojową), chronić je przed światłem słonecznym oraz wilgocią. Nieodpowiednim miejscem będzie łazienka, parapet oraz miejsce sąsiadujące bezpośrednio z grzejnikiem. 

Kolejnym aspektem jest data przydatności produktu. Nie należy stosować produktów po tym okresie, ponieważ może nie być bezpieczny do użycia przez konsumenta.

 

 

Zgodnie z Rozporządzeniem 1223/2009, na opakowaniu produktu kosmetycznego powinna znaleźć się data minimalnej trwałości, czyli termin, w którym najlepiej jest zużyć produkt. Data minimalnej trwałości jest wskazana w sposób jednoznaczny (miesiąc i rok lub dzień, miesiąc i rok, w tej kolejności). Data jest poprzedzona odpowiednim symbolem klepsydry lub zwrotem „najlepiej zużyć przed końcem”.

Gdy okres minimalnej trwałości przekracza 30 miesięcy, wykazanie daty minimalnej trwałości nie jest obowiązkowe. Na opakowaniu powinna pojawić się natomiast informacja odnośnie okresu po otwarciu, w którym produkt kosmetyczny jest bezpieczny do stosowania tzw. PAO, ang. Period After Opening. Informacja ta powinna być podawana w miesiącach i oznaczona odpowiednim symbolem otwartego słoiczka. Okres po otwarciu musi być zamieszczony na opakowaniu w sytuacji, gdy po otwarciu produktu dochodzi do pogorszenia jego jakości, co po pewnym czasie może zaszkodzić konsumentowi. 


Q&A:
 - Jakie produkty warto przechowywać w szczególnych warunkach?
Te, których producent tak zaleca, np. Witamina C 20% z kwasem ferulowym marki Timeless powinna być przechowywana w lodówce aby dłużej zachowała swoją aktywność. W lodówce dobrze przechowywać również produkty do pielęgnacji skóry wokół oczu. Wtedy dodatkowo działanie chłodzące łagodzi opuchnięcie.

- Jaki rodzaj opakowania wybrać?
Najlepiej sprawdzą się opakowania AIRLESS, są to opakowania z pompką które uniemożliwiają dostanie się powietrza z zewnątrz do wnętrza opakowania. Dzięki temu obniżamy ryzyko zanieczyszczenia produktu i rozwoju bakterii. Jeśli stosujesz produkty w słoiczku, warto nakładać je za pomocą szpatułki lub łyżeczki.

- Czy warto kupować produkty na zapas?
Odpowiedź na to pytanie nie będzie jednoznaczna, ponieważ zależy to od rodzaju produktu. Wiele marek naturalnych ma krótkie daty przydatności, dlatego warto kupować te produkty na bieżąco. Jeśli okres od produkcji jest długi, można kupować na zapas wtedy oszczędzimy na przesyłce. Natomiast należy pamiętać że okres PAO liczony jest od otwarcia, więc jeśli nie zamierzamy korzystać z danego produktu nie powinno się go wcześniej otwierać.


Marta Keller
Kosmetolog


Pokaż więcej wpisów z Marzec  2020
Aby zapewnić Ci jak najlepsze wrażenia z robienia zakupów na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookie. Korzystając z naszych usług akceptujesz ich używanie. Więcej na ich temat możesz dowiedzieć się z polityki prywatności.
Zamknij
pixel