Hydrolat – co to? Jakie ma działanie?

0 0 3 min
Hydrolat – co to? Jakie ma działanie?
Pielęgnacja twarzy
0 0 3 min

Spis treści

    Najlepsze hydrolaty do twarzy i włosów


    Hydrolat w przeszłości był traktowany jako odpad technologiczny. Później odkryto, że zawiera olejek eteryczny w stężeniu 1-2% i znalazł zastosowanie jako element rutyny pielęgnacyjnej. Naturalne hydrolaty mogą być zarówno gotowym produktem, jak i półproduktem kosmetycznym stosowanym w bardziej złożonych recepturach.

    Hydrolat – co to? Do czego służy?

    Hydrolat możesz znać również pod nazwą woda kwiatowa lub woda roślinna. Uzyskuje się go w procesie destylacji z parą wodną olejków eterycznych. Nietrudno zatem wywnioskować, że działanie danego hydrolatu zależy od właściwości olejku eterycznego. Hydrolat stosowany na oczyszczoną skórę sprawdzi się jako świetna baza pod olej lub serum olejowe. Możesz go również reaplikować w ciągu dnia, aby odświeżyć lub schłodzić skórę, np. latem.

    Hydrolat a tonizacja

    Czym w ogóle jest tonizacja? To proces polegający na przywróceniu skórze jej fizjologicznego, lekko kwaśnego pH, które oscyluje w granicach 4,5-5,5. Aby hydrolat wykazywał działanie tonizujące musi posiadać pH równe bądź niższe od fizjologicznego. Zależy to między innymi od surowca, z jakiego powstał oraz jakie substancje zawiera w swoim składzie. Dlatego też musisz pamiętać, że nie każda woda kwiatowa będzie mogła Ci posłużyć jako produkt tonizujący. Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie pH posiada dany hydrolat, zajrzyj do opisów produktów z tej kategorii na naszej stronie.

    Hydrolat – działanie

    Działanie hydrolatu determinuje olejek eteryczny, który jest w nim zawarty. Wachlarz produktów jest naprawdę szeroki, więc na pewno każda skóra znajdzie produkt odpowiedni dla swoich indywidualnych potrzeb.

    Jak działają hydrolaty?

    • tonizująco – jeśli posiadają odpowiednie pH,
    • nawilżająco,
    • łagodząco i kojąco,
    • odświeżająco,
    • uprzeciwzapalnie.

    Składy INCI hydrolatów

    Niektóre hydrolaty są 100% wodą kwiatową o właściwościach olejku eterycznego, przy którego produkcji są pozyskiwane. Często jednak zdarza się też, że producenci dodają do nich składniki dodatkowe, jak konserwanty oraz składniki wspomagające ich działanie. Dzięki temu kosmetyk jest lepiej chroniony przed działaniem mikroorganizmów, a Ty możesz go używać nawet kilka miesięcy.


    Hydrolat do twarzy

    Jak już wyżej wspomniałam, działanie hydrolatów jest bardzo szerokie i zależne od tego, jaki olejek eteryczny zawiera dana roślina. Na pewno niezależnie od tego, jaki masz rodzaj skóry, znajdziesz coś odpowiednie siebie hydrolaty do twarzy.

    Hydrolat do cery tłustej

    Do skóry tłustej polecam hydrolaty takie jak laurowy, oczarowy czy z kwiatu manuka, ponieważ normalizują pracę gruczołów łojowych oraz działają przeciwzapalnie. Pozostawiają skórę ukojoną i odświeżoną i gotową na kolejne etapy rutyny pielęgnacyjnej.

    Hydrolat do cery trądzikowej

    Przy skórze trądzikowej z kolei sprawdzą się hydrolaty o właściwościach antyseptycznych, kojących i łagodzących, takie jak z lawendy, szałwii lub geranium. Łagodzą podrażnioną skórę, niwelują zaczerwienienia oraz wspomagają gojenie stanów zapalnych, pozostawiając skórę odświeżoną.

    Hydrolat do cery naczynkowej

    Ten typ skóry polubi się z hydrolatem jaśminowym, kocankowym, a także lipowym. Hydrolaty dla cery naczyniowej koją i łagodzą podrażnienia, redukują zaczerwienienia oraz odświeżają skórę.

    Hydrolat do cery wrażliwej

    Skóra wrażliwa znajdzie ukojenie w takich hydrolatach jak aloesowy, rumiankowy czy z dzikiej śliwy, które działają łagodząco na podrażnienia i zaczerwienienia. Ponadto nawilżają oraz wspomagają procesy regeneracyjne skóry.

    Hydrolat do cery suchej

    Jeśli masz skórę suchą, potrzebującą dodatkowego nawilżania, spróbuj hydrolatu z drzewa sandałowego, różanego lub z czarnego bzu. Zapewnisz swojej cerze ukojenie i odpowiednią dawkę nawilżenia przed kolejnymi etapami pielęgnacyjnymi.

    Hydrolat do włosów

    Poza pielęgnacją twarzy hydrolaty świetnie sprawdzą się także do włosów. Możesz stosować je na kilka sposobów – jako mgiełka, wcierka lub podkład pod olej.

    Hydrolat na włosy

    W tym przypadku możesz spryskać włosy danym hydrolatem jak mgiełką. Zapewnisz włosom większe wygładzenie i odświeżenie. Oprócz tego dostarczysz im dawkę nawilżenia. A jeśli masz kręcone włosy, możesz je spryskać hydrolatem i nałożyć krem do loków – to świetny sposób na reanimację włosów kręconych. Hydrolat różany świetnie sprawdzi się zarówno do włosów suchych i zniszczonych, jak i normalnych.

    Hydrolat na skórę głowy

    Jak już wiesz, hydrolaty przejmują działanie od olejku eterycznego, który się w nich znajduje. Możesz go zatem dopasować do potrzeb Twojej skóry głowy i stosować jako wcierkę o działaniu nawilża. Hydrolat oczarowy świetnie sprawdzi się u osób z nadmiernym przetłuszczaniem włosów, a hydrolat z lipy pokocha każdy, kto ma suchą i wrażliwą skórę głowy.

    Hydrolat jako podkład pod olej

    Bardzo popularnym sposobem zastosowania hydrolatów jest spryskiwanie nimi włosów na długości przed aplikacją oleju. Powoduje to zwiększenie nawilżenia pasm, a także zmiękcza i wygładza, pozostawiając kosmyki pełne blasku. Pamiętaj, że w tym przypadku nie zostawiaj naolejowanych włosów z podkładem na całą noc – wystarczą im 2 godziny.


    Jak widzisz hydrolaty mają naprawdę różnorodne zastosowanie. Możesz dopasować produkt do indywidualnych potrzeb Twojej skóry twarzy, skóry głowy czy włosów. Wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki. Mam nadzieję, ze mój wpis pomoże Ci w odnalezieniu Twojego ulubieńca w świecie hydrolatów 🙂 Jeśli masz pytania dotyczące pielęgnacji skóry twarzy, zachęcam do kontaktu z naszymi kosmetologami poprzez formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na facebooku (cosibellapl), instagramie (cosibella.pl) lub dzwonić na nr 226022832.

    Podobał Ci się ten wpis?

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments