Czytanie składów kosmetycznych - czyli co kryje się pod skrótem INCI?

Czytanie składów kosmetycznych - czyli co kryje się pod skrótem INCI?

Każdy z nas marzy o pięknej, zdrowej skórze, dlatego tak uparcie poszukujemy odpowiednich dla siebie kosmetyków. Jednak czy zastanawialiśmy się, co oznaczają barwne etykiety, które się na nich znajdują? Albo co tak naprawdę kryję się pod płaszczem haseł reklamowych? Czy zdajemy sobie sprawę na co należałoby zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego produktu? Istotnym elementem jest to, aby uważnie prześledzić skład wyrobów, czyli innymi słowy zapoznać się z listą INCI.

Dlaczego warto czytać składy kosmetyczne?

W dzisiejszych czasach bardzo dużo mówi się na temat składów kosmetycznych. Coraz większa świadomość konsumentów dotycząca kwestii szkodliwości danych substancji na nasz organizm powoduje, że częściej analizujemy treści na opakowaniach wczytując się w skład produktów. Zaczynamy zdawać sobie sprawę, że cena wcale nie jest równa jakości. Nie zawsze droższy kosmetyk będzie skuteczniejszy od jego tańszych odpowiedników. Sprawdzamy również czy dane receptury zawarte w wybieranych przez nas produktach będą rzeczywiście odpowiadać potrzebom naszej skóry oraz czy kosmetyk który chcemy zakupić zawiera substancje, które mogą być dla nas szkodliwe. Niestety dla wielu osób, podstawowym problemem jest rozszyfrowanie składu danego kosmetyku, dlatego przed zakupem konkretnego wyrobu należy zapoznać się z nazewnictwem INCI i nie narażać swojego organizmu na niepotrzebny nadmiar obciążających związków chemicznych.

Przed zakupem…

Przed zakupem preparatu należy zasięgnąć profesjonalnej porady w gabinecie kosmetycznym lub dermatologicznym, gdzie przede wszystkim możemy dowiedzieć się jaki rodzaj skóry posiadamy i co jest jej tak naprawdę potrzebne. Bardzo często zdarza się, iż mylnie oceniamy swoją cerę, a w konsekwencji dobieramy do niej nieodpowiednie kosmetyki. Nie zawsze, to co jest dobre dla Ciebie jest dobre dla innych i odwrotnie. Dlatego sugerowanie się preparatami 50+ czy 60+ jest bardzo złudne i zbyt ogólnikowe. Z tego względu ważne jest, by wybierać preparaty właściwe dla swojej skóry, a nie na zasadzie metryki. Wielokrotnie na etykietach preparatów kosmetycznych pojawiają się na przemian łacińskie i angielskie nazwy, a ponadto standard stanowi bardzo drobny druk, a rozszyfrowanie danej receptury wymaga nie lada wyzwania - dużej cierpliwości i konsekwencji. Brakuje informacji o składzie procentowym i to tych surowców, które stanowią bazę kosmetyku. Ponadto warto zwrócić uwagę czy wybrany przez nas preparat posiada certyfikaty.

Co oznacza INCI?

INCI, to skrót od International Nomenclature of Cosmetic Ingredients czyli międzynarodowa nomenklatora składników i substancji kosmetycznych. Jest to unormowany system oznaczania produktów kosmetycznych, obowiązujący między innymi w krajach należących do Unii Europejskiej, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Według prawa Unii Europejskiej musi widnieć na opakowaniu każdego produktu lub na dołączonej do niego ulotce. INCI opisuje ponad 1600 substancji używanych w kosmetyce. W języku angielskim podane są nazwy związków chemicznych, a po łacinie nazwy roślin.W 1977 roku została ustalona lista składników, które muszą być wypisane w kolejności ilościowo malejącej. Oznacza to iż ten składnik, którego jest stosunkowo najwięcej, występuje na samym początku składu, a im mniejsza zawartość danego składnika tym dalej będzie on umieszczony w składzie kosmetyku.

Jak czytać składy kosmetyczne?

Istnieje pięć zasad dzięki którym dużo łatwiej i szybciej można rozszyfrować i przyswoić receptury kosmetyczne:

I zasada - początek składu jest najważniejszy, bo to właśnie tych substancji jest najwięcej w kosmetyku. Tak jak wcześniej wspomniałam składniki produktów kosmetycznych występują w kolejności malejącej czyli od tych użytych w największych ilościach do tych w najmniejszych. Na rynku kosmetycznym znajduje się niewielka ilość produktów, które jako substancji bazowej używają składnika aktywnego, co znacznie podnosi wartość wyrobu np.

- Geek & Gorgeous - HA 5 Rich - Serum z 5 Formami Kwasu Hialuronowego do Skóry Suchej i Odwodnionej - w tym przypadku substancją bazową jest kwas hialuronowy (90%)

II zasada – pamiętaj, że każdy kosmetyk posiada przyporządkowane do siebie 3 podstawowe grupy z których się składa:- składniki bazowe – to właśnie one stanowią większość masy kosmetyku, będąc jednocześnie rozpuszczalnikami dla reszty składników. Najczęstsze, to: substancje tłuszczowe, woda i alkohol.- składniki aktywne – kompleks składników wywierających konkretne, pożądane działanie. Możemy wyróżnić: - ekstrakty - (extract), oleje (oil), detergenty (np: Sodium Lauryl Sulfate), witaminy (nazwa łacińska), kwasy (acid), proteiny (protein). - składniki pomocnicze –odpowiadają za konsystencję, barwę, trwałość i zapach kosmetyku. Są to głównie emulgatory, konserwanty, stabilizatory składniki konsystencjotwórcze, barwniki.

III zasada - w kosmetykach tak zwanej lepszej jakości - składniki gorszego sortu są zastępowane substancjami wyższej jakości np. zwykłą wodę (aqua) zastępuje woda morska (sea water) czyli taka, z naturalnych źródeł o dużej zawartości minerałów np. Purito - Deep Sea Water Cream lub wyciąg z owoców np. rokitnika Purito - Sea Buckthorn Vital 70 Cream. Niestety ta sama zasada nie sprawdzi się w przypadku olei dodawanych do kosmetyków, ponieważ obojętnie jaki by to olej nie był (podstawowy czy najwyższej klasy), będzie miał taką samą nazwę – czyli dla potencjalnego konsumenta jest nie do odróżnienia.

IV zasada - nie zawsze obecność alkoholu na początku składu, będzie oznaczała skłonność danego produktu do przesuszania czy podrażniania skóry. Alkohol tak samo jak woda jest bardzo dobrym rozpuszczalnikiem. Obecność alkoholi zamiast wody wynika z prostej zależności chemicznej danych surowców kosmetycznych - niektóre będą lepiej rozpuszczać się w alkoholu typu flawonoidy, a inne składniki w wodzie. I tak naprawdę większa część alkoholi szybciej odparuje, niż zrobi nam krzywdę.

V zasada - warto wiedzieć czego należy zdecydowanie unikać:

– składniki zapachowe – występują one na samym końcu składu, w niewielkiej ilości. Są silnymi alergenami, podrażniającymi skórę (te uznane przez Komisję UE za najbardziej szkodliwe muszą zostać wymieniane bezpośrednio w składzie i nie mogą się ukrywać pod wspólną nazwą Parfum czy Fragrance – są to np. Linalool, Citronellol, Limonene, Geraniol, Coumarin, Benzyl Benzoate, Citral, Eugenol.

Dozwolone stężenie substancji zapachowych, to mniej niż 1% składu, a dokładniej substancje spłukiwane powyżej 0,01% oraz substancje pozostające na skórze powyżej 0,001%.

– konserwanty czyli parabeny, pochodne fenolu, związki chloru i bromu, 5-Bromo-5-Nitro-1,3-Dioxane, 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol, Diazolidynyl Urea, Imidiazolidynyl Urea, Phenyl Benzoate, Phenyl Dimethicone, Methylchloroisothiazolinone. Mają wydłużyć trwałość kosmetyku.– detergenty typu: SLS – Sodium Lauryl Sulfate, nie należy mylić z SLES czyli łagodniejszą odmianą – Sodium Laureth Sulfate. Mogą podrażniać skórę. Wywołują uczucie ściągnięcia. Naukowcy zarzucają tym substancjom, że odkładają się one w organizmie, co może prowadzi do negatywnego oddziaływania na nasze wewnętrzne narządy.

- alkohole takie jak etanol – Alkohol Denat, Alkohol, Isopropyl Alkohol. Wysuszają skórę, prowadzą do rozregulowania pracy gruczołów łojowych.

Dla zdrowia naszej skóry warto poświęcić trochę czasu na przyswojenie sobie bazowej wiedzy o składnikach kosmetycznych, a z czasem czytanie składów kosmetyków przed zakupem stanie się naszym nawykiem i częścią świadomej pielęgnacji skóry.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się na z naszymi kosmetologami - kosmetolog@cosibella.pl lub za pośrednictwem formularza.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień  2019

Polecane

Aby zapewnić Ci jak najlepsze wrażenia z robienia zakupów na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookie. Korzystając z naszych usług akceptujesz ich używanie. Więcej na ich temat możesz dowiedzieć się z polityki prywatności.
Zamknij
pixel