Czy alkohol w kosmetykach szkodzi? Rozwiewamy wątpliwości dotyczące alkoholu w kosmetykach


Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Czy alkohol w kosmetykach jest zły?

Czy alkohol w kosmetykach jest zły? małe

Jakie alkohole znajdują się w kosmetykach?

Przyjęło się, że każdy alkohol w kosmetyku, to alkohol etylowy i na pewno szkodzi skórze. Nie jest tak! Alkohole, to grupa związków, pełniące różne role w produktach kosmetycznych.

Alkohol etylowy w kosmetykach

Jest to grupa związków, które szczególnie owiane są złą sławą. Oczywiście, zastosowanie ich w produkcie może delikatnie wysuszać skórę, więc powinny ich unikać osoby ze skórą suchą, czy wrażliwą. Jednak nie możemy zapomnieć o funkcjach, które takie alkohole pełnią w produktach: działają antyseptycznie, konserwująco, jako promotory przenikania innych substancji znajdujących się w kosmetyku, a także wspomagają rozpuszczanie substancji aktywnych. Alkohole z tej grupy mają wysoką lotność i szybko znikają ze skóry. Takie alkohole znajdziecie także w produktach do dezynfekcji, żelach antybakteryjnych i tym podobnych.
  - w INCI pod nazwami: Alcohol, Alcohol Denat., Ethanol, Ethyl Alcohol. Podobny w działaniu jest Isopropyl Alcohol.


Insight - Loss Control - Fortifying Treatment - Kuracja Przeciw Wypadaniu Włosów

Insight - Loss Control - Fortifying Treatment - Kuracja Przeciw Wypadaniu Włosów

Alkohol w tej wcierce pełni funkcję promotora przenikania. Właśnie dzięki niemu składniki aktywne mają szansę przeniknąć w głąb skóry, a sama wcierka ma szansę zadziałać. Dodatkowym atutem jest to, że alkohol w momencie wyparowuje ze skóry, a włosy nie wyglądają na przetłuszczone

Działanie alkoholu etylowego w kosmetykach

 • działa antybakteryjnie i antyseptycznie,
 • pełni rolę konserwantu,
 • używany jest jako promotor przenikania,
 • jest podstawą perfum, ma właściwości dezodorujące.

“Dobre alkohole” w kosmetykach

Kolejne grupy alkoholi, które występują w kosmetykach, popularnie określane są jako “dobre”. Nie oznacza to, że poprzedniej grupy trzeba się bać. Alkohole obecne poniżej pełnią wiele funkcji, dzięki którym kosmetyk działa tak, jak powinien:
 • są emolientami, zmiękczają i wygładzają skórę,
 • działają silnie nawilżająco i natłuszczająco,
 • działają ochronnie na skórę, zapobiegają jej przesuszaniu,
 • wygładzają i chronią włosy przed uszkodzeniami,
 • nadają produktom zapach,
 • pełnią funkcję zagęstnika, stabilizatora i emulgatora w kosmetyku.

Alkohole tłuszczowe w kosmetykach

Ta grupa alkoholi jest najlepszym przykładem, że nie warto się ich obawiać! Zazwyczaj w kosmetyku pełnią funkcję emolientów, które działają wygładzająco na skórę. Można je też spotkać jako zagęstniki i stabilizatory masy kosmetycznej. Tworzą na powierzchni skóry warstwę ochronną, dzięki czemu ograniczona jest utrata wody z naskórka, a tym samym nawilżenie zostaje zatrzymane w skórze, nie można się nie zgodzić, że to przydatna funkcja. Znajdują zastosowanie w kosmetykach do skóry suchej, wrażliwej, a także w odżywkach do włosów.
  - w INCI pod nazwami: Cetearyl Alcohol, Cetyl Alcohol, Isocety Alcohol, Sterearyl Alcohol, Mirystyl Alcohol, Arachidyl Alcohol, Decyl Alcohol.


Alkohole aromatyczne w kosmetykach

Alkohole z tej grupy odpowiadają za zapach produktu! Są to składniki kompozycji zapachowych, które najczęściej imitują zapachy obecne w naturze. Są stosowane w kosmetykach w bardzo niskich stężeniach, jednak jak większość dodawanych zapachów, mają potencjał alergizujący. Osoby ze skórą wrażliwą powinny zwracać uwagę na tę grupę alkoholi.
  - w INCI pod nazwami: Bezyl Alcohol, Cinammyl Alcohol, Amylcinammyl Alcohol, Anise Alcohol


Inne alkohole w kosmetykach

Alkohole z tej grupy najczęściej pełnią funkcje silnie nawilżające, dlatego często spotkasz je w składzie swoich kosmetyków. Są też promotorami przenikania, dzięki czemu pozwalają łatwiej przenikać składnikom aktywnym w głąb naskórka. Mogą też funkcjonować jako konserwanty (tych również nie należy się bać, dzięki nim produkty nie psują się przed upływem daty ważności).
  - W INCI pod nazwami: Propylene Glycol, Gliceryne, Sorbitol, Xylitol.


Alkohole w kosmetykach do włosów

Obecność alkoholi w kosmetykach do włosów nie powinna być niepokojąca. Znaczna część z nich to alkohole tłuszczowe, np. Cetyl Alcohol. Pełnią funkcje kondycjonujące, sprawiają, że włosy są wygładzone. Otaczają łuskę włosa delikatną powłoką ochronną, która zabezpiecza przed uszkodzeniami i chroni włosy przed przesuszeniem. Takie alkohole jak gliceryna, czy sorbitol również są mile widziane w odżywkach, czy szamponach, ze względu na swoje silne właściwości nawilżające.

Mam nadzieję, że rozwiałam Twoje wątpliwości odnośnie alkoholu w kosmetykach :) Jeśli nadal zastanawiasz się, który kosmetyk będzie najlepszy dla Twojej skóry, zachęcam do skorzystania z kontaktu z kosmetologiem przez nasz formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na facebooku, instagramie lub dzwonić na nr 226022832.Pokaż więcej wpisów z Maj  2022
Aby zapewnić Ci jak najlepsze wrażenia z robienia zakupów na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookie. Korzystając z naszych usług akceptujesz ich używanie. Więcej na ich temat możesz dowiedzieć się z polityki prywatności.
Zamknij
pixel