Ceramidy - czym są i jakie jest ich działanie?
Zastanawiasz się jaki
składnik aktywny wprowadzić do pielęgnacji? Tak się składa, że mam dla Ciebie ciekawą propozycję. :)
Świetnym wyborem będą
ceramidy, które poza tym, że występują naturalnie w skórze, zyskują coraz większą popularność w przemyśle kosmetycznym.
Jakie działanie mają i czym tak naprawdę są? Z chęcią przeprowadzę Cię przez ten temat w dzisiejszym artykule. :)
Co to są ceramidy?
Słowo ceramidy powstało z połączenia dwóch łacińskich słów: cera oznaczającego wosk oraz amid - organicznego związku zawierającego grupę amidową. Sugeruje to ich budowę, ponieważ kwas tłuszczowy jest połączony ze sfingozyną poprzez wiązanie amidowe.
Ceramidy to organiczne związki chemiczne z grupy
lipidów, a strukturalnie sfingolipidów. Są zatem substancjami tłuszczowymi. Lokalizują się w rogowej warstwie naskórka - jest to ta najbardziej zewnętrzna warstwa. :) Pełnią szczególnie istotną rolę i są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry. Ceramidy „lubią” się tłoczyć, przylegają do siebie i dzięki temu chronią skórę przed ucieczką wody, tworząc pewnego rodzaju zintegrowaną barierę.
Cement międzykomórkowy - czy znasz to określenie? Jest bardzo trafne, ponieważ ceramidy tak jak cement, są spoiwem i uzupełniają przestrzenie między komórkami skóry (dla lepszego zobrazowania - cegiełkami), uszczelniając je. Cement poza ceramidami współtworzy między innymi cholesterol.
Ceramidy w kosmetykach
Jak znaleźć ceramidy w składzie kosmetyku? Szukaj ich w
INCI pod nazwami:
- Ceramide EOP
- Ceramide NG
- Ceramide NS
- Ceramide NP
- Ceramide AS
- Ceramide AP
- Ceramide EOS
Odpowiadają one naturalnie występującym w skórze ceramidom i uzupełniają ich działanie. Co oznaczają pojedyncze literki? Odpowiadają związkom, które są budulcami konkretnych ceramidów. Dla przykładu:
A oznacza α-hydroksykwas tłuszczowy,
N - niehydroksykwasy tłuszczowe,
S to sfingozyna, a
P to fitosfingozyna.
Ceramidy to wysokowartościowe składniki, które są aktywne nawet w niskich stężeniach. Dlatego nie przejmuj się, jeżeli w składzie znajdziesz je na końcu - działają bardzo efektywnie! :)
Jak powstają ceramidy?
Skóra potrafi samodzielnie wytwarzać ceramidy. Są produkowane w naskórku i magazynowane w warstwie rogowej jako główny składnik tłuszczowy. Pozyskuje się je także z surowców roślinnych i zwierząt (mózg, rdzeń kręgowy) oraz na drodze syntetycznej - nazywane wtedy pseudoceramidami.
Czy wiesz, że między innymi
niacynamid wspomaga syntezę ceramidów? Są też czynniki, które niestety narażają skórę na niedobór tego lipidu. Poza starzeniem się skóry i stresem są to również czynniki zewnętrzne - promieniowanie UV, smog, dym. Używanie detergentów i mydeł również ma niszczący wpływ na ceramidy w skórze. Stosuj zatem łagodne substancje myjące oraz nie zapominaj o zmywaniu płynu micelarnego. ;)
Ceramidy - jak działają?
Zacznę od przedstawienia konsekwencji ich niedoboru, ponieważ to najlepiej zobrazuje ich istotne działanie i wpływ na skórę. Niedobór ceramidów oznacza „rozluźnienie” bariery ochronnej skóry, o której wyżej wspominałam, co skutkuje zwiększeniem
TEWL -> transepidermalnej ucieczki wody z naskórka. To z kolei powoduje szereg nieprzyjemnych skutków, jakimi jest przesuszenie i odwodnienie skóry, podrażnienie, pogorszenie jej kondycji i wyglądu. Czy rozumiesz już, dlaczego warto stosować
kosmetyki z ceramidami? Aby było łatwiej, wypunktuję najistotniejsze funkcje. :)
- tworzą cement międzykomórkowy - ograniczają ucieczkę wody z naskórka i nawilżają,
- wzmacniają barierę ochronną skóry,
- chronią skórę przed przesuszeniem, odwodnieniem i podrażnieniami,
- regenerują skórę i przywracają jej równowagę, wspomagają odbudowę uszkodzeń,
- łagodzą podrażnienia,
- działają przeciwzmarszczkowo i ujędrniająco, spowalniają pojawienie się pierwszych oznak starzenia.
Ceramidy - rodzaje
W warstwie rogowej występuje 7 klas ceramidów:
ceramid 1, 2, 3, 4, 5, 6I oraz 6II. Są one mieszaniną ogromnej ilości związków, bo około 100. Aczkolwiek głównym budulcem ceramidów są nienasycone kwasy tłuszczowe. Trzy ceramidy występujące w kosmetykach, które Ci przedstawię, są najbardziej zbliżone budową i strukturą do naturalnie występujących w skórze. Mianowicie
ceramid 1 - EOP, ceramid 3 - NP oraz
ceramid 6-II czyli
AP. Najciekawszym i najbardziej drogocennym z tej trójki jest ceramid 1, który ma zdolność do łączenia się z sąsiednią warstwą lipidową. Co to oznacza? Dzięki temu jeszcze silniej spaja naskórek. Z kolei ceramid 6-II zawiera fitosfingozynę, która odbudowuje uszkodzoną barierę skórną oraz działa przeciwzapalnie. Możesz spotkać również
glukozyloceramidy - jest to połączenie ceramidów i glukozy, czyli cukru. Również nawilżają, wzmacniają i regenerują naskórek.
Ceramidy - dla kogo?
Ceramidy są odpowiednie dla każdego. Są uniwersalne i niezbędne każdej skórze. Sprawdzą się u cer suchych, wrażliwych, dojrzałych, a nawet atopowych! Jakich efektów możesz się po nich spodziewać? Opowiem Ci niżej. :)
Ceramidy do cery suchej, wrażliwej i podrażnionej
Jak już wiesz, ceramidy tworzą cement międzykomórkowy i dzięki uszczelnieniu komórek, stanowią barierę dla ucieczki wody i działania czynników zewnętrznych. Z tego powodu posiadacze skór suchych, wrażliwych i podrażnionych powinni zdecydowanie wprowadzić ceramidy jako stały element pielęgnacji. Badania laboratoryjne wykazały, że
trzytygodniowe używanie preparatów z ceramidami poprawia stan nawilżenia o ponad 60%. Cerę suchą i wrażliwą zadowoli ograniczenie TEWL, dzięki czemu skóra będzie mocniej nawilżona i bardziej odporna na podrażnienia. A jeżeli podrażnienia powstaną, to ceramidy świetnie sobie poradzą z ich złagodzeniem i regeneracją. Osobiście uwielbiam nakładać grubszą warstwę kremu z ceramidami na noc i cieszyć się rano nawilżoną i zrównoważoną skórą. :)
Ceramidy do cery dojrzałej
Niestety z biegiem czasu, a dokładnie
po osiągnięciu 40 roku życia, ceramidy przestają być produkowane i skóra traci na jędrności oraz staje się przesuszona. Ale spokojnie, istnieje na to sposób! Jest to najlepszy (choć nie jedyny) moment na wprowadzenie ceramidów do pielęgnacji i uzupełnienie ich w skórze. Przywracają one utracone nawilżenie i jędrność, a także poprawiają ogólną kondycję skóry - wręcz ją zagęszczają. Doskonałym pomysłem będzie również zastosowanie ceramidów jako prewencja przeciwzmarszczkowa - spowolnią procesy starzenia się skóry. :)
Ceramidy do skóry z atopowym zapaleniem
Ograniczona ilość ceramidów w skórze to składowa wielu problemów, między innymi
AZS, czyli atopowego zapalenia skóry. Jest to egzema skórna. Charakteryzują ją między innymi zaburzenia w obrębie płaszcza lipidowego, w wyniku czego pojawiają się niedobory ceramidów. Oczywiście jest to bardziej złożona jednostka chorobowa, która jest związana z genetyką oraz nieprawidłowościami w reakcji immunologicznej, ale to będzie tematem innego wpisu. :) Teraz skupmy się na
kosmetykach z ceramidami a AZS. Wprowadzenie ich do pielęgnacji atopowej skóry uszczelni warstwę rogową, usprawni procesy regeneracyjne, a także ukoi świąd, suchość oraz podrażnienia, które są niezwykle uporczywym objawem tego schorzenia.
Ceramidy po zabiegach i kuracjach
Podczas
kuracji dermatologicznych (na przykład
izotretynoiną) można zaobserwować wzmożone przesuszenie skóry, tkliwość, zaczerwienienie i skłonność do podrażnień. Bogaty
krem z ceramidami ukoi oraz silnie nawilży. Poprzez uszczelnienie skóry ograniczy skłonność do powstawania podrażnień i „zabezpieczy” skórę. Drugim przypadkiem są kuracje kwasami lub retinolem, podczas których skóra potrafi być reaktywna i podrażniona. Ceramidy będą świetnym wyborem, gdyż przyspieszą regenerację skóry i jej odbudowę. Zadziałają jak plaster na skórę! :)
Ceramidy na włosy
Jak ceramidy działają na włosy? Są ich budulcem! Nawilżają, chronią i nadają im sprężystość. Stanowią remedium dla zniszczonych włosów, ponieważ uszczelniają je i odbudowują.
Ceramidy na ciało
Warto wiedzieć, że ceramidy równie dobrze sprawdzają się w pielęgnacji ciała. Balsam zawierający ten składnik będzie świetną opcją w okresach przesuszenia skóry, ale także w codziennej pielęgnacji. Na ceramidy możesz trafić nawet w kremach do rąk i cieszyć się zadbanymi, nawilżonymi dłońmi. :)
Ceramidy na spierzchnięte usta
Skóra ust jest bardzo cienka i podatna na przesuszenie. Pokrywa się wtedy suchymi skórkami, jest napięta, bolesna, może dochodzić do jej pękania. Z pomocą przychodzą ceramidy, które jako składnik balsamu do ust walczą z suchością, chronią usta i regenerują!
Ceramidy - z czym łączyć?
Poza kwasami i retinolem ceramidy świetnie współgrają także w połączeniach:
Ceramidy i cholesterol
Pozostają w przyjacielskiej relacji, ponieważ oba są składnikami cementu międzykomórkowego. Działają synergistycznie i wspólnie dbają o szczelność naskórka.
Ceramidy i niacynamid
Niacynamid nawet pięciokrotnie zwiększa syntezę ceramidów w skórze! :)
Ceramidy i witamina C
Podobnie jak niacynamid, witamina C bierze udział w syntezie lipidów.
Z czym nie łączyć ceramidów?
O to nie musisz się obawiać. :) Ceramidy nie wchodzą w żadne niepożądane reakcje z innymi składnikami aktywnymi. Możesz spokojnie wprowadzać je do pielęgnacji niezależnie od tego, jakich kosmetyków dotychczas używasz. :)
Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu wiesz już, po jaki składnik sięgnąć, gdy skóra jest przesuszona, rozdrażniona i reaktywna. Ceramidy to nieodłączny składnik mojej pielęgnacji. Liczę na to, że dołączysz do mnie i rozpieścisz swoją skórę niesamowitymi właściwościami ceramidów. :) Jeżeli jednak masz jakieś wątpliwości, skorzystaj z kontaktu z kosmetologiem przez nasz
formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na facebooku (
cosibellapl), instagramie (
cosibella.pl) lub dzwonić na nr 226022832.